ME Geithain 801K

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
681
Reaction score
1
Με αφορμή ερώτηση φίλου ύστερα από δικό μου post..
Όπως έγραψα κάπου θα δοκίμσζα κάποια ηχεία.της Γερμανικής εταιρίας Geithain.
Τα ηχεία αυτά αγοράστηκαν στην Γερμανία από φίλο που δούλευε και έμενε εκεί πριν περίπου 1 χρόνο.
Με είχε ρωτήσει τότε τι θα του πρότεινα και ήταν 1 από τις 3 επιλογές που του έδωσα. Η μόνη για ηχεία που ποτέ δεν είχα ακούσει. Δεν το συνηθίζω αυτό.
Τελικά τα άκουσε και τα 3 και επέλεξε αυτά.
Πλέον είναι στην Ελλάδα μόνιμα οπότε έφερε τα πάντα εδώ.
Θσ μου τα φέρει για ακρόαση το άλλο Σ/Κ.
(Συνεχίζεται σε λίγο. Αν μπορεί κάποιος να βάλει φωτος ή λινκ θα ήταν καλό. Εγώ δεν μπορώ).
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ο χώρος συνολικά είναι 7.5x5m. Αφρόντιστος λόγω ότι χρησιμοποιούνταν σαν αποθήκη. Τι συσκευές θα.προτείνατε να χρησιμοποιήσω; Ο φίλος τα παίζει με pc dac και προ. Εγώ δεν θέλω να χρησιμοποιήσω pc αλλά cd/sacd. Πιστεύτε ότι μπορώ να κάνω μια πρόχειρη δουλειά στον χώρο; Σχετικά με τις αποστάσεις τι λέτε; Θα μπουν στην μικρή διάσταση. Στα 5m.
 





Μηνύματα
681
Reaction score
1
Είνσι.φίλου και.πρέπει να τον ρωτήσω ότσν τα φέρει. Είναι λίγο περίεργος. Γιατρός καρδιολόγος χαχα.
Δεν νομίζω να χρειαστούν σαμπ , αλλά αν , θα χρειλαζονταν θα ήθελαν τουλάχιστον 15ιντσο.
15άρι έχω αλλά όχι διαθέσιμο. Παίζει αλλού.
Εκτός αν μου δανείσει ο μεσιέ 2 18άρια
:laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Έχω 7.5 από τοίχο σε τοίχο. Ο χώρος είναι κενός. Θσ βάλω φώτο. Αριστερά είναι τοίχος δεξιά έχω άλλα πράγματα.
Πάτωμα μωσαικό.
 



Μηνύματα
681
Reaction score
1
Μιλάω μαζί τους..


We will process your request as quickly as possible, however, ask you for your understanding if they are processing your request due to the numerous Emails that reach us every day delayed.

Sincerely,

Your serviceteam

musikelectronic geithain GmbH
Nikolaistraße 7
04643 Geithain / Germany

Phone: +49 (0)34341 3110
Fax: +49 (0)34341 31144
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
I know costas. Τα έχω μελρτήσει.
Φοβάμαι τον γυμνό.χώρο.
Να βάλω κανά κρεβάτι όπως ο μεσιέ μήπως κόψει τίποτα;
:rofl:
Δεν θα φτάσει,αφού φαίνεται να μην έχεις κατανοήσει κάποιους όρους σχεδιασμού κι εφαρμογής....

Στην περίπτωση από το παράλληλο σύμπαν υπήρχε ευχέρεια να μείνουν γυμνοί οι τοίχοι με ολότελα ζωντανό το εν τρίτον περίπου τμήμα δωματίου όπου βρίσκονταν τα ηχεία.Κάτι τέτοιο προβλεπόταν από την αρχιτεκτονική κόρνας για τις μονάδες χαμηλών και μεσαίων αντίστοιχα.
1604898609537.png


Η μεγάλη έκταση από το στρώμα στο διπλό κρεβάτι ισοδυναμεί με απορροφητική διάταξη ευρισκόμενη περίπου 70 εκατοστόμετρα μπροστά από τοιχωματικό όριο -το δάπεδο - γεγονός που αυξάνει ακόμα περισσότερο την ωφέλιμη ζώνη στη δική της δράση...

Εκτός του κρεβατιού,έχει γίνει προσθήκη παθητικής φροντίδας σε στρατηγικά σημεία του δωματίου,ενώ ολόκληρο σχεδόν το οπίσθιο προς τη θέση ακρόασης τοίχωμα αποτελεί μπλοκ απορροφητικών υλικών με βάθος ογδόντα εκατοστόμετρα.Χάρη στην κατευθυντικότητα που διακρίνει τη χοάνη των μεσαίων,καθεμία πλευρική διάταξη δεν ανταποκρίνεται σε σημείο ανάκλασης για τον όμορο προς αυτή δορυφόρο,αλλά για τον...αντικρινό.

Αυτές οι επεμβάσεις σε συνδυασμό με την υψηλή οροφή επέτρεψαν το ΄΄απίστευτο και όμως αληθινό΄΄ φαινόμενο να κρατιέται το RT σε τιμές 0,3 και ομοιόμορφα πάνω από 300 Hz σε ποικιλία θέσεων εντός του δωματίου,μολονότι παραμένει ανακλαστικό το μεγαλύτερο τμήμα από τα τοιχωματικά του όρια.

Σημειωτέον ότι το καρδιοειδές μοτίβο πολικής απόκρισης δεν σε σώζει από την ανάπτυξη ιδιορρυθμών στο δωμάτιο,αφού τα ηχητικά κύματα θα διασπείρονται στη συνέχεια προς όλες τις κατευθύνσεις.Σε βοηθά κυρίως στο μετριασμό από φαινόμενα SBIR ως προς τα πιο κοντινά σημεία πρώτης ανάκλασης πίσω και πλευρικά από τα ηχεία.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σημειωτέον ότι το καρδιοειδές μοτίβο πολικής απόκρισης δεν σε σώζει από την ανάπτυξη ιδιορρυθμών στο δωμάτιο,αφού τα ηχητικά κύματα θα διασπείρονται στη συνέχεια προς όλες τις κατευθύνσεις.Σε βοηθά κυρίως στο μετριασμό από φαινόμενα SBIR ως προς τα πιο κοντινά σημεία πρώτης ανάκλασης πίσω και πλευρικά από τα ηχεία.
Ακριβώς. Τα οποία φαινόμενα sbir αντιμετωπίζονται πάρα πολύ εύκολα και όταν έχουμε νορμάλ ηχεία με κατάλληλη απόσταση από τους τοίχους και με 5αρι, άντε 10αρι αριθερμ.

Τα modes είναι η δύσκολη ιστορία και έτσι η κουβέντα έρχεται πάλι στα πολλά σαμπς.
 
Last edited:

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top