Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς το volumio app (σε oneplus 6) μένει στο searching. Δοκίμασα και με καρφωτή IP να του δηλώσω το minidsp shd αλλά και πάλι τζίφος. Μένει στο searching και δε το βρίσκει ποτέ...
Αυτό συμβαίνει πιθανόν επειδή το κινητό και το SHD παίρνουν IPs από διαφορετικά DHCP δίκτυα - μία IP για τη σύνδεση μέσω καλωδίου του SHD από ένα "δίκτυο" και μία ΙΡ το κινητό για τη wireless σύνδεσή του από άλλο "δίκτυο".

Είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ - στην προσπάθεια μου να χειριστώ το Volumio με φορητή συσκευή και το ανάλογο application - και δεν έχω καταφέρει να το λύσω ακόμα. Πού θα πάει όμως...

Φυσικά, θα μπορούσα να πάρω το wireless USB dongle της miniDSP, έτσι ώστε το SHD να συνδέεται στο δίκτυο ασύρματα, αλλά αυτή η λύση προϋποθέτει έξοδο (δαπάνη) και προς το παρόν θέλω να το "παλέψω" ανέξοδα.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Αυτό συμβαίνει πιθανόν επειδή το κινητό και το SHD παίρνουν IPs από διαφορετικά DHCP δίκτυα - μία IP για τη σύνδεση μέσω καλωδίου του SHD από ένα "δίκτυο" και μία ΙΡ το κινητό για τη wireless σύνδεσή του από άλλο "δίκτυο".

Είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ - στην προσπάθεια μου να χειριστώ το Volumio με φορητή συσκευή και το ανάλογο application - και δεν έχω καταφέρει να το λύσω ακόμα. Πού θα πάει όμως...

Φυσικά, θα μπορούσα να πάρω το wireless USB dongle της miniDSP, έτσι ώστε το SHD να συνδέεται στο δίκτυο ασύρματα, αλλά αυτή η λύση προϋποθέτει έξοδο (δαπάνη) και προς το παρόν θέλω να το "παλέψω" ανέξοδα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το volumio είναι κάπως προβληματικό γενικότερα.. Εχει ακόμα αρκετά bugs και προβληματάκια και δε θα έπρεπε - κατα τη γνώμη μου - να αποτελεί τη μοναδική λυση για τη συνεργασια με το shd.

Νομίζω οτι στην ασύρματη σύνδεση θα χάσεις πολλά μιας και το καλώδιο είναι παντα προτιμότερο.

Να συμπληρώσω οτι το shd το έχω με καρφωτή IP και όχι DHCP.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το volumio είναι κάπως προβληματικό γενικότερα.. Εχει ακόμα αρκετά bugs και προβληματάκια και δε θα έπρεπε - κατα τη γνώμη μου - να αποτελεί τη μοναδική λυση για τη συνεργασια με το shd.
Για πες, τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με το Volumio;
Νομίζω οτι στην ασύρματη σύνδεση θα χάσεις πολλά μιας και το καλώδιο είναι παντα προτιμότερο.
Συμφωνώ.
Να συμπληρώσω οτι το shd το έχω με καρφωτή IP και όχι DHCP.
Ναι, το ξέρω. Κι εγώ έτσι το έχω. Αλλά και "καρφωτή" να είναι, πάλι από DHCP παίρνει διεύθυνση (address)
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Για πες, τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με το Volumio;

Συμφωνώ.

Ναι, το ξέρω. Κι εγώ έτσι το έχω. Αλλά και "καρφωτή" να είναι, πάλι από DHCP παίρνει διεύθυνση (address)
Το βασικό μου θέμα με το volumio είναι αφενώς η αρχική δυσκολία εγκατάστασης και τα συνεχή κρασαρίσματα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Το βασικό μου θέμα με το volumio είναι αφενώς η αρχική δυσκολία εγκατάστασης και τα συνεχή κρασαρίσματα.
Περίμενε, τι εννοείς "δυσκολίες εγκατάστασης"; Το Volumio δεν ήρθε προεγκατεστημένο στο SHD;o_O

Και σε ποια "κρασαρίσματα" αναφέρεσαι;

Τα updates τα κάνεις κανονικά;
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Περίμενε, τι εννοείς "δυσκολίες εγκατάστασης"; Το Volumio δεν ήρθε προεγκατεστημένο στο SHD;o_O

Και σε ποια "κρασαρίσματα" αναφέρεσαι;

Τα updates τα κάνεις κανονικά;

Αναφέρομαι στην εγκατάσταση στο κινητό. Με το SHD ήρθε κανονικά εγκατεστημένο και δεν αντιμετώπισα κανένα θεμα με το web interface. Τα κρασαρίσματα επίσης αναφέρονται στο κινητό.
Ολα τα updates έχουν περαστεί κανονικά
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Αναφέρομαι στην εγκατάσταση στο κινητό. Με το SHD ήρθε κανονικά εγκατεστημένο και δεν αντιμετώπισα κανένα θεμα με το web interface. Τα κρασαρίσματα επίσης αναφέρονται στο κινητό.
Ολα τα updates έχουν περαστεί κανονικά
A, OK, σε προβλήματα στο κινητό αναφέρεσαι. Όπως το έγραψες στο post #306 κατάλαβα ότι αναφερόσουν στο Volumio και στο SHD.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Βασικά στο ότι δε μπορώ - μέσω κινητού - να ελέγξω/χρησιμοποιήσω το SHD
Αυτό δεν γίνεται, σωστά. Μπορείς να χειριστείς τη μουσική "βιβλιοθήκη" που "βλέπει" το SHD/Volumio, αλλά όχι τη συσκευή/εφαρμογή αυτή καθ' αυτή.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Αυτό δεν γίνεται, σωστά. Μπορείς να χειριστείς τη μουσική "βιβλιοθήκη" που "βλέπει" το SHD/Volumio, αλλά όχι τη συσκευή/εφαρμογή αυτή καθ' αυτή.
Παιδιά:Αυτός που θα κάτσει να παρουσιάσει ένα απλό τρόπο,χωρίς ρούν, μπουμ,βρουν κτλ,αυτός θα γίνω οΑγιος των ψηφιακων μας απολαύσεων.Μέχρι τότε............
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Παιδιά:Αυτός που θα κάτσει να παρουσιάσει ένα απλό τρόπο,χωρίς ρούν, μπουμ,βρουν κτλ,αυτός θα γίνω οΑγιος των ψηφιακων μας απολαύσεων.Μέχρι τότε............
Ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Btw, κυκλοφόρησε η νέα έκδοση λογισμικού του Volumio (1.099). Δείτε πιο κάτω:

FIXES

  • Show albumartist from genre view if albumartist selected in settings
  • Fixed play from genre not working
  • Fix for translations not showing on slow networks
  • Fix goTo Visualization when on playback screen
NEW ADDITIONS

  • New Volume API
  • Complete Roon Synchronization
  • New Translation system
  • Improved polish translation
  • Further diagnostics on log report
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
παίδες να ρωτήσω....το shd εχει wifi ενσωματωμενο ή στην συσκευασια wifi στικακι;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
παίδες να ρωτήσω....το shd εχει wifi ενσωματωμενο ή στην συσκευασια wifi στικακι;
Το WiFi usb dongle πωλείται ξεχωριστά, ως accessory.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Αποσπάσματα από το πρόσφατο newsletter της miniDSP

"[...] Also worth noting is the Volumio update we released a few months ago. Running on a brand new kernel with new drivers, this release fixes a few bugs and upgrades the GUI. If you haven't done so already, we strongly recommended that you upgrade your unit from the Volumio web GUI..

As for Roon-Ready support, all SHD units have now been in the testing queue @RoonLabs Mid-May. We're all patiently waiting for the results and we look forward to sharing more ASAP we hear from them.[...]
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Απορία: εφόσον οδηγώ τα 2 subwoofers από τις δύο αναλογικές XLR εξόδους, εάν βρεθώ με τρίτο subwoofer, μπορώ να το οδηγήσω από μια εκ των ψηφιακών εξόδων;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Απορία: εφόσον οδηγώ τα 2 subwoofers από τις δύο αναλογικές XLR εξόδους, εάν βρεθώ με τρίτο subwoofer, μπορώ να το οδηγήσω από μια εκ των ψηφιακών εξόδων;
και πως θα το ρυθμίσεις διαφορετικά από τα αλλά;...
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Αυτό που δε γίνεται είναι να έχεις τρίτο dsp για το τρίτο sub. Θα πρέπει να το ρυθμίσεις μόνο του.
Αν η απορία είναι αν δουλεύουν μαζί ψηφιακές και αναλογικές έξοδοι, η απάντηση είναι ναι, δουλεύουν μαζί.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top