mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Το μήνυμα που έστειλα χθες με p.m στον Νικο:
Originally Posted by g.kar

Γιατί εμπλέκεις το Μιχάλη σε αυτό που σου είχα πει τηλεφωνικώς ότι είχε συμβεί με κάποια παρέα χαϊεντάδων κατά τη διάρκεια ακρόασης ?

Η ακρόαση δεν έγινε στο σπίτι του Μιχάλη αλλά στο δικό μου με το Tascam και με άλλα άτομα από το avclub. To test που έγινε στο Μιχάλη ήταν όλα τα tracks ίδια από original CD που είχε γίνει extract με το EAC.

Δεν ξέρω τι θα κάνεις τώρα για να επανορθώσεις.

Τουλάχιστον να φερθείς τώρα σαν άντρας όπως εγώ που αποφάσισα να μην ανεβάζω όλα τα e-mails και τις φωτογραφίες που μου έστελνες κάποτε με τους DIY ψηφιακούς ενισχυτές του αδελφού σου μαζί με όλους τους διαλόγους που ακολούθησαν με τιμες κ.λ.π.
Το κάνω μόνο για τον αδελφό σου .

Καλή καρδιά ρε φίλε

"τελος προσωπικού μηνύματος p.m"
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Δεν θα ανέβαζα το παραπάνω μήνυμα αν δεν είχε προηγηθεί η βιαστική απάντηση του Νίκου. Ακόμα και τα p.m αρχίσαμε να ανεβάζουμε.
Η πλήρης απελευθερωση του High-End και η παραμόρφωση των γεγονότων με χρήση ψηφιακού equalizer.

Αλλους τους κατηγορούνε που πουλάνε DIY καλώδια και άλλους που πουλάνε DIY ενισχυτές και τελικά ο μόνος που πουλάει είναι ο Μαρινόπουλος, τα Bluesky.
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Την επόμενη φορά που θα βγείτε με τους φίλους σας να έχετε στο τσεπάκι και ένα high-end μαγνητοφωνάκι.

Μάρκες και τιμές δε λέμε για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Oi καλυτερες ηχογραφήσεις γίνονται σε MP3 @ 128ΚHz για να μπορείτε να ηχογραφείτε καθαρά και τους κεκέδες :cool_11:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Δεν θα ανέβαζα το παραπάνω μήνυμα αν δεν είχε προηγηθεί η βιαστική απάντηση του Νίκου. Ακόμα και τα p.m αρχίσαμε να ανεβάζουμε.
Η πλήρης απελευθερωση του High-End και η παραμόρφωση των γεγονότων με χρήση ψηφιακού equalizer.

Αλλους τους κατηγορούνε που πουλάνε DIY καλώδια και άλλους που πουλάνε DIY ενισχυτές και τελικά ο μόνος που πουλάει είναι ο Μαρινόπουλος, τα Bluesky.
Βehringer ειναι το equalizer?

Γιατι τοτε μιλαμε για πραγματικη ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ!!:cool_11:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Βehringer ειναι το equalizer?

Γιατι τοτε μιλαμε για πραγματικη ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ!!:cool_11:
Σεμνά! :happy_8:
Το Behringer έχει κι ο Γιώργος! :happy_9:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Βehringer ειναι το equalizer?

Γιατι τοτε μιλαμε για πραγματικη ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ!!:cool_11:
άλλος ένας που αγνοεί τι σημαίνει ψηφιακή ισοστάθμιση χώρου...

εύγε νέε μου!!!
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Εχω δύο Behringer παρακαλώ. Το ένα το χρησιμοποιώ σαν upsampler και το άλλο σαν ισοσταθμιστή χώρου.
Το δεύτερο θέλει πολύ δουλειά και πολύ διάβασμα. Εννοείται και με άλλο μικρόφωνο γιατί το δικό του το έπιασα να κάνει σοβαρά λάθη. Χρησιμοποιώ ταυτόχρονα δύο μικρόφωνα Neumann TLM-103 .
Προσοχή γιατί απαιτείται calibration.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Kαλά το DEQ είναι χάος λίγο που το είδα σε ένα φίλο...
Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό αλλά προηγείται η αλλαγή του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Re: Απάντηση: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Kαλά το DEQ είναι χάος λίγο που το είδα σε ένα φίλο...
Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό αλλά προηγείται η αλλαγή του ενισχυτή.
Δώσε μεγαλύτερη σημασία στον προενισχυτή γιατί εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί. Ο τελικος να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο χρωματισμένος.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Για τελικό περιμένω να ακούσω στο σπίτι κάτι Hypex dual mono που φτιάχνει φίλος και, αν είναι αυτό που περιμένω, θα τα σκάσω εκεί. Ο συγκεκριμένος τελικός θα γυρίσει πολλά σπίτια οπότε θα ανοιχτεί σχετικό thread.
Για Προ κοιτάζω σε λαμπάτο.
Υπολογίζω από ένα χιλιάρικο στο κάθε κομμάτι της ενίσχυσης.
We'll see... :happy_2:
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Re: Απάντηση: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Για τελικό περιμένω να ακούσω στο σπίτι κάτι Hypex dual mono που φτιάχνει φίλος και, αν είναι αυτό που περιμένω, θα τα σκάσω εκεί. Ο συγκεκριμένος τελικός θα γυρίσει πολλά σπίτια οπότε θα ανοιχτεί σχετικό thread.
Για Προ κοιτάζω σε λαμπάτο.
Υπολογίζω από ένα χιλιάρικο στο κάθε κομμάτι της ενίσχυσης.
We'll see... :happy_2:
Ασε τα dual-mono και πήγαινε απ' ευθείας σε δύο mono τελικούς.
Θα με θυμηθείς .
Για προενίσχυση λαμπάτο DIY. Δεν υπάρχει δυστυχώς τίποτα που να πάιζει σωστά (in the long run) σε λάμπα κάτω από τα 2.000 ευρώ.
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Στον ενεργό (πάντα) προενισχυτή (DIY) τα μισά λεφτά να πάνε στο ποτενσιόμετρο, στον επιλογέα εισόδου, τα βύσματα και στην εσωτερική καλωδίωση. Δηλαδή υπολόγισε γύρω στα 500 ευρώ μονο για τα παθητικά υλικά.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

άλλος ένας που αγνοεί τι σημαίνει ψηφιακή ισοστάθμιση χώρου...

εύγε νέε μου!!!
Φυσικα και δεν την αγνοω, οχι ομως με μηχανηματα τυπου behringer.

Δοξα το Θεο εχω κανει και εγω ακουστικη στο πανεπιστημιο.

Οταν τα μηχανηματα σου ΜΠΟΡΟΥΝ να παιξουν και εχεις ΣΟΒΑΡΟ προβλημα χωρου τοτε το συζηταμε.
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Φυσικα και δεν την αγνοω, οχι ομως με μηχανηματα τυπου behringer.

Δοξα το Θεο εχω κανει και εγω ακουστικη στο πανεπιστημιο.

Οταν τα μηχανηματα σου ΜΠΟΡΟΥΝ να παιξουν και εχεις ΣΟΒΑΡΟ προβλημα χωρου τοτε το συζηταμε.
Μας λες λοιπόν ότι αν έχεις καλά μηχανήματα και έχεις πρόβλημα χώρου και έχεις ψηφιακούς ισοσταθμιστές (αλλά όχι τύπου Behringer) η ψηφιακή ισοστάθμιση δεν παραμορφώνει.

Ενδιαφέρουσα άποψη μπορώ να πω. Η εμπάθεια και η ημιμάθεια ξεχειλίζει...

Τώρα αν ήξερες 2-3 πραγματάκια περί ακουστικής και 2-3 από ψηφιακά μάλλον θα αναθεωρούσες, αλλά προφανώς θεωρείς ότι δεν σου χρειάζεται αυτή η γνώση...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

To ξερω, αλλα ξερει τι μπορει να κανει και κυριοτερο που.
Now you 're talking, δεν φταίει το μηχάνημα αλλά αυτός που θα το χειριστεί. ΑΥΤΑ τα κόλπα είναι ΠΟΛΥ high end αλλά προϋποθέτουν μερικά πράγματα που δεν αγοράζονται. Γιατί σαν μηχάνημα, είναι από τα ελάχιστα στην πιάτσα με αυτές τις δυνατότητες, ανεξαρτήτως τιμής. Επιπλέον, η επίδρασή του στον ήχο σχεδόν ΚΑΘΕ συστήματος, εφόσον όμως χρησιμοποιηθεί όπως πρέπει, είναι πολύτιμη.

Trust me...


...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Μας λες λοιπόν ότι αν έχεις καλά μηχανήματα και έχεις πρόβλημα χώρου και έχεις ψηφιακούς ισοσταθμιστές (αλλά όχι τύπου Behringer) η ψηφιακή ισοστάθμιση δεν παραμορφώνει.

Ενδιαφέρουσα άποψη μπορώ να πω. Η εμπάθεια και η ημιμάθεια ξεχειλίζει...

Τώρα αν ήξερες 2-3 πραγματάκια περί ακουστικής και 2-3 από ψηφιακά μάλλον θα αναθεωρούσες, αλλά προφανώς θεωρείς ότι δεν σου χρειάζεται αυτή η γνώση...
Οχι Σπυρο μου δεν λεω αυτο. Προσπαθησε οσο και αν σου ειναι δυσκολο να διαβαζεις τι λεει και η αλλη πλευρα.

Λεω οτι πρωτα πρεπει να εχεις καλα μηχανηματα. Κανενας ισοσταθμιστης δεν θα κανει ενα βιολι του χιλιαρικου να ακουγεται σαν stradivarius.

Δευτερον πρεπει να εχεις σοβαρο προβλημα χωρου. Το κανω και italics αυτη τη φορα γιατι μαλλον δυσκολευεσαι να διαβασεις.

Aν ισχυουν τα παραπανω και δεν ακους καλα (λογω χωρου) χρειαζεται ενα equalizer.

Τριτον θες ενα σοβαρο studiako equalizer που να ειναι οσο πιο transparent γινεται. Το behringer ειναι παιχνιδι δεν ειναι equalizer. Ουτε για ενα αξιοπρεπες home studio δεν κανει.

Φυσικα και ενημερωνομαι συνεχως για οτιδηποτε αφορα το hobby μου.

Εμπαθεια μαλλον εσυ βγαζεις, δεν εχω κανενα λογο να ειμαι εμπαθης με το οτιδηποτε.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Τριτον θες ενα σοβαρο studiako equalizer που να ειναι οσο πιο transparent γινεται.
OK, ας το συζητήσουμε...

Define "σοβαρό" και επίσης πες μου τι μπορεί να ευθύνεται σε ψηφιακό επίπεδο για την έλλειψη αυτού του "transparency". Επίσης πες μου αν έχεις κάνει σύγκριση του behringer με κάποιο άλλο εργαλείο στους παραπάνω τομείς ή το λες από διαίσθηση.

Εγώ έχω ακούσει ΜΟΝΟ το behringer. Διαβάζοντας μόνο, διαπιστώνω ότι έχει πολύ σοβαρά πλεονεκτήματα σε σχέση με τις συσκευές που έχουν προορισμό το σπίτι και όχι το studio. Κοινώς έχω τα χρήματα να πάρω και τα ακριβότερα. Αν το behringer ακριβύνει όσο τα άλλα, πάλι αυτό θα έπαιρνα γιατί είναι απίστευτα βολικό. Αυτό το λέω γνωρίζοντας ότι υπάρχουν μηχανάκια που κάνουν και μερικά παραπάνω πράγματα από το behringer, μπαίνοντας και στα χωράφια της ισοστάθμισης χώρου. Για παράδειγμα αναφέρω τα tact, audyssey, copland. Αν έχεις να προτείνεις κάτι καλό – καλύτερο σε χαρακτηριστικά από το behringer και βολικότερο για να μπει σε ένα σύστημα, θα πάω θα το πάρω να το δοκιμάσω.

Για πες.

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Aυτες οι τρεις τελιτσες που βαζεις στο τελος με ψαρωνουν και δεν μπορω να απαντησω. Σε παρακαλω μην τις ξαναβαλεις.χαχαχα

Κοιταξε οταν εχεις ενα ηχειο με crossover πρωτης ταξης και ενα ενισχυτη και player που ο κατασκευαστης εχει κανει οτι μπορει να χρησιμοποιησει οσο το δυνατον λιγοτερα καλωδιο, εξαρτηματα που παρεμβαινουν στο σημα και γενικως το σημα να παιρναει οσο μπορει πιο αυτουσιο (transparent μηχανημα- υπαρχει και στο telecom o oρος πρεπει να ξερεις) χωρις να του βγαινει η πιστη το να παρεμβαλεις ενα μηχανημα επιπλεον με πυκωςτες, αντιστασεις καλωδια (ολα της κακιας ωρας) δεν ειναι και οτι καλυτερο. Το ηλεκτρονιο το καημενο δυσανασχετει. Αν ειχες την τυχη να ακουσεις ποτε ενα υπερδιαφανο συστημα (σε εχω προσκαλεσει σπιτι μου) θα αντιληφθεις οτι κατι τετοιο ειναι εγκλημα.

Τωρα αν το προβλημα του χωρου ειναι τεραστιο και αυτα που θα χασεις ειναι λιγοτερα απο αυτα που θα κερδισεις το κανεις φυσικα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Aυτες οι τρεις τελιτσες που βαζεις στο τελος με ψαρωνουν και δεν μπορω να απαντησω. Σε παρακαλω μην τις ξαναβαλεις.χαχαχα

Κοιταξε οταν εχεις ενα ηχειο με crossover πρωτης ταξης και ενα ενισχυτη και player που ο κατασκευαστης εχει κανει οτι μπορει να χρησιμοποιησει οσο το δυνατον λιγοτερα καλωδιο, εξαρτηματα που παρεμβαινουν στο σημα και γενικως το σημα να παιρναει οσο μπορει πιο αυτουσιο (transparent μηχανημα- υπαρχει και στο telecom o oρος πρεπει να ξερεις) χωρις να του βγαινει η πιστη το να παρεμβαλεις ενα μηχανημα επιπλεον με πυκωςτες, αντιστασεις καλωδια (ολα της κακιας ωρας) δεν ειναι και οτι καλυτερο. Το ηλεκτρονιο το καημενο δυσανασχετει. Αν ειχες την τυχη να ακουσεις ποτε ενα υπερδιαφανο συστημα (σε εχω προσκαλεσει σπιτι μου) θα αντιληφθεις οτι κατι τετοιο ειναι εγκλημα.

Τωρα αν το προβλημα του χωρου ειναι τεραστιο και αυτα που θα χασεις ειναι λιγοτερα απο αυτα που θα κερδισεις το κανεις φυσικα.
Κατ' αρχάς στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ σπίτι δεν έχω καν κρος (δηλαδή πυκνωτές και αντιστάσεις, έχω μόνον έναν 33mF προστασίας του ηλεκτροστατικού). Άρα έχω περισσότερο tranparency από εσένα. Μιλάμε για transparency να φάνε και οι κότες. Άρα ΕΧΩ άποψη για αυτούσιο σήμα και υπερδιάφανο σύστημα, δεν χρειάζεται να φύγω από το σπίτι μου, σωστά? :cool_4:

- Εσύ τώρα εννοείς ότι, έχεις παρεμβάλει μεταξύ του transport ΣΟΥ και του dac ΣΟΥ ένα behringer και με μηδενικές ρυθμίσεις (ψηφιακό bypass) άκουγες διαφορές, έχασες σε transparency? Ή δεν ασχολήθηκες ποτέ απλά νομίζεις ότι έτσι θα είναι τα πράγματα? (Αφού έχεις ολοκληρωμένο cdp ρε ψεύτη). "happy_1"

- Τώρα μαζί με τα υπόλοιπα που ρωτούσα στο προηγούμενο post μου για τις προτάσεις σου με βάση τα χαρακτηριστικά μιας ΣΟΒΑΡΗΣ συσκευής (που δεν είναι η behringer) και τις ακροάσεις-δοκιμές που έχεις κάνει αν έχεις κάνει, απάντησέ μου και στο εξής: Σε ποιό σημείο ενός ψηφιακού eq παρεμβάλλεται στο σήμα πυκνωτής και αντίσταση και για ποιόν λόγο? Μήπως παρεμβάλλεται και σε ένα ψηφιακό κρος?

(Σε όλες τις συνδέσεις μου χρησιμοποιώ ψηφιακά καλώδια αρίστης ποιότητας της belden AES/EBU 110Ω με βύσματα neutrik)

p.s. Οι τελίτσες (που πάντα είναι τρεις) μπαίνουν γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Για να ψαρώνουν τον ανυποψίαστο αναγνώστη. :happy_9:

...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top