Musical Fidelity A1.......2023 edition

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Μα το καπάκι είναι η ψύκτρα στη ουσία......και πράγματι πάνω του βάζεις μπρίκι. Είχα εμπειρία, από την πρώτη έκδοση το 1995,το είχε φίλος και συνάδερφος γαι πάνω από 10 χρόνια,με εύκολα ηχεία (epos) όμως σε μικρό καθιστικό. Ηχητικά ήταν πολύ καλός,αλλά για ήρεμες καταστάσεις και έτσι όμως ζεσταινόταν υπερβολικά.
Ναι το ξέρω , ... μην κοιτάς που τα "γελοιοποιοώ" όλα, αστειευόμενος.

Και μάλιστα το καπάκι δεν το σχεδίασε ο μέγας και τρανός Timmy. Το έδωσε σε άλλον.

Το σχεδίασε έτσι για να είναι διαχειρίσμη η θερμότητα και για να μην εγκαταλείπει το μηχάνημα σε μερικές εβδομάδες χα χα και να γυρνάνε πίσω. Υπάρχει λόγος που η πραγματική κλάση Α είναι λαμπάτοι. Τώρα κάτι καινουργια τσιπάκια πυ λέγανε .... καλύτερα ... αλλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον ... δεν ασχολείται πλέον κανένας με τέτοια πράγματα ... το πράγμα έχει πάει αλλού.

Yπήρχε (υπάρχει) μόνο μια εταιρία που έκανε καλή δουλειά (και ηχητικά κάπως) ... Γερμανική ... η Audiomat νομίζω λεγότανε (προσοχή όχι η Audionet) . Δεν την ξέρει κανένας χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
αλλά για ήρεμες καταστάσεις και έτσι όμως ζεσταινόταν υπερβολικά.
Θέλει μίνιμουμ 90 91 db ... αλλιώς δεν μπορεί .... όχι μόνο ταλαιπωρείται δεν έχει μακροδυναμικά ... τώρα το έπαιρνε ο κάθε πικραμένος ριβιούερ ή άλλος το έβαζε με δύσκολά ηχεία και έλεγε ότι ήθελε.

Όλα αυτά τα υποθέτω απο εμπειρία που τους βλέπω όλους πως "κινούνται" και με τι λογική. Το μηχάνημα δεν το "ξέρω".

Αλλά για να μην γυρνούσαν καμμένα χα χα θα ήταν έξυπνος σχεδιασμός (ή γυρνούσαν ? δεν έχω ιδέα)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.524
Είχα έναν στα χρόνια της αθωότητας. Και Rogers ηχεία, πικάπ Dual, ψαγμένα καλώδια….αμέ….

Αξέχαστες εποχές. Είχα και μαλλιά τότε. Τρίτο έτος πρέπει να ήμουν.

Μετά έμπλεξα, άρχισαν τα σαμπς, τα dsp, οι class d, τα ιμμέρσια….αχ που σε νιότη που δειχνες πως θα γινόμουν άλλος
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι το ξέρω , ... μην κοιτάς που τα "γελοιοποιοώ" όλα, αστειευόμενος.

Και μάλιστα το καπάκι δεν το σχεδίασε ο μέγας και τρανός Timmy. Το έδωσε σε άλλον.

Το σχεδίασε έτσι για να είναι διαχειρίσμη η θερμότητα και για να μην εγκαταλείπει το μηχάνημα σε μερικές εβδομάδες χα χα και να γυρνάνε πίσω. Υπάρχει λόγος που η πραγματική κλάση Α είναι λαμπάτοι. Τώρα κάτι καινουργια τσιπάκια πυ λέγανε .... καλύτερα ... αλλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον ... δεν ασχολείται πλέον κανένας με τέτοια πράγματα ... το πράγμα έχει πάει αλλού.

Yπήρχε (υπάρχει) μόνο μια εταιρία που έκανε καλή δουλειά (και ηχητικά κάπως) ... Γερμανική ... η Audiomat νομίζω λεγότανε (προσοχή όχι η Audionet) . Δεν την ξέρει κανένας χα χα.
Thermal Runway για τον ενισχυτή, thermal...runaway για τον χρήστη. :biggrin:
 

Μηνύματα
160
Reaction score
206
Είχα έναν στα χρόνια της αθωότητας. Και Rogers ηχεία, πικάπ Dual, ψαγμένα καλώδια….αμέ….

Αξέχαστες εποχές. Είχα και μαλλιά τότε. Τρίτο έτος πρέπει να ήμουν.

Μετά έμπλεξα, άρχισαν τα σαμπς, τα dsp, οι class d, τα ιμμέρσια….αχ που σε νιότη που δειχνες πως θα γινόμουν άλλος
... και μετά ξύπνησες.... ρε σε ποιόν τα λέτε αυτά ? :roflmao:
επειδή μου είσαι συμπαθής, όταν εχω τον χρόνο θα σου πω κάποια tips και θα βελτιωθείς αρκετά
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Το λέει και το λένε και με καμάρι ότι ασχολούνται τόσα χρόνια - δεκαετίες. Εμείς ασχολούμαστε 3 χρόνια και μας λένε και Χαι Φάδες απο πάνω. 😀 Και μισούμε και τον εαυτό μας που αναγκαζόμαστε να ασχοληθούμε και τόσο λίγο.😀

Ε, ρε δυνάμεις που έχει ο κόσμος στη ζωή. :)

Χθές πέθανε ένας γνωστός γείτονας. Γεμάτος ζωή και ενέργεια, τον έβλεπα σχεδόν κάθε μέρα ....μπήκε για ένα απλό βηχαλάκι στο νοσοσκομείο και μετά απο ένα μήνα πέθανε. Μόλις είχε βγεί στη σύνταξη.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... και μετά ξύπνησες.... ρε σε ποιόν τα λέτε αυτά ? :roflmao:
επειδή μου είσαι συμπαθής, όταν εχω τον χρόνο θα σου πω κάποια tips και θα βελτιωθείς αρκετά
Μιας και σε πετύχαμε, λάβε θέση γιατί αφέθηκε ως υπόνοια σε άλλο δημοφιλές νήμα... Έχεις καμιά σχέση με το μέλος PMC ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.524
Δεν είχα και κλιματισμό τότε, μικρό φοιτητικό διαμέρισμα στο κέντρο, το καλοκαίρι δεν ήταν για πολύ μουσική απόλαυση.
... και μετά ξύπνησες.... ρε σε ποιόν τα λέτε αυτά ? :roflmao:
επειδή μου είσαι συμπαθής, όταν εχω τον χρόνο θα σου πω κάποια tips και θα βελτιωθείς αρκετά
Όταν εσύ πήγαινες, εγώ ερχόμουν δεύτερη φορά.

Όχι μόνο αυτόν τον ενισχυτή, αλλά και ηχεία είχα αγοράσει απο την συγκεκριμένη εταιρεία.
Επίσης πέρασαν εκείνη την εποχή απο τα χέρια μου ενισχυτές Rotel, Audiolab, Mission Cyrus (τον έχω ακόμα), και απο τους γονείς μου τετρακαναλικος Kenwood, Rotel, Harman Kardon και ηχεία Rank Domus (τετρακαναλικό), B&W Matrix (τα έχω ακόμα), Altec Lansing, Bose, και κάτι Mission. Αυτη ήταν η εφηβική μου ηλικία, και τα πανεπιστημιακά μου χρόνια.
Εσύ ακόμα θα ήσουν δημοτικό οταν εγω εκανα τράμπες ενισχυτές. Τραγούδα όσο θες. :p
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Ναι αλλά όλα ήταν ωραία. Κοίτα τώρα που καταντήσαμε. 😀

Μόνο Ραφάλ και Μπελαρά δεν πήρες. Όλα τα άλλα τα είχες αγοράσει. 😀

Υ.Γ. : Θολούρα ο Σάιρους (ο παλιός ) χα χα Θα προσπαθούσαν για κακή προσομοίωση κακής λάμπας χα χα.

Έχω στενοχωρηθεί, μην κοιτάτε που κάνω πλάκα.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
206
Μιας και σε πετύχαμε, λάβε θέση γιατί αφέθηκε ως υπόνοια σε άλλο δημοφιλές νήμα... Έχεις καμιά σχέση με το μέλος PMC ;
Δεν ξέρω το μέλος PMC εχω όμως μια κουμπαριά με το μέλος ATC Μιχαλιό μου (αν αυτό σε βοηθάει) :D
Δεν είχα και κλιματισμό τότε, μικρό φοιτητικό διαμέρισμα στο κέντρο, το καλοκαίρι δεν ήταν για πολύ μουσική απόλαυση.

Όταν εσύ πήγαινες, εγώ ερχόμουν δεύτερη φορά.

Όχι μόνο αυτόν τον ενισχυτή, αλλά και ηχεία είχα αγοράσει απο την συγκεκριμένη εταιρεία.
Επίσης πέρασαν εκείνη την εποχή απο τα χέρια μου ενισχυτές Rotel, Audiolab, Mission Cyrus (τον έχω ακόμα), και απο τους γονείς μου τετρακαναλικος Kenwood, Rotel, Harman Kardon και ηχεία Rank Domus (τετρακαναλικό), B&W Matrix (τα έχω ακόμα), Altec Lansing, Bose, και κάτι Mission. Αυτη ήταν η εφηβική μου ηλικία, και τα πανεπιστημιακά μου χρόνια.
Εσύ ακόμα θα ήσουν δημοτικό οταν εγω εκανα τράμπες ενισχυτές. Τραγούδα όσο θες. :p
Αστο σου λέω... άστο, όταν ξεκινάς μεγάλος Ατζαμής θα είσαι για μια ζωή
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Μιας και σε πετύχαμε, λάβε θέση γιατί αφέθηκε ως υπόνοια σε άλλο δημοφιλές νήμα... Έχεις καμιά σχέση με το μέλος PMC ;
Μου θυμιζει "εισαι ο και λεγεσαι..."
εχει νοημα;
 




Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
και μην ξεχνάμε και την έκδοση των LS3/5A που πρόσφτα κυκλοφόρησε η εταιρεία......ο Αυστριακός ιδιοκτήτης ( Heinz Lichtenegger της Pro-ject) είναι γάτα στο marketing. Πολλοί θα τα κάνουν σετάκι.......αυτοί που ήθελαν να τα έχουν νέοι και δεν μπορούσαν.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Αμ , εμβόλιο ; Έχει κάνει ; 😀

Κοιτάξτε παιδιά, όταν ο άνθρωπος περνάει μια ηλικία παρόλο που ξέρει και καλύτερα και απο αυτούς που ευαγγελίζονται ότι την ξέρουν καλύτερα, την λογική δεν είναι προτεραιότητά του. Απλώς την χρησιμοποιεί και πολλές φορές την θυσιάζει κιόλας έν γνώση του για να πετύχει άλλα πράγματα που θα βοηθήσουν στην ισορροπία του απο δεκαετιών πράγματα που δρούν μέσα του στο παρασκήνιο.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που ή ποτέ δεν την είχανε ή ακόμη χρησιμοποιούνε μόνο αυτήν. Αυτούς πρέπει να μάθουμε να τους ξεχωρίζουμε και την διαδρομή τους και πως καταλήξανε σε κάτι .... παρόλο που φαινομενικά δείχνουν να λένε το ίδιο πράγμα. Τα λεγόμενα, η στάση , οι απόψεις και ο τρόπος με τον οποίο αυτές εκφράζονται μέχρι και στα μικρά θέματα αλλά και έχουν σμιλεύσει τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά ή και το χιούμορ κάποιου .... βοηθάνε.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.741
Έχω ποπ κορν αλλά φτάνουν μόνον για ταινία ή για το θέμα εδώ . >:(:roflmao:
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
και μην ξεχνάμε και την έκδοση των LS3/5A που πρόσφτα κυκλοφόρησε η εταιρεία......ο Αυστριακός ιδιοκτήτης ( Heinz Lichtenegger της Pro-ject) είναι γάτα στο marketing. Πολλοί θα τα κάνουν σετάκι.......αυτοί που ήθελα να τα έχουν νέοι και δεν μπορούσαν.
Είναι το nostalgia, reminiscence μανατζμεντ δηλαδή αυτό ε ; 😀 😀

Υ.Γ. : Θα σας ταράξω στα αστεία παιδιά .... έχω στενοχωρηθεί με το γείτονα, το έμαθα και μόλις τώρα (εάν και το φανταζόμουνα ότι θα συμβεί). Άντε φεύγω ...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Χθές πέθανε ένας γνωστός γείτονας. Γεμάτος ζωή και ενέργεια, τον έβλεπα σχεδόν κάθε μέρα ....μπήκε για ένα απλό βηχαλάκι στο νοσοσκομείο και μετά απο ένα μήνα πέθανε. Μόλις είχε βγεί στη σύνταξη.
Αυτό προσπαθούν να κάνουν, να βγαίνουμε στη σύνταξη λίγο πριν πεθάνουμε όλοι μας.

Αλλά όχι εγώ, αντίσταση, θα κάνω καριέρα ως συνταξιούχος, στην 25-ετια θα ζητήσω σύνταξη στην συνταξιοδοτική μου καριέρα, θέλω διπλή σύνταξη (μπας και φτάνει για τα φάρμακα).


B&W Matrix (τα έχω ακόμα)
Όλοι κάποτε ήμεθα δικάναλοι αγνοί αναλογικοί, ατόφιοι.

Εδώ στην παρακάτω φωτογραφία, βλέπουμε χαρακτηριστικούς χρήστες αναλογικού δικαναλου συστήματος, στα πρώτα τους βήματα στο ψηφιακό πεδίο (διαβάζουν avsite για immersive):

FB_IMG_1685284818410.jpg


Βεβαίως είναι πολύ επιφυλακτικοί.
Δε τα πιστεύουν αυτά του σατανά.
Πιστεύουν στα αυτιά τους.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.347
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top