Musical Fidelity A1.......2023 edition


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Είστε εκτός θέματος κύριε.

Σε λίγο θα μας πείτε και για σαμπ.
Βλέπετε ο μνιούζικαλ πφιντέλιτης να έχει έξοδο σαμπ ή το σατανικό Ντιρακ; Που το βάζεις το μικρόφωνο; στην έξοδο ακουστικών;

Έλεος κάπου.
 


Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.685
Όσοι πάντως θα έκαναν κατάχρηση ... σιλδεναφίλης μπορεί να τα βλέπουν όλα μπλε ανεξαιρέτως.
Ε, να μια χρησιμη πληροφορία. Οπότε δεν χρειάζεται να πάμε στον Άρη, παίρνουμε ένα τέτοιο χαπάκι και βλέπουμε μπλέ και το δικό μας ηλιοβασίλεμα. Γλυτώνουμε και τα έξοδα και δεν χρηματοδοτούμε τον Μάσκ και τα σχέδια του με τα οποία διαφωνούμε (ιδίως με αυτά της ενέργειας). 😀
Δεν έχει σχέση με νουθεσίες ή εκλογικεύσεις... Η λογική αντιθέτως υπαγορεύει ότι θα ήταν ωφέλιμο να εξελίσσεται κάποιος χαρακτήρας. Οι χαρακτήρες όμως δεν αλλάζουν στον σκληρό τους πυρήνα , απλώς οι πιο ευέλικτοι έχουν ικανότητα να υποκρίνονταν καλύτερα σε καθημερινή βάση. Δική μου και απαράλλακτη φύση είναι να κεντρίζω χωρίς να παραδίδομαι απολύτως σε οτιδήποτε.
Ρε τι κάνεις τώρα ; Τα βάζεις με τον φιλόσοφο (Θεό) ή ψαρεύεις απάντηση -λύση στο ερώτημα σου χωρίς να μου έχεις έστω και μια μικρή υποχρέωση ; (και άρα να αποφύγεις να μου βάλεις τραγουδάκι) ; 😀 Τεσπά.

Υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου αλλά δεν έχω χρόνο και διάθεση τώρα. Να σου πω μόνο ότι η λογική ιεράρχηση που έκανες στο θέμα είναι λάθος. Δεν είναι λάθος αυτά που αναφέρεις. Είναι λαθος η σειρά συσχετισμού τους δηλαδή λάθος το ερώτημα. Πρέπει να διορθωθεί και μετά να βρείς την λύση. Σου είπα υπάρχει όριο στο τι αποκαλύπτουμε αλλά και σε ποιόν. Εάν επιμένεις ότι θες λύση, πες μου να σου την στείλω με p.m. Να γλυτώσει εδώ ο κόσμος και τα σεντόνια (εάν και δεν είναι σεντόνι η απάντηση, υπολογίζω μόνο 5 γραμμές και υπεραναλυτική για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν λεπτές πτυχές της ανθρώπινης φύσης θα βγεί 10 γραμμές. Για αυτούς που δεν θέλουν να σκεφθούν πρωτότυπα ή δεν έχουν μάθει να το κάνουν άσχετα με τον όγκο της πληροφορίας που δυνάνται να αποθηκεύουν στο μυαλό τους .... και 100.000 γραμμές δεν φτάνουν). 😀
We are all made of stars. (Moby).

View attachment 293492
Ε, σου έχω πεί άσε αυτόν.

Πάρε τουλάχιστον ένα άλλο "Θεό" πρότυπο να έχεις. Κάποιον πιο ¨καλό".

Αυτή η λογική ανάλυση είναι πιο σοφιστικέ και πιο δύσκολο να "καταρριφθεί" απο διαφωνούντα φιλοσοφικώς μυαλά.

Τώρα να σου ζητήσω εσένα να βρείς τα φιλοσοφικά, ηθικά, ιστορικά, και λογικού συσχετισμού .... λάθη σε αυτά που λέει ο Φράι, θα σου ζητούσα να κάνεις άθλο. 😀😍

Ε, εντάξει δεν χρειάζεται να είσαι και πρώτος σε όλα. Είσαι στο audio εσύ και σου είναι αρκετό. ¨Ασε που θα σε αγαπάγαμε και χωρίς να είσαι πρώτος σε όλα, ούτε κάν εάν δεν ήσουν ακόμη και στο audio.

 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ρε τι κάνεις τώρα ; Τα βάζεις με τον φιλόσοφο (Θεό) ή ψαρεύεις απάντηση -λύση στο ερώτημα σου χωρίς να μου έχεις έστω και μια μικρή υποχρέωση ; (και άρα να αποφύγεις να μου βάλεις τραγουδάκι) ; 😀 Τεσπά.

Υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου αλλά δεν έχω χρόνο και διάθεση τώρα. Να σου πω μόνο ότι η λογική ιεράρχηση που έκανες στο θέμα είναι λάθος. Δεν είναι λάθος αυτά που αναφέρεις. Είναι λαθος η σειρά συσχετισμού τους δηλαδή λάθος το ερώτημα. Πρέπει να διορθωθεί και μετά να βρείς την λύση. Σου είπα υπάρχει όριο στο τι αποκαλύπτουμε αλλά και σε ποιόν. Εάν επιμένεις ότι θες λύση, πες μου να σου την στείλω με p.m. Να γλυτώσει εδώ ο κόσμος και τα σεντόνια (εάν και δεν είναι σεντόνι η απάντηση, υπολογίζω μόνο 5 γραμμές και υπεραναλυτική για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν λεπτές πτυχές της ανθρώπινης φύσης θα βγεί 10 γραμμές. Για αυτούς που δεν θέλουν να σκεφθούν πρωτότυπα ή δεν έχουν μάθει να το κάνουν άσχετα με τον όγκο της πληροφορίας που δυνάνται να αποθηκεύουν στο μυαλό τους .... και 100.000 γραμμές δεν φτάνουν).

Αδίκως θα θεωρούσες ότι διατυπώθηκε ως πρόβλημα που θ'απαιτούσε οπωσδήποτε λύση... Δέχομαι οποιαδήποτε γνώμη έστω και με πμ αλλά πρέπει να είναι σαφές ότι επιλέγω σταθερά να μένω λειτουργικός με την τρέχουσα μορφή στο χαρακτήρα μου.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Επειδή πριν λίγες δεκαετίες είχα ασχοληθεί με το ενισχυτάκι αυτό, θα πω πως βάσει της πόλωσης και της ενισχυτικής του διάταξης, τα πρώτα 4 watts είναι σε τάξη Α, και τα υπόλοιπα σε ΑΒ.
Δεν είναι ασυνήθιστο οτιδήποτε έχει αυξημένη πόλωση να το ονομάζουμε <<τάξη Α>>, αλλά δεν είναι.
Αν για παράδειγμα τα 32 mA είναι το ρεύμα ηρεμίας ενός συνηθισμένου ενισχυτή ΑΒ, δεν έπεται πως τα 250 mA είναι ή έστω προσεγγίζουν την τάξη Α. Είναι απλά ένας ενισχυτής με αυξημένη πόλωση.
Η καθαρή τάξη Α, όπου το τρανζίστορ εξόδου είναι πλήρως ανοιχτό και καταναλώνει την μέγιστη ισχύ, απαιτεί τεράστιες ψυχτικές επιφάνειες, που δεν έχει ο ενισχυτής αυτός.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Όταν πρωτοβγήκε ο Α1 ηχεία των 92-95 dB και 8Ω ελάχιστο ήταν συνηθισμένα. Σήμερα που η ευαοσθησία φλερτάρει είναι 10 db κάτω και η εμπέδηση παίζει όπου λάχει, δεν έχεις εκλογή πέρα από θηρία των 200W.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
948
Reaction score
978
Απλά να παραθέσω ότι όταν είχα τον Plinius SA -100 MK2 έκλεινα καλοριφέρ μετά τις 4 ώρες λειτουργίας, δεν καίγανε μόνο οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ψύκτρες αλλά όλο το σασί!!! Απίστευτος ήχος η τάξη Α όμως, αν δεν είχε αυτό το θέμα...........
Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να κρατήσει μηχάνημα πάνω από 3 χρόνια σε τέτοιες θερμοκρασίες. Δεν ξέρω τι λέει η Fidelity για την ψύξη αλλά δε βλέπω μεγάλες ψύκτρες εδώ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Κάποτε κάναμε μια συγκριτική ακρόαση με πεντέξι τελικούς, μεταξύ των οποίων και ο SA100. Αφού τους ακούσαμε, πετάγεται ο Ιδρυτής...

- Να ξαναβάλουμε λίγο τον Plinius πληζ;

Κι έμεινα να αναρωτιέμαι, ποιοι αγοράζουν τους υπόλοιπους πέντε τελικούς, και γιατί. Εντάξει, δεν έβραζε κιόλας, αλλά βάλαμε πάνω του ένα μπρίκι του καφέ έτσι για πλάκα, για να απαθανατίσουμε το γεγονός...
 

Μηνύματα
160
Reaction score
206
Απλά να παραθέσω ότι όταν είχα τον Plinius SA -100 MK2 έκλεινα καλοριφέρ μετά τις 4 ώρες λειτουργίας, δεν καίγανε μόνο οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ψύκτρες αλλά όλο το σασί!!! Απίστευτος ήχος η τάξη Α όμως, αν δεν είχε αυτό το θέμα...........
Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να κρατήσει μηχάνημα πάνω από 3 χρόνια σε τέτοιες θερμοκρασίες. Δεν ξέρω τι λέει η Fidelity για την ψύξη αλλά δε βλέπω μεγάλες ψύκτρες εδώ
Σίγουρα δεν μπορούμε να τα ‘χουμε όλα, η δική μου εμπειρία από έναν FPB 200 είναι περίπου σαν την δική σου περιγραφή, σε ότι έχει να κάνει με τις θερμοκρασίες, αλλά για μια περίπου 10ετία το μηχάνημα λειτούργησε απροβλημάτιστα (με γκάζια ακόμα και τους θερινούς μήνες)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο Krell FPB200 δεν λειτουργεί σε τάξη Α. Έχει μια ιδιαίτερη, μεταβλητή, πόλωση του σταδίου εξόδου με αυξημένη μεν πόλωση, αλλά απέχει από την τάξη Α.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
206
Ο Krell FPB200 δεν λειτουργεί σε τάξη Α. Έχει μια ιδιαίτερη, μεταβλητή, πόλωση του σταδίου εξόδου με αυξημένη μεν πόλωση, αλλά απέχει από την τάξη Α.
Ισχύει αυτό που λες και αν δεν κανω λάθος την συγκεκριμένη πατέντα την έχουν βαφτίσει sustained plateau biasing.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης...
Πριν 24 χρόνια είχα φτιάξει έναν ενισχυτή τάξης Α, κανονικής και όχι ολίγη από τάξη Α ή στο περίπου, με ισχύ 14 watts στα 8 Ωμ και 28 στα 4.
Για να λειτουργήσει είχα υπολογίσει μία από τις παρακάτω ψύχτρες σε κάθε κανάλι. Είναι δύο δίπλα-δίπλα όπως φαίνεται. Βαρέως τύπου ψύχτρα με πολλά μακρυά πτερύγια και χοντρό αλουμίνιο.
Για να έχουμε εικόνα έβαλα και μια μπαταρία ΑΑ στο πλάνο.

Το πρώτο ζεύγος τρανζίστορς <<έφυγε>> πριν καν σηκώσω το ρεύμα στο 50%. Ένωσα και τις δύο ψύχτρες και το δεύτερο ζευγάρι τρανζίστορ έφυγε μετά από λίγο, όταν είχε σχεδόν πιάσει το μέγιστο ρεύμα!
Έβαλα αισθητήρα θερμοκρασίας επάνω στο ένα εξόδου, για να μην πάρω στο χέρι και τρίτο ζευγάρι.
Για να καταφέρει να λειτουργεί το κάθε κανάλι χρειαζόταν και τις δύο ψύκτρες, συν ένα ανεμιστηράκι να φυσάει αέρα απευθείας επάνω στα εξόδου.
351700835_2489029871245073_7036265573253665690_n.jpg

Αυτά για 14 watts τάξης Α. ΟΚ εξαιρετικός ήχος αλλά...
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top