NAD 356BEE: Ακούγεται ήχος όταν το ποτενσιόμεντρο είναι εντελώς off ?

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Μαζί με κάποιες δοκιμές που κάνω τις τελευταίες ημέρες, παρατήρησα ότι όταν έχω το ποτενσιόμετρο της έντασης του ενισχυτή (NAD 356BEE) τέρμα αριστερά (όσο πιο χαμηλά πάει δηλαδή), ακούγεται ήχος από τα ηχεία σε πολύ χαμηλή ένταση. Για να τον παρατηρήσει κανείς πρέπει να υπάρχει είτε απόλυτη ησυχία ή πρέπει να κολλήσει το αυτί του στο ηχείο. Είναι αυτό φυσιολογικό; Το παρατηρείτε και όσοι έχετε τον ίδιο ή παρόμοιο ενισχυτή;
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Φυσιολογικότατο είναι για όλους τους ενισχυτές .


Στον δικό μου δεν ακούγεται το παραμικρό και έχω κολλήσει το αυτί μου αρκετές φορές με απόλυτη ησυχία στις 2:00 τη νύχτα, έστω ένα μικρό φυσηματάκι-τίποτα-και δεν το λέω για να σε ιντριγκάρω John!.. :dance:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Μπορεί να μην ήταν πάντα έτσι ... με τον καιρό μαζεύεται βρωμιά (κατά κάποιο τρόπο) στα ποτενσιόμετρα και αρχίζουν τέτοια φαινόμενα...
Να ανησυχήσεις αν τυχόν αρχίσει να γρατσουνάει και να κάνει θόρυβο τη στιγμή που το γυρίζεις.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Είτε είναι χαλασμένος ο δικός σου , είτε είναι καμμένο το rweeter σου , είτε ο ενισχυτής σου κάνει Mute όταν δεν ΄΄εχει σήμα στην είσοδο.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
1 και 2 αποκλείονται γιατί ακούω συνεχώς με up mixing σε όλα τα ηχεία και έκανα τις προάλλες τεστ με τόνους και γενικά οι υψηλές μου ακούγονται τέλεια δεν έχω παράπονο ειδικά όταν σκάνε τα πιατίνια δεν τα χορταίνω αν και λίγο προβολικά τα πρίμα και τα έχω χαμηλώσει λίγο, πιθανόν να είναι το 3, μα καλά αποκλείεται να περνάει ρεύμα στα ηχεία και να μην ακούγεται το παραμικρό εν τω μεταξύ το έχω παρατηρήσει και σε κάποιες μεγάλες παύσεις που κάνουν τα κομμάτια πηγαίνω στήνω αυτί και νέκρα, σε ένα άλλο δικάναλο σύστημα που έχω δίπλα ακούγεται φυσηματάκι και από τη θέση ακρόασης πολύ χαμηλά όμως..
 



Μηνύματα
121
Reaction score
41
Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο ενισχυτής είναι ψηφιακός;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δεν είναι ψηφιακός, τι εννοείς ακριβώς.. ότι δέχεται ψηφιακό σήμα;
Πάντως τάξη D δεν είναι . :geek:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μαζί με κάποιες δοκιμές που κάνω τις τελευταίες ημέρες, παρατήρησα ότι όταν έχω το ποτενσιόμετρο της έντασης του ενισχυτή (NAD 356BEE) τέρμα αριστερά (όσο πιο χαμηλά πάει δηλαδή), ακούγεται ήχος από τα ηχεία σε πολύ χαμηλή ένταση. Για να τον παρατηρήσει κανείς πρέπει να υπάρχει είτε απόλυτη ησυχία ή πρέπει να κολλήσει το αυτί του στο ηχείο. Είναι αυτό φυσιολογικό; Το παρατηρείτε και όσοι έχετε τον ίδιο ή παρόμοιο ενισχυτή;
Ο θορυβος ακουγεται ιδιος σε ενταση και χροια και απο τα 2 καναλια;

Ειναι σαν φυσημα ή ακουγεται σαν βομβος;
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Ο θορυβος ακουγεται ιδιος σε ενταση και χροια και απο τα 2 καναλια;

Ειναι σαν φυσημα ή ακουγεται σαν βομβος;
Δεν ακούγεται θόρυβος. Ακούγεται μουσική από την πηγή.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Φυσιολογικότατο είναι για όλους τους ενισχυτές .
+1
... πρεπει να ειναι (ή εγω υποψιαζομαι) το σημα που φτανει στον προενισχυτη απο τη πηγη, οταν το ποτενσιομετρο ειναι στο μηδεν, περναει αυτο στο τελικο σταδιο ενισχυσης, και απο εκει στο ηχειο.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν ακούγεται θόρυβος. Ακούγεται μουσική από την πηγή.
Ειναι φυσιολογικο αυτο.Αν ακουγεται μουσικη εξαιρετικα χαμηλα δηλαδη.

Αν ειναι κατι αλλο ομως πιθανον να εχει καποιο προβλημα.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Να ποστάρω την απάντηση της NAD στο email που τους έστειλα σχετικά με αυτό το θέμα;
 


Μηνύματα
121
Reaction score
41
Hello Elias,

Thank you for contacting the NAD Electronics Support Center.

When your C356BEE volume is set fully counterclockwise you should not hear any audio from the source playing. The "Lowest Volume Adjustment" may be out of alignment.

Please contact the nearest NAD Service Center in your country to have your C356BEE serviced, via the NAD Distributor: ....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.628
Μηνύματα
2.868.487
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top