NAS ή κάτι άλλο;


Μηνύματα
1.244
Reaction score
1.871
ήλπιζα να τη βγαλω με κανενα 300αρι, χρησιμοποιώντας τους σκληρους που εχω, αλλα αυτο απο οτι μου λετε, μαλλον δεν ειναι εφικτο. ειδικα αν παω στις λυσεις που προτείνει ο κωστας με την παραπανω μνημη.

επισης προβλημα ειναι το οτι θα φορμαριστουν οι δισκοι και θα χασω το περιεχομενο.

θελει σκεψη...
 

Μηνύματα
2.477
Reaction score
3.766
ήλπιζα να τη βγαλω με κανενα 300αρι, χρησιμοποιώντας τους σκληρους που εχω, αλλα αυτο απο οτι μου λετε, μαλλον δεν ειναι εφικτο. ειδικα αν παω στις λυσεις που προτείνει ο κωστας με την παραπανω μνημη.

επισης προβλημα ειναι το οτι θα φορμαριστουν οι δισκοι και θα χασω το περιεχομενο.

θελει σκεψη...
Εφόσον θέλεις μονο σερβίρισμα και όχι transcode απο plex κτλ ακόμα και ενα 2πύρηνο pc με win7 και 4 gb ram είναι σούπερ!
Αλλά και πάλι ενα transcode μια χαρά το κάνει ενα 2πύρηνο
Πχ

 


Μηνύματα
1.244
Reaction score
1.871
δηλαδη απλο κουτι/θηκη για τους σκληρους πανω στο ρουτερ;
κανει για την αναπαραγωγη στον ιδιο χωρο, αλλα η απομακρυσμενη προσβαση και αποθήκευση δεν θα ειναι δυσκολη;
 

ika

News
Μηνύματα
14.889
Reaction score
13.649
Νομίζω το DAS δεν είναι μία απλή θήκη HDD.
Αν μπει πάνω στο USB του ρούτερ δεν θα το βλέπουν όλοι στο δίκτυο;

Δεν ξέρω όμως, αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στην χωρητικότητα που βλέπει ο ρουτερ μέσω της USB.

 


Μηνύματα
387
Reaction score
131
ήλπιζα να τη βγαλω με κανενα 300αρι, χρησιμοποιώντας τους σκληρους που εχω, αλλα αυτο απο οτι μου λετε, μαλλον δεν ειναι εφικτο. ειδικα αν παω στις λυσεις που προτείνει ο κωστας με την παραπανω μνημη.

επισης προβλημα ειναι το οτι θα φορμαριστουν οι δισκοι και θα χασω το περιεχομενο.

θελει σκεψη...
Δύσκολο. Επίσης καλό θα είναι αν πας σε NAS να βάλεις σκληρούς που είναι για αυτή την δουλειά όπως οι WD Red. Σίγουρα ανεβαίνει το κόστος αλλά θα ξενοιάσεις μια και καλή.

Για τι χωρητικότητα σκληρών χρειάζεσαι? Επίσης να σκεφτείς το πρόβλημα του ασύρματου streaming που σου ανέφερα. Μην κλαις τα λεφτά σου μετά αν δεν δουλεύει όπως το θέλεις.
Πάντως αν θέλεις μέχρι 4TB μπορείς να πας σε μία αξιοπρεπή λύση που κοστίζει περίπου 380 ευρώ.

Παίρνεις αυτό το οποίο θα το χρησιμοποιείς σαν τοπικό αποθηκευτικό χώρο στο τοπικό δίκτυο σου


Και δύο σκληρούς σαν αυτούς


Και είσαι κομπλέ. Τώρα αν θέλεις παραπάνω χωρητικότητα δεν υπάρχει πιο φτηνή αλλά το ίδιο αποδοτική λύση. Αναγκαστικά ανεβαίνεις σε κόστος λόγω των σκληρών. Για NAS δεν χρειάζεσαι κάτι τρομερό αφού δεν χρειάζεσαι ούτε transcoding ούτε φοβερές επιδόσεις. Απλά να μπορεί να κάνει stream το αρχείο στο zidoo.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.244
Reaction score
1.871
Για τι χωρητικότητα σκληρών χρειάζεσαι?
Σε ενα χρονο γεμισα εναν 8αρη... οποτε μεγαλη. να πω 16Τ. για αρχη, και αλλα τοσα αργοτερα;
να σκεφτείς το πρόβλημα του ασύρματου streaming που σου ανέφερα.
το streaming για αναπαραγωγη θα γινεται στον ιδιο οροφο απο το ιδιο δικτυο.
απο τον αλλο οροφο θελω μονο να εχω προσβαση και να στελνω αρχεια προς αποθηκευση.

επισης υπαρχει και το θεμα του περιεχομενου που ηδη εχω. το θυσιαζω και αρχιζω απο την αρχη;
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Σε ενα χρονο γεμισα εναν 8αρη... οποτε μεγαλη. να πω 16Τ. για αρχη, και αλλα τοσα αργοτερα;

το streaming για αναπαραγωγη θα γινεται στον ιδιο οροφο απο το ιδιο δικτυο.
απο τον αλλο οροφο θελω μονο να εχω προσβαση και να στελνω αρχεια προς αποθηκευση.

επισης υπαρχει και το θεμα του περιεχομενου που ηδη εχω. το θυσιαζω και αρχιζω απο την αρχη;
Απλά επειδή δεν έχω καταλάβει μπορείς να μας πεις λίγο όλη την σύνδεση? Που θα βρίσκεται το NAS, πως θα συνδέεται στο ρούτερ, που θα είναι το ρούτερ και που το zidoo? Έτσι για να έχω ξεκάθαρη εικόνα για τοιχόν προβλήματα.

Αν θέλεις 16Τ φίλε μου ετοιμάσου να ξηλωθείς. Προσωπική μου άποψη αν πας σε λύση NAS να πάρεις και σκληρούς που είναι κατασκευασμένοι για αυτή την δουλειά. Εγώ με τους WD Red τους χρησιμοποιώ καθημερινά στο NAS τα τελευταία χρόνια και δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Είναι σκυλιά. Ναι έχουν κόστος αλλά έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο πραγματικά.

Όσο για το υλικό που έχεις δεν θυσιάζεις τίποτα. Εφόσων τον στήσεις από την αρχή με καινούργιους δίσκους τα περισσότερα NAS δέχονται εξωτερικούς σκληρούς μέσω USB οπότε μπορείς μετά να περάσεις τα δεδομένα σου εκεί.
 

Μηνύματα
1.244
Reaction score
1.871
Συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Μένω στο 2ο όροφο πολυκατοικίας. Στο υπόγειο έχω αποκλειστικό χώρο home cinema.

Όλα και τα μηχανήματα και ο nas θα είναι στο υπόγειο.
Υπάρχει δυνατότητα και ενσύρματης σύνδεσης nas rooter zidoo.
Η αναπαραγωγή/θέαση θα γίνεται στο υπόγειο
Το υπόγειο έχει δική του σύνδεση ίντερνετ.

Θα ήθελα να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στον nas, ώστε όταν είμαι πάνω στον δεύτερο, να μπορώ να στείλω (κατεβάσω από Ίντερνετ) αρχεία, απ'ευθείας κάτω προς αποθήκευση.

Αυτά
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Μένω στο 2ο όροφο πολυκατοικίας. Στο υπόγειο έχω αποκλειστικό χώρο home cinema.

Όλα και τα μηχανήματα και ο nas θα είναι στο υπόγειο.
Υπάρχει δυνατότητα και ενσύρματης σύνδεσης nas rooter zidoo.
Η αναπαραγωγή/θέαση θα γίνεται στο υπόγειο
Το υπόγειο έχει δική του σύνδεση ίντερνετ.

Θα ήθελα να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στον nas, ώστε όταν είμαι πάνω στον δεύτερο, να μπορώ να στείλω (κατεβάσω από Ίντερνετ) αρχεία, απ'ευθείας κάτω προς αποθήκευση.

Αυτά
Αν όλα βρίσκονται στο υπόγειο είσαι άρχοντας. Να τα συνδέσεις όλα ενσύρματα και δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα με ότι υλικό και να χρησιμοποιείς.

Τουλάχιστον τα Synology που χρησιμοποιώ έχουν απομακρισμένη πρόσβαση αλλά φαντάζονται τα περισσότερα γνωστά NAS παρέχουν τέτοια λειτουργεία.

Απλά να σου πω ότι με τον Synology που έχω εγώ πλέον ούτε αυτό που θέλεις θα σου χρειαστεί. Καθώς έχει το Download Station που είναι εφαρμογή με την οποία μπορείς να κατεβάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσω αυτής. Δουλεύει και σαν απλός downloader και σαν torrent downloader. Τα τελευταία 5 χρόνια που το χρησιμοποιώ δεν υπάρχει αρχείο που να μην το έχει κατεβάσει από όπου και να ήθελα.

Με αυτόν τον τρόπο όλα κατεβαίνουν απευθείας στον Synology και γλιτώνεις τις άσκοπες μεταφορές ασύρματα. Και εγώ κάποτε ότι ήθελα το κατέβαζα στον υπολογιστή και μετά το πέρναγα στον NAS. Πλέον έχω σταματήσει να κατεβάζω το οτιδήποτε μέσω του υπολογιστή. Ο Download Station μου έχει λύσει τα χέρια.

Απλά όπως σου είπα αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά και με τις χωρητικότητες που αναφέρεις μιλάμε για μία σεβαστή επένδυση. Με 300 ευρώ δεν θα κάνεις δουλειά και θα είναι ημίμετρα που στην τελική μπορεί να μην σε ικανοποιήσουν όσον αφορά επιδόσεις και αξιοπιστία.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Παίρνεις αυτό , εγκαθιστάς αυτό το πρόγραμμα και μετά συνδέεις επάνω του τους σκληρούς δίσκους που ήδη έχεις χωρίς φορμάτ. Φτιάχνεις samba shares (κοινή χρήση αρχείων κατα το γνωστόν) και είσαι άρχοντας.

Ολα τα υπόλοιπα το κοιτάνε με το κυάλι.

Με τα βίντεο στο Youtube στήνεις ότι πραγματικά θές!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.476
Reaction score
15.278
Παίρνεις αυτό , εγκαθιστάς αυτό το πρόγραμμα και μετά συνδέεις επάνω του τους σκληρούς δίσκους που ήδη έχεις χωρίς φορμάτ. Φτιάχνεις samba shares (κοινή χρήση αρχείων κατα το γνωστόν) και είσαι άρχοντας.

Ολα τα υπόλοιπα το κοιτάνε με το κυάλι.

Με τα βίντεο στο Youtube στήνεις ότι πραγματικά θές!
.... το OMV το τρέχω από sd κάρτα... δεν είναι ανάγκη να κάνει το ίδιο αλλά δε χρειάζεται ssd 480G για αυτό...
.... την κάρτα γραφικών τι να την κάνει σε ένα μηχάνημα που 99,9% θα δουλεύει headless;;;
... τα windows τι να τα κάνει αφου θα βάλει OMV;;;;,
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.681
Reaction score
6.081
Απλά επειδή δεν έχω καταλάβει μπορείς να μας πεις λίγο όλη την σύνδεση? Που θα βρίσκεται το NAS, πως θα συνδέεται στο ρούτερ, που θα είναι το ρούτερ και που το zidoo? Έτσι για να έχω ξεκάθαρη εικόνα για τοιχόν προβλήματα.

Αν θέλεις 16Τ φίλε μου ετοιμάσου να ξηλωθείς. Προσωπική μου άποψη αν πας σε λύση NAS να πάρεις και σκληρούς που είναι κατασκευασμένοι για αυτή την δουλειά. Εγώ με τους WD Red τους χρησιμοποιώ καθημερινά στο NAS τα τελευταία χρόνια και δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Είναι σκυλιά. Ναι έχουν κόστος αλλά έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο πραγματικά.

Όσο για το υλικό που έχεις δεν θυσιάζεις τίποτα. Εφόσων τον στήσεις από την αρχή με καινούργιους δίσκους τα περισσότερα NAS δέχονται εξωτερικούς σκληρούς μέσω USB οπότε μπορείς μετά να περάσεις τα δεδομένα σου εκεί.
Οι "NAS optimized" δίσκοι είναι λίγο πολύ παραμύθι.
Σε τι "βοηθάνε";
Αν χρειαστεί για οποιοδήποτε λόγο να γίνει rebuild το Array.
Στα υπόλοιπα δεν αλλάζει κάτι.

Και επειδή πολύ συχνά παρεξηγούνται από τον κόσμο πράγματα επειδή φροντίζουν οι εταιρίες να μην είναι σαφείς και να μην λένε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη, αν σε οποιοδήποτε array άνω των 4TB πάθεις ζημιά, οι πιθανότητες το rebuild να γίνει επιτυχώς είναι μικρές, εώς αρκετά μικρές, είτε έχεις δίσκους NAS optimized είτε "κανονικούς".

Και μιας και ανέφερα αυτό, καλύτερα να έχετε περισσότερα Arrays αποτελούμενα από 2 δίσκους έκαστο, παρά ένα μεγάλο ;)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.256
Reaction score
21.041
αν σε οποιοδήποτε array άνω των 4TB πάθεις ζημιά, οι πιθανότητες το rebuild να γίνει επιτυχώς είναι μικρές, εώς αρκετά μικρές, είτε έχεις δίσκους NAS optimized είτε "κανονικούς".
Γιατί;

Edit! Άκυρο! Θυμήθηκα γιατί... :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.336
Reaction score
128.489
Είχα κάποιους 3-4 ΤΒ δίσκους wd green και φυσικά τους έβαλα στο νας, χωρίς δεύτερη σκέψη.
Μέχρι αντικατάστασης.

Τώρα για τα περιεχόμενα που λες ότι έχουν, αυτό δεν είναι θέμα. Έτσι κι αλλιώς θα πάρεις ένα μεγάλο wd Red και θα τον εγκαταστήσεις στο νας. Ε, κάνε μεταφορά ο, τι έχουν οι παλιοί δίσκοι σου στον ρεντ. Μετά βάλτους αν θες στο νας, ας τους φορμάρει, και μετά περνάς ότι θες σε αυτούς.

Γενικά οι δίσκοι είναι πλέον αρκετά φτηνοί, οπότε σιγά σιγά θα πάρεις μεγάλους φρέσκους δίσκους, να μπουν στο νας και να μείνουν εκεί φορέβε.

Οι παλιοί αργά ή γρήγορα θα είναι μικροί για οτιδήποτε..
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
.... το OMV το τρέχω από sd κάρτα... δεν είναι ανάγκη να κάνει το ίδιο αλλά δε χρειάζεται ssd 480G για αυτό...
.... την κάρτα γραφικών τι να την κάνει σε ένα μηχάνημα που 99,9% θα δουλεύει headless;;;
... τα windows τι να τα κάνει αφου θα βάλει OMV;;;;,
ασ φτιάξει ένα τέτοιο κουτί μικρότερων προδιαγραφών. Εγω το έδειξα σαν έτοιμη λύση που θα τον καλύψει για χρόνια

ΑΝ όμως βάλει roon, τότε και ssd θα χρειαστεί και την μνήμη και τον επεξεργστή. Αν βρει κάποιν με ενσωματωμένα γραφικά ακόμα καλύτερα
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Οι NAS optimized δίσκοι έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία σε συνεχή 24ωρη λειτουργία.

Εγώ πάντως τους 2 δίσκους μου δεν τους έχω πότε σε RAID. Απλά ο ένας κάνει αυτόματα backup τα δεδομένα του άλλου ανά κάποια διαστήματα. Το να σκάσουν και οι δύο ταυτόχρονα οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές έως ελάχιστες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.086
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top