NAS ή κάτι άλλο;

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Όσον αφορά στο rebuild, προφανώς καλό είναι να μην στηρίζουμε όλες μας τις ελπίδες εκεί, αλλά του δίνω περισσότερες πιθανότητες να ολοκληρωθεί επιτυχώς, παρά το αντίθετο.
Όπου μπορώ κάνω mirror, το οποίο εγγενώς είναι πιο γρήγορο και πολύ πιο ελαφρύ στο rebuild, αλλά έχω κάνει και επιτυχημένο rebuild σε RAID 60 με 24 δίσκους.
Προφανώς όσο μεγαλώνει ο κάθε δίσκος, τόσο μικρότερες οι πιθανότητες για επιτυχημένο rebuild...
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Ημιμάθεια, αλλά whatever :D

( το TLER βοηθάει...αλλά παρόλα αυτά το recovery rate τους είναι απειροελάχιστα πάνω από έναν non-NAS optimized drive... το RAFF και 3D Active BP είναι 90% marketing bullshit και 10% πρακτική αξία/ώφελος).

Το κλείνω με το παρακάτω και δεν ασχολούμαι περαιτέρω με fanboyisms κλπ.

Στατιστικά (failure rates) από εταιρία τύπου Dropbox (Cloud Services) με χιλιάδες δίσκους ανά μοντέλο και όχι 5-15 που αν πείς σε στατιστικό τα "συμπερασματά" σου από την εμπειρία σου θα γελάσει (επειδή δεν έχεις ούτε κατά διάνοια στατιστικό δείγμα για να οδηγηθείς στα συμπεράσματα που περιέγραψες)

View attachment 228364

Over and out, έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω
Μόνος σου λες ότι και το TLER βοηθάει και τα RAFF και 3D Active BP έχουν έστω αυτή την μικρή 10% πρακτική αξία/ώφελος. Εγώ δεν είπα ότι οι Red είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τους άλλους ούτε ότι αν πάρεις Red δεν πρόκειται να έχεις ποτέ προβλήματα. Αλλά ότι παρέχουν έστω και μικρές/ελάχιστες βελτιώσεις σε σχέση με τους υπόλοιπους μέχρι και εσύ το δέχεσαι.

Και παρ'όλα αυτά λες εμένα fanboy και ημιμαθή. Δεν θα ανταποδώσω τους χαρακτηρισμούς γιατί δεν θέλω να χαλάσω το νήμα. Ο κόσμος διαβάζει, ας κρίνει μόνος του.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ψαχνω για καμια προσφορα, λογο ημερων, για nas synology ή qnap με 4 θεσεις και μνημη απο 2g, και δε βρίσκω καποια αξιολογη...
αν παρει κατι το ματι σας, πειτε μου εδω, ή στο θεμα black friday....

ευχαριστω
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Αρκετές μπαίνουν και στο σκρουτζ, οπότε αν δεν έχεις ήδη, κάνε έναν δωρεάν λογαριασμό στο skroutz, βάλε στα αγαπημένα σου (καρδούλα) τα NAS που σε ενδιαφέρουν, και θα σου έρχονται ειδοποιήσεις στο skroutz όταν πέφτει η τιμή τους (συμπεριλαμβάνει και τα black friday drops)
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ναι το εχω κανει αυτο. εχω βαλει και τις... καμηλες στο amazon.de και εχω και price alarm στο idealo. αλλα ως τωρα τιποτα αξιολογο.:(
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
πολύ δύσκολο έως απίθανο να βρεις αξιόλογη προσφορά NAS σε BF,
και επίσης, μην βασίσεις σε αυτό την επιλογή μάρκας ή μοντέλου
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Ψαχνω για καμια προσφορα, λογο ημερων, για nas synology ή qnap με 4 θεσεις και μνημη απο 2g, και δε βρίσκω καποια αξιολογη...
αν παρει κατι το ματι σας, πειτε μου εδω, ή στο θεμα black friday....

ευχαριστω
Δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν μεταχειρισμενα αλλα μολις ειδα αυτην την αγγελια https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1872228-qnap-nas-ts-453mini-8gb-ram/
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
ναι το εχω κανει αυτο. εχω βαλει και τις... καμηλες στο amazon.de και εχω και price alarm στο idealo. αλλα ως τωρα τιποτα αξιολογο.:(
Για Amazon δες το keepa είναι απείρως καλύτερο από camel με απεριόριστες δυνατότητες σε παρακολούθηση τιμών κτλ..

Βαλε και το ανάλογο addon στον browser σου.

 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.564
Reaction score
30.948
Ηρθε και εμενα η ωρα για NAS . Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με την τιμη και σκεφτομαι να παρω ενα με ενα 16ΤΒ και σε δευτερο χρονο να βαλω και αλλο ενα 16

Δεν εχω ιδεα ποιον να διαλεξω :redface: κοιταζα ας πουμε τον WD Cloud Expert Series EX2 Ultra με ενα Western Digital Red Pro NAS, 16TB HDD

Εδω και κανενα χρονο εχω καλωδιο δικτυου απο δωματιο στο σαλονι που ειναι η TV για το netflix αλλα για αλλο περιεχομενο χρησιμοποιω usb HD που βλεπω με το media player της LG oled .

Δηλαδη ειμαι η περιπτωση του manmar αλλα στον ιδιο οροφο :)

Ειμαι ετοιμος για αμεση αγορα !
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με την τιμη
τι ωραια προταση ειναι αυτη!!! :smile:

εγω κολλησα στην τιμη οταν καταλαβα οτι με τα χρηματα που θα δωσω για το nas θα μπορουσα να παρω ενα καινουργιο SVS PB-2000 Pro. :o
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.564
Reaction score
30.948
Synology DiskStation DS720+ με προσθεση μνημης
ή
Synology DiskStation DS920+ με 4GB RAM out of the box


ps πρεπει να αλλαξω και desktop computer που το εχω καμια οκταετια :biggrin:
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ds920+ μικρή η διαφορά τιμής.πε τη ραμ σχεδόν ίδια θα σου έρθει και το βασικότερο. Τώρα μπορεί να σου αρκούν 2 θέσεις. Σε 2-3 χρονια; εγώ έβαλα 2 δισκους στην αρχή και προσθεσα μέσα σε ένα μήνα και τρίτο.οχι γιατί γέμισαν οι άλλοι αλλά λόγο άλλης χρήσης που σκέφτηκα
Ps Βρήκες εποχή για desktop. Όλα είναι στο Θεό ειδικά οι gpu

Edit ο 720+ από ότι βλέπω μπορεί να υποστηρίξει μέχρι 6gb ram. Είσαι σίγουρος πως δε θα χρειαστείς παραπανω;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
Εγώ δεν καταλάβαινω γιατί όχι ένα desktop/Nas?

Και με τα Windows 10 μια χαρά σερβίρεις στις συσκευές σου στο τοπικό δίκτυο.
24/7 ανοικτός και να δουλεύεις οπότε θες.
Τα τελευταία 13 χρόνια κάτι τέτοιο έχω. Πρόβλημα ουδεν και δεν τον έχω σβήσει ποτέ, είτε είμαι διακοπές, είτε λείπω μέρες από το σπίτι..

Αντε να πλήρωνω 30 ευρώ το έτος παραπάνω στο λογαριασμό, το έτος..
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
η βασική ερώτηση είναι τι θα περιέχει το NAS,

αν υπάρχουν σημαντικά αρχεία πχ οικογενειακές φωτος, αρχεία δουλειάς ή οτιδήποτε δεν μπορείς να ξαναβρείς,
είναι σημαντικό να έχεις BTRFS (αν πας σε Synology) filesystem σε RAID, ώστε να εκμεταλυτείς τις δυνατότητες corruption protection, auto healing, ransomware protection κλπ.

οπότε αν είχα πχ 10 TB σε υλικό για πέταμα πχ ταινίες και 200 Gb κρίσιμα αρχεία,
θα έβαζα τρεις δίσκους. έναν με τη σαβούρα που θα μοίραζα στο σπίτι,
και άλλους δύο σε RAID 1 για τα σημαντικά αρχεία (αν ήταν μικροί θα πήγαινα σε SSD).

Στα παραπάνω και όσον αφορά τα σημαντικά αρχεία και μόνο, θα πρόσθετα οπωσδήποτε και ένα (τουλάχιστον) αντίγραφο εκτός σπιτιού (είτε σκληρός, φλασάκι, είτε backup σε σπίτι γνωστού- φίλου, είτε cloud).
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
η βασική ερώτηση είναι τι θα περιέχει το NAS,

αν υπάρχουν σημαντικά αρχεία πχ οικογενειακές φωτος, αρχεία δουλειάς ή οτιδήποτε δεν μπορείς να ξαναβρείς,
είναι σημαντικό να έχεις BTRFS (αν πας σε Synology) filesystem σε RAID, ώστε να εκμεταλυτείς τις δυνατότητες corruption protection, auto healing, ransomware protection κλπ.

οπότε αν είχα πχ 10 TB σε υλικό για πέταμα πχ ταινίες και 200 Gb κρίσιμα αρχεία,
θα έβαζα τρεις δίσκους. έναν με τη σαβούρα που θα μοίραζα στο σπίτι,
και άλλους δύο σε RAID 1 για τα σημαντικά αρχεία (αν ήταν μικροί θα πήγαινα σε SSD).

Αυτό έχω κάνει και γω. Η καλύτερη δυνατη λύση + τα backup όπως λες
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εγώ δεν καταλάβαινω γιατί όχι ένα desktop/Nas?

Και με τα Windows 10 μια χαρά σερβίρεις στις συσκευές σου στο τοπικό δίκτυο.
24/7 ανοικτός και να δουλεύεις οπότε θες.
Τα τελευταία 13 χρόνια κάτι τέτοιο έχω. Πρόβλημα ουδεν και δεν τον έχω σβήσει ποτέ, είτε είμαι διακοπές, είτε λείπω μέρες από το σπίτι..

Αντε να πλήρωνω 30 ευρώ το έτος παραπάνω στο λογαριασμό, το έτος..

αναλόγως τι κάνει κάποιος και πως,
μπορεί να είναι πολύ καλύτερη λύση, μπορεί πολύ χειρότερη

πχ άμα βλέπεις ταινίες και χρειάζεσαι transcoding πιθανότατα το PC είναι καλύτερη λύση από ένα ισχνό NAS

πχ άμα έχεις dual boot PC σαν εμένα με Linux + Windows, δεν παίζει το σενάριο αυτό (με νορμάλ ενασχόληση, γιατί αλλοιώς όλα γίνονται)


Επίσης τα σοβαρά NAS έχουν εξελιγμένες δυνατότητες backup συσκευών προς το NAS και backup του NAS αλλού, καθώς και όσον αφορά έλεγχο ακεραιότητας αρχείων, έλεγχο δίσκων κλπ.,
τα οποία και πάλι τα κάνεις με PC αλλά με πολύ παραπάνω ενασχόληση
(πχ θυμάμαι που πάλευα στα windows με προγράμματα File Checksum, πολύς κόπος χωρίς λόγο)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Synology DiskStation DS720+ με προσθεση μνημης
ή
Synology DiskStation DS920+ με 4GB RAM out of the box

ps πρεπει να αλλαξω και desktop computer που το εχω καμια οκταετια :biggrin:
Μια χαρά είναι το 920+ με τα 4GB. Εάν δεν τρέχεις πολλές υπηρεσίες ή κανένα VM, δεν θα σου λείψει RAM, και οι επιπλέον θέσεις δίσκων είναι αναντικατάστατες. To θέλεις μόνο ως δικτυακό δίσκο, ή θα τρέχεις εκεί και κάποιο streaming server (ή άλλες υπηρεσίες);
 

Μηνύματα
49
Reaction score
5
Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις κάποιο NAS με 4 θέσεις, 2 Ethernet (bond) και τουλάχιστον 2GB RAM. Θα εστίαζα (όπως έχω κάνει στην περίπτωσή μου) να χρησιμοποιείται σαν file server και όχι για streaming, κλπ. Καλύτερα μετά να έχεις ένα PC με Emby/Plex, κλπ. να σερβίρει γιατί transcoding από NAS λίγο έως πολύ δύσκολο ή περιορισμένο.
Επίσης, ότι NAS και να διαλέξεις, να οργανώσεις και το backup του.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top