Nas και hdd

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καλησπέρα σας.Θέλω να πάρω ένα νέο nas με δίσκους. Ο λόγος είναι θέλω δεύτερο ξεχωριστό nas το οποίο θα κάνω backup απο κινητά,tablet,και πολύ μεγάλα αρχεία εικόνας γενικά.Ίσως χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή για streaming video σε tv (δεν είναι σίγουρο αλλα το έχω στο μυαλό μου).Θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω και σας καταγραφικό για να μειώσω τους δίσκους που αλλάζω ανά μερικά χρόνια.Το θέμα είναι θα είναι αξιόπιστο ένα τέτοιο σύστημα που θα γράφει 24/24 και για backup;Να αφήσω το καταγραφικό που έχω και να φτιάξω το nas μόνο για το backup;
Έχω καταλήξει στο synology ds218.
Έχετε να προτείνετε δίσκους; Θα βάλω 2 των 2tb ο καθένας
Σκεφτόμουν και ssd αλλά ξεφεύγουν σε τιμή και δε ξέρω αν έχει νόημα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Είναι σοφό να αφήσετε το καταγραφικό στην ησυχία του, και να στήσετε το συγκεκριμένο Nas χωριστά για το σκοπό που το θέλετε.

Οι δίσκοι των 2TB είναι μάλλον μικροί γι' αυτήν τη δουλειά. Αν στήσετε συστοιχία raid-1, πάρτε δύο φθηνούς 4ρηδες, Toshiba P300, WD blue, κάτι τέτοιο. Αν τους στήσετε ως αυτόνομους δίσκους, πάρτε δυό ακριβώτερους, WD ultrastar ή gold.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλή επιλογή δίσκων για το NAS είναι και οι WD Red, Seagate Ironwolf, κλπ που είναι NAS optimized.
Αντίστοιχα για το καταγραφικό, καλή επιλογή είναι WD Purple, Seagate Skyhawk κλπ που είναι Surveillance optimized.
Οι SSD για αποθήκευση δεν είναι ιδανικοί. Όμως υπάρχουν αρκετά NAS που μπορείς να ρυθμίσεις SSD ως cache. Για οικιακή χρήση και "μόνο" με Gbit δίκτυο δεν αξίζει ούτε καν αυτό.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ωραια αφήνω το καταγραφικο ως έχει.
Μήπως για τη χρήση που το θέλω ειναι overkill ο nas που διαλεξα; Η προχωράω;
Σκεφτόμουν να φτιάξω συστοιχία raid 1 για μεγαλύτερη ασφάλεια των αρχείων.
Δεν ξέρω αν έχει κάποιο μειονέκτημα(περα από τη μείωση στο μισό του αποθηκευτικό χωρου)έναντι του να είναι ο καθε δίσκος μόνος του.
Είτε με τον έναν είτε με τον αλλο τροπο που θα συνδεθούν οι δίσκοι θα διαλέξω 2 σχετικά καλους δίσκους και όχι από οικονομική σειρά
Σκεφτόμουν wD red και έπεσε στο τραπέζι και η gold σειρά.εχουν τόση διαφορα; δεν είναι και τεράστια η διαφορα στη τιμη
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αν το backup αφορά σημαντικά αρχεία,
να κάνεις RAID 1 και BTRFS για να έχεις επίσης προστασία από bitrot corruption, auto healing, δυνατότητα για snapshots, κλπ

ότι filesystem και ότι συστοιχία να διαλέξεις, αν τα αρχεία είναι σημαντικά,
πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ακόμη ένα (τουλάχιστον) backup κάπου αλλού
(ή cloud, ή δίσκος ή NAS σε σπίτι γονέων, δουλειά κλπ, οτιδήποτε), υπάρχουν πολλοί τρόποι που μπορείς να το κάνεις μέσα από το synology και εύκολα

για τους σκληρούς καλύτερα να μην είναι SMR

overkill δεν είναι, αν μπορείς πάρε το + μοντέλο, και οπωσδήποτε όχι το play

περί video streaming δεν έχω ασχοληθεί και δεν κατέχω, αλλά αν δεν κάνεις transcoding επαρκεί σίγουρα, αλλοιώς δεν ξέρω
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Οποτε η απλή σειρά red φεύγει και μένει η red plus,red pro και η σειρά gold
BTRFS πως το κανω;
Υπάρχει τρόπος αξιόπιστος (μέσω software του nas)ελέγχου υγειας των δίσκων οπως εχουν οι ssd;
Τα αρχεία που θα έχω μέσα είναι οικογενειακες φωτογραφίες και video και πολυ μεγάλα αρχεία φωτογραφίας που θα γραφω-σβηνω συχνά λογο hobby.θα τα αποθηκεύω εκει μέχρι να τα στακαρω και μετά θα διαγράφονται και θα κρατάω την τελική εικόνα μόνο.
Μήπως λοιπόν είναι καλύτερα να βάλω 2 δίσκους μεσα στους οποίους ο ένας να έχει τα πάντα ότι θέλω να γράφω σβήνω τα πάντα και ο δεύτερος να έχει μόνο τα τελικά αποτελέσματα αυτών των φωτογραφιών (που θα τα εχει και ο πρώτος ομως) +τις οικογενειακες φωτογραφιες;
Έτσι θα κουράζω μονο τον ένα δίσκο και ο δεύτερος θα είναι backup του πρωτου(μόνο των αρχείων που δε θέλω να χασω)
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
θα κάνεις RAID 1 και θα φορμάρεις τους δίσκους σε BTRFS,
αν κάποιο αρχείο γίνει corrupted (μου έχει τύχει σε λίγες φωτο και άλλα αρχεία τα τελευταία χρόνια)
θα το διορθώσει αυτόματα από τα δεδομένα του άλλου δίσκου

για να το κάνεις BTRFS υπάρχει επιλογή κατά το σετάρισμα,

θα ορίσεις διαφορετικά shares (ας πούμε βασικούς φακέλους) με διαφορετικά δικαιώματα πρόσβασης,
διαφορετική συχνότητα backup κλπ

πχ το φάκελο που θα έχεις τις τελικές φώτος θα κρατάς snapshots για ένα χρόνο ή και παραπάνω, ενώ φάκελο με πολλά προσωρινά αρχεία, δε θα έχεις καθόλου snapshots ή θα έχεις για 1-2 εβδομάδες, αλλοιώς θα γεμίσει ο δίσκος με "διαγραμμένα¨ αρχεία

πρόσεξε το μοντέλο που θα πάρεις να υπoστηρίζει BTRFS,
to 218+ σίγουρα, και μάλλον και το απλό 218 το κάνει

το BTRFS είναι COW filesystem και όσο γεμίζει ο δίσκος, η ταχύτητα πέφτει (και ακόμη περισσότερο αν γράφεις σβήνεις συνέχεια, λόγω fragmentation),
υπολόγισε να υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος στο δίσκο

και δεν χρειάζονται δίσκοι 7200 στροφών με 5400 είσαι παραπάνω από ΟΚ
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σε ευχαριστώ για τη βοηθεια.Ναι το υποστηρίζει και το ds218 από ότι είδα.
Όταν κάνουμε snapshot στην ουσία κανουμε το backup στο δεύτερο δισκο;ορίζω εγώ ποιοι φάκελοι θα γίνονται snapshot και ποσο συχνα;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
μπορείς να κάνεις snapshots σε επίπεδo shared folder,
δηλαδή για κάθε shared folder να έχεις διαφορετικό schedule, retentions κλπ

τα snapshots δεν είναι αντίγραφα, αλλά "στιγμιότυπα" στο χρόνο,

πχ έχεις ένα φάκελο που κρατάς snaphots κάθε μήνα,
ότι σβήνεις απλά παραμένει όπως ήταν τη στιγμή που έγινε το snapshot, άσχετα αν δεν τα βλέπεις σαν αρχεία

αν εσύ σβήσεις κάποια αρχεία κατά λάθος ή στα κρυπτογραφήσει κάποιο ransomware,
κανένα πρόβλημα,
μπορείς να γυρίσεις πίσω στο τελευταίο snapshot

μπορείς να έχεις δεκάδες snapshots από κάθε φάκελο, δημιουργούνται σε χρόνο dt και ο επιπλέον χώρος που πιάνουν όπως καταλαβαίνεις είναι τα αρχεία που έχουν σβήσει ή αλλάξει (μέχρι να λήξει ο χρόνος ζωής που έχει ορίσει για τα snapshots και τότε απελευθερώνεται ο χώρος που πιάνουν τα διαγραμμένα αρχεία)
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αλλά από την άλλη, αν έχεις σωστά backups, με versions history
δεν είναι και τόσο σημαντικά τα snapshots, ιδίως για απλά αρχεία

παραμένουν ωστόσο άλλα πλεονεκτήματα του BTRFS, που αξίζουν το (μικρό) κόστος σε ταχύτητα και χώρο σε σχέση με το ext

* επίσης αν ενεργοποιήσεις τα snapshots ΔΕ θα μπορείς να κάνεις defragmentation στο μέλλον



----------------------------------------------------------------------------------

επειδή πήγε μακριά το θέμα και για να είναι όλα εύκολα προτείνω για αρχή

RAID 1 με filesystem BTRFS
+
συχνό backup* των σημαντικών shared folders σε ( usb HDD ή στο cloud)

αποφασίζεις αργότερα για snapshots κλπ


* backup και OXI συγχρονισμό
 
Last edited:


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Λόγο έλλειψης χρόνου πήγε πίσω η αγορά του nas.
Ίσως και για καλό μιας και βγήκε ο ds220+ οπότε πάω γι αυτόν
Μια ερώτηση όμως που ίσως αλλάξει λίγο τα πράγματα
Θέλω τη γνώμη σας αν αξίζει να πάω σε μεγαλύτερο nas ds920+ και να ανεβάσω εκεί 3 site που έχω. Λέω μεγαλύτερο μιας και έχει καλύτερο επεξεργαστή αλλά και χώρο για περισσότερους δίσκους ώστε να ανεβάσω σε ξεχωριστούς δίσκους τα site
Ο λόγος που το σκέφτηκα είναι μόνο αν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για το nas και να κάνω απόσβεση των χρημάτων επειδή θα γλιτώνω τα χρήματα του hosting
Δε ξέρω πόσο ευκολα γίνεται αυτο που σκέφτηκα ούτε αν όντως αξίζει
Αν δεν προχωράω άμεσα με τον ds220+ μιας και καίγομαι για εξτρα χώρο
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εκτός εάν τα sites έχουν βαριές εφαρμογές (όχι απλό περιεχόμενο) και μεγάλη κίνηση, δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ούτε το 920+, ούτε χωριστό δίσκο για κάθε site.
Η γραμμή που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αρκεί για τις ανάγκες των sites και τις άλλες εργασίες που θα θέλεις να κάνεις από εκεί;
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όχι τα sites είναι απλό περιεχόμενο.Οι επισκέψεις είναι max 5000 ανά μήνα στο κάθε ένα.Απλά σκεφτόμουν να έβαζα τα site σε ένα ξεχωριστό δίσκο σε σχέση με τα υπόλοιπα αρχεία για να είναι περισσότερο safe (τα αρχεία μου)
Πως μπορώ να υπολογίσω τι ταχύτητα θα μου τρώει απο τη γραμμή; Τώρα έχω vdsl50 και είμαι άνετος
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Προσωπικά δεν θα επέλεγα ούτε self-hosting, ούτε hosting σε NAS.

Αλλά εξαρτάται πάντα για τι sites μιλάμε. Υπάρχουν sites και sites.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Θέματα ΙΡ:
Θα πρέπει να πληρώνεις για στατική ΙΡ (αλλιώς μπλέκεις με λύσεις που δεν είναι αξιόπιστες) άρα καλύτερα να πληρώνεις απευθείας για ένα φθηνό πακέτο hosting.

Θέματα availability:
Ένα data center έχει πάντα μεγαλύτερο reduncancy όσον αφορά τη συνδεσιμότητά του σε σχέση με τη γραμμή του σπιτιού σου.

Θέματα disaster recovery:
Αν χαλάσει το μηχάνημα, πόσο γρήγορα θα μπορέσεις να το επιδιορθώσεις για να σηκωθείς και πάλι; Είσαι συνεχώς stand by; Έχεις άμεσα διαθέσιμα τα κατάλληλα ανταλλακτικά κλπ.;

Θέματα bandwidth:
Η 50άρα σου γραμμή έχει upload (γιατί αυτό σε ενδιαφέρει στο hosting) 5Mbps. Θα αρκούν αυτά σε όλες τις φάσεις; Τι θα γίνεται αν εσύ εκείνη τη στιγμή χρησιμοποιείς το πλήρες bandwidth για δικές σου ανάγκες; Θα έχεις κάποιο QoS στη γραμμή; Πώς θα το υλοποιήσεις;

Τα παραπάνω πολύ στα γρήγορα, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, σίγουρα υπάρχουν και άλλα θέματα.
Γενικά ο πονοκέφαλος δεν αξίζει σε καμία περίπτωση για το ελάχιστο κόστος ενός απλού πακέτου hosting. Το οποίο σίγουρα σε καλύπτει. Αν δεν σε κάλυπτε, τότε δεν θα έκανες καν την ερώτηση :)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Θέματα ΙΡ:
Θα πρέπει να πληρώνεις για στατική ΙΡ (αλλιώς μπλέκεις με λύσεις που δεν είναι αξιόπιστες) άρα καλύτερα να πληρώνεις απευθείας για ένα φθηνό πακέτο hosting.

Θέματα availability:
Ένα data center έχει πάντα μεγαλύτερο reduncancy όσον αφορά τη συνδεσιμότητά του σε σχέση με τη γραμμή του σπιτιού σου.

Θέματα disaster recovery:
Αν χαλάσει το μηχάνημα, πόσο γρήγορα θα μπορέσεις να το επιδιορθώσεις για να σηκωθείς και πάλι; Είσαι συνεχώς stand by; Έχεις άμεσα διαθέσιμα τα κατάλληλα ανταλλακτικά κλπ.;

Θέματα bandwidth:
Η 50άρα σου γραμμή έχει upload (γιατί αυτό σε ενδιαφέρει στο hosting) 5Mbps. Θα αρκούν αυτά σε όλες τις φάσεις; Τι θα γίνεται αν εσύ εκείνη τη στιγμή χρησιμοποιείς το πλήρες bandwidth για δικές σου ανάγκες; Θα έχεις κάποιο QoS στη γραμμή; Πώς θα το υλοποιήσεις;

Τα παραπάνω πολύ στα γρήγορα, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, σίγουρα υπάρχουν και άλλα θέματα.
Γενικά ο πονοκέφαλος δεν αξίζει σε καμία περίπτωση για το ελάχιστο κόστος ενός απλού πακέτου hosting. Το οποίο σίγουρα σε καλύπτει. Αν δεν σε κάλυπτε, τότε δεν θα έκανες καν την ερώτηση :)
θα συμφωνήσω σε όλα.
Μόνο αν δεν έχει σημασία το αν θα μένει το site εκτός για καμιά ώρα, που και που .... τότε αντε οκ.... ας το πάρει το ποτάμι.
Αν τελικά δεν πας στο σωστό που λέει ο @symos αλλά το φιλοξενήσεις μόνος σου, σήκωσε τουλάχιστον ένα virtual machine στο NAS και κάντο εκεί, να είναι πιο απομονωμένο απ' τα δικά σου.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έχεις απόλυτο δίκιο για τις σκέψεις σου. Μένω ως έχω και προχωράω με το ds220+ για οικιακή χρήση
Δεν υπάρχει περιπτωση να είμαι stand by για το μηχάνημα δεν αξίζει το κόπο. Θέλω να έχω τη ψυχική μου ηρεμία :)
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Οποτε η απλή σειρά red φεύγει και μένει η red plus,red pro και η σειρά gold
Όλα καλά κι ανθηρά, αλλά οι απλοί Red είναι άριστοι δίσκοι.

Έχω πάρει άφθονους, μέχρι 8ΤΒ, ανοιχτοί χρόνια κι ούτε κιχ.

Επίσης έβαλα ένα μικρό ssd για έξτρα cash.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top