Nas και hdd

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όλα καλά κι ανθηρά, αλλά οι απλοί Red είναι άριστοι δίσκοι.

Έχω πάρει άφθονους, μέχρι 8ΤΒ, ανοιχτοί χρόνια κι ούτε κιχ.

Επίσης έβαλα ένα μικρό ssd για έξτρα cash.
Τι μέγεθος είναι ο ssd; Αξίζει ο κόπος; Να βρω μοντέλο να υποστηρίζει ssd (nvme) δηλ;
Ποιο nas έχεις;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Επίσης έβαλα ένα μικρό ssd για έξτρα cash.
🤣

Και πώς σου βγάζει έξτρα cash ο ssd καλέ, τι τον έχεις βάλει να κάνει; Εκδίδει τους υπόλοιπους hdd;
Πες άμα είναι να βάλω κι εγώ κάναν μεγάλο, αν αξίζει την επένδυση.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Απο παντού θέλει να βγάζει και μπερδευτηκε αντι να γράψει cache έγραψε cash. Συνήθεια :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το αν αξίζει ο κόπος εξαρτάται από το πώς τον χρησιμοποιεί ο σερβερ.
Έχω ένα νας της qnap με 8g ram


Κι έβαλα ένα 256GB ssd για cache (Μακάρι να έβγαζε cash) στους σκληρούς, έχει ένα δικό του τρόπο να το λειτουργεί ώστε να μειώνει πολύ τη χρήση των σκληρών και να αυξάνει την ταχύτητα που βλέπεις.
🤣

Και πώς σου βγάζει έξτρα cash ο ssd καλέ, τι τον έχεις βάλει να κάνει; Εκδίδει τους υπόλοιπους hdd;
Πες άμα είναι να βάλω κι εγώ κάναν μεγάλο, αν αξίζει την επένδυση.
Βάλτο να σκάβει για μπιτκοιν καλέ, όλα γω θα στα λέω πχια; 🤣😎😂😜😆😃😀😁
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τώρα που το ξανασκεφτηκα, μάλλον 512GB πρέπει να έχω βάλει.

Σε m2 κάρτα PCIe.

Όπως λέει εδω:


QNAP’s innovative QM2 series PCIe cards allow M.2 SSDs* to be installed in a NAS for SSD caching or caching pools. As QM2 uses PCIe they don’t occupy any 3.5-inch drive bays, allowing you to maximize both your storage capacity and performance.


Έχει 2 θέσεις PCIe για m2 ssd, και έβαλα 1 κάρτα για κας και εγκατάσταση για το roon, και άλλη μια για κας για τους σκληρούς.

Ολα θέλουν κας.
Cash. Και η cache θέλει cash. 😅🤣😂😜😁
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Όλα καλά κι ανθηρά, αλλά οι απλοί Red είναι άριστοι δίσκοι.

Έχω πάρει άφθονους, μέχρι 8ΤΒ, ανοιχτοί χρόνια κι ούτε κιχ.

Επίσης έβαλα ένα μικρό ssd για έξτρα cash.
Οι απλοί δίσκοι Red κάποτε ήταν όλοι CMR. Μετά έγιναν ανάμικτοι CMR, SMR και πλέον είναι όλοι SMR. Περιπτώσεις που το SMR σκαλώνει σε λειτουργίες NAS έχουν αναφερθεί αρκετές ώστε προσωπικά να μην θέλω να το διακινδυνεύσω. Εάν έχεις Reds για περισσότερο από χρόνο, οι πιθανότητες είναι ότι προκειται για CMR, δηλαδή σήμερα θα πουλιόνταν ως Plus.

Ένα πλεονέκτημα των SMR είναι η μεγαλύτερη onboard cache, αλλά μια και το θίξαμε, στο NAS συνήθως έχουμε και RAM cache ή SSD cache, οπότε του δίσκου δεν έχει τόση σημασία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εάν έχεις Reds για περισσότερο από χρόνο,
3 χρόνια σίγουρα, παν για 4 σιγά σιγά.
Από τότε δεν έχω ξανασχοληθει με σκληρούς είναι η αλήθεια, πιθανώς έχω χάσει επεισόδια..

Τότε ήταν αυτοί με την πολύ κας...
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
@costas EAR μου έβαλες φωτιές. Ο ds920+ υποστηρίζει nvme για αύξηση της ταχύτητας.
Άλλη μια ερώτηση. Μπορώ να περάσω ότι παιχνίδια έχω στο pc στο nas και να παίζω από κει; Το έχει κάνει κανεις; Η δε μπορεί να γίνει;
Σκεφτόμουν μήπως στο πισι κρατησω τα απολύτως απαραίτητα στους ssd που έχω και ότι hdd έχω να πάνε στο νας
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
3 χρόνια σίγουρα, παν για 4 σιγά σιγά.
Από τότε δεν έχω ξανασχοληθει με σκληρούς είναι η αλήθεια, πιθανώς έχω χάσει επεισόδια..

Τότε ήταν αυτοί με την πολύ κας...
Εάν έχεις την απορία, εδώ είναι τα μοντέλα:

Και κάποιοι από τους λόγους που δεν τους συμπαθούμε:

@costas EAR μου έβαλες φωτιές. Ο ds920+ υποστηρίζει nvme για αύξηση της ταχύτητας.
Άλλη μια ερώτηση. Μπορώ να περάσω ότι παιχνίδια έχω στο pc στο nas και να παίζω από κει; Το έχει κάνει κανεις; Η δε μπορεί να γίνει;
Σκεφτόμουν μήπως στο πισι κρατησω τα απολύτως απαραίτητα στους ssd που έχω και ότι hdd έχω να πάνε στο νας
Μπορείς να περάσεις τα παιχνίδια στο NAS, αλλά δεν προτείνεται για όλα. Σε αυτή την περίπτωση η SSD cache θα σε βοηθήσει, αλλά λίγο. Το πρόβλημα με το NAS είναι η καθυστέρηση, οσοδήποτε μικρή. Τα παιχνίδια θέλουν να φορτώνουν πόρους (assets) από τον αποθηκευτικό χώρο στην κάρτα γραφικών. Ήδη η παρεμβολή του κεντρικού επεξεργαστή στη διαδικασία προκαλεί ανεπιθύμητα σκαλώματα, οπότε αναπτύχθηκε τεχνολογία για να σερβίρει ο NVMe απευθείας δεδομένα στη GPU (δες πχ το DirectStorage). Εσύ συζητάς να κάνεις βήμα προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Βεβαίως όταν τα παιχνίδια δεν έχουν βαριά γραφικά ώστε να χρειάζονται συχνά σβησίματα/γραψίματα στην VRAM, τότε δεν έχει σημασία που βρίσκονται, εκτός τον αρχικό χρόνο εκτέλεσης. Πχ μπορεί από τοπικό SSD να κάνει 10" και από δικτυακό δίσκο να κάνει 40". Δεν είναι και το τέλος του κόσμου, ενώ η εμπειρία παιχνιδιού θα είναι ίδια.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
οι SMR δίσκοι ΔΕΝ συνιστώνται για χρήση σε NAS

σε συγκεκριμένα NAS μάλιστα, όπως όταν το fielsystem είναι ZFS, θεωρούνται εντελώς ακατάλληλοι
για αυτό όταν ξέσπασε το σκάνδαλο με τους RED που είχε μετατρέψει σε SMR,
για κάμποσο διάστημα τους δεχότανε πίσω και έδινε CMR, αν έλλεγες ότι τους θέλεις για FreeNAS ( όπως λεγότανε τότε)
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Τελικά προχώρησα στην αγορά του ds920+. Θεωρώ είναι καλύτερη επένδυση σε βάθος χρόνου μιας και έχεις θέσεις για 4 δίσκους και τα δεδομένα ολοένα και αυξάνονται σε μέγεθος
Ερώτηση. Εχει δύο θύρες Ethernet.Διαβασα πως και με τις δύο θύρες συνδεμένες η ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης είναι περίπου 250MB/s ενώ με τη μία Ethernet περίπου στα μισά.
Απλά συνδέω και τα 2 βυσματα στο δίκτυο;η πρέπει να κάνω και κάτι αλλο;
Θεωρητικά πάντως έφοσον το δίκτυο του σπιτιού είναι γκιγκαμπιτ πως μπορεί να έχει ταχύτητα 250 MB/s ; Μέχρι 200 δεν θα έπρεπε να είναι;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Bit vs Byte.

1Gbit / 8 = Gigabytes

1Gigabit/s ταχύτητα μετάδοσης σημαίνει 125MegaBytes/s.
Αυτό είναι το θεωρητικό μέγιστο.
Λόγω απωλειών/packet collision και TCP/IP overhead, η πραγματική ταχύτητα μετάδοσης είναι ένα κλικ πιο κάτω.

Με τις 2 συνδέσεις μαζί κάνεις link aggregation με σκοπό είτε την αύξηση των επιδόσεων είτε την διαθεσιμότητα σε περίπτωση προβληματικού κόμβου στο δίκτυο.

Google: ethernet link aggregation και network adapter teaming
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τελικά προχώρησα στην αγορά του ds920+. Θεωρώ είναι καλύτερη επένδυση σε βάθος χρόνου μιας και έχεις θέσεις για 4 δίσκους και τα δεδομένα ολοένα και αυξάνονται σε μέγεθος
Ερώτηση. Εχει δύο θύρες Ethernet.Διαβασα πως και με τις δύο θύρες συνδεμένες η ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης είναι περίπου 250MB/s ενώ με τη μία Ethernet περίπου στα μισά.
Απλά συνδέω και τα 2 βυσματα στο δίκτυο;η πρέπει να κάνω και κάτι αλλο;
Θεωρητικά πάντως έφοσον το δίκτυο του σπιτιού είναι γκιγκαμπιτ πως μπορεί να έχει ταχύτητα 250 MB/s ; Μέχρι 200 δεν θα έπρεπε να είναι;
Απλά θα πρέπει να το υποστηρίζει και το switch σου.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Θα το δω όταν γυρίσω σπίτι.ελπισω να το υποστηρίζει
Εάν δεν είναι managed, σίγουρα δεν κάνει "κανονικό" link aggregation. Ρίξε μια ματιά στη θεωρία όπως είπε ο bill και μακροπρόθεσμα σχεδιάζεις τυχόν αναβαθμίσεις εξοπλισμού λαμβάνοντας και αυτό υπόψη.

Από την άλλη, μπορείς να ρυθμίσεις τις δύο κάρτες να κάνουν στοιχειώδες load balancing ακόμη κι όταν δεν το υποστηρίζει το switch, αλλά δεν θα δεις διαφορά πχ σε μεταφορά ενός μοναδικού αρχείου. Μερικές πληροφορίες για τις ρυθμίσεις στο Synology εδώ:
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ευχαριστώ ολους για τη βοηθεια. Είναι unmanaged... Μόλις έρθει θα το τεστάρω και θα δω τι θα κάνω λοιπον
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καλησπερα και πάλι. Μεχρι να έρθει ο nas ψαχνω να βρω 2 δίσκους των 4αρων tb ο καθένας cmr όπως είπατε. Να διαλέξω western digital η seagate; Διαβάζω σε σχόλια κατά κύριο λόγο για τον θόρυβο και δε ξέρω κατά πόσο υπερβαλουν... Δε ξέρω αν έχουν διαφορά οι παλιοί δίσκοι σε σχέση με τους καινούριους(μετά το "πρόβλημα" cmr-smr) μιας και έχω τετοιους παλαιότερους δίσκους και δεν είναι θεωρώ θορυβώδεις...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλησπερα και πάλι. Μεχρι να έρθει ο nas ψαχνω να βρω 2 δίσκους των 4αρων tb ο καθένας cmr όπως είπατε. Να διαλέξω western digital η seagate; Διαβάζω σε σχόλια κατά κύριο λόγο για τον θόρυβο και δε ξέρω κατά πόσο υπερβαλουν... Δε ξέρω αν έχουν διαφορά οι παλιοί δίσκοι σε σχέση με τους καινούριους(μετά το "πρόβλημα" cmr-smr) μιας και έχω τετοιους παλαιότερους δίσκους και δεν είναι θεωρώ θορυβώδεις...
Ούτως ή άλλως, φαντάζομαι κοιτάς φτηνούς NAS optimized, δηλαδή WD Red Plus ή Seagate Ironwolf. Είναι σχετικά χαμηλός ο θόρυβος, και λόγω χαμηλότερης ταχύτητας περιστροφής. Μπορείς να κοιτάξεις και μεγαλύτερης κατηγορίας, αλλά δεν θα έχεις πολύ μεγάλο κέρδος.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ναι κάτι απο τα 2 κοιτάζω οπότε προχωράω σε αγορά wd να τελειώνω...Έχει νόημα να βάλω και ένα ssd(m.2) μέσα;Θα έχει σημαντική διαφορά σε ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων; Το ρωτάω γιατί θα μεταφέρω μεγάλου μεγέθους αρχεία αρκετά συχνά...Αν αξίζει βάζω ότι εταιρεία θέλω ή δουλευει μόνο με της synology;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top