Nas και hdd

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
1)Με ποια εφαρμογή κάνετε streaming;
Προσωπικά με Plex.

Εγώ τον server τον έχω στημένο σε άλλο μηχάνημα (και μόνο τα αρχεία στο NAS) αλλά λογικά μπορείς να τον στήσεις και απευθείας στο Synology.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
1)Με ποια εφαρμογή κάνετε streaming;
2)Έχω φτιάξει 2 shared folders στους οποίους έχω βάλει διάφορα αρχεία ανάμεσά τους και εικόνες. Κατέβασα την εφαρμογή synology photos στο κινητό αλλά δημιουργεί ένα φάκελο σε άλλο σημείο και βλέπει μόνο ότι έχει εκεί μέσα.Υπάρχει τρόπος να του δείξω να βλέπει και σε άλλο σημείο ωστε να μη μεταφέρω τις φωτό εκεί; Στις ρυθμίσεις δε βρήκα κάπου να επιλέγω τι βλέπει...
Για streaming δες εάν το Synology σου παίρνει Emby. Για εμένα είναι η προτιμότερη επιλογή. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις το πιο γνωστό Plex, ή το Media Server πακέτο, που δίνει DLNA.
Δυστυχώς photos δεν έχω δουλέψει.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Με το nas τα πάμε περίφημα. Μου έχει λύσει τα χέρια σε πολλά απλά καθημερινά πράγματα.
Ξεκίνησα να βλέπω ταινίες. Πέρασα το emby και δουλεύει άψογα.
Μια ερώτηση όμως. Μια ταινία 2k παίζει άψογα σε 4k τηλεόραση. Ο επεξεργαστής δουλεύει ρελαντί και η ραμ το ίδιο.
Απο περίεργια δοκίμασα μέσω Emby όπως είπα το παίξω το ίδιο video σε μια full hd tv. Προφανώς εδώ ήθελε transcoding και ο επεξεργαστής δούλευε φουλ ως αποτελεσμα να κανει παύσεις στην αναπαραγωγή;
Είναι φυσιολογικό;περιμενα με τον επεξεργαστή που έχει να το τρέχει νεράκι οποιοδήποτε σενάριο.... Δε πρόκειται να χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη tv οποτε μου είναι αδιάφορο απλά μου φάνηκε περίεργο
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Με το nas τα πάμε περίφημα. Μου έχει λύσει τα χέρια σε πολλά απλά καθημερινά πράγματα.
Ξεκίνησα να βλέπω ταινίες. Πέρασα το emby και δουλεύει άψογα.
Μια ερώτηση όμως. Μια ταινία 2k παίζει άψογα σε 4k τηλεόραση. Ο επεξεργαστής δουλεύει ρελαντί και η ραμ το ίδιο.
Απο περίεργια δοκίμασα μέσω Emby όπως είπα το παίξω το ίδιο video σε μια full hd tv. Προφανώς εδώ ήθελε transcoding και ο επεξεργαστής δούλευε φουλ ως αποτελεσμα να κανει παύσεις στην αναπαραγωγή;
Είναι φυσιολογικό;περιμενα με τον επεξεργαστή που έχει να το τρέχει νεράκι οποιοδήποτε σενάριο.... Δε πρόκειται να χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη tv οποτε μου είναι αδιάφορο απλά μου φάνηκε περίεργο
Οι λεπτομέρεις παίζουν ρόλο, αλλά γενικά: Το δωρεάν emby κάνει μόνο software transcoding. Μπορεί μάλιστα να αποφασίσει να κάνει transcode ακόμη και για υποτίτλους, εάν είναι σε μορφή που δεν του αρέσει. Υπό προϋποθέσεις, μπορεί να γίνει γρήγορο software transcode, αλλά αν το κάνουμε συχνά προτιμάμε να γίνεται με hardware acceleration, άρα και αγορασμένο emby.
Εναλλακτικά, υπάρχει και το jellyfin, που είναι ανοιχτό fork του emby και έχει ξεκλείδωτες όλες τις λειτουργίες.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ερώτηση. Μπορώ να βάλω ένα νέο δίσκο στο σύστημα ο οποίος να είναι ανεξάρτητος απο τους άλλους 2 που έχω σε raid 1;
 




Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Απο τη στιγμή που δε θα είναι σε raid πρέπει πάλι να είναι cmr ή να πάρω κάτι φτηνό με μπόλικο χώρο
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Αν τον χρησιμοποιείς για αποθήκη (συχνή πρόσθεση αρχείων, σπάνια διαγραφή), πάρε και smr, δεν πειράζει. Πάντως, η διαφορά τιμής των cmr δεν είναι απαγορευτική.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ψάχνω να βρω σε απομακρυσμένη lg tv από το nas τρόπο ώστε να δω τις ταινίες που εχω. Με emby που έχω σπίτι δε δουλεύει εκτός δικτύου. Ds video της synology δεν υπάρχει στο store της lg. Άλλος τρόπος υπάρχει;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ψάχνω να βρω σε απομακρυσμένη lg tv από το nas τρόπο ώστε να δω τις ταινίες που εχω. Με emby που έχω σπίτι δε δουλεύει εκτός δικτύου. Ds video της synology δεν υπάρχει στο store της lg. Άλλος τρόπος υπάρχει;
Εάν είναι σε άλλο χώρο, με διαφορετική σύνδεση δικτύου, θα πρέπει να ανοίξεις κάποια πρόσβαση από τον έξω κόσμο (internet) προς εκεί που βρίσκεται το NAS.
Εγώ θα έστηνα VPN server εκεί που είναι το NAS και θα συνδεόμουν με την απομακρυσμένη LG TV πάνω στο VPN. Επειδή αμφιβάλω ότι η LG έχει κάποιο βολικό VPN client, μία λύση είναι ο απομακρυσμένος ρούτερ να μπορεί να τρέξει VPN client, ή αλλιώς να βάλεις ένα PC ενδιάμεσα που θα συνδέεται στο VPN και να "μοιράσεις" τη σύνδεση δικτύου του στην TV.
Ένας απλούστερος τρόπος, αλλά αρκετά πιο ανασφαλής, είναι να προωθήσεις τις εισερχόμενες από το internet συνδέσεις προς το emby και να διασφαλίσεις τον emby server με firewall, ισχυρά passwords, κλπ.
Παρόμοια λογική έχει και το ds video, εφόσον παρεμβάλεις ένα συμβατό player πριν την LG, πχ κάποιο φτηνό fire stick, chromecast, κλπ.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ναι η tv είναι σε τελείως άλλο χώρο.
Δεν θα ήθελα να το κάνω με το emby για λόγους ασφαλείας όπως αναφέρεις.
Είναι ανόητο το ds player που δε μπορεί να το στείλει κατευθείαν στη tv
Θα δω μήπως πάρω ένα Chromecast λοιπόν. Θα μπορώ να κατεβάσω σε αυτό την εφαρμογή;
Ήλπιζα για καμιά εύκολη λύση μήπως βλέπαμε καμία ταινία το 3ημερο :p
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ο ένας δίσκος που είχα για ταινίες κρασαρε.οποτε από Δευτέρα πάω για καινούριο.
Ερώτηση. Θα βοηθούσε ένας m.2 ssd ώστε να μη κουράζει τόσο το δίσκο βλέποντας ταινίες η μόνο ταχύτητα σε μεταφορές-αντιγραφές θα προσφέρει;
Σκεφτόμουν να έπαιρνα και ένα τέτοιο μαζι για τον λόγο που έγραψα.
Αν δε προσφέρει κάτι σε μακροζωία του δίσκου θα παρω μόνο τον hdd
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ο ένας δίσκος που είχα για ταινίες κρασαρε.οποτε από Δευτέρα πάω για καινούριο.
Ερώτηση. Θα βοηθούσε ένας m.2 ssd ώστε να μη κουράζει τόσο το δίσκο βλέποντας ταινίες η μόνο ταχύτητα σε μεταφορές-αντιγραφές θα προσφέρει;
Σκεφτόμουν να έπαιρνα και ένα τέτοιο μαζι για τον λόγο που έγραψα.
Αν δε προσφέρει κάτι σε μακροζωία του δίσκου θα παρω μόνο τον hdd
Εάν εννοείς να βάλεις τον NVMe ως cache, με τα δεδομένα στον HDD, δεν θα κερδίζεις σε μακροβιότητα. Εάν μάλιστα η χρήση του HDD είναι μόνο για ταινίες και για μικρό αριθμό ταυτόχρονων streams, δεν θα κερδίσεις πρακτικά σε τίποτα.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Είναι ο πρώτος wd που μου μένει στα χέρια.Βέβαια τον είχα στο pc 4 χρονάκια χωρίς πολύ χρήση και cmr αλλα δεν άντεξε.
Θα πάω λοιπόν σε ένα καινούριο και τελειώνει
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Με το καινούριο δίσκο πάει σφαίρα σε αντιγραφή αρχείων. Πριν ήταν 75-80 MB/S .Σερνόταν...
crop.jpg
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Γενικά σχεδόν οποιοσδήποτε 3.5" δίσκος της τελευταίας δεκαετίας μπορεί να κορέσει το Gbit σε μεγάλα αρχεία. Η ταχύτητα αντιγραφής του προηγούμενου ήταν τόσο χαμηλή μάλλον επειδή ετοιμαζόταν να χαλάσει...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top