Nas και hdd

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Χωρίς να βγάζει κάποιο σφάλμα στα τεστ ούτε bad sector τπτ;
Δε μου έχει κρασαρεί ξανά έτσι δισκος
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Υπάρχει τρόπος να ανταλλάξουν κατευθείαν συγκεκριμένα αρχεία 2 synology nas που είναι σε διαφορετικό χώρο; Όταν άνοιξα 2 καρτέλες και προσπάθησα να κάνω drag and drop ή και αντιγραφή και επικόλληση δε γινόταν παρά μόνο να τα κατεβάσω στον υπολογιστή που βρισκόμουν και μετά να τα στείλω όπου θέλω
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Μπορείς να το κάνεις και με άλλο τρόπο με παρεμβολή υπολογιστών μεταξύ των 2 NAS, αλλά είναι πιο πολύπλοκο και πιο πόντια σαν λύση.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Στο προηγούμενο update που είχε δώσει η synology
(Version: 7.1.1-42962 Update 2) ανέφερε πως πλέον δε θα ήταν δυνατή η αναπαραγωγή αρχείων ήχου acc όταν γινόταν απο το nas. Οπότε δεν έκανα το update.Τώρα έδωσε update 3 χωρίς να αναφέρει κάτι. Φαντάζομαι το θεωρεί δεδομένο; Βεβαια δε βλέπω να το αναφέρει για το update 2 και είμια σίγουρος οτι το είχα διαβάσει
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Υπαρχει τροπος να παιρνει backup το ενα synology σε αλλο απομακρισμένο.
Λογικα αυτο που λές πρεπει να γινεται με map drives.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όπως έχω γράψει και στο άλλο νήμα έσπασε το κινητό μου. Ήταν η μοναδική συσκευή που είχε το secure signin για το two factor authentication. Το αποτέλεσμα είναι να έχω φάει 3 ώρες χωρίς να έχω προσβαση στα αρχεία μου.
Βρήκα αυτό https://kb.synology.com/en-id/DSM/tutorial/How_to_reset_my_Synology_NAS_7 αλλά ανοιξα και ένα ticket στη synology να δω αν υπάρχει άλλος τροπος. Από ότι διαβάζω με το mode 1 δε χάνεις τα αρχεία
Υπάρχει επιλογή πως έχασες το κινητό και σου στέλνει mail με κωδικό επαλήθευσης που παλεύω πόση ώρα να δω γιατί δεν έρχεται και τελικά διάβασα πως και άλλοι έχουν το ίδιο θέμα. Θα είχε λυθεί το ζήτημα μου σε μισό λεπτό
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
mail με κωδικό επαλήθευσης που παλεύω πόση ώρα να δω γιατί δεν έρχεται
Υποθέτω κοιτάς και στα ανεπιθύμητα (όχι μόνο στα εισερχόμενα), έτσι δεν είναι;
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Φυσικά. Δεν έρχεται πουθενά. Υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο θέμα και η Synology πετάει χαρταετό από ότι διαβάζω
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Πάρε μια οθόνη για το κινητό να τελειώνεις.
Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα την επιμονή σου να μπλέξεις με κάτι πολύ πιο μανουριάρικο από την αλλαγή οθόνης στο κινητό.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Με το νέο χρόνο θα το πάω για αντικατάσταση να τελειώνω.το θέμα μου είναι τώρα που το χρειάζομαι δε μπορώ να το έχω. Για αυτό ψαχνομαι
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
έχω την εντύπωση ότι αν κάνεις reset το Synology, πάει το password πάει και το 2FA,
δεν χρειάζεσαι κάποιο κωδικό για αυτά,
απλά ακολουθείς τις οδηγίες για το reset

https://kb.synology.com/en-global/DSM/tutorial/How_do_I_log_in_if_I_forgot_the_admin_password
απλά πρόσξε μη σβήσεις και άλλα (τους δίσκους)

έτσι ήταν από τότε που είχα synology, εκτός και αν κάτι χάνω


άκυρο,
τώρα που το ξαναδιαβάζω δεν είμαι σίγουρος αν παραμένει ή όχι το 2FA σε password reset,
φαντάζομαι το έχεις τσεκάρει
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Πληροφοριακά για όποιον το χρειαστεί μετά απο reset mode 1 φεύγει το 2fa χωρίς να υπάρχει θέμα με τα δεδομένα αν ακολουθήσεις τα βήματα σωστά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top