Nordost QRT Power Products

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Σε αυτού του τύπου τις συσκευές απαιτώ να μου απαντηθούν τεκμηριωμένα τα εξής ερωτήματα πριν βάλω το χέρι στην τσέπη
  1. Οι διαφορές που ακούγονται (εφοσον ακούγονται) πως τεκμηριώνεται πως ειναι προς το πιο ακριβές; (όχι ακριβό..). Ή ειναι απλως διαφορές που σε κάποιους αρέσουν ή όχι αναλόγως τα γούστα; εάν τεκμηριώνεται, πάμε παρακάτω:
  2. Ειναι απαραίτητο για ολα τα σπίτια; ή καποια σπίτια εκ κατασκευής του δικτύου τους δεν το χρειάζονται;
  3. Ειναι απαραίτητο για ολα τα ενισχυτικά; ή καποια ενισχυτικά (ή άλλες συσκευές) εκ κατασκευής δεν το χρειάζονται; γιατί;
  4. Υπαρχει άλλος, πιο οικονομικός τρόπος για να εχω το ίδιο αποτέλεσμα;
Οι ερωτήσεις είναι ευστοχες.

Απο προσωπική εμπειρία και σαν γενικοτερη τοποθέτηση στο θεμα, θα σου πω τα εξης:
Οι βασικες πηγές θορυβου, χωρίς να είναι και οι μοναδικες είναι,
το δικτυο, οι εκπομπές ραδιοσυχνοτήτων,
οι ίδιες οι βαθμίδες των συσκευών και η πολυπλοκότητα τους, και οι κραδασμοί.

Οι θόρυβοι αυτοί ενδοδιαμορφωνουν και καλύπτουν όλο το ακουστικο φάσμα.

1. Οι διαφορές είναι η νύχτα με τη μέρα.
Οι θόρυβοι τέτοιας προέλευσης καλυπτουν τα σήματα μικρού πλατους.
Εκεί βρίσκονται οι πληροφορίες του χωρου, η τρισδιάστατη αίσθηση, τα απομακρυσμένα όργανα
μιας ορχήστρας, οι αρμονικές των οργάνων, οι μικροτονισμοι δυναμικης, η ατάκα των κρουστών..
η αποσβεση.. τα καλύτερα δηλαδή.

2. Δεν είναι θέμα κατασκευής δικτύου. Μπορεί να είναι θέμα πυκνοκατοικημένων περιοχών όμως.

3. Υπάρχουν σχεδιάσεις που έχουν μεγαλύτερη ανοσία στο θόρυβο.

4. Μπορείς και diy με βελτιστοποίηση γειωσεων, θωρακισεων, χρήση εξαρτημάτων χαμηλού θορύβου,
πυκνωτών διαφυγής, απορροφητικών ακτινοβολίας υλικων, καλύτερων βυσματων,
καλωδίων, στήριξης κλπ.

Υπάρχουν οι πληροφορίες αυτές για όποιον θέλει.
Δεν είναι διαβαθμισμένες..
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
α ωραία έχουμε και κομπλεξ κατωτερότητας ως Έλληνες τώρα....
..οχι βρε vet, κανενα προβλημα κατωτεροτητος, την αξιοπρεπεια μου προσπαθω να προφυλαξω!
Κοιτα τωρα: στα καλωδια που (δε) φτιαχνει η Mcintosh, οπως δε φτιαχνει και πικαπ, κι ομως τιποτα δεν την εμποδιζει να τα διαφημιζει στη σελιδα της, δες : http://www.mcintoshlabs.com/us/Products/pages/categorylanding.aspx?CatId=Turntables, που ομως γνωριζουμε οτι μαλλον ειναι clearaudio!
Το οτι δεν εχει καλωδια τροφοδοσιας δε μου λεει απολυτως τιποτε. Ουτε πολυμπριζα εχει, ουτε κωνους στηριξης εχει, και ενα σωρο αλλα πραγματα που βοηθουν ενα συστημα να αποδωσει καλυτερα, αλλο περισσοτερο, αλλο λιγοτερο. Αυτο τι σημαινει; οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να ψαχτει καποιος; Ειναι το τελειο μηχανημα; Οχι βεβαια...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
ναι βρε Νικ, να ψαχτεί ο καθένας μας θέλω και εγώ και να αποκτήσει ένα υπόβαθρο να κρίνει τις π@π@ρολογίες ή τις σοβαρές τοποθετήσεις των γκουρού της αγοράς...
Και άσε τι λέω εγώ...
Ο κύριος πχ που δούλευε χρόνια στην McIntosh λέει...
http://www.roger-russell.com/wire/wire.htm#silverwire
The Truth about Speaker Wire

Despite the effectiveness of Gordon's cable demonstration and the truth about speaker wire, people visiting the McIntosh room at the shows, who had not experienced the cable demonstration, were disturbed that we were using ordinary heavy zip cord instead of one of the popular brands of speaker wire. Instead of listening to the McIntosh speakers and electronics, they recalled "bad" things they had been told about "common" speaker wire and this promoted questions about the "inferior" wire being used. When we changed the wire to a popular brand of wire, customers were happy with the setup, and directed their attention to the McIntosh equipment.

The demand for high quality speaker wire was increasing and appeared to be a new marketing area for several companies. McIntosh did not make or sell speaker wire. The solution seemed very obvious--rather than spend time and effort to create negative sales for McIntosh dealers who were beginning to sell speaker wire, it seemed best to encourage the speaker owner/customer to consult with the dealer about what speaker wire to use. Consequently, I no longer recommended the kind of wire or wire sizes in the speaker manuals.

By 1988, McIntosh no longer supplied audio interconnects with the electronics. Again, many kinds of special audio cables were available to the customer/owner. The dealer could also be consulted about what cables to use.

I credit the success of the speaker wire industry to their expert sales and marketing ability. However, it is my experience that ordinary copper wire, as long as it's heavy enough, is just as good as name brands.

Looking at this from a different perspective, there will always be those who will want expensive wire, not because there is an audible difference, but because they may value pride of ownership and prestige in a similar way to that of owning a Tiffany lamp or a Rolex watch.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η ξαδερφη σας η Μαρία, 25 χρονών, ομορφούλα, σικάτη, με τα ρουχαλάκια της, αυτοκινητάκι, κοσμηματάκια κτλ, αλλά 30 κιλα πανω απο το κανονικό για το βάρος της. Κυτταρίτιδες κτλ, δράμα. Και παραπονιέται γιατι δεν εχει επιτυχία στους άντρες.

Ερχεται μια μέρα, και λέει:
-Εμαθα για μια αισθητικό, κάνει καταπληκτική αποτρίχωση μπικίνι (του αιδοίου δλδ ;)), καμια σχέση με τις άλλες. Ακριβη, 300 ευρω, αλλα όλες βλέπουν διαφορά.

- Βρε Μαρία μου, δεν τα δίνεις σε κανα γυμναστήριο, σε κανα διαιτολόγο να κανεις λίγη δίαιτα και αστο το μπικίνι, δεν είναι αυτο το πρόβλημα σου. Χάσε κανα κιλό, και μετά βλέπουμε για το μπικίνι, τότε μπορεί να έχει νόημα. Άλλα είναι τα σημαντικά σε σένα.

- Μα θα δώ διαφορά. Ολες βλέπουν διαφορά.

-Μαρία κάνε δίαιτα και πήγαινε γυμναστήριο >:(

- Αμαν πια, με εχετε πρήξει όλοι με το γυμναστηριο και τη δίαιτα, αυτά αποκλείονται. Εγώ μόνο με το αιδοίο μπορώ να ασχοληθώ. Θα κάνω αποτρίχωση.

- :headbang:
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κοίτα vet τι πιστεύω εγώ: ποτέ μα ποτέ να μην απορρίπτουμε τίποτε εάν πρώτα δε σχηματίσουμε προσωπική άποψη για το κάθε αντικείμενο που αφορά το Hi fi. Και όταν λέω προσωπική άποψη, δεν εννοώ να το δει κάποιος, ή να το περιεργαστεί, εννοώ να το πάρει στο σπίτι του, να το δουλέψει όσο περισσότερες ημέρες μπορεί, ΧΩΡΙΣ να το πληρώσει, και στη συνέχεια να αποφασίσει εάν θα το αγοράσει, ή όχι, σταθμίζοντας παράλληλα το κόστος σε σχέση με την απόδοση. Αυτός πιστεύω είναι ένας ασφαλής τρόπος να προφυλαχθούμε από τις παπαρολογίες που, είναι αλήθεια, αφθονούν στο χώρο. Πέρα από την προφύλαξη, την άσκοπη σπατάλη ενέργειας και κυρίως χρημάτων, κερδίζουμε και σε εμπειρίες, που σε άλλη περίπτωση δε θα είχαμε , ειδικά εμείς που ζούμε στην επαρχία.

Μου είναι δύσκολο να καταλάβω vet πως κάποιος, όσες γνώσεις και αν διαθέτει, χωρίς να ακούσει κάτι, χωρίς να το δει καν προβαίνει σε χαρακτηρισμούς όπως:

Με δύο λέξεις ... άχρηστες αηδίες.
Με τρεις λέξεις .... αυτό μας μάρανε;
Με πολλές λέξεις... πόσο χαζός πρέπει να είμαι κανείς για να τα αγοράσει....[/QUOTE]
ή
κάτσουν μπροστά στα ηχεία μερικά μονόχρωμα κατσίκια και ένα παρδαλό.
Πιστεύω ότι τέτοιου είδους τοποθετήσεις έχουν πολλαπλές συνέπειες, τι εννοώ: πρώτα απ' όλα είναι προσβολή για αυτόν που άνοιξε το θέμα, είναι προσβολή γ' αυτούς που πιθανόν να έχουν αγοράσει αυτά τα προιόντα, και, κυρίως, διαβάζοντας αυτά τα πράγματα άλλα τα μέλη του site, σίγουρα δεν ενθαρρύνονται να καταθέτουν τις απόψεις του για κάθε θέμα που τους απασχολεί, πως να το κάνουν όταν γνωρίζουν ότι υπάρχει περίπτωση να γίνουν αντικείμενο χλευασμού; ή, επέτρεψέ μου την έκφραση, ίσως να ακούγετε υπερβολικό, έχει μια μεγάλη δόση αλήθειας όμως, θύματα λεκτικού bullying;

Όσον αφορά τώρα τον άνθρωπο που δούλευε στη Mcintosh, μιλά μόνο για καλώδια ηχείων, όχι για υλικά που έχουν σχέση με την τροφοδοσία των μηχ/των και της γείωσης. Αυτό είναι άλλο, τελείως διαφορετικό κεφάλαιο, που πιστεύω ότι πρέπει να δωθεί πολύ μεγάλη προσοχή από τους χρήστες. Γνωρίζω βέβαια ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό δεν είναι εφικτό, πρέπει να κατανοήσουμε όμως είναι πολύ σπουδαίο πράγμα και να πράξουμε ανάλογα, στο μέτρο του δυνατού πάντα.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
ο υπάλληλος της McIntosh έλεγε τα δικά του την δεκαετία του 80, επίσης δεν τεκμηριώνει τίποτα και απλά βάζει ένα πίνακα με αγωγιμότητα μόνο.....:rolleyes:

εδώ άλλα μας λένε στην grimm audio στην νεότερη εποχή..... :geek:
έχει και σχόλια από επαγγελματίες του χώρου από κάτω....:laugh:
 



Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Πιστεύω πως το έβαλα στην σωστή του βάση. Σοβαρά.
Βρε να βρεθούμε να σου δώσω κανένα σοβαρό usb για κανένα δεκαπενθήμερο και μετά να περάσω μια ωραία μέρα να στο πάρω να δω από το παράθυρο μετά πως θα ξυνιζεις όταν ακους μουσικη;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βρε να βρεθούμε να σου δώσω κανένα σοβαρό usb για κανένα δεκαπενθήμερο και μετά να περάσω μια ωραία μέρα να στο πάρω να δω από το παράθυρο μετά πως θα ξυνιζεις όταν ακους μουσικη;
Όλο υποσχέσεις είσαι
[DOUBLEPOST=1505160253][/DOUBLEPOST]Εχω καλο hdmi...και Rt60 απο 0.5 χαμηλά έως 0.3 ψηλά.
Δεν είμαι χοντρή.
Δικαιούμαι να το ξυρίσω....εεεε, να δοκιμάζω καλωδια :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Όλο υποσχέσεις είσαι
[DOUBLEPOST=1505160253][/DOUBLEPOST]Εχω καλο hdmi...και Rt60 απο 0.5 χαμηλά έως 0.3 ψηλά.
Δεν είμαι χοντρή.
Δικαιούμαι να το ξυρισω....εεεε, να δοκιμάζω καλωδια :D
Σωστός και σωστός.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
ο υπάλληλος της McIntosh έλεγε τα δικά του την δεκαετία του 80, επίσης δεν τεκμηριώνει τίποτα και απλά βάζει ένα πίνακα με αγωγιμότητα μόνο.....:rolleyes:

εδώ άλλα μας λένε στην grimm audio στην νεότερη εποχή..... :geek:
έχει και σχόλια από επαγγελματίες του χώρου από κάτω....:laugh:
άσε ρε μπιλλ αφού ξέρεις αγγλικά...
particularly about RFI sensitivity and microphonics. RFI immunity hinges on precision control of geometry, perfect symmetry of the cross-section and good shield coverage.

και μιλάμε για balanced επαγγελματικά, πολυυυ αντί χαιενταδικα... δηλ!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
σαν να μην πέρασε μια μέρα
https://www.avsite.gr/forum/threads...-ή-δεν-έχει-μπάσσα-ηχητική-ταυτοποίηση.65074/

Bαρετό ξε βαρετό, ένας πάλι σήμερα έλεγε , ''μην αγοράσεις αν δεν ακούσεις''.
Εξ'άλλου η άποψή σου (με τα αυτιά σου που δε μοιάζουν καθόλου με τα δικά μου) στο σύστημά σου και στον χώρο σου ουδόλου ενδιαφέρει οποιονδήποτε. Εκτός από σένα. Αλλά δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει ΟΥΤΕ εσένα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Χωρις φροντισμενο ρευμα δεν πηγαινεις πουθενα. Ειτε λεγεται νορντοστ ειτε λεγεται Μπελντεν ειτε λεγεται ελληνικα καλωδια, με λαθος διατομη παλι προβληματα θα εχεις. Ολα τα ματζουνια υποσχονται ησυχια. Αλλα το κανουν αλλα οχι. Παντως απο λεγκραντ ειναι καλυτερα. Αν εισαι και σε κτιριο του 70 με τιποτα καρβουνιασμενα καλωδιακια θα αλλαζεις απο παθητικα σε ενεργα και τουμπαλιν για 7 χρονια καθε μηνα. Μην μπερδευουμε τα φυκια με την φροντιδα. Και ο Μπιλλλ δεν ξερει Αγγλικα. Ουτε εγω ξερω. ΚΑλυτερα να παμε για αποτριχωση ...
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Χωρις φροντισμενο ρευμα δεν πηγαινεις πουθενα. Ειτε λεγεται νορντοστ ειτε λεγεται Μπελντεν ειτε λεγεται ελληνικα καλωδια, με λαθος διατομη παλι προβληματα θα εχεις. .
με λάθος κάλτσα? ή μόνο η διατομή μετράει?
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
με λάθος κάλτσα? ή μόνο η διατομή μετράει?
Για μετα την αποτριχωση λες? Φανταζομαι καλτσα μικροτερης διατομης. :D

Θυμασαι καποτε που αγοραζαν καλωδια επωνυμα, τους αλλαζαν καλτσα και τα χρυσοπουλουσαν?
Οχι δεν λεω κατι τετοιο. Ξερεις πολυ καλα οτι χωρις καλα καλωδια δεν πας πουθενα. Και χωρις καλο πολυμπριζο σιγουρα.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Τα έχουμε πει πολλάκις... το θέμα ξεκίνησε από τα μαντζούνια ρεύματος και άλλοι το πήγαν σε παραδείγματα για καλώδια ηχείων και τι έλεγε ένας γέρος την δεκαετία 80.... διαφορές υπάρχουν σε όλα τα καλώδια ενός συστήματος, το θέμα είναι να αγοράζεις πιστοποιημένα (λόγω αγωγού κλπ που χρησιμοποιούν) ισορροπημένα καλώδια και δεν χρειάζεται να είναι ακριβά.

.... και μιλάμε για balanced επαγγελματικά, πολυυυ αντί χαιενταδικα... δηλ!
μου φαίνεται ότι δεν πρόσεξες την τιμή τους, 450 το μέτρο.... δεν τα λες και αντί-χαιενταδικά!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Για μετα την αποτριχωση λες? Φανταζομαι καλτσα μικροτερης διατομης. :D

Θυμασαι καποτε που αγοραζαν καλωδια επωνυμα, τους αλλαζαν καλτσα και τα χρυσοπουλουσαν?
Οχι δεν λεω κατι τετοιο. Ξερεις πολυ καλα οτι χωρις καλα καλωδια δεν πας πουθενα. Και χωρις καλο πολυμπριζο σιγουρα.
θυμάμαι βλασση μου και ξέρω πως μετά από αρκετά ακριβά καλώδια, μόνο Belden θα αγόραζα...
όλα τα ακριβότερα έχουν μικρότερη διαφορα στο αποτέλεσμα από ότι λίγες μοίρες αύξησης την σύγκλισης των ηχείων.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top