Off topic απο "Γυρίζοντας σελίδα...immersive"

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
1η παράγραφος : (εντός spoiler)
Τα φώτο μερικών όπως π.χ. marlboro, abcd και μερικών λίγων άλλων για κάποιο περίεργο λόγο, τα βλέπω. Έκανα αναγκαστικά τον ανίδεο για να μπορέσω αυτοδημιουργήσω τις συνθήκες ώστε να απαντήσω με κόσμιο αλλά σαρκαστικό τρόπο, σε ανθρώπους που έχουν ασυλία of some short, πράγμα που ουδόλως με ενοχλεί και ούτε γκρινιάζω όπως άλλοι, αλλά το δικαίωμα να απαντώ όταν λένε κάποιες εμπειρίες μου σκουπίδια και αφοδεύσεις το διατηρώ. Οι εμεπιρίες αυτές δεν έχουν σκοπό να αγοράσει κανείς λάμπες αλλά να μπορέσει να αναγνωρίσει σε οποιοδήποτε αγορά του (τρανζίστορ θές , D θές , ότι θες) κάποια απο τα πλεονεκτήματα που αυτή προσφέρει. Δεν προωθώ αγορές , μάρκες , δόγματα στο audio και γενικά τίποτε. Αυτό φάνηκε λέγοντας στον NK : πάρτε ή ακούστε λάμπα καλή για να καταλάβετε κάποια πράγματα και να σας εκπαιδεύσει.

1η παράγραφος : (κυρίου κειμένου)
Γενικά έχεις δίκιο. Ειδικά όχι. Εγώ δεν το προτείνω σαν λύση ή πανάκεια ή δόγμα, ούτε αυτό ούτε τίποτε άλλο. Το λέω για εκπαιδευτικούς κυρίως λόγους. Εκστατικές σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να τις χαρακτηρίσεις και είναι σχετικό αυτό ανάλογα με τι το συγκρίνεις. Πρέπει να ξέρεις να αναγνωρίζεις κάποια πράγματα και ιδιότητες. Αλλά κάπως ακριβές ναι. Και όχι μόνο αυτές, δεν φτάνει μόνο αυτές. Έχω ακούσει τρανζιστορ αλλά και λάμπες πολλαπλάσιας τιμης που δεν είναι καλή αγορά κατά την γνώμη μου συγκριτικά με την δική μου. Σε μερικές μάλιστα ιδιότητες είναι άφταστη ή ισότιμη απο οτιδήποτε. Αλλά όταν ο Μάρκου, εσύ και ο Ιάρ πουλήσετε τα δικά σας και αγοράσετε τα των 100 ευρώ του Αμίρ που μετράνε ίδια και καλύτερα ... τότε να βρείς το δικαίωμα να μου πείς "αγαπούλα ..πούλα" και τότε θα το κάνω και εγώ. Επίσης ότι προτείνω μόνο μια τοπολογία με ορισμένα χαρακτηριστικά που είναι και μικρό μέρος των εν παραγωγή λαμπάτων ... κάτι έπρεπε να σου λέει για το εαν υποστηρίζω έτσι γενικά λαμπάτους. Εάν αυτά διαπίστωνα ότι τα έχει άλλη τοπολογία, θα έλεγα για αυτά. Όπως είπα και για την D, όπως είπα και για τα mosfet αλλά και άλλα κατά καιρούς.

2η παράγραφος.
Εγώ δεν αντάλλαξα φιλοφρονήσεις, δεν τις ξεκίνησα και σε πλαίσια άμυνας και μόνο για πλάκα απάντησα. Σώφρων με την έννοια που το εννοείς, δεν είμαι δυστυχώς Μόνο με αυτούς που πιστεύω. Εαν αυτό δείχνει πάντως αποτυχία μου στην όποια επιλογή μου, το αφήνω στην κρίση των άλλων και δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

3η παράγραφος.
You must be joking χα χα.

Τελευταία παράγραφος.
Εγώ προτείνω όπως και άλλη φορά, για λόγους που σου έχω εξηγήσει δημόσια στο παρελθόν, να σβηστούν απολύτως ή να πάνε στο off topic. Κακώς γραφήκανε και δεν θα επαναληφθεί. Στόχος ορισμένων επετεύχθη, άσχετα με την δική σου άποψη και επιθυμία για ότι όλες οι απόψεις και εμπειρίες ότι πρέπει να εισακούγονται. Απο εδώ και πέρα θα λέω μόνο παραμυθάκια για slew rate και πόσο δίκιο έχει ο Αμίρ. χα χα. Ξέρω και εγώ να είμαι "αντιγραφέας" ποπ απόψεων και όχι φωνή δική μου. Ζήτω ο Μάσκ. χα χα. Στη Λόλα νήμα το μόνο που θα έγραφα είναι το Λόλα, να ένα μήλο. Εξάλλου εγω δεν γράφω σε νήματα ... γράφω σε ανθρώπους.
Οι προσδοκίες για την υψηλή πιστότητα είναι ένα κοινό στοιχείο που μας δένει αλλά και μας...δέρνει. :wink:
Δεν πρόσεξα λ.χ. τον Λαγκαδιανό να παρεξηγείται που έθιξα τον δικό του σύνδεσμο για την εφαρμογή immersive...

Σχολιάζω σε γενικό πλαίσιο , με τον ίδιο τρόπο που απευθύνεσαι κι εσύ σε οπαδούς Amir , class-D και άλλων πραγμάτων που προσωπικώς μπορεί να μην είμαι φαν.

Άμα δεν θέλεις ν'αποκαλύψεις τον ενισχυτή σου , θα μπορούσες τουλάχιστον για να δικαιωθεί η επιχειρηματολογία ν'αναφέρεις σε ποια κατηγορία τιμής ανήκε όταν τον απέκτησες.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Οι προσδοκίες για την υψηλή πιστότητα είναι ένα κοινό στοιχείο που μας δένει αλλά και μας...δέρνει. :wink:
Δεν πρόσεξα λ.χ. τον Λαγκαδιανό να παρεξηγείται που έθιξα τον δικό του σύνδεσμο για την εφαρμογή immersive...

Σχολιάζω σε γενικό πλαίσιο , με τον ίδιο τρόπο που απευθύνεσαι κι εσύ σε οπαδούς Amir , class-D και άλλων πραγμάτων που προσωπικώς μπορεί να μην είμαι φαν.

Άμα δεν θέλεις ν'αποκαλύψεις τον ενισχυτή σου , θα μπορούσες τουλάχιστον για να δικαιωθεί η επιχειρηματολογία ν'αναφέρεις σε ποια κατηγορία τιμής ανήκε όταν τον απέκτησες.
Bhutia θα σου πρότεινα σαν τελευταία συνεισφορά μου (και λόγο στο θέμα)... στο νήμα Λόλα πως το λές , να μην λές και ότι δεν βοηθάω, και μιας και προέκυψε εδώ, να ασχοληθείς με το ερώτημα γιατί οι λαμπάτοι Single Ended Class A δεν αναφέρουν ποτέ slew rate και rise time. 😀

Δεν αναφέρεται οπότε δεν μπορούν και οι "γνώστες" να καταλάβουν τι γίνεται. Μπερδεύονται χωρίς specs, μην κατανοώντας σε βάθος κάποια ζητήματα ώστε να μπορέσουν και να έχουν την δυνατότητα να το συμπεράνουν μόνοι τους το γιατί.

Να βγεί και κάτι καλό απο αυτην την "συζήτηση" , που σου αρέσει το πρακτικό μέρος των πραγμάτων και η γνώση και διάδοσή της.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Οι λυχνιακοί SET είναι ικανοί μόνον για ρομαντικό φωτισμό κατά τη διάρκεια (προσπάθειας για) σεκς ηλικιωμένων χοντρών χαϊεντάδων, ενώ οι push pull ικανοποιούν και νεοχίπστερς.

Η δε εμμονή στο σωτήριον έτος 2023 περί λυχνιών, ενώ αυτό το προϊόν έχει αντικατασταθεί με άλλα σύγχρονα αντίστοιχης λειτουργίας προϊόντα σε κάθε χρήση που είχε κάποτε (υπολογιστές, τηλεφωνία, τηλεόραση, κλπ έως άρματα μάχης) αποτελεί ανωμαλία του Μάτριξ, και μόνον ο Νίο είναι η ελπίδα μας πήδα μας πήδα μας.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Σχολιάζω σε γενικό πλαίσιο
Να σχολιάζεις ότι θές βρε συ Bhutia. Δεν καταλαβαίνω τι λές για τον Σταύρο. Δεν διάβασα κάτι ή να καταλάβα.

Σαν γενική παρατήρηση πάντως ο καθένας έχει άλλο όριο και τι πράγματα τον ενοχλούν. δεν μπορώ να μιλήσω για κανέναν παρά μόνο για τον εαυτό μου.
Οι λυχνιακοί SET είναι ικανοί μόνον για ρομαντικό φωτισμό κατά τη διάρκεια (προσπάθειας για) σεκς ηλικιωμένων χοντρών χαϊεντάδων, ενώ οι push pull ικανοποιούν και νεοχίπστερς.

Η δε εμμονή στο σωτήριον έτος 2023 περί λυχνιών, ενώ αυτό το προϊόν έχει αντικατασταθεί με άλλα σύγχρονα αντίστοιχης λειτουργίας προϊόντα σε κάθε χρήση που είχε κάποτε (υπολογιστές, τηλεφωνία, τηλεόραση, κλπ έως άρματα μάχης) αποτελεί ανωμαλία του Μάτριξ, και μόνον ο Νίο είναι η ελπίδα μας πήδα μας πήδα μας.
Καλά καλά, πες μας και για το slew rate και rise time τους τώρα. 😀
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Καλημερα φίλοι και συνφορουμιστες. Θα παραθεσω μια παλια μου υπογραφή. Αφήστε τις μετρήσεις και ακουστε μουσική. Με λάμπα, με τρανζίστορ, με class d, ζωντανά ότι γουστάρει η ψυχή σας. Το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που μας ευχαριστεί ακουστικά έστω και αν είναι λάθος. Επίσης δικαίωμα στο όνειρο έχουν όλοι είτε ακουν από τρανζίστορακι ή από συστημα πολλων ευρώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Πάντως κακά τα ψέματα, αυτές τις σχέσεις που έχετε με τις λυχνίες, ξέρετε ότι είναι τοξικές, αργά ή γρήγορα θα πρέπει να τις τερματίσετε και να πάτε παρακάτω, να προχωρήσετε, έχει κι άλλες χαρές η ζωή.

FB_IMG_1677405476479.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Bhutia θα σου πρότεινα σαν τελευταία συνεισφορά μου (και λόγο στο θέμα)... στο νήμα Λόλα πως το λές , να μην λές και ότι δεν βοηθάω, και μιας και προέκυψε εδώ, να ασχοληθείς με το ερώτημα γιατί οι λαμπάτοι Single Ended Class A δεν αναφέρουν ποτέ slew rate και rise time. 😀
Δεν καιγόμαστε να εντοπίσουμε το slew rate στους Τριοδικούς Single Ended ενισχυτές για τον ίδιο λόγο που δεν θ'ανυπομονούσαμε για το λόγο αντίθεσης σε OLED πάνελ. Είναι και τα δύο σε τιμές υπερυψηλές για τη δική μας αντίληψη. Οι δε push-pull τείνουν να έχουν χαμηλά slew rate καθοριστικά κιόλας για τον laid back χαρακτήρα που διακρίνει αρκετές υλοποιήσεις push-pull.

Όπως όμως θα ΄΄καιγόμασταν΄΄ για το ενδεχόμενο μόνιμου...burn-in σε τμήματα των OLED πάνελ, έτσι θα μας απασχολούσαν άλλα προσκόμματα στη συγκεκριμένη κατηγορία (Single Ended Triode) ενισχυτικών.
Κολ μι νταμπινγκ. Δι φακτορ.

Εκτός αυτού, είναι γνωστό τοις πάσι, πως οι παλαιοί αυτοί ενισχυτές λυχνίας, δεν είχαν ποτέ θέματα με την τάση, αλλά με την έν-ταση.

Εν είδα. Δεν παιζ.
Με το damping factor έχουμε ασχοληθεί ακόμα και στο νήμα με τη Λόλα. Όλη αυτή η συζήτηση όμως μου δίνει έναυσμα ν'ασχοληθώ και με κάτι άλλο που δεν είχε θιγεί στο συγκεκριμένο νήμα... :sneaky:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
άλλα προσκόμματα
Κολ μι νταμπινγκ. Δι φακτορ.

Εκτός αυτού, είναι γνωστό τοις πάσι, πως οι παλαιοί αυτοί ενισχυτές λυχνίας, δεν είχαν ποτέ θέματα με την τάση, αλλά με την έν-ταση.

Εν είδα. Δεν παιζ.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Δεν καιγόμαστε για το slew rate
Κακώς ο ος Μάρκου είπε ότι είναι το πάν αυτά τα δύο για πραγματικά μικρό και μάκρο δυναμικά και είχε δίκιο. Απλώς δεν ήξερε ότι είναι τόσο υψηλά που δεν αναφέρονται. Κάποιος περιοριρμός είναι του grid μόνο αλλά τέτοια λάθη οι σχεδιαστές δεν κάνουν . Και μάλιστα όλα αυτά με καθόλου ή ελάχιστο feedback άντε 10 -12 , όχι 70 και 80. Είναι σαν ένα άλλο τόσο ανακριβές που άγγιζε την κουφότητα που είχες πει εσύ για το linearity τους (πάλι χωρίς ανάδραση).

Τα λές αυτά στο νήμα σου για την Λόλα ή τα παραλείπεις χα χα.

Πάρε και κάτι σαν απάντηση για άλλα θέματα που μπορεί να σε απασχολούν και για να μην με συγχέεις με άλλα άτομα χα χα.

 
Last edited:

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Με το damping factor έχουμε ασχοληθεί ακόμα και στο νήμα με τη Λόλα.
Ενα "ωραίο" είχε ποστάρει ο Σταύρος απο την Benchmark κάπου για την έρευνα τους στην αναπαραγωγή.

Εκεί στο site τους έχει και ενα myth busted για τους ισχυρισμούς για τον damping factor. εκεί να δεις γέλιο που τραβηξα βλέποντας να ιδρώνουν να το κάνουν busted. Μέχρι και καλώδιο τους καλό, "ειδικό" είπανε να χρησιμοποιείτε χα χα. Το coil το κροσόβερ , η εσωτερική καλωδίωση, οι μπόρνες .... γαργάρα ... χα χα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κακώς ο ος Μάρκου είπε ότι είναι το πάν αυτά τα δύο για πραγματικά μικρό και μάκρο δυναμικά και είχε δίκιο. Απλώς δεν ήξερε ότι είναι τόσο υψηλά που δεν αναφέρονται. Κάποιος περιοριρμός είναι του grid μόνο αλλά τέτοια λάθη οι σχεδιαστές δεν κάνουν . Και μάλιστα όλα αυτά με καθόλου ή ελάχιστο feedback άντε 10 -12 , όχι 70 και 80. Είναι σαν ένα άλλο τόσο ανακριβές που άγγιζε την κουφότητα που είχες πει εσύ για το linearity τους (πάλι χωρίς ανάδραση).

Τα λές αυτά στο νήμα σου για την Λόλα ή τα παραλείπεις χα χα.

Πάρε και κάτι σαν απάντηση για άλλα θέματα που μπορεί να σε απασχολούν και για να μην με συγχέεις με άλλα άτομα χα χα.

Το νήμα με τη Λόλα δεν αφορούσε αποκλειστικά στους Single Ended Triode, άλλωστε αφετηρία του ήταν μοντέλα λυχνιακών ενισχυτών ανεξαρτήτως τοπολογίας τα οποία έδιναν ψευδή εντύπωση μέσα από τη δηλούμενη ισχύ για τις πραγματικές οδηγικές τους ικανότητες σε κανονικά μιγαδικά φορτία.

Κάτι ανάλογο με το παράδοξο που περιγράφεται στο ανωτέρω βίντεο. :sneaky:

Δεν καίγομαι για το πόσο χαζός ή έξυπνος μπορεί ν'αποδεικνυόμουν, έχω συμφιλιωθεί με τη δική μου ανοησία. :wink:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι αλλά λίγο προσοχή τι λέμε για τα push pull γιατί έχουμε και τα τρανζίστορ. 😀 😀
Άλλη μια κατηγορία συσκευών όπου περιλαμβάνονται ενισχυτικά στάδια αλλά δεν χρειάζεται να καιγόμαστε για το slew rate είναι τα (ποιοτικά) ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Άλλη μια κατηγορία συσκευών όπου περιλαμβάνονται ενισχυτικά στάδια αλλά δεν χρειάζεται να καιγόμαστε για το slew rate είναι τα (ποιοτικά) ενεργά ηχεία.
Πόσο έχουν αυτά ; χα χα

Εκει λύνεται το DF
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Όποιος καταφέρει να μου εξηγήσει τι σχέση έχουν οι λάμπες με το θέμα του νήματος, το οποίο είναι η μετάβαση του @Drioannis σε immersive, κερδίζει 10 κεράσματα στο Εβόρα. Οτι ψήσιμο θέλετε, δεν είναι υποχρεωτικό να είναι rare/medium rare.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Όποιος καταφέρει να μου εξηγήσει τι σχέση έχουν οι λάμπες με το θέμα του νήματος, το οποίο είναι η μετάβαση του @Drioannis σε immersive, κερδίζει 10 κεράσματα στο Εβόρα. Οτι ψήσιμο θέλετε, δεν είναι υποχρεωτικό να είναι rare/medium rare.
Να διάβαζες πού βρίσκεσαι... :rolleyes: :tongue: Το πρωί χωρίστηκαν.

Κέρασμα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top