Off Topic

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
...φέρτε μου να πιω το ακριβότερο πιοτό...


Πριν από 25 χρόνια έμαθα για πρώτη φορά γι αυτή τη θεραπεία στην πρώτη μου σχολή.Δεν την έχω δοκιμάσει Ποτε,αλλά κάποιες συμφοιτήτριες αντιμετώπιζαν μ αυτον τον τρόπο τις δερματικές τους παθήσεις με καλά αποτελέσματα.( Τις « πήρα συνεντευξη « και είδα τη βελτίωση με τα μάτια μου.Για τους υγιείς ανάμεσα μας,ακούγεται αηδιαστικό.Υπάρχουν όμως πολλοί άνθρωποι που υποφέρουν και θα έκαναν τα πάντα να δουν βελτίωση της κατάστασης τους.

Ονομάζεται Nosodentherapie - από την ελληνική λέξη « νόσος « (σ αυτήν ανήκουν θεραπείες με το ίδιο το αίμα,τα ουρά,πύον ) και προτεινεται στου κύκλους της ολιστικής θεραπείας - ομοιοπαθητικής.


Στην Γερμανία οι εθνικές ασφαλειες υγείας και οι ιδιωτικές - έτσι κι αλλιώς - αναλαμβάνουν τα έξοδα.


Ναι,δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη.Ό,τι όμως « λειτουργεί « δεν είναι αυταπόδεικτο ?
Μεγαλα λόγια δεν γράφω,αν και η ιδέα μονο μου είναι αποκρουστική,δεν θα το δοκίμαζα αν δεν υπήρχε άλλη λύση στο πρόβλημα μου?( Το αν θα με φιλούσε κάποιος - α που θα το γνώριζε αυτό , θα ήταν το τελευταίο που θα σκεφτομουν σ αυτήν την περίπτωση.)
 




exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340


Η Stephanie Taylor σημειώνει: «Αποφύγετε να κάθεστε στην τουαλέτα για πολλή ώρα κάθε φορά.

Αντίθετα, καθίστε μόνο για όσο καιρό νιώθετε την επιθυμία να πάτε και, αν δεν συμβαίνει τίποτα, σηκωθείτε και κάντε κάτι άλλο...(;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;)) :idk:
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος επιτέλους;;;>:(
Για όνομα του Θεού...!!!



..."Άλλο ένα θύμα χαμένων αποσκευών. Πάρα πολύ νευριασμένη. Είμαι υλίστρια οπότε αυτό είναι τρομερό για εμένα. Δεν μπορώ να πάω σπίτι με χωρίς τις χαμένες μου αποσκευές. Νιώθω άδεια. Θα πάω να φτιάξω τα νύχια μου. Και μετά θα πάω για γιόγκα..."
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ξεκίνησε λέγοντας μ@λ@κίες στα αγγλικά και εν συνεχεία το εν λόγω site μετάφρασε τις εκφράσεις της σε άπταιστα αγγλοελληνικά , χωρίς κάποιο ιδιαίτερο συντακτικό νόημα ,αλλά δε βαριέσαι .
Το χάλι μας το μαύρο.
BTW για τις χαμένες αποσκευές , είναι μία μάστιγα ή οποία βαίνει συνεχώς αυξανόμενη , σε πολλές αεροπορικές εταιρίες και δεν προβλέπεται να μειωθεί ποτέ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
BTW για τις χαμένες αποσκευές , είναι μία μάστιγα ή οποία βαίνει συνεχώς αυξανόμενη , σε πολλές αεροπορικές εταιρίες και δεν προβλέπεται να μειωθεί ποτέ.
Σχετικό άρθρο που διάβασα πρόσφατα:

 


exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340

...Ακολουθώντας πιστά το τελετουργικό, ο Μισουζούλου σκότωσε ένα λιοντάρι λίγες ημέρες πριν από την τελετή στέψης...

... Χιλιάδες Ζουλού, ντυμένοι με δέρματα ζώων χόρεψαν πολεμικούς χορούς, υποδεχόμενοι τον νέο βασιλιά. Ποιητές εξυμνούσαν την ιστορία των Ζουλού, ενώ κοπέλες χόρευαν γυμνόστηθες...
 




exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340

02/10/2022 21:50

“Γι’ αυτό σταμάτησα να της μιλάω”... Χαζά πράγματα» συμπλήρωσε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Προ ημερων ειπα σε καποιον που πεταγοταν οπου εγραφα και μου ελεγε εγω εχω πχ RT60 θες να την δεις ?
Του εκλεγα οτι δεν ενδιαφερομαι και μετα σε αλλο post παλι τα ιδια μεχρι που του ειπα να μην πεταγεται σαν κατσαριδα.
Επειδή αυτός ο "κάποιος" είμαι εγώ κι επειδή έχω βαρεθεί λίγο (έως πολύ) να μιλάς απαξιωτικά για μένα, θα συνοψίσω αυτά που σου είπα και τότε, στο εξής: Στο forum αυτό ανταλλάζουμε απόψεις, γνώμες και γνώσεις. Απόψεις και γνώμες έχουμε όλοι. Γνώσεις έχουν λίγοι. Εάν θέλεις να αποκτήσεις γνώσεις, υπάρχει τρόπος. Εάν όχι, κανένα πρόβλημα.

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν οι γνώμες έρχονται σε αντίθεση με τη γνώση. Δεν γίνεται, για παράδειγμα, να λες "ξέρετε, η γνώμη μου είναι ότι ο Ήλιος γυρίζει γύρω από τη Γη" και να περιμένεις κάποιος που γνωρίζει ότι η Γη γυρίζει γύρω από τον Ήλιο να σου πει "Ναι, μπράβο, σωστά τα λες". Δεν γίνεται. Κάνε τις παρομοιώσεις/εξισώσεις με τις απόψεις, τις γνώμες και τις γνώσεις στο χώρο του ήχου και θα καταλάβεις ότι κανείς δεν θέλει το κακό σου.

Προσωπικά, το μόνο που προσπάθησα ήταν να σου δώσω το έναυσμα, την αφορμή - εάν θέλεις - να διευρύνεις τους "ορίζοντές" σου πέραν της άποψης και της γνώμης σου (και μην αρχίσεις πάλι τα περί μελέτης και μετρήσεων, τα είπαμε αυτά, τα ξεκαθαρίσαμε, φτάνει). Δεν μου το ζήτησες - σωστά, το έκανα αυτοβούλως. Εφόσον σε ενόχλησε τόσο σταμάτησα. Σταμάτα κι εσύ, τώρα.
Νικόλα μην τρελαίνεσαι, όταν εμείς ακούγαμε απο audio research & 801 τα παιδιά που σου κάνουν μπούλινγκ ήταν ακόμα στα κατουρόκαυλα
Να σημειώσουμε ότι, σύμφωνα με το προφίλ σου, είσαι 47 χρονών. Εάν υποθέσουμε ότι αυτό είναι αλήθεια, τότε τα πρόσωπα που υπονοείς ότι κάνουν bullying ( :gotcha: ) στον φίλο σου, είναι μεγαλύτερα σε ηλικία από εσένα. Οπότε, μάλλον κάποιος άλλος ήταν στα κατουρόκαυλα όταν κάποιοι άκουγαν με "σοβαρά" μηχανήματα.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Επειδή αυτός ο "κάποιος" είμαι εγώ κι επειδή έχω βαρεθεί λίγο (έως πολύ) να μιλάς απαξιωτικά για μένα, θα συνοψίσω αυτά που σου είπα και τότε, στο εξής: Στο forum αυτό ανταλλάζουμε απόψεις, γνώμες και γνώσεις. Απόψεις και γνώμες έχουμε όλοι. Γνώσεις έχουν λίγοι. Εάν θέλεις να αποκτήσεις γνώσεις, υπάρχει τρόπος. Εάν όχι, κανένα πρόβλημα.
Ok ! Ας τα παρουμε με την σειρα.
1. Απαξιωτικα δεν μιλησα ποτε για σενα το οτι ειπα πως δεν με ενδιαφερει πως και με τι ακους δεν ειναι απαξιωτικο. Το οτι ειπα πως "πεταγεσαι σαν κατσαριδα" ελπιζω πως καταλαβαινεις πως ειναι εκφραση θελοντας να εκφρασει κανεις οτι πεταγεσαι ξαφνικα. Αν αυτο δεν το καταλαβαινεις τοτε δεν νομιζω πως υπαρχει χωρος για συζητηση.
2. Το να μαθαινει κανεις κατι ειναι ζωη, το αντιθετο δεν ειναι καλο δεν νομιζεις ομως πως ειναι λιγο ακομψο να μου μιλας για γνωσεις εσυ που πριν λιγο καιρο ασχοληθηκες (οπως εχεις πει) με το Hi Fi ενω εγω ασχολουμαι 40+ χρονια στον συγκεκριμενο τομεα ?
3. Εχεις ενα πολυ καλο μηχανημα (καλυτερο απο το δικο μου) και οπως λες σου εχουν καμει και μελετη στον χωρο σου,. Καλως, εμενα γιατι να με ενδιαφερει να δω την μελετη σου ? Εχεις καμια ιδεα για το ποσες μελετες εχω καμει ολα αυτα τα χρονια ?
Μπορεις να καταλαβεις πως πολλες απο αυτες ηταν για συστηματα πολλων εκατομμυριων και πολλες φορες ετρεμαν τα ποδια μου απο το αγχος μιας και επαιζα με χρηματα αλλων ?

Προσωπικά, το μόνο που προσπάθησα ήταν να σου δώσω το έναυσμα, την αφορμή - εάν θέλεις - να διευρύνεις τους "ορίζοντές" σου πέραν της άποψης και της γνώμης σου .....
Αληθεια πιστευες οτι θα διευρυνω τους οριζοντες μου βλεποντας τις μετρησεις σου ? Ειπαμε να μιλησουμε σοβαρα !

Να σημειώσουμε ότι, σύμφωνα με το προφίλ σου, είσαι 47 χρονών. Εάν υποθέσουμε ότι αυτό είναι αλήθεια, τότε τα πρόσωπα που υπονοείς ότι κάνουν bullying ( :gotcha: ) στον φίλο σου, είναι μεγαλύτερα σε ηλικία από εσένα. Οπότε, μάλλον κάποιος άλλος ήταν στα κατουρόκαυλα όταν κάποιοι άκουγαν με "σοβαρά" μηχανήματα.
Ο ανθρωπος δεν ειναι φιλος μου ουτε και τον ξερω, ισως διαβασε πως εχω το 801 και το ειπε, ισως και αυτος να εχει κατι αναλογο, ισως και ειναι και αυτος παλιος.

Να πω την αληθεια βεβαια με παραξενεψε το "Νικολα" γιατι ετσι με φωναζουν οι φιλοι ...
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εχεις καμια ιδεα για το ποσες μελετες εχω καμει ολα αυτα τα χρονια ?
Μπορεις να καταλαβεις πως πολλες απο αυτες ηταν για συστηματα πολλων εκατομμυριων και πολλες φορες ετρεμαν τα ποδια μου απο το αγχος μιας και επαιζα με χρηματα αλλων ?
Τι μελέτες κάνατε αν επιτρέπετε?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
1. Απαξιωτικα δεν μιλησα ποτε για σενα το οτι ειπα πως δεν με ενδιαφερει πως και με τι ακους δεν ειναι απαξιωτικο.
Όταν αναφέρεσαι σε "κάποιον" που είπε κάτι κτλ, ενώ αυτός ο "κάποιος" (σου) είναι γνωστός, ναι, είναι απαξιωτικό, είτε το παραδέχεσαι είτε όχι.
2. Το να μαθαινει κανεις κατι ειναι ζωη, το αντιθετο δεν ειναι καλο δεν νομιζεις ομως πως ειναι λιγο ακομψο να μου μιλας για γνωσεις εσυ που πριν λιγο καιρο ασχοληθηκες (οπως εχεις πει) με το Hi Fi ενω εγω ασχολουμαι 40+ χρονια στον συγκεκριμενο τομεα ?
Το ότι εσύ ασχολείσαι 40+ χρόνια κι εγώ 10 χρόνια, τι ακριβώς σημαίνει; Δηλαδή, εάν για 40 χρόνια κόβεις το ψωμί με λάθος τρόπο κι έρθει ένας που κόβει το ψωμί 10 χρόνια με σωστό τρόπο, θα είναι άκομψο να σου πει "ξέρεις, το κόβεις λάθος"; Σοβαρά τώρα;
3. Εχεις ενα πολυ καλο μηχανημα (καλυτερο απο το δικο μου) και οπως λες σου εχουν καμει και μελετη στον χωρο σου,. Καλως, εμενα γιατι να με ενδιαφερει να δω την μελετη σου ? Εχεις καμια ιδεα για το ποσες μελετες εχω καμει ολα αυτα τα χρονια ?
Ποτέ δεν είπα ότι τα μηχανήματά μου είναι καλύτερα από τα δικά σου. Δεν με ενδιαφέρουν τα μηχανήματα που είχες ή έχεις. Το ότι δεν σε ενδιαφέρει η μελέτη του χώρου μου, το είπες. Το σημείωσα. Όχι, δεν έχω ιδέα πόσες μελέτες έχεις κάνει όλα αυτά τα χρόνια και δεν με ενδιαφέρει. Δεν θα ρωτήσω πού αποσκοπεί η ερώτησή σου, γιατί δεν με ενδιαφέρει η απάντησή σου.
Μπορεις να καταλαβεις πως πολλες απο αυτες ηταν για συστηματα πολλων εκατομμυριων και πολλες φορες ετρεμαν τα ποδια μου απο το αγχος μιας και επαιζα με χρηματα αλλων ?
Δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί η διαφορά στην αξία δύο συστημάτων δεν καθιστά το ένα καλύτερο από το άλλο. Ακριβότερο ναι, καλύτερο όχι. Η ποιότητα ενός συστήματος, δεν καθορίζεται από τα δαπανηθέντα χρήματα για την απόκτησή του.
Αληθεια πιστευες οτι θα διευρυνω τους οριζοντες μου βλεποντας τις μετρησεις σου ? Ειπαμε να μιλησουμε σοβαρα !
Εάν αυτό δεν είναι απαξιωτικό, τότε δεν ξέρω τι είναι απαξιωτικό.

Σε κάθε περίπτωση, ναι, αυτό πίστευα, είχα μια ελπίδα - φρούδα, όπως αποδείχτηκε. Όταν δεν έχεις ιδέα περί RT60 και λοιπών εννοιών στην επιστήμη της ακουστικής, αλλά είσαι 40+ χρόνια ακροατής συστημάτων εκατομμυρίων, τότε, ναι, εάν σου πει κάποιος "ξέρεις, υπάρχει κι αυτή η παράμετρος στην ακρόαση μουσικής", ε, σου δίνει την αφορμή να διευρύνεις τους ορίζοντές σου. Το αν θα την εκμεταλλευτείς ή όχι, είναι δικό σου θέμα.


Μ' αρέσει που εδώ, έγραψες ότι δεν θα επανέλθεις. Να ξέρεις, όσο απαντάς, θα σου απαντάω - μέχρι να βαρεθώ (δεν βαριέμαι εύκολα). Δεν θα έχεις τον τελευταίο λόγο επειδή ασχολείσαι με το Hi-Fi 40+ χρόνια. :)
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Δεν υπαρχει χωρος για συζητηση wizzy, δυστυχως ειναι χασιμο χρονου ! Η δουλεια μου ηταν ο ηχος wizzy !!
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top