Open Baffle μέρος 2ο!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Με το φίλο μου τον Βαγγέλη έχουμε κάνει και στο παρελθόν κάποια έργα-κατασκευές, ενώ υπάρχει και συνέχεια με ένα κεντρικό ηχείο τερατάκι και κάποιο subwoofer.
Είναι άτομο που του αρέσει γενικά να ψάχνεται και να ενημερώνεται. Έτσι, δαπάνησε αρκετό χρόνο την περυσινή χρονιά να διαβάζει στο διαδίκτυο για ηχεία <<Ανοιχτής Μπάφλας>> και κυρίως ιδιοκατασκευές αυτών.
Μετά από μακράν επικοινωνία επάνω στο θέμα, αποφάσισε να προχωρήσουμε στην κατασκευή ενός μεγάλου τέτοιου ηχείου.
Το μόνο που έθεσε ως προϋπόθεση είναι να κρατηθεί το κόστος χαμηλά. Αυτό γιατί δεν είχε εμπειρία από το άκουσμα τέτοιων ηχείων και δεν ήξερε αν τελικά του αρέσει το αποτέλεσμα.
Λόγο του επαγγέλματος του μπορούσε να φτιάξει τον αρθρωτό σκελετό της κατασκευής, οπότε σε έμενα έμειναν τα υπόλοιπα.
Το μόνο που επέλεξε ήταν το 8 ιντσών midwoofer, που και αυτό στην πορεία τροποποιήθηκε.
Το αποτέλεσμα είναι ένα μεγάλο τρίδρομο ηχείο με δύο woofers 15 ιντσών, ένα mid 8 ιντσών και tweeter 1 ίντσας.
Εδώ το τελικό αποτέλεσμα, από το μεγάλων διαστάσεων σαλόνι του:
GBI-E5gn - Copy.jpg
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Στην λογική της PAP.
Σε ότι αφορά την αρθρωτή συναρμολόγηση. Τα PAP είναι αρχής Dappolito και δεν είναι τρίδρομα.
Επίσης, αν μου έβγαινε απόκριση σαν την παρακάτω, που ανήκει σε PAP ηχείο,
θα το έπιανα από την αρχή!
PAP Trio 15 AC-1.6 MTM - effect of wool on measurement.jpg
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.512
Reaction score
75.133
Έτσι όπως έβαλες το 📊 θα νομίσουν οι απρόσεκτοι οτι αφορά το δικό σου. :p
 




Μηνύματα
401
Reaction score
1.000
Με το φίλο μου τον Βαγγέλη έχουμε κάνει και στο παρελθόν κάποια έργα-κατασκευές, ενώ υπάρχει και συνέχεια με ένα κεντρικό ηχείο τερατάκι και κάποιο subwoofer.
Είναι άτομο που του αρέσει γενικά να ψάχνεται και να ενημερώνεται. Έτσι, δαπάνησε αρκετό χρόνο την περυσινή χρονιά να διαβάζει στο διαδίκτυο για ηχεία <<Ανοιχτής Μπάφλας>> και κυρίως ιδιοκατασκευές αυτών.
Μετά από μακράν επικοινωνία επάνω στο θέμα, αποφάσισε να προχωρήσουμε στην κατασκευή ενός μεγάλου τέτοιου ηχείου.
Το μόνο που έθεσε ως προϋπόθεση είναι να κρατηθεί το κόστος χαμηλά. Αυτό γιατί δεν είχε εμπειρία από το άκουσμα τέτοιων ηχείων και δεν ήξερε αν τελικά του αρέσει το αποτέλεσμα.
Λόγο του επαγγέλματος του μπορούσε να φτιάξει τον αρθρωτό σκελετό της κατασκευής, οπότε σε έμενα έμειναν τα υπόλοιπα.
Το μόνο που επέλεξε ήταν το 8 ιντσών midwoofer, που και αυτό στην πορεία τροποποιήθηκε.
Το αποτέλεσμα είναι ένα μεγάλο τρίδρομο ηχείο με δύο woofers 15 ιντσών, ένα mid 8 ιντσών και tweeter 1 ίντσας.
Εδώ το τελικό αποτέλεσμα, από το μεγάλων διαστάσεων σαλόνι του:
View attachment 332049
Πολύ ωραίος!!! καλοακουστα!!!πες μας δύο λόγια για τα drivers που χρησιμοποίησες και για τα cross
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Εγώ να ρωτήσω κάτι.
Το tweeter που είναι ? δεν το βλέπω .
Δεν κάνω πλάκα.
κάτω από το μιντ....γυαλίζει
Είναι μεταλλικό, τιτανίου, και βρίσκεται κάτω από το 8ιντσο. Θα ανεβάσω και κοντινή φωτογραφία.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Πολύ ωραίος!!! καλοακουστα!!!πες μας δύο λόγια για τα drivers που χρησιμοποίησες και για τα cross
Εννοείται πως θα αναφερθούν και αυτά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Εγώ να ρωτήσω κάτι.
Το tweeter που είναι ? δεν το βλέπω .
Δεν κάνω πλάκα.
Είχα ακριβώς την ίδια απορία.
Μια κοντινή φωτογραφία του τροποποιημένου 8ιντσου, θα γίνει σχετική αναφορά, και του tweeter.
gu5tigSs.jpg
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Ευχαριστώ πολύ. Εβλεπα κάτι να γυαλίζει κάτω από το μιντ αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι είχε κάτι εκεί .
Πιο πολύ με κουμπί ή κάτι άλλο μου έμοιαζε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.120
Reaction score
20.686
Κάτω από το mid, φαίνεται μικροσκοπικό. :)

Είμαι σίγουρος ότι κάνει τη δουλειά του.:thumbsup:
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Είναι 1"αφού....
Και ψηλά κομμένο υποθέτω...
Το σχήμα της μπάλας παίζει πάντα ρόλο εδώ τεράστιο , ας μας πει τι και εάν πόσες δοκιμές σε θέσεις κλπ έχουν γίνει εδώ η από άλλους του εξωτερικού όπου και ακολουθήθηκε αυτή η οδός αποφεύγοντας την ταλαιπωρία ...
 

Μηνύματα
13.377
Reaction score
15.418
Μια κοντινή φωτογραφία του τροποποιημένου 8ιντσου, θα γίνει σχετική αναφορά, και του tweeter.
View attachment 332074
Εαν και δευτερεύον και έχετε πολλά άλλα να συζητήσετε εσείς οι γνώστες εάν και όταν μπορέσεις κάποια στιγμή μπορείς να αναφέρεις τι υλικό είναι αυτό με το οποίο έχεις επενδύσει την μπάφλα στο mid και για ποιό λόγο το διάλεξες πιθανώς ; Ωραίο (και ολόσωστό φυσικά) που το έχεις φέρει τέλεια ¨πρόσωπο" με το μεγάφωνο.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Να πω δυο λόγια για το 8ιντσο, που αρχικά ήταν <<πλήρους φάσματος>> και τροποποιήθηκε...
Το μεγάφωνο είναι το Visaton BG-20. Επιλέχθηκε αρχικά λόγο της χαμηλής τιμής του, ενώ στα σχέδια του φίλου μου ήταν να χρησιμοποιηθεί αυτούσιο, χωρίς δηλαδή την προσθήκη tweeter.
Εδώ τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου:
https://www.visaton.de/en/products/drivers/fullrange-systems/bg-20-8-ohm
και η απόκριση του σύμφωνα με την εταιρία:
bg20_8_fs.gif


Με το visaton σε χρέη <<πλήρους φάσματος>>, η απόκριση του ηχείου ήταν η παρακάτω:
vaggeli OB f.r..png
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.684
Reaction score
12.393
Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι ιδιαίτερα θετικός απέναντι στις μονάδες της Visaton.
Από την παραπάνω απόκριση, και ιδίως τον έντονο συντονισμό του μεγαφώνου γύρω από τους 8400 Hz, γίνεται φανερό πως η μονάδα έχει τα προβλήματα της.
Στις δε ακροάσεις, το θέμα με τις υψηλές είχε πολλά θέματα και χρειάζονταν μέτρα δραστικά.
Το πρώτο ήταν να μπει και τρίτος δρόμος από ένα <<καθαρόαιμο>> tweeter.
Το δεύτερο να αποχωρήσει το wizard, που μόνο προβλήματα δημιουργούσε.

Το μεγάφωνο στην αρχική του μορφή:
91468c4774a512dddbffdf626554ffa0.jpg


Το μεγάφωνο μετά την αποχώρηση του wizard και την προσθήκη ενός χάρτινου dust cap:
386892244_764946368806172_8316325634663463028_n.jpg
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Wizard να υποθέσω χαρακτηρίζεις τον μικρό ομοκεντρικό κώνο .
Μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις συχνότητες κρόςς και κλίσεις .
 

Μηνύματα
32
Reaction score
39
Καλημερα, πανω που εψαχνα καποια αναφορα στα open baffle.
Μου ειχε κανει εντυπωση οτι δεν ευρισκα κατι εδω.
Το μερος 1ο που μπορω να το βρω?
Ελπιζω σε αναλυτικη παρουσιαση και γιατι οχι και καποιο video να παρουμε μια γευση το ηχου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.020
Μηνύματα
2.885.539
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top