Oppo UDP-203 / UDP-205

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.495
Μπορει κάποιος να με πείσει γιατι να μην σας πουλήσω το 203 για να πάρω το Sony και να βγάλω και κέρδος;
Τι παραπάνω εχει το Oppo δηλαδή; Επειδή δεν τό´χω με την εικόνα και τα σχετικά...
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
:o:o:o:o:o:o:o 1000 ευρώ?? το έχουν χάσει τελείως καλια το Panasonic.
ειναι πλεον συλλεκτικο.....!

παντως και το panasonic καπου στα 1000 θα εχει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.410
Reaction score
74.716
New Μπορει κάποιος να με πείσει γιατι να μην σας πουλήσω το 203 για να πάρω το Sony και να βγάλω και κέρδος;
Αυτά που έχει, δεν σε αφορούν.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Μήπως υπάρχει media player που να παίζει το 4κ υλικό τόσο καλά όσο το oppo ?
Το Zappiti .Ειναι παρα πολυ καλο.Ειδικα με την τελευταια αναβαθμηση ,εγινε ακομα καλυτερο !! Εχει πλησσιασει πολυ το ΟΡΡΟ . Τα εχω και τα δυο ,οποτε καταθετω προσωπικη αποψη.
 
Last edited by a moderator:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Έχω χάσει τις εξελίξεις με τα media players. Θυμάμαι ότι κανένα δεν διάβαζε σωστά τα metadata. Έστελναν στο προβολικό μόνο τις 2 απ' τις 4 τιμές, δηλαδή τα master display values και δεν έστελναν τις τιμές maxfall και maxcll.
Το αποτέλεσμα, για να μην μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες , ήταν ότι μεγάλο ποσοστό του υλικού έπαιζε λάθος στο προβολικό.
Οι παραπάνω λόγοι και φυσικά η ύπαρξη jailbreak κάνουν το oppo αξεπέραστο προς το παρόν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.495
Έχω χάσει τις εξελίξεις με τα media players. Θυμάμαι ότι κανένα δεν διάβαζε σωστά τα metadata. Έστελναν στο προβολικό μόνο τις 2 απ' τις 4 τιμές, δηλαδή τα master display values και δεν έστελναν τις τιμές maxfall και maxcll.
Το αποτέλεσμα, για να μην μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες , ήταν ότι μεγάλο ποσοστό του υλικού έπαιζε λάθος στο προβολικό.
Οι παραπάνω λόγοι και φυσικά η ύπαρξη jailbreak κάνουν το oppo αξεπέραστο προς το παρόν.
Το σονυ;
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Η τελευταια αναβαθμηση του Ζαππιτι απο οτι ειδα αφορουσε την διαχειρηση του HDR ,με απτα αποτελεσματα στη βελτιωση της εικονας. Αναμφιβολα ομως ,οτι το ΟΡΡΟ ειναι ''ακομα'' στην κορυφη.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Το Σονυ το οποιο επισης ειχα και το πουλησα ( για να παρω το ΟΡΡΟ ), ειναι περιφημο στον τομεα της εικονας ,ειδικα οταν παιζει δισκακια UHD ,αλλα στη διαχειρηση υποτιτλων , ιδιως οταν παιζει αρχεια απο τη USB θυρα,ειναι αστα να πανε....Δεν γνωριζω αν με καμια αλλαγη firmware διορθωθηκαν.Αν ναι, ειναι ΑΡΙΣΤΟ !!
 


A

AKARL

Guest
Σημαντική πληροφορία. Άρα τρώει Χ
Γιάντα μρε ντόκτορα; Κάνας πιτσιρικάς που κατεβάζει τόρρεντζ είσαι και σε προβληματίζει ή δε σου μένουν λ7 μετά από τσι αγορές του χάρντγουέρ; :gotcha: :p
 
  • Like
Reactions: PPG





loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Αλήθεια. Ούτε ξέρω πως γίνεται.
Αν δεν ξέρεις πως γίνεται και παίζεις μόνο δισκάκια πάρε αυτό.
Θεωρώ ότι η μετατροπή που κάνει στο hdr, είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, ειδικά για προβολείς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.495
Αν δεν ξέρεις πως γίνεται και παίζεις μόνο δισκάκια πάρε αυτό.
Θεωρώ ότι η μετατροπή που κάνει στο hdr, είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, ειδικά για προβολείς.
Οπως έγραψα πριν εχω ήδη το οππο. Προσπαθώ να καταλάβω σε τι μειονεκτούν τα ανταγωνιστικά και όλοι εχουν καημό να πάρουν κι αυτοί οππο. Και δεν παίζω μόνο δισκάκια :)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Οπως έγραψα πριν εχω ήδη το οππο. Προσπαθώ να καταλάβω σε τι μειονεκτούν τα ανταγωνιστικά και όλοι εχουν καημό να πάρουν κι αυτοί οππο. Και δεν παίζω μόνο δισκάκια :)
To oppo με jailbreak ή χωρίς παίζει bdmv φακέλους (hd και Uhd), μέσω usb ή δικτυακά. Μετάφραση: ταινίες με τα menu τους. Παίζει εξαιρετικά mkv files με hd ήχο και μάλιστα σωστά. Για δοκίμασε τα αυτά σε panasonic, sony. Υποστηρίζει subtitle shift και delay, εξωτερικούς υπότιτλους ακόμα και κατά την αναπαραγωγή uhd/bluray disc, έχει hdmi in για να περάσεις κι άλλες πηγές από μέσα του (αν δεν φτάνουν οι hdmi θύρες σου ή θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποια απ'τα ρυθμιστικά του), έχει hdr tone mapping για τον προβολέα (χρειάζεται βελτίωση ωστόσο), anamorphic mode για εμάς που χρησιμοποιούμε αναμορφικούς με τους προβολείς μας, έχει ένα σκασμό ρυθμιστικά εικόνας για να καλιμπράρεις, υποστηρίζει/ θα υποστηρίξει hdr , dolby vision και hdr 10+, έχει δεύτερη θύρα hdmi out για τον ήχο.
Με jailbreak ξεφορτώνεσαι cinavia, παίζεις iso (hd/4k).
Οι ανταγωνιστές έχουν κάποια απ' αυτά τα πλεονεκτήματα, όχι όλα μαζί. Κανένας δεν προσφέρει καλύτερη υποστήριξη στο προϊόν του.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
ειναι πλεον συλλεκτικο.....!

παντως και το panasonic καπου στα 1000 θα εχει.
Μα γιαυτό το είπα είναι πιο φρέσκο κστην ίδια τιμή με xlr audio
Αν δεν ξέρεις πως γίνεται και παίζεις μόνο δισκάκια πάρε αυτό.
Θεωρώ ότι η μετατροπή που κάνει στο hdr, είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, ειδικά για προβολείς.
Αυτό θέλω να πάρω για το dedicate αλλά Ελλάδα δεν το έχω βρει πουθενά...
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Μπορει κάποιος να με πείσει γιατι να μην σας πουλήσω το 203 για να πάρω το Sony και να βγάλω και κέρδος;
Τι παραπάνω εχει το Oppo δηλαδή; Επειδή δεν τό´χω με την εικόνα και τα σχετικά...
Μα γιαυτό το είπα είναι πιο φρέσκο κστην ίδια τιμή με xlr audio

Αυτό θέλω να πάρω για το dedicate αλλά Ελλάδα δεν το έχω βρει πουθενά...
;)
https://www.e-shop.gr/blu-ray-panasonic-dp-ub824-4k-ultra-hd-black-p-PER.579716

υπαρχει και αυτο το μαγαζι αλλα δεν εχω αγοραει ποτε αν και στο google εχει πολυ θετικες γνωμες!

https://www.katerelos.gr/product/51856/panasonic-dp-ub824egk-black.html
 
  • Like
Reactions: PPG

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.007
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top