Panasonic UB9000 UHD 4K Player vs;

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Κρυσταλλιέρες έχεις; :D
Μπα...
Είμαστε λίγο χωριάτες εμείς..:) :)
Πάντως βγήκε απόφαση παιδιά. Θα φτιαχτεί το συστηματάκι.
Ευκαιρία να μπούνε και οι τράβες στο ταβάνι για τα πάνω ηχεία!!:lolsign:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Άστα φίλε!! Μόλις έδειξα στη γυναίκα μου σελίδα σελίδα αυτό
https://www.avsite.gr/forum/threads/Όταν-είσαι-μερακλής-μερακλού.101037/
και μου απαίτησε atmos.
Εδώ θα βάλουμε τα πάνω ηχεία εδώ τα πλαϊνά και πάει λέγοντας...
Έμπλεξα εν ολίγης χαχαχα...
να φτιάξει λογαριασμό kanakianena να μπαίνει εδώ να τα λέμε πως θα τα στήσει, εσύ πήγαινε super market
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
update.
Αποφάσισα να περιμένω και την pioneer για true 4K και πριν 20 μέρες περίπου πήρα ένα οικονομικό τέτοιο της lg για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να πάω σε κάτι καλύτερο.
Το μηχανάκι είναι καλό , αλλά έχει ένα μειονέκτημα.
Αν θες να δεις ταινία 4Κ χωρίς τον πολυκάναλο ή με αυτόν με κάτω από - 20 είναι μπέρδεμα γιατί ακούγεται πολύ το drive του δίσκου.
Σε μπλου ρέι και 3D απόλυτη ησυχία. Αν έχει κάποιος φίλος - φίλη ανάλογη εμπειρία από θέμα θορύβου σε κάποιο μηχανάκι τέτοιου τύπου καλό είναι να το αναφέρει για να έχουν γνώση τυχόν υποψήφιοι αγοραστές.!
 



Μηνύματα
501
Reaction score
202
Εψαχνα μερες τωρα για το panasonic λογο του hdr conversation to sdr. Απο οτι εχω διαβασει ομως σε αρχεια mkv απο hdd η network δεν βγαζει ηχο dts ma-hd , dolby true-hd. Ισχυει? Και αν ισχυει θα το διορθοσουν η ειναι πολιτικη της panasonic?Ειναι μεγαλο αρνητικο για ελλαδα μιας και ειναι περιορισμενοι ακομα οι τιτλοι σε bluray uhd.
 



Μηνύματα
593
Reaction score
558
Μετά τα βέλτιστα setup στον ήχο του υπάρχοντος συστήματος το επόμενο βηματάκι είναι η αναζήτηση ενός καλού UHD 4K player το οποίο να διαθέτει 2 HDMI εξόδους.
Διάβασα προσεκτικά το θέμα που υπάρχει παραδίπλα για το oppo 203 το οποίο απέκλεισα γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου το "κεφάλαιο" media player λόγω του ότι είμαι του νοικιάζω ή αγοράζω μια ταινία που θέλω να δω.
Εκτός το panasonic του τίτλου για το οποίο διάβασα καλές κριτικές , ξεχώρισα επίσης και το pioneer LX58.
Ποιο άλλο μηχανάκι προτείνετε να κοιτάξω σε αυτή την κατηγορία πριν βγει η τελική απόφαση;
Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω 2 που αναφέρω;
Μήπως κάποιο lg ανάλογης κατηγορίας θα είχε καλύτερα αποτελέσματα λόγω ταιριάσματος με την τβ που είναι lg ή δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :)
Θα βγει και το pioneer udp lx 500, στο χιλιάρικο όπως και το Panasonic ,κάπου κερδίζει το ένα κάπου το άλλο
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έχοντας βολευθεί προς το παρόν με ένα οικονομικό lg ( αν θυμάμαι καλά γύρω στα 250 ευρά αγορά )
το οποίο τα παίζει όλα- εν αναμονή κάποιου καλύτερου player , να θέσω το εξής ερώτημα μήπως γνωρίζει κάποιος απάντηση ή αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση.
Βλέποντας μέσα από αυτό netflix παραγωγές που είναι σε format dolby atmos ο ενισχυτής δεν κλειδώνει σε αυτό το φορμάτ. Ενώ με τα δισκάκια είναι όλα οκ.
Τι μπορεί να φταίει?
 





Μηνύματα
415
Reaction score
998
Όχι δεν σκοπεύω να τις χρησιμοποιήσω. Αλλά κατασκευαστικά και ηχητικά είναι νομίζω καλύτερο. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, γιατί και λόγω εργασιών έχω μείνει λίγο πίσω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Εφόσον χρησιμοποιείς την hdmi σε bitstream, το "ηχητικά" είναι τουλάχιστον αμφίβολο. Κατασκευαστικά είναι σίγουρα καλύτερο, αλλά δεν ξέρω πως εξαργυρώνεται στην πράξη πέραν του αισθητικού μέρους. Κατά τ' άλλα τα σημαντικά κομμάτια, δηλαδή hdr σε sdr tone mapping για προβολείς, hdr optimizer για τηλεοράσεις, εξαιρετική ποιότητα εικόνας, είναι εκεί και στις 2 συσκευές.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Πάντως στο Pioneer Lx-58 που είχα, με το Sony που έχω και ένα άλλο samsung φίλου που δοκίμασα, ηχητικά αν και μέσω HDMI έπαιζα και στα 3 player, η διαφορά ήταν δυσθεώρητα μεγάλη με τη ζυγαριά να γέρνει αν όχι να τερματίζει στο Pioneer.
Πήρα τηλέφωνο για χρόνο παράδοσης και περιμένω.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πάντως στο Pioneer Lx-58 που είχα, με το Sony που έχω και ένα άλλο samsung φίλου που δοκίμασα, ηχητικά αν και μέσω HDMI έπαιζα και στα 3 player, η διαφορά ήταν δυσθεώρητα μεγάλη με τη ζυγαριά να γέρνει αν όχι να τερματίζει στο Pioneer.
Πήρα τηλέφωνο για χρόνο παράδοσης και περιμένω.
Κώστα και εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω. Προς το παρόν είμαι οκ με το lg αν εξαιρέσεις τον θόρυβο που κάνει το drive όταν τρέχει δισκάκια με υψηλών όγκων δεδομένα.
Σχετικά με αυτό που είπες ένα πιονέρι που χρησιμοποιούσα και εγώ σαν player το οποίο όμως δεν έπαιζε 4Κ ήταν αλλού και σε εικόνα και σε ήχο.
Εν αναμονή λοιπόν......
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Και γιατί όχι το 824; Σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τις αναλογικές εξόδους;
Ναι σκοπεύω να χρησιμοποιήσω τις L + R output για μουσική.
Σε απάντηση στο ερώτημά σου δεν είχα αντιληφθεί πρωτίστως ότι βγάζει και Rca L + R (στερεοφωνικές) για ήχο.
[DOUBLEPOST=1546711116][/DOUBLEPOST]
Κώστα και εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω. Προς το παρόν είμαι οκ με το lg αν εξαιρέσεις τον θόρυβο που κάνει το drive όταν τρέχει δισκάκια με υψηλών όγκων δεδομένα.
Σχετικά με αυτό που είπες ένα πιονέρι που χρησιμοποιούσα και εγώ σαν player το οποίο όμως δεν έπαιζε 4Κ ήταν αλλού και σε εικόνα και σε ήχο.
Εν αναμονή λοιπόν......
Το μηχάνημα πρέπει να είναι ΑΛΛΟΥ!!!
[DOUBLEPOST=1546711411][/DOUBLEPOST]Και μόλις τελειώσω με αυτό σκέφτομαι για την
Samsung QLED TV QE82Q6FN 82"
Το μόνο εμπόδιο η σύζυγος.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.840
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top