Paradigm ηχεια too bright sound!

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ακύρωση λέγεται :D
Ακυρωση ναι ...
το ακυρο ομως θα 'ναι οταν κρεμασω τσι κουρτινες και τα λοιπα παραφερναλια και θα με ζυγωνει η μανα μου στι δρομους του χωριου ... και ξερεις ... κοντα στη 5η δεκαετια τση ζωης ειναι λιγο δυσκολο το τρεξιμο ...
ενω η μαμα φαινεται πως θα τα καταφερει μια χαρα ...
:focus:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ακυρωση ναι ...
το ακυρο ομως θα 'ναι οταν κρεμασω τσι κουρτινες και τα λοιπα παραφερναλια και θα με ζυγωνει η μανα μου στι δρομους του χωριου ... και ξερεις ... κοντα στη 5η δεκαετια τση ζωης ειναι λιγο δυσκολο το τρεξιμο ...
ενω η μαμα φαινεται πως θα τα καταφερει μια χαρα ...
:focus:
Σε ξένο αχυρώνα είμαστε (ο φίλος εχει προβλημα σε αλλο κομμάτι του φάσματος), αλλα αν αλλαξεις τις αποστάσεις των ηχείων με τους τοίχους πιθανότατα θα είσαι καλυτερα με την ακύρωση ....
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
29
Reaction score
16
Για να βοηθήσω(η να μπερδέψω) λίγο ακόμα, όταν ακούω ραδιο είτε mp3 ο ήχος φαινεται καθαρά πιο ενοχλητικός. Σαν να είναι ''κλινικός-μεταλλικός'' του λείπει το βάθος και τα αυτιά μου υποφέρουν.

Με το cd player (pioneer PD 10 K ) ενώ η πληροφορία του ήχου είναι εκει, μου φαινονται όλα φωτεινά και κουραστικά, οπότε δεν ακούω cd καν :(

Με τα καλής ποιότητας flac είναι το μονο αποδεκτό αποτέλεσμα μιας και ο ήχος είναι πιο γεμάτος και με κουράζει στο 20λεπτο αντί στο 5λεπτο.

Έχω δοκιμάσει καλύτερα καλώδια ηχείων (κάτι πανακριβα Terminator MIT2) και ενώ στο μαγαζί που μου τα βάλανε άκουσα τρελή διαφορά όταν τα πήρα σπίτι στο χώρο μου δεν άκουσα καμία βελτίωση και έτσι τα επέστρεψα.

Έχω σκεφτεί πολύ έντονα το τροφοδοτικό, η μήπως το ρεύμα μου έχει κάποια σχέση αλλά δε ξέρω τι να δοκιμάσω και επίσης να βάλω ακριβό τροφοδοτικό πάνω στον akai 40ετίας μου ακούγεται κουλό.

Πιστέυω οτί κυρίως φταίει ο χωρος μου και τα αυτιά μου :)

Ο ήχος ενοχλεί κυρίως εμένα και σε άλλους που το αναφέρω (γυνάικα, φίλους) με κοιτάνε περίεργα, μιας και δεν τους πειράζει. Σαν μια συχνότητα να μου πειράζει το αυτί(ΝΑΙ πηγα και σε ΩΡΛ να βεβαιωθώ οτι όλα καλα)

Αυτό που θέλω να πετύχω δεν ειναι να κάνω το ράδιο και τα mp3 να ακούγονται τέλεια, αλλά τουλάχιστον να μη με ενοχλούν.

Γενικά έχω μπλεξει...
 
  • Like
Reactions: PPG


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Παίρνεις ένα ψηφιακό σύστημα ισοστάθμισης και φωνάζεις έναν ειδικό για να φροντίσει το σαλόνι σου(όσο αυτό επιτρέπεται)και να φέρει το σύστημα μέσω της ισοστάθμισης σε ευχάριστο για το αφτί σου αποτέλεσμα!
[DOUBLEPOST=1480789573][/DOUBLEPOST]
Με τα καλής ποιότητας flac είναι το μονο αποδεκτό αποτέλεσμα
Λογικό αφού επενεργεί το eq.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Δεν μπορείς να πάρεις για ακρόαση ένα πιο ακριβό ενισχυτή;
Το ρεύμα μην το πειράζεις.
Δεξιά-αριστερά από τα ηχεία τι έχεις; Έχουν χώρο πλάγια ;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Δεν μπορείς να πάρεις για ακρόαση ένα πιο ακριβό ενισχυτή;
Το ρεύμα μην το πειράζεις.
Δεξιά-αριστερά από τα ηχεία τι έχεις; Έχουν χώρο πλάγια ;
Το αριστερό είναι σφηνωμένο σε γωνία. Το δεξλι εχει αριστερα δεξια του χώρο.
 


Μηνύματα
731
Reaction score
616
Παρεμπιπτόντως στείλε στον αγυριστο τα mp3 και κάνε ένα λογαριασμό premium στο spotify να βρεις την υγεία σου. Είναι κάπως να μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες για να ακουστούν καλα τα mp3. Έχε υπόψην σου ότι όσο πιο ικανό είναι ένα σύστημα τόσο περισσότερο αναδεικνύει την συμπίεση του mp3. Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν και παράγωγες οι οποίες είναι εξαρχής άθλιες σκεψου τι γίνεται όταν προσπαθείς να τις ακούσεις και σε mp3....
 


Μηνύματα
29
Reaction score
16
Παρεμπιπτόντως στείλε στον αγυριστο τα mp3 και κάνε ένα λογαριασμό premium στο spotify να βρεις την υγεία σου. Είναι κάπως να μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες για να ακουστούν καλα τα mp3. Έχε υπόψην σου ότι όσο πιο ικανό είναι ένα σύστημα τόσο περισσότερο αναδεικνύει την συμπίεση του mp3. Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν και παράγωγες οι οποίες είναι εξαρχής άθλιες σκεψου τι γίνεται όταν προσπαθείς να τις ακούσεις και σε mp3....
ηδη το εχω κάνει αυτο. δοκιμαζω και mp3 μπας και καταλαβω τι φταιει..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ακόμα να καταλάβεις;
Φταίει ο συνδυασμός κακού χώρου με κακό ηχείο.
Ήταν στραβό το κλίμα, το δαγνωσε κι ο γάιδαρος.

Το ίδιο κακό ηχείο, σε κάποιον ανάποδα κακό χώρο, θα παίζει αξιοπρεπώς, στα πλαίσια δηλαδή των (χαμηλών) δυνατοτήτων του, αλλά τουλάχιστον δεν θα ενοχλεί.

Δε σου'κατσε.

Η επόμενη επιλογή, ας μην είναι θέμα τύχης. ;)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ακόμα να καταλάβεις;
Φταίει ο συνδυασμός κακού χώρου με κακό ηχείο.
Ήταν στραβό το κλίμα, το δαγνωσε κι ο γάιδαρος.

Το ίδιο κακό ηχείο, σε κάποιον ανάποδα κακό χώρο, θα παίζει αξιοπρεπώς, στα πλαίσια δηλαδή των (χαμηλών) δυνατοτήτων του, αλλά τουλάχιστον δεν θα ενοχλεί.

Δε σου'κατσε.

Η επόμενη επιλογή, ας μην είναι θέμα τύχης. ;)
Πω Πω ρε φίλε !! Στο διπλωματικό σώμα έπρεπε να ήσουν :acute:
 

I

iason

Guest
Αγαπητέ φίλε με την λιγοστή εμπειρία που εχω και εγώ θα ηθελα να γράψω την αποψή μου.
Ξεμοντάρεις τα πάντα και ξεκινάς να τα συναρμολογείς από την αρχή.
Ελενχεις ρεύματα εάν η φάση είναι σωστά συνδεδεμένη με το σύστημα σε όλες τις συσκευές ,εάν εχεις γείωση στην μπρίζα που προμηθεύεις με ρεύμα ολο το συστημα, ελενχεις για χαλαρες επαφές,και προχωρας για σωστη συνδεση ηχειων και ιντερκονεκτ.
Εάν τα εχεις κάνει ολα αυτά σχολαστικά και είναι ολα σωστά ,και δεν είσαι ικανοποιημενος τότε αρχίζεις να πειραματίζεσαι με την τοποθετηση των ηχειων, πρωτα με τα στανταρ ισοσκελες τριγωνο ,ανοιγμα ηχειων σε σχεση με την θεση ακροασης κτλ....
Εάν και παλι δεν σε ικανοποιη το αποτελεσμα προσπάθησε να απομονωσεις μια μια τις συσκευες ωστε να δεις ποιά ειναι αυτη που ενοχλει .
Και κατι τελευταίο ,οταν εισαι κουρασμενος δεν ειναι η ιδανικη ωρα για δοκιμες και ακροάσεις.
Καλη επιτυχια.:thumbsup:
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Σε τι εντάσεις ακούς;
Γιατί εάν από τις χαμηλές εντάσεις υπάρχει το πρόβλημα είναι ξεκάθαρο ότι δεν στο δημιουργεί ο χώρος.

Γράψε αναλυτικά από τι αποτελείται το σύστημα σου. CD player + Cables + DAC(υπαρχει?) + Soundcard


Μπορεί να γελάσουν μερικοί, αλλά δοκίμασε ένα σετ VDH D 102 MKIII interconnect cables...
Αυτός ο ενοχλητικός ήχος που λες μου έχει τύχει απλά με ένα interconnect.



Παίζω πλέον με minidsp και είμαι πανευτυχής αλλά θέλει να ασχοληθείς και λίγο, τα "τέσσερα κλίκ" είναι λίγο υπερβολή:) νομίζω. Σύντομα ελπίζω στο 2x8.

Όντως πολλά πράγματα μπορείς να κάνεις με αυτά τα παιχνίδια. Αλλά προσπάθησε να βρεις συνδυαστικά που βρίσκεται το πρόβλημα.

Εάν ποτέ με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που θα κάνεις δεν αλλάζει κάτι δεν γλυτώνεις την αλλαγή των ηχείων ή την αγορά ενός παιχνιδιού για να παίξεις με τις συχνότητες που χρειάζεται.

Καλούς πειραματισμούς.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
δεν ξερω αν εχασα καποιο μηνυμα,αλλα η πηγη ειναι ενα dcplayer pioneer PD-10 (τιποτα το ιδιατερο δηλαδη) ,ενω δεν καταλαβα απο που παιζει τα flac αρχεια. Μηπως τελικα το προβλημα ξεκινα απο τις πηγες? Δηλαδη πριν περασει σε κινησεις διορθωσεις του χωρου με dsp κλπ,να ξεκινησει απο μια δυο καλες πηγες?
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
δεν ξερω αν εχασα καποιο μηνυμα,αλλα η πηγη ειναι ενα dcplayer pioneer PD-10 (τιποτα το ιδιατερο δηλαδη)
Ευχαριστώ

ενω δεν καταλαβα απο που παιζει τα flac αρχεια. Μηπως τελικα το προβλημα ξεκινα απο τις πηγες? Δηλαδη πριν περασει σε κινησεις διορθωσεις του χωρου με dsp κλπ,να ξεκινησει απο μια δυο καλες πηγες?
+1
:wink:
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Αλλο σετ ηχειων υπάρχει? Μπορεις να βαλεις στο σύστημα σου καποια αλλα ηχειά?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Η μουσική με ενοχλεί ακόμα και σε πολύ χαμηλές εντασεις, κυριως το ραδιοφωνο και τα mp3. Νιώθω ενόχληση στο αυτί όπως οταν ακούς δυσάρεστο ψηλό ήχο. (ακομα και όταν έχω κατεβάσει τα πριμα εντελώς).

Μουσική ΔΕΝ παίζω απο το cd γιατι με ενοχλέι και αυτο παρά μονο απο macbook με airport μεσω wifi, και παιζω πολύ καλής ποιότητας flac αρχεια τα οποία είναι και τα μονα που δε με ενοχλούν τόσο.
Για να το πετύχω αυτό χρησιμοποιώ και τo equalizer του player VOX το οποίο παιζει τα flac στο macbook. Στο equalizer κατεβάζω τα πριμα (8Κ και 16Κ ) λίγο και η βελτίωση είναι μεγάλη και εμφανής.

Ισχύει οτι όταν είμαι κουρασμένος με ενοχλούν ακόμα και τα flac, αλλά λόγω πολλών ωρων εργασίας είμαι πολύ συχνα κουρασμένος, οπότε θα ήθελα σε χαμηλή ένταση να μη με ενοχλεί η μουσική και να με χαλαρώνει αντί να μου τσιτώνει το αυτί.

Εχω δοκιμάσει και άλλα ηχεία (aerial model 8) στο χώρο μου αλλά μόνο με τον advance acoustic ενισχυτή (αφού ο akai δε μπορουσε να τα οδηγησει σωστα μιας και είναι πολύ πιο αναίσθητα απο τα Paradigm των 97db) και πάλι με ενόχλησαν.
Θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποια focal 816v τα οποία έχω επιλογή αλλά δε ξέρω αν θα τα καταφέρω. Πιθανολογώ βάση εμπειρίας οτί και αυτά μάλλον θα με ενοχλούν.

Δυστυχώς ανησυχώ μήπως έχω εγώ το θέμα και δεν είναι τα ηχεία και ακόμα οτι και ειδικό να φωνάξω δύσκολα θα καταλάβει τι εννοώ.
(Μπορέι να καταλήξω να τα πετάξω απο το μπαλκόνι να ξεμπρδεύω!! :/ )

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις γνώμες και τις προτάσεις.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top