Paradigm ηχεια too bright sound!

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Γράψε αναλυτικά από τι αποτελείται το σύστημα σου. CD player + Cables + DAC(υπαρχει?) + Soundcard


Λοιπόν δικάναλο ήχο βγάζει ο akai 2250, τα ηχεία είναι τα Paradigm monitor 11 v5.
CD Pioneer PD 10 K, μουσική παιζει κυρίως απο Macbook wifi VOX player. Με καλά interconnect καλώδια και οι 2 πηγες.
Ραδιο απο AV Marantz NR 1506 ο οποιος συνδεεται με Pre out με τον akai για να δουλέψει 5.1 συστημα για ταινιες. Το 5,1 εχει το center των paradigm το αντιστοιχο και μικρα surround focal birds αλλα το 5.1 δεν με απασχολεί, με ενοχλεί μουσικά το σύστημα στο δικάναλο παίξιμο.
(και ΟΚ και το ραδιο απο τον AV οταν παίζει , αλλά δοκίμασα και ραδιο απο macbook μεσω VOX player streaming, έτσι ωστε να μην παρεμβαλλεται καθόλου ο AV Marantz, αλλά και πάλι χαλια ήχος ενοχλητικός το ραδιο.)

Ελπίζω να μην τα εμπλεξα με το 5.1 σύστημα. Το πρόβλημα μου ειναι καθαρά η μουσικη στο δικάναλο στήσιμο.
 

ika

News
Μηνύματα
13.760
Reaction score
12.824
Επειδή τα Paradigm είναι καλά ηχεία γενικώς, αν τα πετάξετε πείτε μου να ελθω να τα μαζέψω. Πριν όμως ας ξαναπροσπαθείσετε μήπως και βρεθεί το πρόβλημα.
1. Ποιά είναι τα καλά interconnects?
2. Με απλά/φτηνά ic, πως ακούγεται?
3. Αν κατάλαβα καλά, οι πηγές πάνε σε AV ενισχυτή και από εκεί στον ΑΚΑΙ στον οποίο είναι ενωμένα τα Paradigm. Μήπως είναι σε κανένα mοde (και όχι mood) ο AV και επηρεάζει τον ήχο?
4. Αν συνδεθεί το πχ CD στο AUX του ΑΚΑΙ, πως ακούγεται?
 

Z

Zdimis

Guest
Αλλαξε ηχεια,ειvαι σαφες οτι δεν γουσταρεις τα υπαρχοντα.quad k spendor k warfedale k chario στα σιγουρα για ξεκουραστο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
αν δεν μπει καποιο αξιολογο dac στην αλυσιδα δεν μπορουν να βγουν αξιοπιστα συμπρασματα.Το ιδιο και για ενα καλο cd.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Δοκιμασε με καποια καλα, (εστω δανεικα), ακουστικα. Αν και με αυτα δεν........................
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Επειδή τα Paradigm είναι καλά ηχεία γενικώς, αν τα πετάξετε πείτε μου να ελθω να τα μαζέψω. Πριν όμως ας ξαναπροσπαθείσετε μήπως και βρεθεί το πρόβλημα.
1. Ποιά είναι τα καλά interconnects?
2. Με απλά/φτηνά ic, πως ακούγεται?
3. Αν κατάλαβα καλά, οι πηγές πάνε σε AV ενισχυτή και από εκεί στον ΑΚΑΙ στον οποίο είναι ενωμένα τα Paradigm. Μήπως είναι σε κανένα mοde (και όχι mood) ο AV και επηρεάζει τον ήχο?
4. Αν συνδεθεί το πχ CD στο AUX του ΑΚΑΙ, πως ακούγεται?
1. Interconnects - Audio Inakustik και Tara Labs. (γενικα αξίας περίπου αρχική των 50-60Ε).
2. Εβαλα και φτηνα interconnects των 10Ε και ενω όλα ακούστηκαν πιο μπουκωμενα και λιγότερο φωτεινα η ενόχληση στη συχνότητα του ήχου παραμενει.
3. Οι πηγές πάνε κατευθείνα στον AKAI. Ο AV στελνει μονο τον 5καναλο ηχο απο την τηλεόραση και το ραδιο αν το επιλέξω να ακούσω απο τον AV.
4. το CD ειναι στο AUX και ακούγεται πολύ φωτεινο και ψηλά τα παντα γιατι δεν εχει και equalizer.
 

ika

News
Μηνύματα
13.760
Reaction score
12.824
Υποθέτουμε ότι και τα δύο ηχεία είναι σωστά ενωμένα στον ενισχυτή, το (+) στο (+) και το (-) στο (-).
Όλα τα woofers δονούνται κανονικά, με νεύρο? Αν έχει MONO-STEREO ο ΑΚΑΙ, βάλτε τον στο ΜΟΝΟ και δείτε το.
Ένα απαλό άγγιγμα του δακτύλου το δείχνει. Πρέπει όλα να σας δίνουν την ίδια αίσθηση.
Τα πήρατε τώρα τα ηχεία ή τα έχετε καιρό?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Υποθέτουμε ότι και τα δύο ηχεία είναι σωστά ενωμένα στον ενισχυτή, το (+) στο (+) και το (-) στο (-).
Όλα τα woofers δονούνται κανονικά, με νεύρο? Αν έχει MONO-STEREO ο ΑΚΑΙ, βάλτε τον στο ΜΟΝΟ και δείτε το.
Ένα απαλό άγγιγμα του δακτύλου το δείχνει. Πρέπει όλα να σας δίνουν την ίδια αίσθηση.
Τα πήρατε τώρα τα ηχεία ή τα έχετε καιρό?
Ναι ολα τα woofers μια χαρα δονούνται.

Επισης τα καλωδια ειναι σωστα.

Τα ηχεία είναι καινούρια αλλά έχουν παίξει σίγουρα 150 -200 ωρες ηδη.
 

ika

News
Μηνύματα
13.760
Reaction score
12.824
Πριν τα πάρετε, τα ακούσατε?
Πως έπαιζαν?
Καινούργια δηλ του κουτιού ή καινούργια για σας?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Καινουρια του κουτιου.

Τα ακουσα πριν τα πάρω αλλά ως άσχετος με την ενασχόληση με τον ήχο εντυπωσιάστηκα και μου άρεσαν.
Το ίδιο και ο αρχικος ενισχυτής advance.

Στο χώρο μου όμως και μετά από τος πρώτες ώρες ακρόασης κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Δεν ξέρω αν ειπώθηκε πιο πάνω...τη φάση των συσκευών σας την ελέγξατε?
 



I

iason

Guest
Οχι, και δε γνωρίζω πως να το κάνω αυτο...
Φίλε μου χρειαζεσαι ενα δοκιμαστικό κατσαβιδι για να μπορεις να ελενξεις την φαση εαν ειναι σωστα.
Στη φωτογραφια που ανεβασα σου δειχνω που πρεπει να ειναι η φαση από τα καλωδια που τροφοδοτεις τις συσκευες σου με ρευμα απο το πολυμπριζο.
Απο το πολυμπριζο και μετα στον ενισχυτή και στις πηγες πρεπει η φαση να είναι στο ιδιο σημειο.( Να βαζεις δηλαδη το δοκιμαστικο κατσαβιδι και να αναβει ) Εαν αναβει απο την αλλη μερια ανιστρεφεις το φις σουκο και ερχεται στο σωστό μερος.
10-Pieces-IEC-font-b-C13-b-font-Female-font-b-Plug-b-font-font-b.jpg
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Φίλε μου χρειαζεσαι ενα δοκιμαστικό κατσαβιδι για να μπορεις να ελενξεις την φαση εαν ειναι σωστα.
Στη φωτογραφια που ανεβασα σου δειχνω που πρεπει να ειναι η φαση από τα καλωδια που τροφοδοτεις τις συσκευες σου με ρευμα απο το πολυμπριζο.
Απο το πολυμπριζο και μετα στον ενισχυτή και στις πηγες πρεπει η φαση να είναι στο ιδιο σημειο.( Να βαζεις δηλαδη το δοκιμαστικο κατσαβιδι και να αναβει ) Εαν αναβει απο την αλλη μερια ανιστρεφεις το φις σουκο και ερχεται στο σωστό μερος. View attachment 66785
Ευχαριστω πολύ!

Ο φίλος daharis666 μου έσετιλε και αναλυτικο οδηγό.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Καποιο σύστημα που να σας αρεσε σε φιλο, γνωστό, καποιο καταστημα ήχου. Για να καταλαβουμε περίπου τι σας αρέσει.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top