Paradigm ηχεια too bright sound!

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πολυ σωστη συμβουλη. Μονο που κατα τη σαρωση, το gain πρεπει να ειναι θετικο για να εντοπισει ο φιλος πιο ευκολα τι τον χαλαει. Μολις το βρει, αρνητικο gain.
 


Μηνύματα
120
Reaction score
67
φιλε auditory οχι δεν το εψαξα μην νομιζεις οτι ειμαι και πολυ σχετικος προσωπικη εμπειρια ανεφερα επισης με dali zensor 1 και κατι triangle βασης που ειχα δεν ειχα τετοιο θεμα,να επισημανω εδω οτι τα usher x 718 δεν ηταν τα BE
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Θα περίμενα να αναφερθείς στα πλεονεκτήματα των ενεργών crossover, και στο πόσο υποδεέστερα και ενεργοβόρα είναι τα αντίστοιχα παθητικά cross...
Τα'χω πει τόσες πολλές φορές, που μαλλιασε η γλώσσα μου! Γι'αυτό αρκέστηκα στα απολύτως βασικά, της οδήγησης. ;)

Κατά τα άλλα, πε με ότι είμαι σε βαρέλι χωρίς πάτο, με δυο 7B SST2 να οδηγούν τα 50ρια...:rolleyes:
Γνωρίζεις καλά όμως πόσο τρελή εξαίρεση αποτελείς! ;)
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Καλα χρυσα τα ενεργα αλλα ημαρτον.... ο,τι ερωτηση και αν κανει καποιος η απαντηση ειναι ενεργά.

Active is the answer, what was the question ενα πράμα...

Στον φιλο που εγραψε οτι ειχε το benchmark σαν προ, να του πω οτι μιας και το ειχα, ηταν ο,τι χειροτερο μπορουσε να κανει. Σαν ντακ δεν τα πηγαινε ασχημα αλλα σαν προ εκανε τα αυτια να ματωνουν.

Προς τον φιλο με τα paradigm, αφου μετρησει να δουμε τι παιζεται,ξαναλεω να δοκιμασει και μια δυνατη λαμπα, εφοσον τα ηχεια δεν πεφτουν ελεεινα χαμηλα σε αντισταση.
 


Μηνύματα
731
Reaction score
616
Τι θα κέρδιζε; Δεν καταλαβαίνω, αν τα mp3 του είναι στα 320kbps o_O
1.Καταρχήν το φορμάτ του spotify θεωρείται πιο ποιοτικό από το mp3
2. Ατέλειωτη μουσική βιβλιοθήκη με σταθερή ποιότητα
3. Για να παρατηρεί τόσο κραυγαλέα διάφορα μεταξύ mp3 και flac είναι ευνοητο ότι δεν θα είναι στα 320kbps. Ακόμα και να είναι κάποια σίγουρα δεν θα είναι ολα
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Νομίζω η περίπτωση του φίλου μας με τα Paradigm είναι κλασσική, Όλοι λίγο η πολύ έχουμε ερθει αντιμέτωποι με αυτή την κατάσταση αγοράζουμε ενα μηχάνημα και η αλήθεια είναι οτι κανείς δεν μας εγγυάται πως θα ακουστεί στο σύστημα μας και στον χώρο μας. Δυστυχώς ισχύει εαν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις. Η ανέξοδη λύση είναι να περιμενης να στρώση το ηχείο (η το αυτί σου η και τα 2 μαζί) και να παίξεις με την τοποθέτηση των ηχείων. Η ακριβότερη λύση είναι να πάρεις ενα σωστό ηχείο (αλλα δυστυχώς ακριβό ηχείο) πχ ATC Xavian υπάρχουν και αλλα βέβαια, με καλές μονάδες και να χτίσεις το σύστημα απο την αρχή γύρω από το ηχείο, κανείς βέβαια δεν σου εγγυάται οτι δεν θα ξανακάνεις τα ίδια λάθη. Η τελική λύση είναι να πας σε ενεργό ηχείο και κροσσ αλλά αυτο θέλει κόπο χρόνο και διάβασμα ...

ps για να μην αδικούμε και το ηχείο (το οποίο δεν το ξέρω) σημαντικο μέρος του τελικού αποτελέσματος είναι η ποιότητα της πηγής. Ίσως με μια καλή πηγή και ενα ποιο μουσικό ενισχυτή το ηχείο να μεταμορφωθεί, θεωρητικός ...
Επισης το να κρινεις το συστημα με MP3 και ραδιο ειναι απλα λαθος παρε ενα DAC της προκοπης και ακου Flac + Foobar
 
Last edited:

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Συμβιώνοντας με ένα ηχείο της εν λόγω εταιρίας από το 2008 μπορώ να πω τα εξής.
Στα δικά μου αυτιά για να τα κρίνω στις αρχές πέρα του ότι τα άφησα να παίξουν σε στάθμη ικανή να τα κάνει να έρθουν στα καλά τους στις γνωστές ώρες (100 ) έκανα με μιας αφαίρεση της πλάκας που έκανε ένωση low -hi.
Φαντάζομαι όλοι το κάνουν αργά ή γρήγορα.
Διαφορετικής γραφής πριμα ήρθαν κ ακόμη περισσότερες λεπτομέρειες κλπ .
Στο μοντέλο που έχεις βρήκα χρόνο κ διάβασα κριτική ξένου review που έκανε αναφορά για λίγο πιο φωτεινά πριμα ,σε σχέση με άλλα μοντέλα paradigm ,αλλά όχι κάτι τρομακτικά διαφορετικό.
Βάλε αν έχεις από το καλώδιο σου ,μπορείς κ θες νέα μορφή" βραχυκύκλωμα" .Μπορεί αυτή η φτηνη λύση να δώσει στα αυτιά αυτό που ψάχνουν.
 







Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:offtopic: υπαρχουν αποψεις περι στρωσιματος μηχανων θεωρω τη χειροτερη με λιγα και σταθερα εθνικη....
οπως υπαρχει και η ακραια κοφτες και ανα 200 λαδια αφηνωντας να κοβει με την ταχυτητα μεσα ....
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
φιλε auditory οχι δεν το εψαξα μην νομιζεις οτι ειμαι και πολυ σχετικος προσωπικη εμπειρια ανεφερα επισης με dali zensor 1 και κατι triangle βασης που ειχα δεν ειχα τετοιο θεμα,να επισημανω εδω οτι τα usher x 718 δεν ηταν τα BE
ggianakis, λυπάμαι αν ένοιωσες "επίθεση" από την πλευρά μου. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός της μηνύματος :(
Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως κάποια θέματα απαιτούν λίγο παραπάνω προσοχή από εμάς, μία ανάγνωση του εγχειριδίου χρήσης του κάθε μηχανήματος για να αποφύγουμε κακοτοπιές και άσκοπες αλλαγές πριν εκμεταλλευτούμε τα μέγιστα από τα μηχανήματά μας.

Σχετικά με τα sonusfaberίζουσα Usher, τα είχα για 3 χρόνια, ίσως και 4. Το 8945Ρ με το 9950 μεταξωτού θόλου, μονάδες για το 718Χ, το γνωρίζω καλά ;) Κάποια στιγμή άλλαξε μάλιστα και "φόρεσε" το 8948Α που έμεινε και στο be :)

Αφού τα πήρες καινούργια ερώτηση.Οταν τα εστρωνες τα γκαζωσες?
Μεγαλύτερη καταπόνηση υπάρχει για τον ενισχυτή παρά για το ηχείο. Το ηχείο δεν έχει τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί/ προσφέρει αυτά που δέχεται με αποτέλεσμα να επιβαρύνει θερμικά τον ενισχυτή.
Ποιος από εμάς, στην κτήση του πρώτου συστήματος, πριν πολλά χρόνια, κάθισε να στρώσει τα ηχεία του... Όπως ειπώθηκε παραπάνω, τους αλλάξαμε τα φώτα από τον πρώτο δίσκο :lolsign:

Ο πραγματικός κίνδυνος σε στρωμένα και άστρωτα ηχεία έρχεται από την αδυναμία οδήγησής τους παρά από την εγκράτεια που θα επιδείξουμε στις εντάσεις.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Νομίζω η περίπτωση του φίλου μας με τα Paradigm είναι κλασσική, Όλοι λίγο η πολύ έχουμε ερθει αντιμέτωποι με αυτή την κατάσταση αγοράζουμε ενα μηχάνημα και η αλήθεια είναι οτι κανείς δεν μας εγγυάται πως θα ακουστεί στο σύστημα μας και στον χώρο μας. Δυστυχώς ισχύει εαν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις. Η ανέξοδη λύση είναι να περιμενης να στρώση το ηχείο (η το αυτί σου η και τα 2 μαζί) και να παίξεις με την τοποθέτηση των ηχείων. Η ακριβότερη λύση είναι να πάρεις ενα σωστό ηχείο (αλλα δυστυχώς ακριβό ηχείο) πχ ATC Xavian υπάρχουν και αλλα βέβαια, με καλές μονάδες και να χτίσεις το σύστημα απο την αρχή γύρω από το ηχείο, κανείς βέβαια δεν σου εγγυάται οτι δεν θα ξανακάνεις τα ίδια λάθη. Η τελική λύση είναι να πας σε ενεργό ηχείο και κροσσ αλλά αυτο θέλει κόπο χρόνο και διάβασμα ...

ps για να μην αδικούμε και το ηχείο (το οποίο δεν το ξέρω) σημαντικο μέρος του τελικού αποτελέσματος είναι η ποιότητα της πηγής. Ίσως με μια καλή πηγή και ενα ποιο μουσικό ενισχυτή το ηχείο να μεταμορφωθεί, θεωρητικός ...
Επισης το να κρινεις το συστημα με MP3 και ραδιο ειναι απλα λαθος παρε ενα DAC της προκοπης και ακου Flac + Foobar
Ίσως η πιο ταιριαστή απάντηση στην περίπτωσή μου.

Μετά απο επίσκεψη ειδικού μετρήθηκαν τα ηχεία και έγιναν μικροαλλαγές στην τοποθέτησή τους ώστε να ισορροπηθεί το αποτέλεσμα του ηχου.
(υπήρχαν διαφορές στο πως έπαιζε το κάθε ηχείο και μεταξύ τους)
Οι αλλαγές άφησαν σίγουρα αποτέλεσμα, αλλά το κυρίως πρόβλημα φαινεται οτί είναι οι πηγές μου και το απαίδευτο αυτί μου.

Ποτέ δεν είχα σοβαρό ηχοσύστημα και όταν παίζω είτε απο το pioneer cd είτε απο wifi airport απο το mac laptop το αποτέλεσμα δε συγκρινόταν καν με τον ήχο που άκουσα από το dac πανω στον υπολογιστή του ανθρώπου που τα μέτρησε.

Παρρηγγειλα ένα raspberry (hifiberry) με dac + pro ώστε αρχικά να βετιώσω player ποιότητα και ήχο που στέλνω.
Θα ενημερώσω για εξελίξεις, παντως έχει να κάνει πολύ και με τη δική μου αίσθηση του τι ακούω η οπία είναι όπως είπα μη έμπειρη.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
1.Καταρχήν το φορμάτ του spotify θεωρείται πιο ποιοτικό από το mp3
2. Ατέλειωτη μουσική βιβλιοθήκη με σταθερή ποιότητα
3. Για να παρατηρεί τόσο κραυγαλέα διάφορα μεταξύ mp3 και flac είναι ευνοητο ότι δεν θα είναι στα 320kbps. Ακόμα και να είναι κάποια σίγουρα δεν θα είναι ολα
Τι είναι αυτό που το κάνει περισσότερο ποιοτικό από τα cd που έχω μετατρέψει σε mp3 μέσω dbpoweramp στα 320;
Προσωπικά, στο σύστημα αναφοράς μου (ξεκαθαρίζω ότι "σύστημα αναφοράς" για εμένα δε σημαίνει το ... "καλύτερο" που υπάρχει... αλλά το σύστημα που βιώνω καθημερινά και χρησιμοποιώ στις ακροάσεις μου) καταλαβαίνω τις διαφορές (ίσως για λίγο ακόμα, γέρασα βλέπεις οπότε δεν έρχεται μόνο του :idk:).
Ειδικά στις συλλογές που φτιάχνω για το αυτοκίνητο, το ταξίδι, καταλαβαίνω αν έχω μεταφέρει το τραγούδι από τον υπολογιστή μέσω του dac ή κατευθείαν από το ασημένιο/χρυσό δισκάκι
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ίσως η πιο ταιριαστή απάντηση στην περίπτωσή μου.

Μετά απο επίσκεψη ειδικού μετρήθηκαν τα ηχεία και έγιναν μικροαλλαγές στην τοποθέτησή τους ώστε να ισορροπηθεί το αποτέλεσμα του ηχου.
(υπήρχαν διαφορές στο πως έπαιζε το κάθε ηχείο και μεταξύ τους)
Οι αλλαγές άφησαν σίγουρα αποτέλεσμα, αλλά το κυρίως πρόβλημα φαινεται οτί είναι οι πηγές μου και το απαίδευτο αυτί μου.

Ποτέ δεν είχα σοβαρό ηχοσύστημα και όταν παίζω είτε απο το pioneer cd είτε απο wifi airport απο το mac laptop το αποτέλεσμα δε συγκρινόταν καν με τον ήχο που άκουσα από το dac πανω στον υπολογιστή του ανθρώπου που τα μέτρησε.

Παρρηγγειλα ένα raspberry (hifiberry) με dac + pro ώστε αρχικά να βετιώσω player ποιότητα και ήχο που στέλνω.
Θα ενημερώσω για εξελίξεις, παντως έχει να κάνει πολύ και με τη δική μου αίσθηση του τι ακούω η οπία είναι όπως είπα μη έμπειρη.
Έκανες την μοναδική σωστή κίνηση.
Δεν μπορείς να φανταστείς από πόσο κόπο, χρόνο και χρήμα έσωσες τον εαυτό σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top