Placebo effect στο hi-fi

Μηνύματα
27.277
Reaction score
25.295
Θέλω να το δω τι θα κάνει αν πέσει το ρεύμα .

Βλέπω στην εξυπνάδα είστε όλοι καλοί.
Οταν κάτσει η στραβή όλοι έχετε λουμπάγκο ε?
 

Μηνύματα
12.554
Reaction score
14.699
Αυτά που έπαθες είναι Xinocebo και Coucouroucoulalacebo, γνωστά υποείδη του placebo.

Το πρώτο το έπαθα και εγω ένα πρωί που άνοιξα να ακούσω μαζί με μια συνοδευόμενη ναυτία και νόμιζα είναι nocebo, αλλά τελικά είχα ξεχάσει ότι είχα φάει πατσά την προηγούμενη το βράδυ και μου είχε αφήσει ξινίλες.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
Κάτι που συμβαίνει πολλές φορές σε εκθέσεις ειδικά σε fan του αναλογικού..
Μπαίνουν σε δωμάτιο και κάθονται κατευθείαν να ακούσουν χωρίς να δουν από κοντά το σύστημα. Ο εκθέτης έχει βάλει να γυρνά ένα πικάπ με δίσκο επάνω αλλά αυτό που παίζει είναι το cd. Λέει λοιπόν ο ένας στον άλλον σε παρέα φίλων.. "ακούς τι ωραία παίζει το βινύλιο;" :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.166
Reaction score
19.044
Κάτι που συμβαίνει πολλές φορές σε εκθέσεις ειδικά σε fan του αναλογικού..
Μπαίνουν σε δωμάτιο και κάθονται κατευθείαν να ακούσουν χωρίς να δουν από κοντά το σύστημα. Ο εκθέτης έχει βάλει να γυρνά ένα πικάπ με δίσκο επάνω αλλά αυτό που παίζει είναι ο Nick Cave με τη μπάντα του πίσω από τη γυψοσανίδα. Λέει λοιπόν ο ένας στον άλλον σε παρέα φίλων.. "ακούς τι ωραία παίζει το βινύλιο;" :biggrin:
Fixed :p
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.526
Reaction score
5.713
Το καλύτερο είναι το choice-supportive bias που το έχει πάρα πολύς κόσμος.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
Placebo συμπεράσματος λόγω μετρήσεων :rolleyes:
Ειδικά ο amir πολλές φορές δεν μπαίνει καν στον κόπο να ακούσει. Αυτό βέβαια δεν αμφισβητεί τις μετρήσεις αλλά.. :spiteful:
Πχ
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Placebo συμπεράσματος λόγω μετρήσεων :rolleyes:
Ειδικά ο amir πολλές φορές δεν μπαίνει καν στον κόπο να ακούσει. Αυτό βέβαια δεν αμφισβητεί τις μετρήσεις αλλά.. :spiteful:
Πχ
Αφού είναι χάλια, τί να ακούσει;;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.526
Reaction score
5.713
Placebo συμπεράσματος λόγω μετρήσεων :rolleyes:
Ειδικά ο amir πολλές φορές δεν μπαίνει καν στον κόπο να ακούσει. Αυτό βέβαια δεν αμφισβητεί τις μετρήσεις αλλά.. :spiteful:
Πχ
Amir said:
Subjective Headphone Listening Tests
The immediate response is typical of peaking high frequency speakers and headphones: "oh this sounds good." A few seconds later that changes to, "but wait... it is quite bright!" Per objective testing earlier, the brightness comes and goes. Female vocals were annoying to listen as the sharpness would pierce your ear and then go away. Mind you, they were also "attractive" in that they were not too distorted and brought a great sense of spaciousness. On that front, spatial qualities of the X2HR is quite good.
Εγω βλέπω πως έκανε και σε αυτά ακροάσεις.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
27
Καλησπέρα, εγώ πάλι θεωρώ ότι το θέμα έχει να κάνει σίγουρα με πικάπ, βελόνα αλλά σημαντικό είναι και το mastering του κάθε βινυλίου. Δεν είμαι τόσο γνώστης, αλλά έχω γνωστό ο οποίος είναι audiophile και έχει ξοδέψει πάνω από 5000 ευρώ για ένα σύστημα πικάπ (με βελόνα 1500 ευρώ,αποθορυβοποιητή,ενισχυτή κλπ). Έχω ακούσει επανεκδόσεις βινυλίων ή βινύλια που βγήκαν για πρώτη φορά τον τελευταίο καιρό και δεν έχουν το ζεστό ήχο, αλλά παραείναι ψηφιοποιημένος και overcompressed ο ήχος. Πχ έχω ακούσει στο σύστημά του τις εκδόσεις βινυλίων από Αντίδοτο της Άννας Βίσση και Ευαισθησίες της Καίτης Γαρμπή που βγήκαν πρόσφατα για πρώτη φορά και δεν ενθουσιάστηκα καθόλου. Τα αντίστοιχα cds του 1997-98 μου ακούγονται πιο καθαρά με πιο κρυστάλλινο ήχο. Τα συγκεκριμένα βινύλια παραέχουν κλειστό ήχο, δεν ξέρω πώς να το πω, δεν έχουν μάλλον πολλά highs και το μπάσο είναι πολύ σκληρό (έστω κι αν έχει ρυθμίσει το μπάσο σταθερά το ίδιο για όλα τα βινύλια). Είναι σαν να ακούς digital κομμάτια εν έτει 2022 από το youtube. Το ίδιο παρατήρησα και με του The Weeknd το τελευταίο, αλλά και με κάποια που βγήκαν πρόσφατα από Taylor Swift και Beyonce. Το κακό είναι ότι κάθε νέο βινύλιο το έχει πάρει 40-50 ευρώ.
Ας πούμε μου έβαλε να ακούσω και παλιά, χωρίς να αλλάξει τη ρύθμιση του μπάσου και ακούγονταν πολύ κρυστάλλινα, πολύ όμορφα. Δυστυχώς αυτός όμως δεν τα μετατρέπει σε flac κάποια παλιά που έχει που δεν έχουν βγει σε cd και θα τα ήθελα
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.901
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top