PMC

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
η...ακατονόμαστη εταιρεία.
paris kotsis.jpg

Kαραβελτιωμἐνη ! :king:
Πἠρε την απὀλυτη αναφορἀ ... και την απογεἰωσε !
Γατἀκια. Μου θἐλετε & μετρἠσεις ... ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑ :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Αν πει κάποιος την άποψή του για την άποψη που εχω για την άποψη του θα γίνει της πτνας εδώ μέσα >:(
φρόνημα ντοκ...
να...
πάρε ένα πενηντάρικο να ηρεμήσεις:p:lol::lolsign:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
για τα Rehdeko μιλάτε τόση ώρα?:rolleyes::p:roflmao:
 



C

chrispo

Guest
Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ πολύ έναν συνδυασμό ηχείων ενισχυτών που σου άρεσε πολύ?

...θα σου πω τι θα αγόραζα , αν είχα περίσσευμα

Αν ήθελα ενεργά ηχεία , θα αγόραζα τα kii3+Subs.

Αν ήθελα παθητικά, τότε τα New ONLY ,Atc scm 100 (όχι τα tower), με ss ενίσχυση πάντα ( atc,old krell,old plinius,leema..) ..όχι λάμπα...

(Παρεπιπτόντως, μήπως έχει κανείς κανένα ζευγάρι Tannoy D900 για δόσιμο?...pm)
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ρε πάτε καλά ?...δεν μπορούμε να πούμε την άποψή μας εδώ μέσα?
..τον ένα τον λέτε άσχετο , τον άλλο αδαή , εκείνον τίποτα ..κ.ο.κ..
Από που απορρέει τέτοια υπεροψία και απαξιωτική διάθεση?
Δε το καταλαβαίνω...το να προσβάλω κάποιον είναι το πιό εύκολο πράγμα και ξέρω και γω να το κάνω...
Σαφώς και μπορώ να πω την άποψή μου , για ο,τιδήποτε αρκεί να μη προσβάλλω κάποιον. Σοβαρά θίχτηκε κανείς , επειδή είπα ότι για μένα πάντα ,τα ηχεία της Pmc , δεν μου αρέσει ο ήχος τους..
Σοβαρά? Τι να κάνουμε δηλαδή τώρα...ας τα κούρδιζε διαφορετικά ο μάστορας με άλλες μονάδες και τότε ξανακουβεντιάζαμε.
Όσες φορές τα έχω ακούσει δε μου έχουν αρέσει ( ειδικά με τα Bryston), όπως δε μου έχουν αρέσει και άλλες μάρκες.
Και κάτι τελευταίο..σταματήστε να ακούτε με τα μάτια και τους αριθμούς...εμπιστευτείτε την ακοή σας..αν έχει μείνει τίποτα.
Να συμφωνησω κι εγω μαζι σου. Οσες φορες εχω ακουσει PMC σε εκθεσεις (που αλλου αλλωστε ) ο ηχος τους δεν μου αρεσε. Τωρα αν φταιει το στησιμο ή κατι αλλο δεν γνωριζω. Επισης ποτε δεν εχω ακουσει σε εκθεση ( ξανα-μανα ) τα ATC να παιζουν καλα. Εως και χαλια θα ελεγα τα δευτερα. Καποιο λακκο θα εχει η φαβα, δεν γινεται να τα εξυμνουν αδικα.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Χωρίς να θέλω να κάνω κουμάντο σε ξένο σπίτι, να πας να ακούσεις τα ATC στημένα καλά στο Γιώργο BLUES και θα πάθεις πλάκα πόσο καλά παίζουν.
 

P

PMC

Guest
...θα σου πω τι θα αγόραζα , αν είχα περίσσευμα

Αν ήθελα ενεργά ηχεία , θα αγόραζα τα kii3+Subs.

Αν ήθελα παθητικά, τότε τα New ONLY ,Atc scm 100 (όχι τα tower), με ss ενίσχυση πάντα ( atc,old krell,old plinius,leema..) ..όχι λάμπα...

(Παρεπιπτόντως, μήπως έχει κανείς κανένα ζευγάρι Tannoy D900 για δόσιμο?...pm)



Πολύ καλές επιλογές και ευτυχώς απάντησες όπως έπρεπε.
Όμως στο επίπεδο τιμών που αναφέρεσαι η pmc έχει πιο σωστές λύσεις.



Το atc το παθητικό αλλά και το ενεργό ίδια απόκριση έχει....( προσοχή στο -6 dB στους 35 κύκλους το παθητικό και 32 κύκλους το ενεργό )
Μέχρι εκεί βγάζει ....πιο κάτω ...δεν!!!
Με 115 dB κορυφής στο ένα μέτρο .

34AE4010-2066-42B4-8625-F4FDA38FADF0.jpeg


525F5EF0-ABC2-4647-BF60-507CF9F4DCED.jpeg




Και το αντίστοιχο pmc ...( χωρίς -και + στους 20 κύκλους )



C7D3C637-C79F-42FC-980C-D82F009EFC72.jpeg


Και στάθμες 122 dB στο ένα μέτρο .

2F5D2B34-0C9D-4A26-9C2C-C5E461232EB5.jpeg
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Χωρίς να θέλω να κάνω κουμάντο σε ξένο σπίτι, να πας να ακούσεις τα ATC στημένα καλά στο Γιώργο BLUES και θα πάθεις πλάκα πόσο καλά παίζουν.
Δεν αμφιβαλλω. Απλα στις εκθεσεις το ακουσμα τους ειναι χαλια. Νομιζω το εχουν αναφερει και αλλοι εδω.
 

C

chrispo

Guest
..μου ´χει μείνει χαραγμένο στη μνήμη ένα εξαιρετικό στήσιμο από τη location sound , με Wilson Cub και Krell (?)....WOW:dance2:
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ας δεχθουμε οτι δεν ακουμε την αποψη και το γουστο
των μηχανικων ηχου, των κατασκευαστων ηχειων, κ.ο.κ.
Δεν θα επρεπε ολες οι ηχογραφησεις να ακουγονται το ιδιο
Ολα τα μαστερινγκ να ακουγονται το ιδιο
Ολα τα συστηματα μονιτορ σε ολα τα κοντρολ του κοσμου να ακουγονται το ιδιο
Και ολα τα συστηματα των ενημερωμενων συμφορουμιτων να ακουγονται το ιδιο;

Αυτα ολα θα ακουγονταν το ιδιο
μονο στην περιπτωση μηχανικων αυτοματοποιημενων διαδικασιων.
Σε καθε σταδιο για να παραχθει κατι απο τα παραπανω
μεσολαβουν και ακροασεις απο ανθρωπινο αυτι.
Απλα πραγματα...
 

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Και εγω παιδια στις εκθεσεις Pmc και Atc δεν μπορουσα να τα ακουσω. Τετοιο τσιριγμα... Μιλαμε εφυγα τρεχοντας κυριολεκτικα. Ο χειροτερος θορυβος. Ακομα και καποια πιο μικρα Cabasse των 900 ευρω πετουσαν. Υποτιθεται (περα απο το χωρο) οτι οι εκθετεςξερουν να τα στηνουν με τα σωστα ενισχυτικα. Τι συμβαινει; Τωρα οτι καποιοι απο μας τα στηνουν σωστα στο σπιτι τους συμβαινει για πολλα ηχοσυστηματα. Επισης αν ριχναμε και κουρτινες θα ειχαμε πολλες εκπληξεις και ηχητικες και οικονομικες. Ανθρωποι που εχουν χρονια στο χωρο μιλανε για συγκρισεις blind tests που ανατρεπουν δεδομενα με κριτηριο το αυτι. Και σε αυτο συμφωνουσαν ολοι οι παρισταμενοι...
 

C

chrispo

Guest
Δεν αμφιβαλλω. Απλα στις εκθεσεις το ακουσμα τους ειναι χαλια. Νομιζω το εχουν αναφερει και αλλοι εδω.
..θυμάμαι μια φορά τα 50άρια, έπαιζαν με CJ, ....έλεος ρε μάγκες..!

(Τα atc είναι πολύ system depended ηχεία, προσοχή στην αλυσίδα και ειδικά στα ενισχυτικά.Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος, που τα ¨ξεφορτώνονται ¨ οι περισσότεροι)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Πολύ καλές επιλογές και ευτυχώς απάντησες όπως έπρεπε.
Όμως στο επίπεδο τιμών που αναφέρεσαι η pmc έχει πιο σωστές λύσεις.



Το atc το παθητικό αλλά και το ενεργό ίδια απόκριση έχει....( προσοχή στο -6 dB στους 35 κύκλους το παθητικό και 32 κύκλους το ενεργό )
Μέχρι εκεί βγάζει ....πιο κάτω ...δεν!!!
Με 115 dB κορυφής στο ένα μέτρο .

View attachment 129387

View attachment 129385



Και το αντίστοιχο pmc ...( χωρίς -και + στους 20 κύκλους )



View attachment 129386

Και στάθμες 122 dB στο ένα μέτρο .

View attachment 129384
Jio, εδώ κάνεις δυο λαθάκια.
1. Η μια εταιρία γράφει για continuous spl, η άλλη για peak
2. Το +-3db είναι πιο αξιόπιστο απο το “τίποτα”.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε συγκρίσεις μεταξύ κολοσσών, και οι δυο εταιρίες είναι άριστες επιλογές.
 

P

PMC

Guest
Αν ήθελα ενεργά ηχεία , θα αγόραζα τα kii3+Subs.

Τα Kii3 + subs χρειάζονται κιαλλο sub ...για να βγάζουν ασυμπιεστα καί με επαρκεις στάθμες τους 20 κύκλους ....αφού από μόνα τους χάνουν 3 dB.

92242609-5BF4-4360-9D9E-F50304C0FCB3.jpeg




Από κεί και πέρα , δεν υπάρχει άλλη λύση από το να έρθεις και να ακούσεις τα δικά μου Ηχεια που όμως έχουν και από ένα sub επιπλέον το κάθε ηχείο. Με ότι αυτό επιφέρει στο συνολικό αποτέλεσμα.

Όμως αν έρθεις και αλλάξεις άποψη ( που μεταξύ μας , είναι σίγουρο ) θα πρέπει να γράψεις την αλήθεια εδώ !
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top