PMC


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Επί της ευκαιρίας, βρήκα μια τιμή για το IB1S για το ζευγάρι 12.000$, οπότε ναι, αυτός είναι ο λόγος που προσωπικά δεν τα έχω ψάξει, είναι πάνω από την τσέπη μου.:oops:

Παρόλα αυτά, θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε τις τιμές εδώ στη χώρα των 3 ηχείων που έθεσα ως ενδιαφέρουσες επιλογές για οικιακή χρήση.;)
 


C

chrispo

Guest
Ρε πάτε καλά ?...δεν μπορούμε να πούμε την άποψή μας εδώ μέσα?
..τον ένα τον λέτε άσχετο , τον άλλο αδαή , εκείνον τίποτα ..κ.ο.κ..
Από που απορρέει τέτοια υπεροψία και απαξιωτική διάθεση?
Δε το καταλαβαίνω...το να προσβάλω κάποιον είναι το πιό εύκολο πράγμα και ξέρω και γω να το κάνω...
Σαφώς και μπορώ να πω την άποψή μου , για ο,τιδήποτε αρκεί να μη προσβάλλω κάποιον. Σοβαρά θίχτηκε κανείς , επειδή είπα ότι για μένα πάντα ,τα ηχεία της Pmc , δεν μου αρέσει ο ήχος τους..
Σοβαρά? Τι να κάνουμε δηλαδή τώρα...ας τα κούρδιζε διαφορετικά ο μάστορας με άλλες μονάδες και τότε ξανακουβεντιάζαμε.
Όσες φορές τα έχω ακούσει δε μου έχουν αρέσει ( ειδικά με τα Bryston), όπως δε μου έχουν αρέσει και άλλες μάρκες.
Και κάτι τελευταίο..σταματήστε να ακούτε με τα μάτια και τους αριθμούς...εμπιστευτείτε την ακοή σας..αν έχει μείνει τίποτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
δεν μπορούμε να πούμε την άποψή μας εδώ μέσα?
Μπορείτε, και την είπατε.

Και μπορούμε και μεις να πούμε τη δική μας άποψη, και την είπαμε.

Τιδεκαταλαβαινεις.
Θιχτηκες; Αυτό είναι κοπιραϊτ του ντιμιφουτ.
[DOUBLEPOST=1560266235][/DOUBLEPOST]
Και κάτι τελευταίο..σταματήστε να ακούτε με τα μάτια και τους αριθμούς...εμπιστευτείτε την ακοή σας.
Οκ, άποψή σου.
Δική μου άποψη, σχεδόν η ανάποδη:

Σταματήστε να κρίνετε μηχανήματα με την ακοή σας, αυτά κρίνονται με τους αριθμούς και τις μετρήσεις.

Με την ακοή σας, απολαύστε τη μουσική σας, και ασκήστε κριτική στις ηχογραφήσεις. ;)
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όσον αφορά την PMC, είναι πέραν των ορίων κριτικής εκ μέρους μας, όπως και τόσων άλλων καταξιωμένων στον σκληρό επαγγελματικό στίβο εταιρειών, και ενδεικτικά να αναφέρω μερικά ονόματα:

ΓκετΧάρντ (παλαιότερα γνωστά ως γκεϊθέϊν)
Τζενελεκ
Νιούμαν (ή Κλάιν Μάιν)
ATC
Νταϊναόντιο
Άνταμ
Φοκαλ
Γουεστλεικ
Tzi bi el (rools them all)
Κουλουπού κουλουπού κουλουπού…
Ξεχνάς τις πραγματικά hi end φίρμες του χώρου όπως πχ meyersound. Κάνε ένα πολυκάναλο με bluehorn να μην μπορεί να το αντέξει ούτε η τσέπη του bill gates.
 

P

PMC

Guest
Ρε πάτε καλά ?...δεν μπορούμε να πούμε την άποψή μας εδώ μέσα?
..τον ένα τον λέτε άσχετο , τον άλλο αδαή , εκείνον τίποτα ..κ.ο.κ..
Από που απορρέει τέτοια υπεροψία και απαξιωτική διάθεση?
Δε το καταλαβαίνω...το να προσβάλω κάποιον είναι το πιό εύκολο πράγμα και ξέρω και γω να το κάνω...
Σαφώς και μπορώ να πω την άποψή μου , για ο,τιδήποτε αρκεί να μη προσβάλλω κάποιον. Σοβαρά θίχτηκε κανείς , επειδή είπα ότι για μένα πάντα ,τα ηχεία της Pmc , δεν μου αρέσει ο ήχος τους..
Σοβαρά? Τι να κάνουμε δηλαδή τώρα...ας τα κούρδιζε διαφορετικά ο μάστορας με άλλες μονάδες και τότε ξανακουβεντιάζαμε.
Όσες φορές τα έχω ακούσει δε μου έχουν αρέσει ( ειδικά με τα Bryston), όπως δε μου έχουν αρέσει και άλλες μάρκες.
Και κάτι τελευταίο..σταματήστε να ακούτε με τα μάτια και τους αριθμούς...εμπιστευτείτε την ακοή σας..αν έχει μείνει τίποτα.


Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ πολύ έναν συνδυασμό ηχείων ενισχυτών που σου άρεσε πολύ?
 



Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ξεχνάς τις πραγματικά hi end φίρμες του χώρου όπως πχ meyersound. Κάνε ένα πολυκάναλο με bluehorn να μην μπορεί να το αντέξει ούτε η τσέπη του bill gates.
Μιλας για μια εταιρια σταθμο στα επαγγελματικα τα οποια για πολλα χρονια ηταν Νο 1 με μεγαλη διαφορα απο τους δευτερους αλλα εκθρονιστηκε απο την l acoustic. Αν ποτε αποκτησω τα χρηματα ενα συστημα της meyer θα το ηθελα,προς το παρον βολευομαι με μια μπλουζα της που εχω απο τα 20 χρονια της.
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Μιας και αναφερθηκαν πιο πανω,να θυμομαστε οτι οι κwλ@τρυπιδες ενίοτε πιανουν μακα.Μηπως καποιοι να τσεκαρουν τη γλωσσα τους?

Sorry jio το θεμα σου ξεσκιστηκε...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν δεν ακούς ζωντανη μουσική
Ακούς γούστο. Τέλος....
Διάλεξε γούστο.
Υπό αυτό το σκεπτικό,ακόμα και κατά την ακρόαση live ακούμε το γούστο του ηχητικού μηχανικού που έχει επιμεληθεί την ακουστική δεδομένης συναυλίας ή αίθουσας.

Μόνο που τα ΄΄γούστα΄΄ των ηχητικών μηχανικών παραμένουν πιστά στην τήρηση θεμελιωδών κανόνων που ισχύουν ανεξαιρέτως.

Μερικοί εξ ημών μάλιστα γουστάρουν setup δίνοντας προτεραιότητα στο τι δεν θα ήθελαν ν'ακούνε από εκείνα.;)

Για τα δε γούστα των εκάστοτε τελικών χρηστών δεν θα παίρναμε και...όρκο.

Είναι πάντως παρήγορο να έχουμε φτάσει στην τρίτη σελίδα χωρίς να έχει αναφερθεί η...ακατονόμαστη εταιρεία.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Είναι πάντως παρήγορο να έχουμε φτάσει στην τρίτη σελίδα χωρίς να έχει αναφερθεί η...ακατονόμαστη εταιρεία.
Αναφέρθηκε, εμμέσως!

Μα ολα τα ηχεια με αριθμους και μετρησεις κατασκευαζονται!

Σχεδον ολα:D
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Μόνο που τα ΄΄γούστα΄΄ των ηχητικών μηχανικών παραμένουν πιστά στην τήρηση θεμελιωδών κανόνων που ισχύουν ανεξαιρέτως.
Μην παιρνεις και ορκο ...... Αν ηταν ετσι οπως τα περιγραφεις ολες οι παραγωγες θα ηταν τελειες ,αλλα δεν.........(χιλιοειπωμενο).
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν θέλετε την άποψη κάποιου άσχετου ( που προσπαθεί να μάθει πάντως) παντελώς με μετρήσεις κλπές τεχνικές λεπτομέρειες αλλά από την άλλη ψυχάκια με το σωστό αποτέλεσμα γενικότερα και αντικειμενικότητα, εννοείται βέβαια πάντα σε συνάρτηση με το πόσο αντέχει ο κwλος μας - σόρυ τσέπη εννοούσα, είναι η σημαντικότερη παράμετρος αυτή ( εύγε Κωσταυτιάς είπες πολλές αλήθειες σε αυτό το θέμα:) ) έχω να αναφέρω τα εξής :
Η άποψη μου λοιπόν είναι σύμφωνη με του φίλου κρισπο όπως και άλλων φίλων μου που με "συμβούλευαν" ότι bryston και pmc τσιρίζουν και δεν παίζουν καλά γενικότερα, κάνουν ένα μικρό λάθος με πολλή μεγάλη σημασία και παραλείπουν έναν πολύ σημαντικό παράγοντα.
Τσιρίζουν όταν παίρνουν τσιρίδες.
Καλό λοιπόν είναι να προσέξετε λίγο το "τάισμα" .
Όταν τα ταϊσεις σωστά (πηγές) δεν ξανά ασχολείσαι με κάτι άλλο.

Το παραπάνω σίγουρα ισχύει και για πολλές άλλες καταξιωμένες εταιρίες μόνιτορ μηχανημάτων.
Αναφέρθηκα συγκεκριμένα λόγω προσωπικής εμπειρίας μετά από πολύ μεγάλο διάστημα διάφορων δοκιμών.
:):)

Ειρήνη υμίν μάγκες και να είστε σίγουροι ότι τα pmc με τους bryston κελαηδούν σαν τα αηδόνια!!8-)8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μην παιρνεις και ορκο ...... Αν ηταν ετσι οπως τα περιγραφεις ολες οι παραγωγες θα ηταν τελειες ,αλλα δεν.........(χιλιοειπωμενο).
Η άλλα αντ'άλλων απόκριση στο όνομα της άποψης είναι ΄΄προνόμιο΄΄ των τελικών χρηστών παρά των ηχητικών μηχανικών.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top