PMC


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σοβαρά ερωτώ. Η συμβατότητα του γούστου εκθέτη και επισκέπτη σε δεδομένο χρόνο είναι κρίσιμη. Είναι ελάχιστοι οι επισκέπτες που μπορούν να κρίνουν, ανεξαρτήτως αν τους αρέσει η μουσική που ακούν, ή όχι.
Ενδιαφέρον σχόλιο. Έχω σκεφτεί κι έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως αν ήμουν εκθέτης με μεγάλα full range ηχεία (κι όχι τίποτα μινιατούρες) μόνο loreena mckennitt θα έπαιζα που καλύπτει όλο το φάσμα: τρομερή παραγωγή, τεράστια εικόνα ήχος ανάλυση κτλ, γυναικεία φωνητικά με μεγάλη έκταση και ευχάριστη ποπ μουσική που ακόμα κι αν δεν αρέσει δεν ενοχλεί (female friendly επίσης).
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι απαντήσεις της σελίδας 6 είναι αλλού για αλλού...
Καταρχάς σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το 350 watts ενεργού για 1500 παθητικού.
Ένα καλοσχεδιασμένο κροσόβερ καταναλώνει το πολύ το 25% της ισχύος ή 0,8-1,2 db.
Μην πιάσουμε το θέμα πως λειτουργεί ένα κροσόβερ, αφού η μεγάλη πλειοψηφία δεν έχει ιδέα.
Ένα κροσόβερ είναι Συντονισμένο Κύκλωμα. Εμφανίζει χαμηλή αντίσταση για κάποιες συχνότητες και υψηλή για κάποιες άλλες.
Το αν είναι παράλληλα ή όχι ένα εξάρτημα με το μεγάφωνο δεν σημαίνει πως βραχυκυκλώνει τις συχνότητες Κωστάκη.
Ίσα ίσα ένα κροσόβερ χορεύει το μεγάφωνο όπως θέλεις. Μπορείς, αν χρειάζεται, ακόμα και να αυξήσει την στάθμη του σε συγκεκριμένο φάσμα, συντονίζοντας το. Δεν κόβει και μόνο.
Επίσης χαλιναγωγεί την συμπεριφορά του μεγαφώνου ώστε να μην φορτώνεται ο ενισχυτής.

Για την αντοχή των οικιακών μεγαφώνων τα λένε οι κατασκευαστές. Τα κορυφαία woofers αντέχουν το πολύ 200-220 watts με τα sub λίγο περισσότερο.
Το αν καίγεται ή όχι ένα μεγάφωνο έχει να κάνει με το περιεχόμενο που αναπαράγει.
Ένα tweeter αντέχει πολλαπλάσια αν αναπαράγει από 3 KHz και επάνω από ότι το ίδιο αν κοβόταν στους 1800 Hz.
Οι χαμηλής ισχύος ενισχυτές καίνε τα μεγάφωνα υψηλών και οι ισχυροί τα υπόλοιπα.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Τα βρήκα ATC SCM 100 PASSIVE , 10-1500W.
ATC SCM 100 ACTIVE , 350W.


Εδώ κουφαθείτε ελεύθερα.
Το παθητικό σηκώνει τετραπλή ισχύ από το ενεργό. Ίδια μεγάφωνα , το ένα 1500w το άλλο 350w.
Κουφαθείτε μαζί μας.
Και μετά σου λέει ο ear πάρε ενεργά.

Ρε ουου , ουου ΡΕ. Με τι ενεργές μαλακίες.

Που δεν ξέρουν τι δηλώνουν , ή μήπως ξέρουν και μας δουλεύουν?

Ουου ρε , ουου .






Στο ενδιάμεσο εγώ θα παίζω πάντα με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ενεργά CORAL που καμία σχέση δεν έχουν με τις άλλες τις αηδίες .

15ιντσο woofer με 3ιντσο πηνίο το δίνει 150w
4ιντσο mid θόλου με 4 ιντσες πηνίο το δίνει 100w
1 ίντσα και κάτι tweeter από τους 6χιλιόκυκλους και πάνω το δίνει 30w.


Τιμές μέγιστης συνεχόμενης ισχύος.

Σύνολο μας κάνουν 280w. Αν υποθέσουμε ότι διπλασιάζουμε την ισχύ στιγμιαία πάμε στα 560w ΝΑΙ?

Α ναι , ξέχασα , το ένα 15ιντσο , το άλλο 12ιντσο.


Πείτε μου γαμώ το κερατό μου το τράγιο που βρήκαν τα 1500w?



Οι φοβεροί ηχειάδες της ATC.
δεν το πιστευω οτι τα διαβαζω αυτα εδω μεσα ...
ειναι λιγο πανω απο το επιπεδο διαλογου σε καρστερεαδικο που ζηταει ο πελατης 2 δυνατα 300αρια οβαλ γιατι τα 200αρια που ειχε καηκαν
 

I

iason

Guest
Ποιο κομμάτι έπαιζαν;
Επαιξαν πάρα πολλα ( Audiophile) κομάτια απο πολλους καλιτεχνες
Τα γνωστά οπως ολες τις εκθεσεις .
Diana kral, Nora jones ,frank sinatra David brubeκ....
Αυτά τα δυο τρια βινυλια σπεσιαλ μοναδικες κοπιες που ελεγε οτι ειχε εγω δεν τα γνωριζα ουτε και θυμαμαι τους καλιτεχνες.
Eπαιζε και CD ,και δισκους .
Φάνηκε οτι εκλεινε το γουστο του στους δισκους.
Εγώ ακουω απο το Tidal.
Σε μια αλλη μουσική παρουσίαση που ειχα βρεθεί ειχα ζητησει να ακουσω Ted Nuged ,The stranglehold .
Εχω κολυμα με το τραγουδι το γνωριζω πολλυ καλά και μπορω να αξιολογησω ενα συστημα εαν ειναι του γουστου μου η οχι.
Βεβαι η απάντηση που πηρα ηταν ( Αυτη Κυριε δεν ειναι Audiophile μουσική) και από τοτε δεν ασχολουμαι ,καθομαι και ακουω οτι παιζουν .Αμα ξενερωσω φευγω.
[DOUBLEPOST=1560343215][/DOUBLEPOST]
Με τους λυχνιακούς τελικούς ελέω κυκλωματικής τοπολογίας αλλά και μικρότερων ποσών σε ωφέλιμη ισχύ κι εφηρμοσμένη αρνητική ανάδραση,όσο αυξάνεται η απαιτούμενη στάθμη θα ψαλίδιζε προοδευτικώς αντί απότομα και με συνεχή εμπλουτισμό των συνιστωσών από παραμόρφωση ωσότου κάποιο στοιχείο να...παρέδιδε το πνεύμα εάν ο οργανισμός του ακροατή επέμενε να το παρακάνει με τις στάθμες σε συνάρτηση προς την κατανομή ενέργειας στο αναπαραγόμενο πρόγραμμα.Και μην παραβλέπεται επίσης η μεγαλύτερη καταπόνηση του λυχνιακού κυκλώματος από μεγάλες μεταπτώσεις στην τιμή και το χαρακτήρα της εμπέδησης από το συνδεδεμένο φορτίο.

Άρα λοιπόν ούτε οι γλομπάτοι εξαιρούνται με κάποιον υπερβατικό τρόπο.Απλώς στη δική τους περίπτωση η μεταβατική κατάσταση έχει μεγαλύτερο εύρος,δυνάμενη κιόλας να γινόταν μέχρι και αρεστή από κάποιους σε συνδυασμό με συνήθη ιδιώματα που θα αναπαράγονταν από τέτοια setup.Γούστα είναι αυτά...;)

Πρόβλημα δεν υφίσταται όπου υπάρχει περίσσεια διαθέσιμης ισχύος και γραμμική διαχείριση αυτής για την επίτευξη δεδομένης μέσης στάθμης με τις αντίστοιχες στιγμιαίες στάθμες κορυφής.Γι αυτό και ο Ear εξυμνεί διαρκώς τα κιλοβατικά ενισχυτικά.

Όπου όμως η ωφέλιμη ισχύς - δηλαδή εκείνη που θα συνοδεύεται με το ρεύμα που θα ανταποκρινόταν στην απαιτούμενη διαφορά δυναμικού στους ακροδέκτες του φορτίου - δεν θα επαρκούσε πλήρως για δεδομένα σταθμικά όρια,τότε ηχεία λ.χ. έχοντα στον κλάδο χαμηλών παραλληλισμένα woofer και πτώση εμπέδησης που θα απαιτούσε υψηλά ρεύματα για τον έλεγχό τους θα έχουν ως αποτέλεσμα να μειώνουν το διαθέσιμο ποσό ρεύματος εις βάρος των κλάδων που θα έχουν αναλάβει ανώτερες ζώνες του φάσματος.
Κατω τα χερια σου από τις Λάμπες ......:bigboss:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Σε μια αλλη μουσική παρουσίαση που ειχα βρεθεί ειχα ζητησει να ακουσω Ted Nuged ,The stranglehold .
Εχω κολυμα με το τραγουδι το γνωριζω πολλυ καλά και μπορω να αξιολογησω ενα συστημα εαν ειναι του γουστου μου η οχι.
Βεβαι η απάντηση που πηρα ηταν ( Αυτη Κυριε δεν ειναι Audiophile μουσική) και από τοτε δεν ασχολουμαι ,καθομαι και ακουω οτι παιζουν .Αμα ξενερωσω φευγω.
- και εγώ ακριβώς το ίδιο κάνω . . . και μου έχουν δώσει σχεδόν την ίδια απάντηση σε μία δοκιμή που είχα κάνει . . . βέβαια εκτίμησα τελικά που ο άνθρωπος ( ο ιδιοκτήτης της αντιπροσωπείας ήταν ) , με απέτρεψε από την αγορά ( ηχεία ήταν ) , και μου σύστησε να πάω σε κάτι ποιό απλό και φτηνό ( που δεν είχε ) . . . ωραίος !
[DOUBLEPOST=1560343988][/DOUBLEPOST]
Κατω τα χερια σου από τις Λάμπες ......:bigboss:
- όντως , καίνε :rolleyes:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Βεβαι η απάντηση που πηρα ηταν ( Αυτη Κυριε δεν ειναι Audiophile μουσική) και από τοτε δεν ασχολουμαι ,
Θεωρείς πως αυτός ο μαστεράς του BBC - δε νομίζω το BBC να απασχολεί τέτοιους επαγγελματίες, αλλά τέλος πάντων, θεωρείς, λοιπόν, πως αυτός ο μαστεράς είναι της ιδίας νοοτροπίας μ' αυτόν που απέρριψε τον Ted Nugent; Έπαιζε το ίδιο ρεπερτόριο; Επίσης, πιστεύεις πως υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα, να υπάρχει -ή να υπήρξε ποτέ στο παρελθόν- έστω ένα εργοστάσιο, που έβγαλε έστω για μια φορά μόνο δυό - τρία αντίτυπα μιας παραγωγής;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σε μια αλλη μουσική παρουσίαση που ειχα βρεθεί ειχα ζητησει να ακουσω Ted Nuged ,The stranglehold .
Εχω κολυμα με το τραγουδι το γνωριζω πολλυ καλά και μπορω να αξιολογησω ενα συστημα εαν ειναι του γουστου μου η οχι.
Βεβαι η απάντηση που πηρα ηταν ( Αυτη Κυριε δεν ειναι Audiophile μουσική) και από τοτε δεν ασχολουμαι ,καθομαι και ακουω οτι παιζουν .
Μεγάλη κατάρα το να πάθεις audiophile, ούτε στο χειρότερο εχθρό μου δεν το εύχομαι.
 

I

iason

Guest
Θεωρείς πως αυτός ο μαστεράς του BBC - δε νομίζω το BBC να απασχολεί τέτοιους επαγγελματίες, αλλά τέλος πάντων, θεωρείς, λοιπόν, πως αυτός ο μαστεράς είναι της ιδίας νοοτροπίας μ' αυτόν που απέρριψε τον Ted Nugent; Έπαιζε το ίδιο ρεπερτόριο; Επίσης, πιστεύεις πως υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα, να υπάρχει -ή να υπήρξε ποτέ στο παρελθόν- έστω ένα εργοστάσιο, που έβγαλε έστω για μια φορά μόνο δυό - τρία αντίτυπα μιας παραγωγής;
Κοίτα η μουσική που παίζεται στις διάφορες παρουσιάσεις δεν είναι κακή.
Και εγώ ακούω diana kral, nora Jones αλλά όχι όλες τις ώρες και όλες τις μέρες .Θεωρώ ότι η μουσική κάθε είδος ότι και να είναι αυτό αγγίζει κάποιους συνανθρώπους μας.
Τώρα να ακούς κάτι επειδή είναι audiophile και κατά βάθος να μη σου αρέσει εκεί με προσπερνά .!!!
Όσο για τον ακουρευτο δε θυμάμαι και το όνομα του ήταν επίσημα εργαζόμενος στο BBC, έτσι είπε εγώ δεν μπορώ να τον αντικρουσω, γιατί δε γνωρίζω .
Επίσης ήταν επίσημα καλεσμένος από την PMC αντιπροσωπεία να παρουσιάσει τα Fenestria .
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Εξαιρετικά ηχεία τα PMC, απο έναν λάτρη των ηχείων, έχοντας δοκιμάσει αμέτρητες επιλογές στον χώρο μου, η εν λόγο εταιρεία είναι απο τις καλύτερες.
Οτι καλύτερο τους βάζεις τόσο καλύτερα ακούς...
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.453

:D

Σημασία δεν έχει πόσα ξέρουμε,αλλά πόσο αντίκρυσμα για τη δική μας ακροαματική ευδοκίμηση θα είχαν όσα ξέρουμε...
Δεν με ενοχλει η γνωση που εχεις αποκτησει διαβαζοντας,αλλα η ελλειψη εμπειριας που χρειαζεσαι για να τεκμηριωσεις την βαση της θεωριας σου. Και η εμπειρια ερχεται σε αυτον τον χωρο ακουγωντας,και δοκιμαζοντας αυτα που λεει η θεωρια,απο τα οποια καποια δουλευουν και καποια οχι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Εμένα δε με ενοχλούν τα κορόμηλα, αλλά με ενοχλούν οι γίγαντες και γενικά τα όσπρια.
 

C

chrispo

Guest
...από που προκύπτει αυτό?...δηλ. πώς ξέρεις ότι στερείται ακουσμάτων κάποιος? (Καλοπροαίρετα πάντα)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Είχα ακούσει τα OB1i τα οποία δεν με ενθουσίασαν. Όμως τα ΜΒ2 SE μου άρεσαν. Βέβαια άλλη κλάση και τιμή.

Παρόλα αυτά τα ΑΤC μου αρέσουν περισσότερο. π.χ. τα παρακάτω. Άπιαστο όνειρο....

 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Άμα δεν παίζουν Χερουβίμ, εγώ δεν τα παίρνω!


[DOUBLEPOST=1560334836][/DOUBLEPOST]

Για να καταλάβεις πόση ισχύ πάει χαμένη στο cross...
[DOUBLEPOST=1560334902][/DOUBLEPOST]

Απάντησα πριν διαβάσω το παραπάνω. QFT.

Για αστείο καλό είναι. Αλλά αν το εννοείς σοβαρά , κάτσε και διάβασε λίγο ηλεκτρισμό.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχω διαβάσει και μάλιστα συγκεκριμένα για τα cross. Εγώ προσωπικά, ευχαριστώ, δε θα πάρω. Εντάξει, δεν θα πετάξω τα παθητικά ηχεία που έχω, αλλά καινούρια πλέον, μόνο ενεργά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top