POWER BUY - HUMAX HDCI-2000 & HD WorldCup 2006

Μηνύματα
36
Reaction score
0
dream_GR said:
Unreal said:
Ευχαριστώ, να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσο περίπου είναι το κόστος ενός καλού μοτέρ και αν υπάρχει λόγος να βάλεις παραπάνω από ένα LNB στο κάτοπτρο δεδομένου ότι θα βάλεις μοτέρ.
Γενικά σε τι τιμές να περιμένω να βρώ το κάτοπτρο ( 1.4 με 1.8 ), το LNB, και τον Humax.
δευτερο LNB μπορείς να βάλεις αλλά αυτό θα εχει νόημα μόνο αν π.χ. σκοπέυεις να "παρκάρεις" το πιάτο σου σε μία συγκεκριμένη θέση πχ Hotbird οπότε και θα εχεις παράκεντρα ότι εχεις επιλέξει π.χ. Astra.

Gibertini 1.20x133 (αυτό λένε πολλοί σαν 140) από 110-140 Ευρώ.
Gibertini 150χ160 από 180-220 Ευρώ
ΜΑΒΟ 1.85 οφσετ απο 130-160 Ευρώ.
Μάλιστα, ευχαριστώ μια τελευταία ερώτηση, ο δικός σου εξοπλισμός όσο αφορά κάτοπτρο, LNB, μοτέρ και tuner?

Για την ώρα δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα γιατί ο Humax 2000 είναι αρκετά ακριβός (νόμιζα ότι θα έχει πέσει η τιμή αλλά κάθε άλλο).
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Unreal said:
dream_GR said:
Unreal said:
Ευχαριστώ, να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσο περίπου είναι το κόστος ενός καλού μοτέρ και αν υπάρχει λόγος να βάλεις παραπάνω από ένα LNB στο κάτοπτρο δεδομένου ότι θα βάλεις μοτέρ.
Γενικά σε τι τιμές να περιμένω να βρώ το κάτοπτρο ( 1.4 με 1.8 ), το LNB, και τον Humax.
δευτερο LNB μπορείς να βάλεις αλλά αυτό θα εχει νόημα μόνο αν π.χ. σκοπέυεις να "παρκάρεις" το πιάτο σου σε μία συγκεκριμένη θέση πχ Hotbird οπότε και θα εχεις παράκεντρα ότι εχεις επιλέξει π.χ. Astra.

Gibertini 1.20x133 (αυτό λένε πολλοί σαν 140) από 110-140 Ευρώ.
Gibertini 150χ160 από 180-220 Ευρώ
ΜΑΒΟ 1.85 οφσετ απο 130-160 Ευρώ.
Μάλιστα, ευχαριστώ μια τελευταία ερώτηση, ο δικός σου εξοπλισμός όσο αφορά κάτοπτρο, LNB, μοτέρ και tuner?

Για την ώρα δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα γιατί ο Humax 2000 είναι αρκετά ακριβός (νόμιζα ότι θα έχει πέσει η τιμή αλλά κάθε άλλο).
http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=12203.msg126737#msg126737
εδώ λεπτομέρειες.

Μοτέρ στο μεγάλο πιάτο εχω ενα για East/West 36" Jaeger, και ενα μικροτερο 24" για κίνηση πάνω/κάτω.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Σαφώς ΔΕΝ εχει μόνο η MSG τεχνικούς και μηχανήματα.

Απλά ήταν η εταιρία με την οποία συνεργαστήκαμε για το PowerBuy και μας βοήθησε αρκετά πιστεύω.

Σαφώς υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ πωλητές και εγκαταστάτες στην ελεύθερη αγορά και πρέπει πάντα να επιλέγονται και να αναφέρονται οι καλύτεροι και δοκιμασμένοι.

Unreal, ΔΕΝ μπορείς να βάλεις δεύτερο LNB σε κινητό πιάτο (και δεν εχει νόημα κάτι τέτοιο αφού το πιάτο περιστρέφεται)  γιατί το μοτέρ δέχεται εντολές DiSEqC 1.2 και τα 2 LNB χρειάζονται και δουλεύουν με DiSEqC 1.0, χρησιμοποιώντας ενα απλό διακόπτη 1 πρός 2 (Α-Β).
Αυτές οι εντολές μεταφέρονται μέσα απο το ίδιο καλώδιο λήψης, αρα ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρχουν ταυτόχρονα και ειδικά απο τον ίδιο δέκτη.

Το κόστος ενός καλού μοτέρ για DiSEqC και πιάτο μέχρι 1,2 μ. είναι γύρω στα 50 ευρώ. Εαν πάς σε μεγαλύτερο πιάτο τότε αλλάζεις και μοτέρ αλλά και τρόπο λήψης και περιστροφής (actuator και positioner)...

Μια πολύ καλή λύση για κανονική λήψη χωρίς HD, είναι ο Commander 6000 αλλά και πάρα πολλοί άλλοι δέκτες. Μπορείς να προτιμήσεις και COMBO δέκτες για δορυφορική και επίγεια λήψη.

Την κάρτα του Euro 1080 μπορείτε να την προμηθευτείτε απο την ίδια την εταιρία Euro1080 (όπως και εγώ όταν είχα πάρει τον Quali 1080IRCI) στην διεύθυνση http://shop.euro1080.tv ή απο κάποιους τοπικούς αντιπροσώπους.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
dream_GR said:
http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=12203.msg126737#msg126737
εδώ λεπτομέρειες.

Μοτέρ στο μεγάλο πιάτο εχω ενα για East/West 36" Jaeger, και ενα μικροτερο 24" για κίνηση πάνω/κάτω.
Κάπου το είχα ξαναδεί αυτό το post πριν, γι αυτό και μου είχε μπει η ιδέα για κάτοπτρο με μοτέρ και πολλαπλό LNB...

Τα μοτέρ που έχεις για το πιάτο δεν είναι DiSEqC? (Σύμφωνα με αυτά που λέει και ο Οπλοποιός για μεγάλα πιάτα (>1.2) δεν υπάρχουν μοτέρ DiSEqC?
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Πάνος Οπλοποιός said:
Το κόστος ενός καλού μοτέρ για DiSEqC και πιάτο μέχρι 1,2 μ. είναι γύρω στα 50 ευρώ. Εαν πάς σε μεγαλύτερο πιάτο τότε αλλάζεις και μοτέρ αλλά και τρόπο λήψης και περιστροφής (actuator και positioner)...

Μια πολύ καλή λύση για κανονική λήψη χωρίς HD, είναι ο Commander 6000 αλλά και πάρα πολλοί άλλοι δέκτες. Μπορείς να προτιμήσεις και COMBO δέκτες για δορυφορική και επίγεια λήψη.

Την κάρτα του Euro 1080 μπορείτε να την προμηθευτείτε απο την ίδια την εταιρία Euro1080 (όπως και εγώ όταν είχα πάρει τον Quali 1080IRCI) στην διεύθυνση http://shop.euro1080.tv ή απο κάποιους τοπικούς αντιπροσώπους.
Δεν υπάρχουν μοτέρ DiSEqC για μεγαλύτερα (>1.2) πιάτα? Actuator και positioner (τα μοτέρ για περιστροφή και η συσκευή ελέγχου του αντίστοιχα?) απαιτούν δική τους καλωδίωση ?

Τώρα δορυφορική θέλω να βάλω για το HD κυρίως (γιατί αν περιμένω από τα ελληνικά επίγεια κανάλια HD θα περιμένω τουλάχιστον 2 χρόνια (και βάλε) ακόμα) οπότε αναγκαστικά θέλω δέκτη DVB-S2 (αναρωτιέμαι γιατί δεν εκπέμπεται HD σε κανάλια DVB-S, δεν υποστηρίζει τόσο μεγάλο bitrate το DVB-S?)

Αυτές οι εντολές μεταφέρονται μέσα απο το ίδιο καλώδιο λήψης, αρα ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρχουν ταυτόχρονα και ειδικά απο τον ίδιο δέκτη.
Μα καλά οι εντολές για το μοτέρ θα αντιστοιχούν σε διαφορετικά σήματα από αυτές για τον έλεγχο των LNB μέσω του DiSΕqC switch. Έτσι όπως το βλέπω εγώ μια καλωδίωση tuner<-1 καλώδιο->moter<-1 καλώδιο->DiSEqC switch<-Ν καλώδια->Ν LNBs θα έπρεπε να δουλεύει
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Unreal said:
Πάνος Οπλοποιός said:
Το κόστος ενός καλού μοτέρ για DiSEqC και πιάτο μέχρι 1,2 μ. είναι γύρω στα 50 ευρώ. Εαν πάς σε μεγαλύτερο πιάτο τότε αλλάζεις και μοτέρ αλλά και τρόπο λήψης και περιστροφής (actuator και positioner)...

Μια πολύ καλή λύση για κανονική λήψη χωρίς HD, είναι ο Commander 6000 αλλά και πάρα πολλοί άλλοι δέκτες. Μπορείς να προτιμήσεις και COMBO δέκτες για δορυφορική και επίγεια λήψη.

Την κάρτα του Euro 1080 μπορείτε να την προμηθευτείτε απο την ίδια την εταιρία Euro1080 (όπως και εγώ όταν είχα πάρει τον Quali 1080IRCI) στην διεύθυνση http://shop.euro1080.tv ή απο κάποιους τοπικούς αντιπροσώπους.
Δεν υπάρχουν μοτέρ DiSEqC για μεγαλύτερα (>1.2) πιάτα? Actuator και positioner (τα μοτέρ για περιστροφή και η συσκευή ελέγχου του αντίστοιχα?) απαιτούν  δική τους καλωδίωση ?

Τώρα δορυφορική θέλω να βάλω για το HD κυρίως (γιατί αν περιμένω από τα ελληνικά επίγεια κανάλια HD θα περιμένω τουλάχιστον 2 χρόνια (και βάλε) ακόμα) οπότε αναγκαστικά θέλω δέκτη DVB-S2 (αναρωτιέμαι γιατί δεν εκπέμπεται HD σε κανάλια DVB-S, δεν υποστηρίζει τόσο μεγάλο bitrate το DVB-S?)

Αυτές οι εντολές μεταφέρονται μέσα απο το ίδιο καλώδιο λήψης, αρα ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρχουν ταυτόχρονα και ειδικά απο τον ίδιο δέκτη.
Μα καλά οι εντολές για το μοτέρ θα αντιστοιχούν σε διαφορετικά σήματα από αυτές για τον έλεγχο των LNB μέσω του DiSΕqC switch. Έτσι όπως το βλέπω εγώ μια καλωδίωση tuner<-1 καλώδιο->moter<-1 καλώδιο->DiSEqC switch<-Ν καλώδια->Ν LNBs θα έπρεπε να δουλεύει
τα diseqc rotors μπορούν να κινήσουν συνήθως αλουμινένια πιάτα μέχρι 1.10μ ανετα.

Για πιάτα 1.20 (που στην ουσία είναι 1.33) θέλεις το ενισχυμένο rotora που εχει η STAB HH120 Που ειναι απελπιστικά αργό, αλλά εχει καλίτερα γρανάζια μέσα και εχει μεγαλίτερη ροπη (torque)

Το κακό με όλα αυτά τα μοτόρια είναι ότι είναι αρκετά αργά αλλά εχουν τρία αβαντάζ: 1) εξυπηρετούν στην ουσία και σαν βάση polar mount, 2) είναι μοτέρ 3) δεν θέλουν ξεχωριστό καλώδιο κίνησης και οδήγησης του μοτέρ. Τα ντιζαβαντάζ είναι: 1) Αργά 2) κίνηση μικρού πιάτου 3) επιρρεπή σε δυνατούς αέρηδες και χαλάνε σχετικά ευκολα (αν δοκιμάσεις κίνηση με πολύ δυνατό βοριά ή νοτιά μπορεί να κουρέψει κανένα γρανάζι μέσα στο μοτέρ ειδικά αν η θέση του πιάτου έιναι κοντά στα ακρα του τόξου) 4) μικρο σχετικά τόξο λήψης (90 μοίρες)

Ενναλακτικά πάς
για Jack (ετσι λεγονται τα μοτέρ μπράτσα).

Αυτά απαιτούν να εχει το πιάτο σου την λεγόμενη polar mount και θέλουν ειδικό καλώδιο για την κίνηση του πιάτου σου. Αβαντάζ: 1) Καλές ταχύτητες κίνησης 2) Δυνατότητα αλλαγής μοτέρ με μεγαλίτερο 3) δυνατότητα αλλαγής πιάτου με μεγαλίτερο 4) Μεγαλίτερη κίνηση τόξου (συνήθως τα μπράτσα αυτά ειδικά αν βάλεις 24" σε 120 πιάτο θα εχεις πιθανό τόξο απο 65Ε μέχρι 45W). 5) αντέχουν στο καιρό και εχουν μεγάλη διάρκεια ζωής. Τα ντιζαβαντάζ είναι: 1) 2ο καλώδιο 2) ειδικό Positioner με προτίμηση να εχει πάνω απο 2.5amp εξοδο τάσης 3) Polar mount στο πιάτο μας 4) δυσκολότερη η τοποθέτηση και ρυθμιση απο ερασιτέχνη.
 

Μηνύματα
327
Reaction score
0
Στο τεύχος Μαΐου των "Δορυφορικών Νέων" , υπάρχει μέσα στο test για κάτοπτρα μέχρι 1,20 και ένα κάτοπτρο απο Fiberglass 1,35 μ. αν δεν κάνω λάθος , που ζυγίζει 4,5 Κg . Αυτό κατά την γνώμη σου dream_GR , θα μπορούσε να το κινήσει ένα DiSEqC μοτέρ ?

Τα συνήθη πιάτα των 1,2 μ. από αλουμίνιο (π.χ. Gibertini) ,τι βάρος έχουν πάνω-κάτω ?
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Ναι, άνετα το κουνάει ....( το διαφημίζουν άλλωστε σαν το μόνο "καθαρό" 1.20 για diseqc μοτέρ)
ο μόνος ενδοιασμός μου είναι για το εμβαδόν του και την αντίστασή του στον αέρα.... Είναι μεγάλο για diseqc ρε γμτο και το φοβάμαι....
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
deliol said:
Ναι, άνετα το κουνάει ....( το διαφημίζουν άλλωστε σαν το μόνο "καθαρό" 1.20 για diseqc μοτέρ)
ο μόνος ενδοιασμός μου είναι για το εμβαδόν του και την αντίστασή του στον αέρα.... Είναι μεγάλο για diseqc ρε γμτο και το φοβάμαι....
συμφωνώ deliol εχω "κουρέψει" 2 μοτέρ ΗΗ120 και ΗΗ100 STAB λόγω εμβαδού και αεραντίστασης.

Αναγκάστηκα να αγοράσω 1 καμμένο μοτέρ για ανταλλακτικά να φτιάξω τα άλλα 2 αφου στην αγορά κανέις δεν τα επισκέυαζε οικονομικά
 

Μηνύματα
327
Reaction score
0
Το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο τεχνικός μου σήμερα το πρωΐ που είχα πάει για να βάλω το Signal Hunter (έτσι λέγεται to fiberglassατο πιάτο) με DiSEqC μοτέρ.
"Θα στο κουρέψει" μου είπε ο αέρας , και όπως ξέρετε εδώ στη Μάνη , άμα πιάσει ο Πουνέντες (Δυτικός άνεμος) φτάνει καλοκάιρι και τα 9 Μποφώρ :lol: :lol:

Οπότε με βλέπω με 3ο πιάτο για να πιάσω τον Άραβα (Nilesat) πριν...............τελειώσει το Mundial και μετά .........βλέπουμε .........κάπου θα μου χρειαστεί (δεν μπαίνει και στη φωτιά να το έκανα ταψάκι για κανένα κατσικάκι με πατάτες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:)
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
menelaos said:
Το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο τεχνικός μου σήμερα το πρωΐ που είχα πάει για να βάλω το Signal Hunter (έτσι λέγεται to fiberglassατο πιάτο) με DiSEqC μοτέρ.
"Θα στο κουρέψει" μου είπε ο αέρας , και όπως ξέρετε εδώ στη Μάνη , άμα πιάσει ο Πουνέντες (Δυτικός άνεμος) φτάνει καλοκάιρι και τα 9 Μποφώρ :lol: :lol:

Οπότε με βλέπω με 3ο πιάτο για να πιάσω τον Άραβα (Nilesat) πριν...............τελειώσει το Mundial και μετά .........βλέπουμε .........κάπου θα μου χρειαστεί (δεν μπαίνει και στη φωτιά να το έκανα ταψάκι για κανένα κατσικάκι με πατάτες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
dream_GR said:
deliol said:
Ναι, άνετα το κουνάει ....( το διαφημίζουν άλλωστε σαν το μόνο "καθαρό" 1.20 για diseqc μοτέρ)
ο μόνος ενδοιασμός μου είναι για το εμβαδόν του και την αντίστασή του στον αέρα.... Είναι μεγάλο για diseqc ρε γμτο και το φοβάμαι....
συμφωνώ deliol εχω "κουρέψει" 2 μοτέρ ΗΗ120 και ΗΗ100 STAB λόγω εμβαδού και αεραντίστασης.

Αναγκάστηκα να αγοράσω 1 καμμένο μοτέρ για ανταλλακτικά να φτιάξω τα άλλα 2 αφου στην αγορά κανέις δεν τα επισκέυαζε οικονομικά
Θεωρητικά μέχρι πόσα μποφώρ αντέχει το σύστημα μοτέρ-κάτοπτρο? Τα "κούρεψες" όταν φυσούσε ή σε νορμάλ συνθήκες ανέμου? Σιγά σιγά θα πρέπει να βάλουμε και ξεχωριστό καλώδιο με ανεμομέτρο για να βλέπουμε την ταχύτητα του ανέμου ή να φτιάξουμε κάποιο σύστημα που θα αναχαιτίζει τον άνεμο.

Έτσι όπως τα υπολόγισα για να δώ HD θα πρέπει να δώσω τουλάχιστον 650 χωρίς το κόστος εγκατάστασης (400 Humax+100 μοτέρ HH120+100-150 πιάτο 1.2+ καλό (<=0.5)LNB+50 για καλώδια βύσματα και λοιπά) και χωρίς να έχω αγοράσει κάποια κάρτα (οπότε Αραβία).

Από το εγχειρίδιο εγκατάστασης του HH120, λέει ότι σε USAL mode (το υποστηρίζει και ο Humax και το HH120) απλώς ρυθμίζεις 2 γωνίες (γωνίες ανύψωσης σε μοτέρ και κάτοπτρο και δεδομένης της αλφαδιασμένης στήριξης του μοτέρ) και στην συνέχεια ο δέκτης εντοπίζει μόνος του τους δορυφόρους απλώς με το να του βάλεις γεωγραικό πλάτος και μήκος της περιοχής που βρίσκεσαι χωρίς καν να προσανατολίσεις το σύστημα στο νότο?... Ισχύει κάτι τέτοιο? Μήπως η μόνη διαφορά είναι ότι δεν κάνεις κάποιους υπολογισμούς με το χέρι που αφορούν το γεωγραικό μήκος (longtitude) του τόπου που βρίσκεσαι και του δορυφόρου που θες να πιάσεις?
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.859
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top