POWER BUY - HUMAX HDCI-2000 & HD WorldCup 2006

Μηνύματα
327
Reaction score
0
kompaiasi said:
dld ti den boreis na kaneis?na grapseis thn dragon?pou meneis?
Να φίλε kompaiasi , το πρόβλημα με όλους εμάς που ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ και τόσο καλές σχέσεις με τις προγραμματιστικές "λεπτές" κινήσεις που απαιτούνται με ευαίσθητα ηλεκτρινικά τύπου T-Rex και CAS3 , αρχίζουμε να απαγοητευόμαστε πολύ γρήγορα και τα παρατάμε . Ειδικά μερικοί σαν και μένα που βρίσκονται μακρυά από το "κέντρο" της Ελλάδας που λέγεται Αθήνα .(αν αυτό εννοείς με την τελευταία σου ερώτηση .....μένω στο Γύθειο :))
Και επειδή αυτά τα πράματα λύνονται με λίγη "καλή" κουβεντούλα , με κάποιο καλό φίλο που "κατέχει" το άθλημα , αισθάνομαι λίγο ανήμπορος να καταφέρω να πετύχω κάτι που οι άλλοι φίλοι μπορούνα να το λύσουν πιό εύκολα.
Τέσπα, να μη σας τα ζαλίζω και πολύ , θα προσπαθήσω να κάνω κάτι όπως μπορώ και ίσως μέσα από το φόρουμ μας να βρώ τη λύση . (Εξ άλλου υπάρχουν τόσοι δυνατοί "παίκτες" στο avsite που νομίζω ότι κάποιος θα βοηθήσει να βρούμε τη λύση :) :)
 


Μηνύματα
327
Reaction score
0
kompaiasi said:
se rothsa pou meneis mh tyxon hsoun thessalonikh na sou edeixna ego.
Και ότι ετοιμαζόμουνα να περάσω από τα μέρη σας για Θράκη , αλλά.........άλλαξαν τα σχέδια και θα καταλήξω στις Σπέτσες εφέτος. Ελπίζω να είναι καλά και κεί  :) :)

tnx anyway :wink:
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
MENELAE SYNTOMOS ODHGOS GIA TO CAS 3

KATEBAZEIS TO TELEYTAIO LOGISMIKO APO TO WWW.DUOLABS.COM

KATEVAZEIS TO TELEYTAIO PREDATOR GIA DRAGOSN H TREX


ΞΕΖΙΠΑΡΕΙΣ τα αρχεια και τρεχεις και εγκαθιστας το προγραμα πριν βαλεις το κας επανω στον υπολογιστη ΠΡΟΣΟΧΗ οταν τελιωσει τρεχεις το προγραμμα και σου γραφει INSTAL DRIVER ΤΟΤΕ μονο το κουμπωνεις την πρωτη φορα αν δεν το εχεις κανει ΔΙΑΛΕΞΕ για driver ton win xp driver και ουχι το cas usb driver και θα το βλεπεις ως jango in the device manager !!!!!!!!


Αφου τα εχεις κανεις ολα αυτα και το εχεις εγκαταστησει κανεις το εξης τρεχεις το προγραμμα με την loader card μεσα με το τσιπ προς τα επανω να κοιτα και πας στα μοντουλς δρακοντες TREX ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ και αφου το κανεις connect και πατησεις load module πατας διπλο κλικ επανω του και ξεκινα ο προγραμματισμος και διαρκει 6 λεπτα περιπου -------- οταν τελιωσει στο δεκτη και παιζει αψογα !!!!!!!!
 

Μηνύματα
327
Reaction score
0
Danos σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Τα έκανα όλα όπως ακριβώς μου τα είπες και πήγαν ΟΛΑ περίφημα!!!! :) :) :)

Να ευχαριστήσω με την ευκαιρία ΟΛΟΥΣ τους φίλους που βοήθησαν και πήγαν όλα καλά.

Σημειώστε και ένα site όσοι ασχολέιστε με Δεινόσαυρους και Αρπακτικά :lol: :lol: :lol: :

http://www.satnet.ch/file/download.php
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Και τώρα που τελείωσε το Powerbuy εμείς οι υπόλοιποι τι κάνουμε?
Γενικά καλό θα ήταν να γράψετε έναν οδηγό "Το Mundιal σε HD σε 10(η περισσότερα) απλά βήματα" κάνοντας κυρίως αναφορά στο εξοπλισμό (LCD TV+ tuner+ πιάτο) που θα πρέπει να πάρει κάποιος και στην συνδρομή καθώς και πως θα ρυθμίσει το πιάτο και το tuner..

Ο Humax tuner αναβαθμίζει το firmware του μέσω υπολογιστή? Τι πιάτο πρέπει να πάρω για να είμαι σίγουρος για το Mundial και για να πιάνω και τους σημαντικότερους δορυφόρους και πόσο θα κοστίσει? Κάτι άλλο που είναι ψηλά γράμματα, η τηλεόραση μου έχειι HDMI είσοδο αλλά δεν αναφέρει πουθενά για HDCP (είδος προστασίας απο όσο ξέρω) Υπάρχει περίπτωση να είναι ασύμβατη με τον Humax? Sony Bravia 32'' είναι 1366χ768, δέχεται μέχρι 1080i.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Μάλιστα είδα ένα video 720p (bitrate 6.5Mbps) στην τηλεόραση μου μέσω του PC windows media player και της σύνδεσης VGA-Dsub. Πραγματικά υπάρχει διαφορά ακόμα και στα 720p . Ήθελα να δω πόση διαφορά υπάρχει ώστε να μην κάθομαι και αγοράζω εξοπλισμό για να πάω από το (576i upscaled σε 768i όπως βλέπω σήμερα τα αναλογικά και τα επίγεια ψηφιακά) στο (1080i downscaled σε 768i) και δεν βλέπω διαφορά. Βέβαια το PC by default είναι σε p mode στα 60hz και όχι σε i, αν μπορεί κανείς να το πει αυτό για το σήμα Dsub.

http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/musicandvideo/hdvideo/contentshowcase.aspx Για τα video σε 1080p και 720p, είναι .wmv αρχεία συμπιεσμένα σε .exe.

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μαγαζί με δέκτη DVB-S2 και κάτοπτρα 1.8 εδώ στην Αθήνα?
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
ναι ρε παιδια βοηθηστε και εμας που δεν ξερουμε....
εμενα μου φαινονται κινεζικα ολα αυτα με τα lnb κτλ...... :? :)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
mixalis kanakakis said:
ναι ρε παιδια βοηθηστε και εμας που δεν ξερουμε....
εμενα μου φαινονται κινεζικα ολα αυτα με τα lnb κτλ...... :? :)
Όντως δεν φαίνεται για εύκολη υπόθεση. Αν δεν ξέρεις απολύτως τίποτα θα πρέπει να πληρώσεις χοντρά για να στο κάνει κάποια εταιρεία που αμφιβάλλω αν οι περισσότερες έχουν υπόψη τι εστί HD. Εγκατάσταση είχα κάνει εγώ παλιά πριν 10 χρόνια όταν ήταν τα αναλογικά δορυφορικά και τότε ήμουν με ένα κάτοπτρο με μοτέρ που πρέπει να ήταν 1.2-1.4 και ένα LNB και τώρα έχουμε φτάσει σε πιάτα 3m και 16απλά LNB. Το κακό είναι ότι και να ξέρεις τι θες να πάρεις δεν βλέπω μαγαζία εδώ στην Αθήνα που να πουλάνε δέκτες με DVB-S2 και το powerbuy έχει τελειώσει. Ακόμα και οι δέκτες www.msg-shop.gr δεν υποστηρίζουν DVB-S2.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
παιδιά το PowerBuy μπορεί να έχει τελειώσει αλλά οι δέκτες συνεχίζουν να υπάρχουν, απλώς με μεγαλύτερη τιμή σε σχέση με αυτή της προσφοράς.

Η MSG έχει δέκτες απο ότι έχω μάθει, και σαφώς ξέρει η ίδια τί σημαίνει HD και πώς αυτό στήνεται...

Ενα τηλέφωνο στο 210 9858807, ή να πάτε στην Ελ. Βενιζέλου 235, 17563 Π. Φάληρο (Στάση Τραμ Αχιλλέως).

Μπορείτε να απευθυνθειτε απ'ευθείας σε αυτούς και για την εγκατάσταση.

Πάντως το Mundial δεν έχει τελειώσει ακόμη και η εγκατάσταση είναι απλή υπόθεση... HDTV να υπάρχει και Welcome to the Magic...!!!
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Η μόνη λύση για να δει κάποιος mundial σε hd είναι ένα πιάτο 1.2 ή και λίγο μικρότερο στοχευμένο στις 7 μοίρες δυτικά στον NILESAT και ο humax 2000.

Βέβαια εκεί κάτω (7 δυτικά...) είναι ερημιά από ελεύθερα κανάλια και μόνο αραβόφωνα υπάρχουν...

Υπάρχει και η λύση με 2 Lnb τουλάχιστον στις 13 μοίρες ανατολικά για hotbird (με την Nova και πολλά ελεύθερα κανάλια...) και στις 7 ανατολικά για τον δορυφόρο Eutelsat w3 στον οποίο παίζει το hd2 το Mundial με αγλλικό ήχο. Όμως χρειάζεστε και μία συνδρομή (μια κάρτα του euro1080) που κοστίζει 200 Ευρώ και ισχύει μέχρι το 2010...

Υπάρχει βέβαια και η λύση να βάλετε ένα πιάτο τώρα στις 7 δυτικά, να δείτε το Mundial και μετά το γυρνάτε στον hotbird ή τον Astra που είναι πολύ πιο δημοφιλείς δορυφόροι...
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Χρήστος Ακρατόπουλος said:
Η μόνη λύση για να δει κάποιος mundial σε hd είναι ένα πιάτο 1.2 ή και λίγο μικρότερο στοχευμένο στις 7 μοίρες δυτικά στον NILESAT και ο humax 2000.

Βέβαια εκεί κάτω (7 δυτικά...) είναι ερημιά από ελεύθερα κανάλια και μόνο αραβόφωνα υπάρχουν...

Υπάρχει και η λύση με 2 Lnb τουλάχιστον στις 13 μοίρες ανατολικά για hotbird (με την Nova και πολλά ελεύθερα κανάλια...) και στις 7 ανατολικά για τον δορυφόρο Eutelsat w3 στον οποίο παίζει το hd2 το Mundial με αγλλικό ήχο. Όμως χρειάζεστε και μία συνδρομή (μια κάρτα του euro1080) που κοστίζει 200 Ευρώ και ισχύει μέχρι το 2010...

Υπάρχει βέβαια και η λύση να βάλετε ένα πιάτο τώρα στις 7 δυτικά, να δείτε το Mundial και μετά το γυρνάτε στον hotbird ή τον Astra που είναι πολύ πιο δημοφιλείς δορυφόροι...
Ώραία και πόσο θα πάει πιάτο 1.2+1lnb+Humax 2000 + ...δωρεάν μάθημα αραβικών ,είτε ι πόσο θα κοστίσει για το EutelSat w3 (ίδιο πιάτο η μεγαλύτερο??) και μαζί και η κάρτα του Euro1080 (και εκτός από την κάρτα πληρώνεις και μηνιαία συνδρομή???) Και πως γίνεται η στόχευση? Είναι δύσκολο και καλύτερα να γίνει από τεχνικούς? Μόνο μαγαζί που παίζει είναι η MSG?
 

Μηνύματα
327
Reaction score
0
Unreal said:
............................

Ώραία και πόσο θα πάει πιάτο 1.2+1lnb+Humax 2000 + ...δωρεάν μάθημα αραβικών ,είτε ι πόσο θα κοστίσει για το EutelSat w3 (ίδιο πιάτο η μεγαλύτερο??) και μαζί και η κάρτα του Euro1080 (και εκτός από την κάρτα πληρώνεις και μηνιαία συνδρομή???) Και πως γίνεται η στόχευση?  Είναι δύσκολο και καλύτερα να γίνει από τεχνικούς? Μόνο μαγαζί που παίζει είναι η MSG?
Yπολόγισε περίπου γύρω στα 650 Ευρώ με την εγκατάσταση (τόσο μου πήγε).Την εγκατάσταση άσε καλλίτερα να στη κάνει τεχνικός και φυσικά τεχνικούς ΔΕΝ έχει ΜΟΝΟ η MSG. 8)

Για τα Αραβικά θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις καλλίτερα :mrgreen: :mrgreen:
Βάζεις ένα Ελληνικό κανάλι ραδιοφώνου ή TV για τον ήχο και κλείνεις τον Άραβα. :wink:
 

Μηνύματα
327
Reaction score
0
Χρήστος Ακρατόπουλος said:
Η μόνη λύση για να δει κάποιος mundial σε hd είναι ένα πιάτο 1.2 ή και λίγο μικρότερο στοχευμένο στις 7 μοίρες δυτικά στον NILESAT και ο humax 2000.

Βέβαια εκεί κάτω (7 δυτικά...) είναι ερημιά από ελεύθερα κανάλια και μόνο αραβόφωνα υπάρχουν...

Υπάρχει και η λύση με 2 Lnb τουλάχιστον στις 13 μοίρες ανατολικά για hotbird (με την Nova και πολλά ελεύθερα κανάλια...) και στις 7 ανατολικά για τον δορυφόρο Eutelsat w3 στον οποίο παίζει το hd2 το Mundial με αγλλικό ήχο. Όμως χρειάζεστε και μία συνδρομή (μια κάρτα του euro1080) που κοστίζει 200 Ευρώ και ισχύει μέχρι το 2010...

Υπάρχει βέβαια και η λύση να βάλετε ένα πιάτο τώρα στις 7 δυτικά, να δείτε το Mundial και μετά το γυρνάτε στον hotbird ή τον Astra που είναι πολύ πιο δημοφιλείς δορυφόροι...
Αυτή την καρτούλα των 200 Ευρώ από πού στο καλό μπορούμε να την προμηθευτούμε Χρήστο ????????

Αν δεν μπορείς να το πείς εδώ σε παρακαλώ στείλε μου διεύθυνση και τηλ. με ΡΜ. Περιμένω με αγωνία :) :)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
menelaos said:
Unreal said:
............................

Ώραία και πόσο θα πάει πιάτο 1.2+1lnb+Humax 2000 + ...δωρεάν μάθημα αραβικών ,είτε ι πόσο θα κοστίσει για το EutelSat w3 (ίδιο πιάτο η μεγαλύτερο??) και μαζί και η κάρτα του Euro1080 (και εκτός από την κάρτα πληρώνεις και μηνιαία συνδρομή???) Και πως γίνεται η στόχευση? Είναι δύσκολο και καλύτερα να γίνει από τεχνικούς? Μόνο μαγαζί που παίζει είναι η MSG?
Yπολόγισε περίπου γύρω στα 650 Ευρώ με την εγκατάσταση (τόσο μου πήγε).Την εγκατάσταση άσε καλλίτερα να στη κάνει τεχνικός και φυσικά τεχνικούς ΔΕΝ έχει ΜΟΝΟ η MSG. 8)

Για τα Αραβικά θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις καλλίτερα :mrgreen: :mrgreen:
Βάζεις ένα Ελληνικό κανάλι ραδιοφώνου ή TV για τον ήχο και κλείνεις τον Άραβα. :wink:
Από αυτά τα 650 πόσα ήταν τα λεφτά της εγκατάστασης? Να υποθέσω 400 Humax+150 πιάτο με 1 LNB και τα υπόλοιπα 100 η εγκατάσταση(καλώδια+τοποθέτηση και ρύθμιση πιάτου)?
 

Μηνύματα
327
Reaction score
0
Περίπου τόσα . Ισως και κάτι παραπάνω μιάς και ο Humax έκανε 380 και το LNB ήτανε δικό μου
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
menelaos said:
Περίπου τόσα . Ισως και κάτι παραπάνω μιάς και ο Humax έκανε 380 και το LNB ήτανε δικό μου
Χμ τότε μάλλον το πολύ 100 για το πιάτο και τουλάχιστον 150Ε για την εγκατάσταση.. Δεν είναι και λίγα για την εγκατάσταση. Οι γωνίες στόχευσης που λέμε για τους δορυφόρους είναι απλώς η γωνία περιστροφής του κάτοπτρου γύρω από άξονα κάθετο στο επίπεδο της γης και θεωρώντας στις 0 μοίρες τον Βορρά?

Θα μου πει κάποιος μαγαζiά εδώ στην Αθήνα για πιάτο 1.4(ή και 1.8 ) με moter που να δέχεται τουλάχιστον 2 LNB καθώς και για τον humax2000? H MSG είναι το μόνο μαγαζί?
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Unreal said:
menelaos said:
Περίπου τόσα . Ισως και κάτι παραπάνω μιάς και ο Humax  έκανε 380 και το LNB ήτανε δικό μου
Χμ τότε μάλλον το πολύ 100 για το πιάτο και τουλάχιστον 150Ε για την εγκατάσταση.. Δεν είναι και λίγα για την εγκατάσταση. Οι γωνίες στόχευσης που λέμε για τους δορυφόρους είναι απλώς η γωνία περιστροφής του κάτοπτρου  γύρω από άξονα κάθετο στο επίπεδο της γης και θεωρώντας στις 0 μοίρες τον Βορρά?

Θα μου πει κάποιος μαγαζiά εδώ στην Αθήνα για πιάτο 1.4(ή και 1.8 ) με moter που να δέχεται τουλάχιστον 2 LNB καθώς και για τον humax2000? H MSG είναι το μόνο μαγαζί?
Μαγαζιά μπορώ να σου πώ πάρα πολλά φυσικά, αλλά θα σου βάλω αυτά που εχω αγοράσει και εχω μεινει πολυ ευχαριστημένος.

Zotronics - (Γιώργος Ζώτος) - Δήμητρος 10 - Αγ. Παρασκευή - 210 6394553 www.zotos.biz
Παρμενίων Γκάγκας - (Γιώργος Παγάνης) - Νιρβάνα 24-26 - Αθήνα - 210 8320208 www.gagas.gr
PALMOS ΣΑΤ - Μεσογείων 419 , 153 43 , Αγ. Παρασκευή 210 6002075 www.palmosat.gr
Fm Electronics - Ηρώων Πολυτεχνείου 16 - 146 71 Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ - 210 8073540
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
dream_GR said:
Unreal said:
menelaos said:
Περίπου τόσα . Ισως και κάτι παραπάνω μιάς και ο Humax έκανε 380 και το LNB ήτανε δικό μου
Χμ τότε μάλλον το πολύ 100 για το πιάτο και τουλάχιστον 150Ε για την εγκατάσταση.. Δεν είναι και λίγα για την εγκατάσταση. Οι γωνίες στόχευσης που λέμε για τους δορυφόρους είναι απλώς η γωνία περιστροφής του κάτοπτρου γύρω από άξονα κάθετο στο επίπεδο της γης και θεωρώντας στις 0 μοίρες τον Βορρά?

Θα μου πει κάποιος μαγαζiά εδώ στην Αθήνα για πιάτο 1.4(ή και 1.8 ) με moter που να δέχεται τουλάχιστον 2 LNB καθώς και για τον humax2000? H MSG είναι το μόνο μαγαζί?
Μαγαζιά μπορώ να σου πώ πάρα πολλά φυσικά, αλλά θα σου βάλω αυτά που εχω αγοράσει και εχω μεινει πολυ ευχαριστημένος.

Zotronics - (Γιώργος Ζώτος) - Δήμητρος 10 - Αγ. Παρασκευή - 210 6394553 www.zotos.biz
Παρμενίων Γκάγκας - (Γιώργος Παγάνης) - Νιρβάνα 24-26 - Αθήνα - 210 8320208 www.gagas.gr
PALMOS ΣΑΤ - Μεσογείων 419 , 153 43 , Αγ. Παρασκευή 210 6002075 www.palmosat.gr
Fm Electronics - Ηρώων Πολυτεχνείου 16 - 146 71 Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ - 210 8073540
Ευχαριστώ, να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσο περίπου είναι το κόστος ενός καλού μοτέρ και αν υπάρχει λόγος να βάλεις παραπάνω από ένα LNB στο κάτοπτρο δεδομένου ότι θα βάλεις μοτέρ.
Γενικά σε τι τιμές να περιμένω να βρώ το κάτοπτρο ( 1.4 με 1.8 ), το LNB, και τον Humax.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Unreal said:
Ευχαριστώ, να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσο περίπου είναι το κόστος ενός καλού μοτέρ και αν υπάρχει λόγος να βάλεις παραπάνω από ένα LNB στο κάτοπτρο δεδομένου ότι θα βάλεις μοτέρ.
Γενικά σε τι τιμές να περιμένω να βρώ το κάτοπτρο ( 1.4 με 1.8 ), το LNB, και τον Humax.
δευτερο LNB μπορείς να βάλεις αλλά αυτό θα εχει νόημα μόνο αν π.χ. σκοπέυεις να "παρκάρεις" το πιάτο σου σε μία συγκεκριμένη θέση πχ Hotbird οπότε και θα εχεις παράκεντρα ότι εχεις επιλέξει π.χ. Astra.

Gibertini 1.20x133 (αυτό λένε πολλοί σαν 140) από 110-140 Ευρώ.
Gibertini 150χ160 από 180-220 Ευρώ
ΜΑΒΟ 1.85 οφσετ απο 130-160 Ευρώ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.832
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top