PS3 Media Server

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Και το TRANSCODE δοκίμασα και πάλι τίποτα. Τα ίδια κολλήματα έχει και πάλι.

Μήπως φταίει το δίκτυο που είναι 10/100Mbps ενώ θα έπρεπε να είναι 1000 ??
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Μήπως φταίει το δίκτυο που είναι 10/100Mbps ενώ θα έπρεπε να είναι 1000 ??
Δεν νομίζω να φταίει αυτό, αφού στο δικό μου δίκτυο δουλέυει χωρίς πρόβλημα σε 10/100Mbps.. (βέβαια σε 1000αρι θα ήταν ταμάμ, αλλά δεν είναι απαραίτητο).
Μήπως το pc σου, που κάνει το transcoding δεν είναι και τόσο δυνατό? Είναι αλήθεια πως χρειάζεσαι καλό επεξεργαστή και μνήμη για smooth 1080p transcoding.
Επίσης, δοκίμασε και την τελευταία έκδοση PMS 1.10.5 http://ps3mediaserver.blogspot.com/2009/03/v1101.html μήπως έχει πρόβλημα αυτή που έχεις ήδη..
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Εγώ έχω CPU dual core 2,5Mhz -> 3,2Mhz OC (οριακα για HD transcoding) αλλά σταμάτησα να βλέπω σπασίματα μόνο όταν απο 10/100 πήγα 1000 αγοράζοντας βέβαια ένα νεο 1000άρι router.

Ανάλογα βέβαια και την ποιότητα που επιθυμείς αλλάζει και το μέγεθος των αρχείων που μεταφέρονται αλλά η (πολύ) καλή ποιότητα "μπουκώνει" στο 10/100.
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Βλεποντας το bitrate στο PS3, πατωντας το select, διαπιστωνουμε οτι περιστασιακα το bitrate βγαινει πανω και απο 150 Mbit/sec. Το θεμα ειναι οτι το PS3 media server, το h264 των mkv, το μετατρεπει σε mpg2 και για να μην χασει σε ποιοτητα η εικονα, βγαζει τοσο πολυ πανω το bitrate. Ενω το original του h264 μπορει να μην παει πανω απο 10. Επισης οσο περισσοτερο προσπαθησεις να περιορισεις το bitrate στο τελικο mpeg2 τοσο περισσοτερο ζοριζεις τον επεξεργαστη.
Εγω πηρα 200αρια "πως τα λενε" που δημιουργουν ethernet απο το ηλεκτρικο δικτυο, αλλα αμα αρχισει το bitrate να βγαινει πανω απο 60 - 70 κανει σπασιματα. Ενω μεσω ενος 10μετρου καλωδιου cat5 δεν υπηρχε τετοιο προβλημα...
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Και εγω συνδεμένος PC - PS3 με 5μ. καλώδιο UTP δεν έχω πρόβλημα..
σίγουρα αv είχα περισσότερες απαιτήσεις θα πήγαινα σε Gigabit switch/router με 30-40 ευρω και θα ξεμπέρδευα..
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Μήπως έχει κανείς συναντήσει πρόβλημα με ελληνικούς υπότιτλους που εμφανίζονται αλαμπυρνέζικα?
κάτι πρέπει να παζει με το encoding....
Χρησιμοποιώ την μηχανή MEncode.....
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Το ρυθμισες εκεινο το subtitle codepage, εχει μια drop down list που πρεπει να διαλεξεις τα ελληνικα ? Στο transcoding settings στο mencoder...
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Το ρυθμισες εκεινο το subtitle codepage, εχει μια drop down list που πρεπει να διαλεξεις τα ελληνικα ? Στο transcoding settings στο mencoder...
Δεν μου δίνει drop-down list... μπορώ μόνο να γράψω εγώ κάτι... έγραψα πχ utf8 αλλά σκάσει ο mencoder με αυ΄τη τη ρύθμιση. Δεν θυμάμαι και τι είχε απο default, κατι με cpXXXX είχε.... το νούμερο δεν θυμαμαι....

Νομίζω πάντως ότι είχα γενικά θέμα με τους υπότιτλους σε αυτό το PC. Κάτι ίσως να έχει πάει χάλια στην εγκατάσταση. Θα δοκιμάσω σε Vista... BTW το PMS τρέχει σε Vista, ε?
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Δεν μου δίνει drop-down list... μπορώ μόνο να γράψω εγώ κάτι... έγραψα πχ utf8 αλλά σκάσει ο mencoder με αυ΄τη τη ρύθμιση. Δεν θυμάμαι και τι είχε απο default, κατι με cpXXXX είχε.... το νούμερο δεν θυμαμαι....

Νομίζω πάντως ότι είχα γενικά θέμα με τους υπότιτλους σε αυτό το PC. Κάτι ίσως να έχει πάει χάλια στην εγκατάσταση. Θα δοκιμάσω σε Vista... BTW το PMS τρέχει σε Vista, ε?
Δοκιμασε να ξαναπερασεις την τελευταια εκδοση του PMS πρωτα.

Φυσικα τσεκαρε στα Control Panel -> Regional Settings -> Date and Time and Regional Options -> Regional and Language Options αν στο τελευταιο tab "Advanced" υπαρχουν Ελληνικα και αν ειναι και τσεκαρισμενη η επιλογη "Greek 1253)
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

εμμμ.... είμαι λίγο στραβούλιακας...
Επειδή η ανάλυση της οθόνης του desktop είναι 1280χ720 (λόγω Epson) το βελάκι του drop down list ήταν εκτός οθόνης....

Το έβαλα στην κατάλληλη επιλογή και όλα μια χαρά....
Τρέχω να παίξω με τις ρυθμίσεις.... διακρύνω ένα μικρό studering στις ταινίες αλλά μπορεί να φταίει ότι προς το παρών προβάλω σε CRT οθόνη που ούτε έχει ακούσει για 24fps.... Ισως αυτό, ίσως κάτι άλλο....
 

Μηνύματα
60
Reaction score
1
Απάντηση: PS3 Media Server

εχει κανει ρε παιδια κανεις ΕΝΣΥΡΜΑΤΗ συνδεση εδω μεσα να με βοηθησει λιγο γιατι με PS3 media server και ασυρματη συνδεση εχω αρκετα σπασιματα...
αν μπορει καποιος να μας πει βημα βημα τι κανουμε θα ηταν οτι καλυτερο
thanks in advance παιδες...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

εχει κανει ρε παιδια κανεις ΕΝΣΥΡΜΑΤΗ συνδεση εδω μεσα να με βοηθησει λιγο γιατι με PS3 media server και ασυρματη συνδεση εχω αρκετα σπασιματα...
αν μπορει καποιος να μας πει βημα βημα τι κανουμε θα ηταν οτι καλυτερο
thanks in advance παιδες...
Με ενσυρματη ειμαι.
Τι προβλημα αντιμετωπιζεις?
 


Μηνύματα
60
Reaction score
1
Απάντηση: PS3 Media Server

οκ!ολα ενταξει τωρα...
μια χαρα,παιζω και 1080p σε lossless/crazy bitrate και δεν κανει ουτε ενα σπασιμο...
μολις ειδα transformers 1080p και ειδα peak bitrate 116648 :111::111:
καποια λαθος ρυθμιση εκανα πριν γιατι εκανα την συνδεση manual.
οταν την εκανα auto τελειωσαν ολα!
thanks παντως παιδια:107:

οποιος θελει εχω ενα invite ευκαιρο για HD Tracker εξωτερικου...
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

οκ!ολα ενταξει τωρα...
μια χαρα,παιζω και 1080p σε lossless/crazy bitrate και δεν κανει ουτε ενα σπασιμο...
μολις ειδα transformers 1080p και ειδα peak bitrate 116648 :111::111:
καποια λαθος ρυθμιση εκανα πριν γιατι εκανα την συνδεση manual.
οταν την εκανα auto τελειωσαν ολα!
thanks παντως παιδια:107:

οποιος θελει εχω ενα invite ευκαιρο για HD Tracker εξωτερικου...
Φιλε μου,μηπως μπορεις να μου πεις ακριβως τι εκανες??Γιατι εχω το ιδιο προβλημα,και μιας και ειμαι νεωψ στο χωρο,δεν τα παιρνω ευκολα..Που εκανες την συνδεση auto απο Manual?
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Φιλε μου,μηπως μπορεις να μου πεις ακριβως τι εκανες??Γιατι εχω το ιδιο προβλημα,και μιας και ειμαι νεωψ στο χωρο,δεν τα παιρνω ευκολα..Που εκανες την συνδεση auto απο Manual?
Προφανώς εννοεί στα Network Settings του PS3.
Διαλέγεις την Wired επιλογή και μετά το Auto αντί του Manual.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Eυχαριστω..Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.Γιατι εχω σπασιματα ακομη και σε Mp3...
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Ρε παιδια μου κολλαει πολυ..Ειναι δυνατον να κολλαει σε Mp3 320kbps?Ενω κατι βιντεακια απλα,τα παιζει μια χαρα.Τι διαολο,βγαζει την εικονα και μασαει στον ηχο???Λετε να φταιει που εχω 1Gb RAM στον η/υ?Μηπως να βαλω κανα γιγα ακομα?
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Ρε παιδια μου κολλαει πολυ..Ειναι δυνατον να κολλαει σε Mp3 320kbps?Ενω κατι βιντεακια απλα,τα παιζει μια χαρα.Τι διαολο,βγαζει την εικονα και μασαει στον ηχο???Λετε να φταιει που εχω 1Gb RAM στον η/υ?Μηπως να βαλω κανα γιγα ακομα?
Στο δικο μου pc με 1giga μνημης ειμαι και δεν εχω κανενα προβλημα.
Καπου εχουν γινει σαλατα οι codecs που εχεις.
Αναλογα με το ποσο σημαντικος ειναι για σενα ο media server , μια λυση ειναι και το ξηλωμα των παντων και να τα ξαναπερασεις.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Mαλλον αυτο θα ξανακανω...Εβαλα αλλα 2 Gb μνημης και τιποτα..
Τι προτεινετε..Να βαλω μονο το ps3 media server,;ή να βαλω και κανενα mega codec pack?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top