PS3 Media Server

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Mαλλον αυτο θα ξανακανω...Εβαλα αλλα 2 Gb μνημης και τιποτα..
Τι προτεινετε..Να βαλω μονο το ps3 media server,;ή να βαλω και κανενα mega codec pack?
Στην θεση σου θα εβγαζα ολους τους codecs που εχω περασει και στην συνεχεια θα εγκαθιστουσα μονο το PMS με τα βασικα.
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Το PC που έχεις περάσει το PMS, κατά τ άλλα δουλεύει καλά?
Μόνο με το PMS έχεις προβλήματα?
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Ουτε τωρα..Εχω κανει τα παντα..Εκανα φορματ,εβαλα τα ΧΡ SP3 και μονο το PMS αλλα τιποτα..Εκανα ξανα φορματ,εβαλα τα Windows 7,τιποτα..Ναι δουλευε καλα.Το ιδιο και τωρα...Τι να πω..Μηπως φταιει το wireless adapter μου???Εχω το wmp54g της linksys που ειναι "up to 54 Mbps"...Τι να πω..Εχω απογοητευτει..
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Σχετικα με καποιες ρυθμισεις στο PMS..
Στις ρυθμισεις transcoding μου βγαζει οτι δεν εχει φορτωμενα τα VideoLan Audio/Video Streaming..Παιζει ρολο αυτο???
Και δευτερον:Αυτη η μεγιστη προσωρινη μνημη κωδικοποιησης τι ειναι??Να το βαλω στο μεγιστο??(600)
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Σχετικα με καποιες ρυθμισεις στο PMS..
Στις ρυθμισεις transcoding μου βγαζει οτι δεν εχει φορτωμενα τα VideoLan Audio/Video Streaming..Παιζει ρολο αυτο???
Και δευτερον:Αυτη η μεγιστη προσωρινη μνημη κωδικοποιησης τι ειναι??Να το βαλω στο μεγιστο??(600)
Για το πρώτο δεν ξέρω. Για το δεύτερο είναι το μέγεθος της μνήμης που θα χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα για cache. Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό αλλά δεν χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις.

Τελικά μόνο με τα mp3 έχεις θέμα? ή και με video?
νομίζω ότι το PMS δεν αποδικωποιεί τα mp3, αλλά τα "στέλνει" όπως είναι στο PS3 καθώς αυτό τα υποστηρίζει.....
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Ουτε τωρα..Εχω κανει τα παντα..Εκανα φορματ,εβαλα τα ΧΡ SP3 και μονο το PMS αλλα τιποτα..Εκανα ξανα φορματ,εβαλα τα Windows 7,τιποτα..Ναι δουλευε καλα.Το ιδιο και τωρα...Τι να πω..Μηπως φταιει το wireless adapter μου???Εχω το wmp54g της linksys που ειναι "up to 54 Mbps"...Τι να πω..Εχω απογοητευτει..
Μπας και εχεις μεγαλη αποσταση/τοιχους για wireless.
Παντως καπου εκει ειναι το προβλημα και οχι στον υπολογιστη σου.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Λοιπον:Το θεμα με τα ΜΡ3 και τα Flac κομματια το εφτιαξα...Δεν ξερω πως,αλλα τουλαχιστον τωρα δεν κολλαει σχεδον καθολου,(αντε κανα δευτερολεπτο στο δεκαλεπτο)..Το προβλημα με το βιντεο παραμενει..Εχω κολληματα σε avi,vob κλπ.Καποια αρχεια mkv τα βλεπω καλα με το tsmuxer..Οταν ομως δεν υπαρχει αυτο (πχ σε vob) και χρησιμοποιω το mencoder,τοτε το προβλημα γινεται τεραστιο...Συνεχη κολληματα,σε βαθμο που να μην το αντεχεις παρα δευτερολεπτα..Μπορω να xrhsimopoiv to tsmuxer για ολα σαν προεπιλογη?Και κατι αλλο,πως βαζω να αναγνωριζει τους ελληνικους υποτιτλους και να μην τα βγαζει αλαμπουρνεζικα?Σορι αν σας πρηζω...
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 Media Server

Πιστεύω πως έχει δίκιο ο pseiras..Προτίνω να δοκiμασεις πρόχειρα να συδεθείς με ενα καλώδιο δικτύου ωστε να δεις αν φταιει η ασύρματη σύνδεση..
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Έχω την εξής ερώτηση:

Συνδέοντας το laptop με το PS3 με σύνδεση 1Gbs και καλώδιο cat6 θα μπορώ να βλέπω mkv.
Τι θα γίνεται όμως με τον ήχο?

Δηλαδή, μέχρι στιγμής ο ενισχυτής είναι συνδεδεμένος με το PS3 με οπτική ίνα.
Θα περνάει λοιπόν από εκεί και ο ήχος σαν Dolby Digital από το PS3 στον ενισχυτή μου?
(ή χρειάζεται να συνδέσω το Laptop με τον ενισχυτή?)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Οχι θα περναει ο ηχος απο το ps3 στο ενισχυτη σου κανονικα.
Απλα πηγαινε στις ρυθμισεις του ps3 "Sound Settings" και τικαρε οτι σε ενδιαφερει.
 


Μηνύματα
152
Reaction score
0
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω σε τι format παίζει ή μετστρέπει το PS3 ένα αρχείο π.χ. 1080p από το PC και σε τι τελικά ανάλυση το παίζει?

Δηλαδή, το υποβιβάζει σε κάτι άλλο ή απλά το παίζει στην αρχική HD ανάλυση που είχε?


Ρωτάω γιατί αν τελικά δεν το υποβιβάζει και παραμένει αυθεντικό HD, μόλις γυρίσω αύριο στήνω δίκτυο.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Εννοείς το PS3 media server, έτσι? όχι το PS3....

Ανάλογα το αρχείο. Απλά στο 99,9% των περιπτώσεων το αρχείο θα μετατραπεί σε ροή MPEG2-PS και θα σταλεί στο PS3. Τώρα ανάλογα με την δυνατότητα του δικτύου σου μπορείς να έχεις απο πολύ καλή ποιότητα (ίση δηλαδή με το αρχικό video) αλλά και χειροτερη και αυτό επειδή ενα σχετικά καλής ποιότητας 1080p σήμα σημαίνει τρελό bit-rate.
πχ σε μια ταινία που δοκίμασα πρόσφατα, η μοναδική που έχω δει και είναι 1080 σε 16:9 (έχει δηλαδή πράγματι 1080 γραμμές πληροφορίας και όχι μαυρες μπάρες πάνω-κάτω) σε ματρόσκα 12Gb περίπου, το ps3 έδειχνε σε σημεία πάνω απο 120Mbps bit-rate και φυσικά έκανε κολήματα στο 100άρι δίκτυό μου. Και αυτό με ρύθμιση να στέλνει ένα full frame κάθε 3 frames.
Το ίδιο βίντεο χωρίς transcoding, πέρναγε σαν MPEG4 χαλαρότατα με bit-rate 5-20Mpbs.

Το 99.9% των περιπτώσεων, κολάει στο ότι όταν έχεις υπότιτλους, δεν μπορείς να αποφύγεις το transcoding....
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλημερα σε ολους, μια ερωτηση να κανω:

Ειμαι στην διαδικασια να παρω ενα ps3 και βασικο ρολο θα παιξει κατα ποσο θα μπορεσει να αντικαταστησει το wdtv live που εχω για να βλεπω ταινιες μεσω δικτυου.

Το θεμα μου ειναι οτι οι "πηγες" μου ειναι και pc (vista) αλλα και mac (snow leopard). Θα καταφερω να συνδεθω και με τα δυο ή μπορει να υπαρχει ασυμβατοτητα με το mac?

Επισης, επειδη τα pc δεν μου χρειαζονται πλεον (mac rules) και θα χρησιμοποιουνται μονο για downloading, τι προτεινεται να τους περασω vista, xp pro, 7 ?

Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Media Server

Το PS3 Media server τρέχει και σε MacOSX.
Δεν το έχω δοκιμάσει καθώς δεν ξέρω το κατα πόσο αποδίδει σε Hacindosh αλλά μπορείς να "χαζέψεις" λίγο στο φόρουμ τους να πάρεις μια ιδέα.

Οσον αφορά στο PC απο 7 δεν έχω ιδέα για την συγκεκριμένη χρήση, απλά απο την εμπειρία των Vista προτείνω να τα προσπεράσεις σφυρίζοντας αδιάφορα.... Τους έχω δώσει άπειρες ευκαιρείες αλλά απλά δεν.....
 

Μηνύματα
72
Reaction score
0
Ουφ. Σπασιμο νευρων.
Κατεβασα το λογισμικο που αναφερουμε πριν λιγες σελιδες.
Το εγκαθιστω κανονικα.
Εχω δικτυο 1 GBIT, αντιστοιχα καλωδια κλπ.
Το PS3 μπαινει κανονικα στο δικτυο, κατεβαζει αναβαθμισεις κλπ.
Τρεχω το προγραμμα κανονικα, δεν βλεπει το PS3 και μου βγαζει ενα κοκκινο Χ. Μου λεει ομως κατω δεξια πως βρεθηκε το PS3 Media Server και σαν επιλογη στα network connections μου εχει την invoke. Το παταω και δεν κανει τιποτα.
Παω στο PS3 ψαχνω για media servers, τιποτα.
Καμια βοηθεια πριν το πεταξω???? :110::110:
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Re: PS3 Media Server

Ουφ. Σπασιμο νευρων.
Κατεβασα το λογισμικο που αναφερουμε πριν λιγες σελιδες.
Το εγκαθιστω κανονικα.
Εχω δικτυο 1 GBIT, αντιστοιχα καλωδια κλπ.
Το PS3 μπαινει κανονικα στο δικτυο, κατεβαζει αναβαθμισεις κλπ.
Τρεχω το προγραμμα κανονικα, δεν βλεπει το PS3 και μου βγαζει ενα κοκκινο Χ. Μου λεει ομως κατω δεξια πως βρεθηκε το PS3 Media Server και σαν επιλογη στα network connections μου εχει την invoke. Το παταω και δεν κανει τιποτα.
Παω στο PS3 ψαχνω για media servers, τιποτα.
Καμια βοηθεια πριν το πεταξω???? :110::110:
Για να ξεκινήσεις απο κάπου, απενεργοποίησε ότι είδους firewall έχεις (είτε το built-in των Windows είτε κάποιο τρίτου κατασκευαστή) και τρέξε τον media server σαν administrator....
 

Μηνύματα
72
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: PS3 Media Server

Για να ξεκινήσεις απο κάπου, απενεργοποίησε ότι είδους firewall έχεις (είτε το built-in των Windows είτε κάποιο τρίτου κατασκευαστή) και τρέξε τον media server σαν administrator....
Σε ευχαριστω πολυ, ετρεξε κανονικα και μεσα απο το PS3 ειδα κανονικα τα αρχεια μου.
Ποια ομως ειναι αυτα τα οποια παιζουν 100% ?? (με τι καταληξη)????
δοκιμασα μερικα MKV και δεν.....:108:
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: PS3 Media Server

Σε ευχαριστω πολυ, ετρεξε κανονικα και μεσα απο το PS3 ειδα κανονικα τα αρχεια μου.
Ποια ομως ειναι αυτα τα οποια παιζουν 100% ?? (με τι καταληξη)????
δοκιμασα μερικα MKV και δεν.....:108:
Περίεργο, καθώς αυτή είναι η ουσία... να παίζουν τα mkv...
Συνήθως με τις default ρυθμίσεις μια χαρά παίζουν. Τι ακριβώς εννοείς ότι δεν παίζουν? βγάζει κάποιο μήνυμα?

Εχεις αλλάξει κάποια απο τις default ρυθμίσεις?
Τα αρχεία αυτά ο υπολογιστής σου τα παίζει? αν ναι, με τι codecs?
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Νίκο, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνεις.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, αν γίνεται.

Τρέχοντας κάποια 1080p mkv, όπως ήταν αναμενόμενο, μέσω του wireless έπαιζαν με σπασίματα.
Μετά έκανα copy από το PS3 το αρχείο στον δίσκο του PS3 και τα έτρεξα από εκεί.
Ε τότε, λειτουργόυσε κανονικά χωρίς σπασίματα, ένα μικρό που δοκίμασα. Δεν δοκίμασα μεγάλο αρχείο.

Αυτό είναι κάτι το λογικό ή απλά τύχη?
Γιατί αν αυτό μου εξασφαλίσει σταθερότητα, απορρίπτω αμέσως την αγορά αυτόνομου media player.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.293
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top