Quiz

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.262
Reaction score
8.824
Σαν υποθεση εργασιας, να κανω μια περισσοτερο πρακτικη προσεγγιση στο θεμα; Καποιοι πηγατε στο συγκριτικο μεταξυ 9000 και χ30. Αποτελει κοινη παραδοχη οτι ο χ30 σε 2D ηταν ανωτερος του 9000. Αν ομως το κοστος λειτουργιας και αγορας (συνολικο δηλαδη) στις 2000 με 2500 ωρες ηταν διπλασιο για τον jvc θα ηταν αδιαφορο για τον δυνητικο αγοραστη; ή θα αποτελουσε ενα κριτηριο μειζονος σημασιας; (τα νουμερα ειναι τυχαια φυσικα).
Θα σου απαντήσω με έναν πρωτότυπο τρόπο. Πόσοι απ' αυτούς που πήγαμε στο συγκριτικό κι αγοράσαμε μετά προβολέα πήραμε τον jvc και πόσοι τον epson; Απ' όσο θυμάμαι εγώ, ο Στάθης κι ο Κλέων πήραμε τον 30άρι. Πήρε κάποιος τον epson; Νομίζω κανείς. Ο Λάμπρος τον είχε ήδη. Ήταν τόσο χειρότερος ο 9000; Όχι. Πιθανότατα η διαφορά τιμής μας δελέασε. Αν ήταν στο ύψος που θέτεις (ουσιαστικά θα μιλάγαμε για τον x-70) δε θα το σκεφτόμουν. Αλλά και πάλι είναι εντελώς υποκειμενικό αυτό.
Το κόστος λειτουργίας δε μπορεί να ληφθεί πραγματικά υπόψιν, γιατί κανείς δε μπορεί να ξέρει σε καινούρια μοντέλα τι κουσούρια θα βγάλουν μελλοντικά. Το μόνο που σκέφτηκα είναι πόση πτώση φωτεινότητας "επιτρέπει" το σύστημα μου στη λάμπα να απολέσει. Υπό κανονικές συνθήκες έχω περιθώρια για μια απώλεια της τάξης του 25-30%. Σε πόσες ώρες θα γίνει αυτό; Έλα ντε! Υποθέτω κάτω απο 1000 ώρες.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Quiz

η αγορα ενος προβολεα ειναι θεμα τσεπης και μεχρι που θες να φτασης σε πιστοτητα.

μεγαλη εικονα μπορεις ναχεις και με 500 ευρω....

ηδη με 750 ευρα παιρνεις 1080p .....με φως να φαν και οι κοτες...:116:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.055
Reaction score
95.763
Απάντηση: Quiz

γιαυτον τον κακομοιρη (abcdefg) τι μπορεις να πεις....!!!!!

τον λυπαμαι που του αλλαζουν συνεχεια χρωμα και ονομα.....κανε κατι ρε Γιωργο

τρωει
τωρα και διαβαζει..

Βρεεεεε... έχεις βάλει κάμερα σπίτι μου; :142:


...ηδη με 750 ευρα παιρνεις 1080p......με φως να φαν και οι κοτες...:116:
Νέλσοναααααα... :143:
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Quiz

Νίκο δεν νομίζω να χρειαζόταν να δώσω κάτι παραπάνω από το προφανές.
Είναι δυνατόν να σκεφτεί κανείς το δικό σου ακραίο σενάριο;
Ειλικρινά αρχίζω να πιστεύω ότι τρέφεις μια εμπάθεια ή στην συγκεκριμένη μάρκα ή στο πρόσωπό μου. Δεν εξηγείται διαφορετικά. Το λέω σαν διαπίστωση και σταματάω εδώ αυτό το θέμα.




Ναι στο εξήγησα και σε προηγούμενο post. Εάν σου φαίνεται θαύμα 5,4% πτώση φωτεινότητας στον συγκεκριμένο προβολέα πως θα ονόμαζες την πτώση φωτεινότητας σε προβολέα μεγάλης εταιρίας που χρησιμοποιεί Xenon λάμπες με πτώση φωτεινότητας περίπου 30% στις πρώτες 100;



Προφανώς δεν μιλάς σοβαρά. Για να είναι μαθηματικά άτοπο θα πρέπει η συλλογιστική μου μέθοδος κατά την οποία αποδεικνύω την αλήθεια των μετρήσεων μου με βάση τα γεγονότα είναι ψευδής ή λανθασμένη.
Λοιπόν ψευδής δεν είναι αλλά ούτε και λανθασμένη.
Για το πρώτο δεν το συζητώ για το δεύτερο όμως θα σου απαντήσω.
Έστω ότι δεν καλίμπραρα εκ νέου τον συγκριμένο προβολέα και έπαιρνα μια απλή μέτρηση. Δεν θα μπορούσες να την αποκαλέσεις λανθασμένη. Ο λόγος απλός. Έγινε ακριβώς στις ίδιες συνθήκες. (προβολέας απόσταση, όργανο μέτρησης, pattern κλπ ). Θα μπορούσαμε, εάν θέλεις, να πούμε ότι ο προβολέας δεν έχασε το φως του αλλά άλλαξε πολύ στην χρωματική του απόδοση.
Στην διάρκεια ζωής, στην συγκεκριμένη περίπτωση, της λάμπας δεν υπάρχει κάτι που αυξάνει με τον χρόνο. Όλα τείνουν να μειωθούν με διαφορετικό ποσοστό, αλλά υπάρχει φθίνουσα πορεία. Άρα το πράσινο μπορεί να υπερτερούσε σε σχέση με τα άλλα δύο πρωτεύοντα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αυξανόταν. Η συλλογιστική σου αυτή είναι απόλυτα λανθασμένη.


Πολύ λιγότερο από μονάδα.



Α) 166 Lux καλιμπραρισμένος και (80 ώρες)
Β) 157 Lux καλιμπραρισμένος (450 ώρες).
Mανώλη δεν τρέφω καμία εμπάθεια ούτε στο προσωπό σου ούτε στην epson.Aν πιστεύεις κάτι τέτοιο επειδή τόλμησα και αμφισβήτησα τα λεγόμενα σου ,διακαιολογημένα πιστεύω, δικαίωμα σου.
δεν θα συνεχίσω την κουβέντα πάνω στο τεχνικό κομμάτι διότι δυσανασχετείς απο ότι κατάλαβα.

Εγώ περίμενα απο έναν επαγγελματία του χώρου πρώτα απο όλα να αναφέρει το τεράστιο πρόβλημα της σειράς 9000 (πράγμα που δεν έχεις κάνει) ,δηλαδή οτι περισσότεροι απο μισοί ιδιοκτήτες του τον επέστρεψαν τουλάχιστον 1 φορά για service,για διάφορους λόγους ,κάτι πρωτοφανές στα ιστορικά και κάτι που το γνωρίζεις πολύ καλά απο πρώτο χέρι ,και οφείλεις να το κάνεις στο βωμό της προστασίας των καταναλωτών...και οχι εγκώμια για την αντοχή του "best seller" μοντέλου στον χρόνο ,με κρυφές μετρήσεις ,αόριστα συμπεράσματα που αποσαφηνίζονται κατόπιν εορτής και μετά απο δική μου προτροπή.

Το αν είναι η δουλειά σου να προμοτάρεις εταιρίες μέσα απο το site σου είναι δικαίωμα σου .Μέσα απο δημόσια forum όμως ,πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική και διάλογο ,πράγμα που δεν σημαίνει απαραιτήτως εμπάθεια στο πρόσωπο σου ,αυτή είναι η άποψη μου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.494
Reaction score
75.078
Δε μου λέτε, τι είναι προτιμότερο - καλύτερο?

Epson καλιμπραρισμένος (και πιθανόν διορθωμένος στο οπτικό) από τον Μανώλη ή JVC out of the box?

:107:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.262
Reaction score
8.824
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Quiz

Εγώ περίμενα απο έναν επαγγελματία του χώρου πρώτα απο όλα να αναφέρει το τεράστιο πρόβλημα της σειράς 9000 (πράγμα που δεν έχεις κάνει) ,δηλαδή οτι περισσότεροι απο μισοί ιδιοκτήτες του τον επέστρεψαν τουλάχιστον 1 φορά για service,για διάφορους λόγους ,κάτι πρωτοφανές στα ιστορικά και κάτι που το γνωρίζεις πολύ καλά απο πρώτο χέρι ,και οφείλεις να το κάνεις στο βωμό της προστασίας των καταναλωτών...και οχι εγκώμια για την αντοχή του "best seller" μοντέλου στον χρόνο ,με κρυφές μετρήσεις ,αόριστα συμπεράσματα που αποσαφηνίζονται κατόπιν εορτής και μετά απο δική μου προτροπή.

Το αν είναι η δουλειά σου να προμοτάρεις εταιρίες μέσα απο το site σου είναι δικαίωμα σου .Μέσα απο δημόσια forum όμως ,πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική και διάλογο ,πράγμα που δεν σημαίνει απαραιτήτως εμπάθεια στο πρόσωπο σου ,αυτή είναι η άποψη μου.
Σου υπενθυμίζω ότι τα δημόσια forum δεν προτίθενται να φιλοξενούν ότι χοντράδα κατεβαίνει στον καθένα, όταν μάλιστα δεν στοιχειοθετείται κανένα τεκμήριο. Χρησιμοποιείς κάποιους άκρως προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.
Το forum αυτό δε θα σου δώσει αυτό το βάθρο. Θεώρησε ότι σε προειδοποίησα.
Παρακαλώ τον Μανώλη κι οποιονδήποτε άλλον να μην απαντήσει καν.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Quiz

Mανώλη δεν τρέφω καμία εμπάθεια ούτε στο προσωπό σου ούτε στην epson.Aν πιστεύεις κάτι τέτοιο επειδή τόλμησα και αμφισβήτησα τα λεγόμενα σου ,διακαιολογημένα πιστεύω, δικαίωμα σου.
δεν θα συνεχίσω την κουβέντα πάνω στο τεχνικό κομμάτι διότι δυσανασχετείς απο ότι κατάλαβα.

Το θέμα αυτό ανοίχτηκε πάνω σε ένα τεχνικό θέμα και θα ήθελα να το συνεχίσουμε και να μην το αφήσουμε. Αυτό θα έκανε καλό σε όλους όσους μας διαβάζουν.
Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης ενός forum.
Λοιπόν περιμένω τον αντίλογό σου με στοιχεία.

Εγώ περίμενα απο έναν επαγγελματία του χώρου πρώτα απο όλα να αναφέρει το τεράστιο πρόβλημα της σειράς 9000 (πράγμα που δεν έχεις κάνει) ,δηλαδή οτι περισσότεροι απο μισοί ιδιοκτήτες του τον επέστρεψαν τουλάχιστον 1 φορά για service,για διάφορους λόγους ,κάτι πρωτοφανές στα ιστορικά και κάτι που το γνωρίζεις πολύ καλά απο πρώτο χέρι ,και οφείλεις να το κάνεις στο βωμό της προστασίας των καταναλωτών...και οχι εγκώμια για την αντοχή του "best seller" μοντέλου στον χρόνο ,με κρυφές μετρήσεις ,αόριστα συμπεράσματα που αποσαφηνίζονται κατόπιν εορτής και μετά απο δική μου προτροπή.

Προφανώς δεν ξέρεις να διαβάζεις σωστά.
Το κείμενο μου ήταν το εξής:

«Η απάντηση στο QUIZ ειναι ο EPSON EH-TW-9000.
Τον Μαιο είχαμε δοκιμάσει τον EPSON EH-TW-9000 αναλυτικό review του οποίου μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αποτέλεσε Best Seller για την Ελληνική αγορά.
Πέρα όμως από την εμπορική πορεία ενός μοντέλου καλό είναι να γνωρίζουμε και την απόδοση του σε βάθος χρόνου.
Για αυτόν τον σκοπό μας βοήθησε ένας καλός φίλος, ιδιοκτήτης του εν λόγω προβολέα.
Οι μετρήσεις έγιναν με pattern 100% full field και σας παραθέτω αναλυτικές μετρήσεις;
28/03/2012​
200 hours
13/05/2012​
285 hours
01/07/2012​
340 hours
18/08/2012​
405 hours
17/11/2012​
447 ours
Η συνολική πτωση της φωτεινότητας ήταν μόνο 5.4%.
Αυτούς όμως τους οκτώ μήνες ενώ η φωτεινότητα είχε πέσει ελάχιστα δεν ήταν ίδια και η χρωματική συμπεριφορά του προβολέα.
Σας παραθέτω στοιχεία πως ο συγκεκριμένς προβολέας έπαιζε τον Μάρτιο και πως μετά από οκτώ μήνες.»


Όπως διαβάζεις αναφέρομαι μόνο στην πτώση της φωτεινότητας και πουθενά αλλού. Είναι κάτι που μου έκανε εντύπωση και βγήκα με στοιχεία και το ανάφερα.
Εσύ υπονοείς ότι καλύπτω προβλήματα που είχε το απερχόμενο μοντέλο και μάλιστα έχω στοιχεία.

Πάλι και εδώ κάνεις λάθος. Δεν έχω και για αυτόν τον λόγο δεν βγαίνω δημόσια να αναφέρω κάτι. Όταν αναφέρομαι σε κάτι αναφέρομαι με στοιχεία. Και να ξέρεις ότι εάν πέσουν στα χέρια μου θα τα δημοσιεύσω. Αυτό αποτελεί δέσμευση.

Αλήθεια εσύ που γνωρίζεις ότι είχαν τόσα προβλήματα και μάλιστα σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50%; Μέσα από την εταιρεία ή από κάποιου άλλου είδους εσωτερική πληροφόρηση;

Το αν είναι η δουλειά σου να προμοτάρεις εταιρίες μέσα απο το site σου είναι δικαίωμα σου .Μέσα απο δημόσια forum όμως ,πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική και διάλογο ,πράγμα που δεν σημαίνει απαραιτήτως εμπάθεια στο πρόσωπο σου ,αυτή είναι η άποψη μου.

Τα αναγραφόμενα σου είναι αναληθή και σε παρακαλώ να ανακαλέσεις.
Που είδες να προμοτάρω εταιρεία; Θέλεις να πεις ότι είμαι ο μοναδικός παγκοσμίως που λέει καλά λόγια για την απόδοση του συγκεκριμένου μοντέλου;
Όταν κάνεις μια δοκιμή δεν κρίνεις την αντοχή του στον χρόνο και ούτε είναι αυτός ο σκοπός του.
Εάν μας δίνανε οι εταιρείες ένα προβολέα για τεστ μακράς διάρκειας τότε θα μπορούσα να αναφέρω ασφαλή συμπεράσματα.
Είμαι ανοιχτός στον διάλογο, την κριτική και για αυτόν τον λόγο απαντώ στα λεγόμενα σου και δεν σταμάτησα τη συζήτηση.
Λοιπόν είμαι εδώ για να απαντήσω σε κάθε ερώτηση σου .
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Quiz

Σου υπενθυμίζω ότι τα δημόσια forum δεν προτίθενται να φιλοξενούν ότι χοντράδα κατεβαίνει στον καθένα, όταν μάλιστα δεν στοιχειοθετείται κανένα τεκμήριο. Χρησιμοποιείς κάποιους άκρως προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.
Το forum αυτό δε θα σου δώσει αυτό το βάθρο. Θεώρησε ότι σε προειδοποίησα.
Παρακαλώ τον Μανώλη κι οποιονδήποτε άλλον να μην απαντήσει καν.
Γιώργο δεν μπορώ να κρυφτώ.
Όταν σε κατηγορούν δεν πρέπει να αφήσεις διάφορα πράγματα να αιωρούνται και πρέπει να απαντηθούν.
Εγω πάντως θα συνεχίσω να απαντώ σε τεχνικά θέματα ενώ θα παρακαλέσω τον Νικο να ανακαλέσει τα όσα είπε και άφησε να εννοηθούν για το άτομό μου.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.472
Reaction score
94.523
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Quiz

Σου υπενθυμίζω ότι τα δημόσια forum δεν προτίθενται να φιλοξενούν ότι χοντράδα κατεβαίνει στον καθένα, όταν μάλιστα δεν στοιχειοθετείται κανένα τεκμήριο. Χρησιμοποιείς κάποιους άκρως προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.
Το forum αυτό δε θα σου δώσει αυτό το βάθρο. Θεώρησε ότι σε προειδοποίησα.
Παρακαλώ τον Μανώλη κι οποιονδήποτε άλλον να μην απαντήσει καν.
Προσυπογράφω. Με μοναδική μου διαφοροποίηση στο δικαίωμα του Μανώλη Καστρουνή να απαντήσει.

Και του tegonik να ανακαλέσει.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Quiz

Γιώργο δεν μπορώ να κρυφτώ.
Όταν σε κατηγορούν δεν πρέπει να αφήσεις διάφορα πράγματα να αιωρούνται και πρέπει να απαντηθούν.
Εγω πάντως θα συνεχίσω να απαντώ σε τεχνικά θέματα ενώ θα παρακαλέσω τον Νικο να ανακαλέσει τα όσα είπε και άφησε να εννοηθούν για το άτομό μου.
καλα....κεσυ μην τα παιρνεις σοβαρα τα γραφομενα του.....ολοι γνωριζουν οτι δεν εχει σχεση με το αθλημα

αλλα εχει αυτη την ....... στον εγκεφαλο που χρειαζεται..:116:

[YOUTUBE]UA47ofd-xlQ[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Quiz

Δε μου λέτε, τι είναι προτιμότερο - καλύτερο?

Epson καλιμπραρισμένος (και πιθανόν διορθωμένος στο οπτικό) από τον Μανώλη ή JVC out of the box?

:107:
ο epson μπορει να παιξει(οσο υπαρχει)ορθα αφου εχει την δυνατοτητα καλιμπραρισματος.

ο jvc χ30 δεν μπορει να το κανει αυτο......ασχετα εαν στις πρωτες ωρες μπορει να καθεται καλα απο μαμα........μετα απο καποιες ωρες θα φυγει χρωματικα οπως ειδαμε και θα βλεπεις λαθος

ο jvc θελει και scaler

Ειναι ο μονος προβολεας που μπορεις να κρατησεις αρκετο καιρο χωρις να χρειαζεται αλλαγη,μιας και δεν θα δεις μεγαλες βελτιωσεις απο τα νεα μοντελα....
βελτιωση στο ansi contrast
o πρωτος με τον τελευταιο jvc εχουν διαφορα περιπου 120:1


δλδ συστηνεται μαζι με scaler για πολυ καιρο.
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Θα σου απαντήσω με έναν πρωτότυπο τρόπο. Πόσοι απ' αυτούς που πήγαμε στο συγκριτικό κι αγοράσαμε μετά προβολέα πήραμε τον jvc και πόσοι τον epson; Απ' όσο θυμάμαι εγώ, ο Στάθης κι ο Κλέων πήραμε τον 30άρι. Πήρε κάποιος τον epson; Νομίζω κανείς. Ο Λάμπρος τον είχε ήδη. Ήταν τόσο χειρότερος ο 9000; Όχι. Πιθανότατα η διαφορά τιμής μας δελέασε. Αν ήταν στο ύψος που θέτεις (ουσιαστικά θα μιλάγαμε για τον x-70) δε θα το σκεφτόμουν. Αλλά και πάλι είναι εντελώς υποκειμενικό αυτό.
Το κόστος λειτουργίας δε μπορεί να ληφθεί πραγματικά υπόψιν, γιατί κανείς δε μπορεί να ξέρει σε καινούρια μοντέλα τι κουσούρια θα βγάλουν μελλοντικά. Το μόνο που σκέφτηκα είναι πόση πτώση φωτεινότητας "επιτρέπει" το σύστημα μου στη λάμπα να απολέσει. Υπό κανονικές συνθήκες έχω περιθώρια για μια απώλεια της τάξης του 25-30%. Σε πόσες ώρες θα γίνει αυτό; Έλα ντε! Υποθέτω κάτω απο 1000 ώρες.
Τωρα αρχιζουμε να οριζουμε μια κοινα αποδεκτη βαση συζητησης. Δηλαδη αγορασατε προβολεα που ΔΕΝ γνωριζατε ποσο θα σας κοστισει!! ακριβως γιατι σχεδον κανενας δεν το υπολογιζει (δεν βγαζω τον εαυτο μου εξω γιατι και εγω καπως ετσι αποφασισα και αυτο θελω να διορθωσω στην επομενη αγορα μου). Ωραια πραγματα δηλαδη, ή εχουμε λεφτα και δεν το ξερουμε ή λειτουργουμε με βαση την τυχαιοτητα.

Το υψος που θετω ειναι αυθαιρετο αλλα υπαρκτο σε καποια μοντελα. Σκεψου οτι υπαρχουν προβολεις που θελουν αλλαγη λαμπας στις 1000 ωρες και αλλοι στις 2000 ωρες. Ταυτοχρονα αν απαιτειται καλιμπραρισμα στον πρωτο ανα 500 ωρες ενω στον δευτερο ανα 1000 ωρες μπορεις να βγαλεις μονος σου τα συμπερασματα για το πραγματικο κοστος και των δυο.

Για παραδειγμα ο Runco του Δημητρη και του Γιαννη μαλλον ειναι φθηνοτερος απο τον 95 της Sony.
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Re: Quiz

ο epson μπορει να παιξει(οσο υπαρχει)ορθα αφου εχει την δυνατοτητα καλιμπραρισματος.

ο jvc χ30 δεν μπορει να το κανει αυτο......ασχετα εαν στις πρωτες ωρες μπορει να καθεται καλα απο μαμα........μετα απο καποιες ωρες θα φυγει χρωματικα οπως ειδαμε και θα βλεπεις λαθος

ο jvc θελει και scaler

Ειναι ο μονος προβολεας που μπορεις να κρατησεις αρκετο καιρο χωρις να χρειαζεται αλλαγη,μιας και δεν θα δεις μεγαλες βελτιωσεις απο τα νεα μοντελα....
βελτιωση στο ansi contrast
o πρωτος με τον τελευταιο jvc εχουν διαφορα περιπου 120:1


δλδ συστηνεται μαζι με scaler για πολυ καιρο.
Δηλαδη Κωστα αν ειναι να δωσω 5κ για προβολεα και scaler, να αλλαζω λαμπα καθε 1000 ωρες και να καλιμπραρω καθε 500 γιατι ματια μου να μην αγορασω τον LED της Runco να εχω ησυχο το κεφαλι μου αφου δε φευγει χρωματικα και τελικα να μου βγει και φθηνοτερος;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Quiz

εαν τα βαλεις κατω εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας οβερολ με τους jvc και δεν πληρωνεις τοσα οσα κανει ενας led σε βαθος χρονου.

ομως εχεις την ησυχια σου με εναν led σχετικα με την συμπεριφορα τους χρωματικα.
......δλδ και αυτος θελει μια φορα το χρονο το μαστορεμα του......
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Quiz

εαν τα βαλεις κατω εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας οβερολ με τους jvc και δεν πληρωνεις τοσα οσα κανει ενας led σε βαθος χρονου.

ομως εχεις την ησυχια σου με εναν led σχετικα με την συμπεριφορα τους χρωματικα.
......δλδ και αυτος θελει μια φορα το χρονο το μαστορεμα του......
Α. Η ποιοτητα εικονας οβερολ ειναι καλυτερη στους jvc (!);

Β. Δηλαδη ας πουμε ανα 100 ωρες οι αποκλισεις απο το αρχικο καλιμπραρισμα ειναι παρομοιες; ή για να ειναι παρομοιες θα πρεπει να ρυθμιζω τον jvc ανα 100 ωρες;

ΥΓ. Μιλαμε συγκεκριμενα για τον χ30 ή για αλλα μοντελα jvc;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Quiz

η βιντεοπροβολη εχει να κανει με τι θελεις να βλεπεις και ποσα πληρωνεις γιαυτο.....

το led σε dlp ειναι καταδικασμενο απο την στιγμη που η αντιθεση του ειναι μικρη.
....ο δικο σου εχει καλυτερη αντιθεση απο τον led.....αλλα εσυ θελεις πιο συχνα ρυθμιση.

διαλεξε.......ποιοτητα εικονας η μεγαλυτερη σταθεροτητα....

εγω προτιμω το πρωτο......
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Quiz

Α. Η ποιοτητα εικονας οβερολ ειναι καλυτερη στους jvc (!);

Β. Δηλαδη ας πουμε ανα 100 ωρες οι αποκλισεις απο το αρχικο καλιμπραρισμα ειναι παρομοιες; ή για να ειναι παρομοιες θα πρεπει να ρυθμιζω τον jvc ανα 100 ωρες;

ΥΓ. Μιλαμε συγκεκριμενα για τον χ30 ή για αλλα μοντελα jvc;
α)Ναι

β)αυτα μπορει να στα πει ο Μανωλης...

θεωρω οτι καθε 200 ωρες θελεις τεστ παπ......ολοι οι προβολεις με λαμπες....

...... και οι led με υδροψυξη (sim) πρεπει να ειναι καλυτεροι
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Quiz

και μιας και μιλαμε για ποιοτητα.....να πουμε οτι αποκλισεις εως 3% ειναι μεσα στις προδιαγραφες απεικονισης.......
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.906
Μηνύματα
2.881.007
Members
37.963
Νεότερο μέλος
Fanis T
Top