Rack project, επιτέλους, τέλος


D

Dimkal

Guest
Και απο μενα μπράβο.
Δηλαδη με απλά λογια, ποιος κοτσυφας που και το τζοκερ να κερδιζε, θα εδινε στον καθε πουθενά 4000 για ενα επιπλο;;
Εχω φτιαξει κατα καιρους κατασκευες, rack, sub, ηχεια κλπ.
Σου στοιχιζει ελαχιστα και εχεις και τη χσρα της δημιουργιας.
Η ξυλεια σου ειναι 25mm??
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Και απο μενα μπράβο.
Δηλαδη με απλά λογια, ποιος κοτσυφας που και το τζοκερ να κερδιζε, θα εδινε στον καθε πουθενά 4000 για ενα επιπλο;;
Εχω φτιαξει κατα καιρους κατασκευες, rack, sub, ηχεια κλπ.
Σου στοιχιζει ελαχιστα και εχεις και τη χσρα της δημιουργιας.
Η ξυλεια σου ειναι 25mm??
Τα μπροστινά πόδια είναι μασίφ δρυς 8Χ8cm. Το πίσω μασίφ δρυς 15Χ3cm. Τα ράφια MDF sandwich 4cm.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το ρακ του φίλου το οποίο είναι πανέμορφο αλλά ούτε να υπερασπιστώ το ρακ του λινκ και την τιμή πωλησης του(δεν τα γνωρίζω κάν),το μόνο κοινό που έχουν είναι το σχέδιο.
Επίσης τα ρακ στοχεύουν στη στήριξη των συσκευών ήχου δηλαδή απομόνωση απο κραδασμούς και δευτερευόντως στην τακτοποίηση.
Δηλαδή τα ρακ ακούγονται διαφορετικά αλλά αυτό είναι άλλο τεράστιο θέμα συζήτησης.:o
Συνοψίζοντας το κόστος αναφέρεται σε εντελώς διαφορετικά πράγματα που γενικά εδώ μέσα χαρακτηρίζονται σαν «ικριωματα»;)
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το ρακ του φίλου το οποίο είναι πανέμορφο αλλά ούτε να υπερασπιστώ το ρακ του λινκ και την τιμή πωλησης του(δεν τα γνωρίζω κάν),το μόνο κοινό που έχουν είναι το σχέδιο.
Επίσης τα ρακ στοχεύουν στη στήριξη των συσκευών ήχου δηλαδή απομόνωση απο κραδασμούς και δευτερευόντως στην τακτοποίηση.
Δηλαδή τα ρακ ακούγονται διαφορετικά αλλά αυτό είναι άλλο τεράστιο θέμα συζήτησης.:o
Συνοψίζοντας το κόστος αναφέρεται σε εντελώς διαφορετικά πράγματα που γενικά εδώ μέσα χαρακτηρίζονται σαν «ικριωματα»;)
Βασικά για το σχέδιο χρησιμοποίησα το εν λόγω ρακ. Πάντως και ακριβώς ίδιο αν το έκανα (με διπλά αποσπώμενα ράφια που κάθονται με ακίδες, το κόστος θα πήγαινε περίπου 150 ευρώ πιο πανω (κυρίως λόγω του κόστους των ακίδων)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
πριν ακουσω και πολλες φορες και επαναλαμβανομενα μαλιστα διαφορες σε στηριξη και διαφορα ρακ, ελαφρως...γελουσα...
μετα βεβαια καταλαβα γιατι κοστιζουν και οντως, οπως ειπε ο αγαπητος Γκονης, τα μονα που ναι ομοια ειναι το σχεδιο και καποια ομοια υλοποιηση!

Κατα τ αλλα πανεμορφο και καλοριζικο! Μπραβο!
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Σε αναπαραγωγή ψηφιακού περιεχομένου από πσηφιακους ενισχυτές τα ρακ τα έχουμε μόνο για ομορφιά....
 





Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Έχεις κάποιο dedicated χωρο που ακους; Είναι ηχητικά φροντισμένος; Έχει αλλα έπιπλα μέσα; Σε τι εντάσεις ακούς; Από τι μέσο ακούς;
Όχι.
Όχι όσο θα ήθελα καθώς είναι σαλόνι και βγαίνει πολύ ακριβά η δουλειά.
Είναι σαλόνι Αλλά ακούω σχετικά near field
Οι εντάσεις σπάνια θα ξεπεράσουν τα 80db. Συνήθως ακούω βράδυ και ακόμα πιο χαμηλά. Ευτυχώς τα ηχεία μου έχουν "ενσωματωμένο loudness" και ο ενισχυτης μου φτάνει για τη σωστή οδήγηση τους.
Ακούω αποκλειστικά από dac μέσω υπολογιστή τον οποίο δυστυχώς πάρα τη μεγαλη ψυκτρα δεν τολμαω να θεσω σε λειτουγια κανοντας bypass τον ανεμιστηρα γιατι ειμαι κοτα. Καποια στιγμη πρεπει να γεμισω το (dedicated) PC με ssd και να κοψω τον ανεμιστηρα. Ή να πάω σε fanless linux streamer Αλλά έχω καραβολευτει με το jriver και το app του.

Έπιπλο δεν έχω τίποτα ιδιαίτερο. Για στήριξη επί αυτού έχω απλά βάλει κάτω από dac προ και τελικό τις γνωστές bamboo ταβλες κοπής του ikea.
Ενώ θα ήθελα πολύ να μην κάνουν δουλειά για να χωρέσω dac και προ μέσα στο επιπλο (Δε χωράνε με τις ευμεγεθεις ταβλες κοπής και τα δυο και το dac κάθεται πάνω και όχι μέσα στο επιπλο) Δε γίνεται. Χάνω πάρα πολύ σε εστίαση και ίσως σώματα.
Ο τελικός είναι πάνω σε ταβλα κοπής επίσης πάνω στο μαρμάρινο πάτωμα το οποίο ομολογουμένως κόβει πολλά από κραδασμούς σε σχέση με ξύλο ή κακοπερασμενα πλακάκια με τσιγγουνιες στην κόλλα.
Έχω όμως και έντονο χωροταξικό με κάποια δύσκαμπτη καλώδια ρεύματος να ακουμπάνε στον πίσω τοίχο.
[DOUBLEPOST=1533591870][/DOUBLEPOST]Επίσης έχω πειραματιστεί με μάρμαρα και γρανιτες αλλά σκληραίνει ο ήχος.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Όχι.
Όχι όσο θα ήθελα καθώς είναι σαλόνι και βγαίνει πολύ ακριβά η δουλειά.
Είναι σαλόνι Αλλά ακούω σχετικά near field
Οι εντάσεις σπάνια θα ξεπεράσουν τα 80db. Συνήθως ακούω βράδυ και ακόμα πιο χαμηλά. Ευτυχώς τα ηχεία μου έχουν "ενσωματωμένο loudness" και ο ενισχυτης μου φτάνει για τη σωστή οδήγηση τους.
Ακούω αποκλειστικά από dac μέσω υπολογιστή τον οποίο δυστυχώς πάρα τη μεγαλη ψυκτρα δεν τολμαω να θεσω σε λειτουγια κανοντας bypass τον ανεμιστηρα γιατι ειμαι κοτα. Καποια στιγμη πρεπει να γεμισω το (dedicated) PC με ssd και να κοψω τον ανεμιστηρα. Ή να πάω σε fanless linux streamer Αλλά έχω καραβολευτει με το jriver και το app του.

Έπιπλο δεν έχω τίποτα ιδιαίτερο. Για στήριξη επί αυτού έχω απλά βάλει κάτω από dac προ και τελικό τις γνωστές bamboo ταβλες κοπής του ikea.
Ενώ θα ήθελα πολύ να μην κάνουν δουλειά για να χωρέσω dac και προ μέσα στο επιπλο (Δε χωράνε με τις ευμεγεθεις ταβλες κοπής και τα δυο και το dac κάθεται πάνω και όχι μέσα στο επιπλο) Δε γίνεται. Χάνω πάρα πολύ σε εστίαση και ίσως σώματα.
Ο τελικός είναι πάνω σε ταβλα κοπής επίσης πάνω στο μαρμάρινο πάτωμα το οποίο ομολογουμένως κόβει πολλά από κραδασμούς σε σχέση με ξύλο ή κακοπερασμενα πλακάκια με τσιγγουνιες στην κόλλα.
Έχω όμως και έντονο χωροταξικό με κάποια δύσκαμπτη καλώδια ρεύματος να ακουμπάνε στον πίσω τοίχο.
[DOUBLEPOST=1533591870][/DOUBLEPOST]Επίσης έχω πειραματιστεί με μάρμαρα και γρανιτες αλλά σκληραίνει ο ήχος.
Δε θελω σε καμια περιπτωση να σε προσβαλω αλλα πιστευω το προσεγγιζεις λιγο λαθος το θεμα. Σε σαλονι που τα παντα τριζουν και δε μπορουμε να κανουμε τιποτα για αυτο το rack εχει πολυ λιγη εως καθολου σημασια. Οχι δηλαδη οτι σε dedicated χωρο θα ειχε αλλα ας το αφησουμε ετσι. Αν ο υπολογιστης σου κανει θορυβο απο τα ανεμιστηρακια η λύση δεν ειναι να κανεις bypass τον ανεμιστηρα αλλα να φτιαξεις ενα custom fun curve με pwm ανεμιστηρακια κατα προτιμηση noctua. Οσο μεγαλυτερα τοσο καλυτερα γιατι τοσο λιγοτερες στροφες θα κανουν αρα και λιγοτερο θορυβος. Τωρα στις εντασεις που ακους πιστευεις οτι οι κραδασμοι ειναι ικανοι να δημιουργησουν τοσο μεγαλο προβλημα σε ενα ψηφιακο μεσο αναπαραγωγης; Εγω δηλαδη που ακουω συνηθως στα 90 με 100 db και με κορυφες να φτανουν ευκολα στα 110 με 115 δεν εχω παρατηρησει τετοιο θεμα εκτος απο ενα λαμπατο προενισχυτη που ειχα δοκιμασει σε καποια φαση στον οποιο οντως ακουγονταν οι κραδασμοι.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Θέματα τριγμων δεν υπάρχουν ιδιαίτερα. Έως καθόλου.
Πόσο μάλλον σε χαμηλές εντάσεις.

Έχω ήδη φτιάξει πρόγραμμα για τα δύο noctua στο κουτί τα οποία ποτέ δεν παίρνουν μπρος.
Αλλά η μητρική μου δεν υποστηρίζει διακοπή του ανεμιστηρα μητρικής. Ή ψύκτρα είναι η skythe mugen με το μαμά ανεμιστηρα. Το κουτί είναι πολύ ήσυχο. Το θέμα είναι οι κραδασμοί που δημιουργούνται καθώς και τα σκουπίδια από τους ανεμιστήρες.
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Πάντως το μπικίνι είναι απαραίτητο και στην ξαδέρφη της την Άννα που είναι μια χαρά κοπέλα.

Εκτός αν κάποιος έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα σε γιαπωνέζικο πορνό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Η μπουχέσα παραμένει μπουχέσα, είτε με ξυρισμένο είτε όχι.
[DOUBLEPOST=1533596045][/DOUBLEPOST]
Έχω όμως και έντονο χωροταξικό με κάποια δύσκαμπτη καλώδια ρεύματος να ακουμπάνε στον πίσω τοίχο.
Καταστροφή
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δεν ειναι γκομενάρες, ιδέες μεγαλείου έχουν. Για γέλια είναι.

Πρώτα τα βασικά, και μετά βλέπουμε.

Φτιάξτε ενα όμορφο ρακ να το χαίρεστε σαν αυτό του θέματος, και αφήστε την πολύ χαϊεντιά, αλλού είναι οι προτεραιότητες.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top