Rack project, επιτέλους, τέλος


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504

Είναι και λίγο περί ορέξεως από την άλλη.

Το ψωνισμα γενικώς είναι θέμα βέβαια...
Και στα ηχοσυστηματα κυκλοφορούν πολλά "αναφορας". Που μετά από total make over πάλι αναφοράς είναι.
Και μετά το επόμενο total makeover πάλι αναφοράς θα είναι... Σαν τις γυναίκες. Τελικά δεν υπάρχει αναφορά μάλλον. Τα γούστα αλλάζουν, οι άνθρωποι αλλάζουν...
Τα πάντα ρει. Σαν τις μεσαίες τις "σωστές".

Για να γυρίσουμε λίγο και στο θέμα, μια χαρά την ακούν τα dacs σε θέματα στήριξης ακόμα και σε συστήματα και ωτα που δεν ισχυρίζονται ότι είναι αναφορας.

Σκεφτείτε στα αναφοράς τι γινεται...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το ρακ του φίλου το οποίο είναι πανέμορφο αλλά ούτε να υπερασπιστώ το ρακ του λινκ και την τιμή πωλησης του(δεν τα γνωρίζω κάν),το μόνο κοινό που έχουν είναι το σχέδιο.
Επίσης τα ρακ στοχεύουν στη στήριξη των συσκευών ήχου δηλαδή απομόνωση απο κραδασμούς και δευτερευόντως στην τακτοποίηση.
Δηλαδή τα ρακ ακούγονται διαφορετικά αλλά αυτό είναι άλλο τεράστιο θέμα συζήτησης.:o
Συνοψίζοντας το κόστος αναφέρεται σε εντελώς διαφορετικά πράγματα που γενικά εδώ μέσα χαρακτηρίζονται σαν «ικριωματα»;)
Παντως ο στοχος μου ηταν να κανω ενα επιπλο, που να μου αρεσει, με καλα υλικα, στιβαρο και ευρυχωρο ωστε να τοποθετησω τις συσκευες τις τωρινες και ενδεχομενως καποια μελλοντικη. Φανταζομαι οτι το πρωτοτυπο που στοιχιζει περιπου 4000 ευρω, σιγουρα θα εχει καποιες κρυφες πατεντες ωστε να μην κραδαινονται οι επικαθημενες συσκευες. Αλλιως γιατι να κανει 4000 ευρω;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Για τις ακίδες να σας πω ότι είναι από ατσάλι λαδιού.
Μπαίνουν σε φούρνο, πυρώνουν στους 1100 οC περίπου, μετά τα βουτάνε σε κρύο ορυκτέλαιο και όταν κρυώσουν γίνεται η λεγόμενη "επαναφορά", δηλ. ξαναζεσταίνονται αλλά σε πιο χαμηλή θερμοκρασία, ίσα ίσα μέχρι να πάρουν μελιτζανί χρώμα.
Αυτό γίνεται για να φύγουν οι ισχυρές τάσεις από τις "ίνες" του μετάλου και να πάρουν τα μόριά του μόνιμη θέση.
Έτσι γίνεται το μέταλλο πολύ σκληρό, χωρίς να μπορεί να παραμορφωθεί η μύτη και να "κεφαλώσει" από το βάρος.
Παραμένει μυτερή παρά το βάρος που την πιέζει, αλλά δεν πρέπει να χτυπηθεί η μύτη διότι μπορεί να σπάσει.
Όταν κάτι είναι σκληρό δεν λυγίζει, σπάει.
Τέλος γίνεται χρωμίωση και αποκτά επιφάνεια καθρέπτη.

Γιατρέ χαίρομαι που σ' άρεσαν.
Το ράκ έγινε πανέμορφο. Μεγειά.
Συγχαρητήρια στον επιπλοποιό σου.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Για τις ακίδες να σας πω ότι είναι από ατσάλι λαδιού.
Μπαίνουν σε φούρνο, πυρώνουν στους 1100 οC περίπου, μετά τα βουτάνε σε κρύο ορυκτέλαιο και όταν κρυώσουν γίνεται η λεγόμενη "επαναφορά", δηλ. ξαναζεσταίνονται αλλά σε πιο χαμηλή θερμοκρασία, ίσα ίσα μέχρι να πάρουν μελιτζανί χρώμα.
Αυτό γίνεται για να φύγουν οι ισχυρές τάσεις από τις "ίνες" του μετάλου και να πάρουν τα μόριά του μόνιμη θέση.
Έτσι γίνεται το μέταλλο πολύ σκληρό, χωρίς να μπορεί να παραμορφωθεί η μύτη και να "κεφαλώσει" από το βάρος.
Παραμένει μυτερή παρά το βάρος που την πιέζει, αλλά δεν πρέπει να χτυπηθεί η μύτη διότι μπορεί να σπάσει.
Όταν κάτι είναι σκληρό δεν λυγίζει, σπάει.
Τέλος γίνεται χρωμίωση και αποκτά επιφάνεια καθρέπτη.

Γιατρέ χαίρομαι που σ' άρεσαν.
Το ράκ έγινε πανέμορφο. Μεγειά.
Συγχαρητήρια στον επιπλοποιό σου.
Καλημέρα Μιχάλη...μετά τις 15 θα είμαι Θεσσαλονίκη. Να κανονίσουμε καμιά "βλαμμένη" συνάντηση, χα χα!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.474
Καλημέρα και ερώτηση:

Άμα τρώω όσπρια, επιτρέπεται την επόμενη μέρα να ακούω απο το «στερεοφονικό» ή οι πορδές που μου ξεφεύγουν, επηρεάζουν/αλλοίωνουν τις μεσοχαμηλές;

Αναμένω τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μ' αρέσει που εδώ κάνεις λόγο για αχρείαστη ειρωνεία...

Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια στον επιπλοποιό, συγχαρητήρια και στον Μιχάλη για τις δουλειές τους.

@musicfanatic απόλαυσε τη μουσική σου!
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Αλλιως γιατι να κανει 4000 ευρω;
Κανει 4000 γιατί είναι από εταιρεία που έχει ΑΦΜ,φορολογείται,πληρώνει ΦΠΑ,έχει λειτουργικά έξοδα,κρυφά κόστη πχ διαφήμιση και πολλά αλλά και στην τιμή ενσωματώνεται το κέρδος της και το κέρδος του λιανοπωλητή.
Υποθέτω ότι στα 450€ που κόστισε το δικό σου δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ,δεν κόπηκε απόδειξη για το ποσό,δεν θα φορολογηθεί κανένας για το όλο πρότζεκτ και είναι όλοι ευχαριστημενοι;)
Αν η υπόθεση είναι λάθος διόρθωσε με
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Κανει 4000 γιατί είναι από εταιρεία που έχει ΑΦΜ,φορολογείται,πληρώνει ΦΠΑ,έχει λειτουργικά έξοδα,κρυφά κόστη πχ διαφήμιση και πολλά αλλά και στην τιμή ενσωματώνεται το κέρδος της και το κέρδος του λιανοπωλητή.
Υποθέτω ότι στα 450€ δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ,δεν κόπηκε απόδειξη για το ποσό,δεν θα φορολογηθεί κανένας για το όλο πρότζεκτ και είναι όλοι ευχαριστημενοι;)
Αν η υπόθεση είναι λάθος διόρθωσε με
Ακόμα και με όλα αυτά, δεν θα έπρεπε να περνάει τα 1500€
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ακόμα και με όλα αυτά, δεν θα έπρεπε να περνάει τα 1500€
Στα 1500€ μείον κάποια έκπτωση του αντιπροσώπου ο φίλος θα το είχε αγοράσει καινούριο και θα ήταν διπλά χαρούμενος.
Αλλά,δυστυχώς, τις τιμές δεν τις ορίζουμε εμείς.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Κανει 4000 γιατί είναι από εταιρεία που έχει ΑΦΜ,φορολογείται,πληρώνει ΦΠΑ,έχει λειτουργικά έξοδα,κρυφά κόστη πχ διαφήμιση και πολλά αλλά και στην τιμή ενσωματώνεται το κέρδος της και το κέρδος του λιανοπωλητή.
Υποθέτω ότι στα 450€ που κόστισε το δικό σου δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ,δεν κόπηκε απόδειξη για το ποσό,δεν θα φορολογηθεί κανένας για το όλο πρότζεκτ και είναι όλοι ευχαριστημενοι;)
Αν η υπόθεση είναι λάθος διόρθωσε με
Κατασκευάστηκε από επαγγελματία επιπλοποιό, με απόδειξη κανονικά.....Φαντάσου λοιπόν ότι σε αυτά τα χρήματα συμπεριλαμβάνεται το κέρδος του επιπλοποιού που σημειωτέον, δεν το διαπραγματεύτηκα καθόλου αφού η τιμή που μου είπε μου φάνηκε απόλυτα προσγειωμένη στην πραγματικότητα
[DOUBLEPOST=1533631665][/DOUBLEPOST]
Στα 1500€ μείον κάποια έκπτωση του αντιπροσώπου ο φίλος θα το είχε αγοράσει καινούριο και θα ήταν διπλά χαρούμενος.
Αλλά,δυστυχώς, τις τιμές δεν τις ορίζουμε εμείς.
Καινούργιο είναι και τώρα! Πρώτος ιδιοκτήτης που λένε!
 


Μηνύματα
19
Reaction score
18
Όχι.
Ακούω αποκλειστικά από dac μέσω υπολογιστή τον οποίο δυστυχώς πάρα τη μεγαλη ψυκτρα δεν τολμαω να θεσω σε λειτουγια κανοντας bypass τον ανεμιστηρα γιατι ειμαι κοτα. Καποια στιγμη πρεπει να γεμισω το (dedicated) PC με ssd και να κοψω τον ανεμιστηρα. Ή να πάω σε fanless linux streamer Αλλά έχω καραβολευτει με το jriver και το app του.
έφτιαξα μόλις ένα HTPC με AMD A8 (χωρίς κάρτα γραφικών), PSU seasonic Gold και έχει και 2 ανεμιστήρες Arctic Bionix ελεγχόμενους από τη μητρική. Παίζει bluray άψογα και δεν ακούγεται κιχ. Το τροφοδοτικό δεν παίρνει μπροστά ο ανεμιστήρας πρακτικά καθόλου, η CPU fan δουλεύει ρελαντί. Τρέχει Win 10 με το Jriver. Χρειάζεσαι λίγο καλύτερη επιλογή εξαρτημάτων
 


Μηνύματα
90
Reaction score
39
διαβαζα το ποστ σας... και καθως και εγω δεν εμενα ευχαριστημενος με τα διαφορα racks που εβλεπα πως πωληση , αποφασισα να κατασκευασω εγω ενα δικης μου εμπνευσης , χωρις ακιδες και με βαρος γυρω στα 120 κιλα . χωρις τα μηχανηματα ! στην κορυφη μπαινει το κεντρικο . στο δαπεδο εχει φως ! δεν ξερω απο ακουστικους νομους. ξερω απο ξυλουργικους ! αα καθως και το ηχειο αριστερα που ειναι....... BW DM 303 !!!!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.474
Πω ρε φίλε, αυτό είναι αριστούργημα! Μπράβο σου!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.918
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top