REW, Dirac και δε συμμαζεύεται!

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Ας ξεκινήσω λοιπόν και εγώ το νήμα μου με το σύστημα/χώρο μου μπας και δούμε καμιά μαύρη νότα…
Το λοιπόν τα ηχεία είναι τα περίφημα B&W 802 Nautilus τα οποία "οδηγούνται" από έναν, προς το παρόν, Devialet D200 (2x170/8Ohm). Υπάρχει προοπτική για αναβάθμιση ισχύος στο μέλλον (D400?). Χρέη πηγής εκτελεί το Sony NS900 με πυκνωτές εξόδου WIMA καθώς και ένας ή δύο υπολογιστές μέσω Foobar2000.
Ο χώρος τώρα δεν είναι μόνο για μουσική αλλά είναι σαλόνι, παιδότοπος, τραπεζαρία και ότι άλλο προκύψει. Ο χώρος είναι στο παρακάτω σχεδιάγραμμα…


Έγιναν μετρήσεις με το REW του χώρου και… βλέποντας το χάλι μας είπα να δοκιμάσω το Dirac.
Θα σας πω πρώτα τις ηχητικές εντυπώσεις και έπονται και οι μετρήσεις.
Είχα πολύ καιρό να βάλω κάτι να παίξει λόγο κάποιας ίωσης και έτσι λοιπόν άκουσα πρώτα με ενεργοποιημένο το Dirac. Λέω λοιπόν α…ωραία παίζει αλλά δεν είναι και κάτι σπουδαίο. Ακούω 2-3 τραγουδάκια και μετά λέω ας ακούσω και χωρίς. ΣΟΚ και ΔΕΟΣ!!! ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση. Δεν ενθουσιάζομαι εύκολα αλλά οι ήχος ήταν λες και είχα αστιγματισμό και φόρεσα γυαλιά. Σκηνή, βάθος, εστιασμένα όργανα και η Diana, καλά να είναι, πιο σωστά εστιασμένη από ποτέ. Άκουσα για κανένα 45λεπτο ON/OFF και μετά λέω ότι δεν πιστεύω τόση διαφορά πια. Κλείνω Dirac, και βάζω ξανά να παίξει γιατί σκέφτομαι, αυτοί κάτι έχουν κάνει και μου χαλάνε την εικόνα για να φανεί διαφορά. Δυστυχώς τίποτα… Το άτιμο κάνει δουλειά και πάλι στα έξοδα θα μπω.


Τώρα οι μετρήσεις No Dirac vs Dirac (δεν ξέρω αν έχουν ευθυγραμμιστεί οι καμπύλες σωστά)









Δεν ξέρω πώς μπορεί να βελτιωθεί κι άλλο ή να παίξω με τις καμπύλες για το τι μου αρέσει και τι είναι σωστό (αν υπάρχει κάποιο νήμα πείτε μου). Επίσης πέραν από την ένταση, η υπέστη κάποια μείωση, τι άλλο αρνητικό θα μπορούσε να υπάρξει; Θα μπορούσα να περιορίσω λίγο το θέμα της έντασης;
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.548
Ειδες το φως το αληθινό;;;:D

Πρωτα δείξε το διαγραμμα με το LR διορθωμένα, σε ενα, χωρίς συγκριση με το πριν

Αν θες παραπανω οδηγίες για έξτρα βελτίωση , βαλε
  1. RT60 χωρίς Dirac, και τα δυο ηχεία μαζί να παίζουν ταυτοχρόνως
  2. Spectrogram απο 20-200Hz
Για την ένταση...μπορείς να πάρεις ενα-δυο db πίσω, όχι παραπάνω. Άστο καλυτερα, δεν αξίζει.
[DOUBLEPOST=1516396595][/DOUBLEPOST]Κλίμακα ανα 10db, smoothing 1/6
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Καλό θα ήταν να ανεβάσεις και μια φώτο απο το dirac.
Την καρτέλα που έχεις τελειώσει με τις μετρήσεις, σου βγάζει την μέτρηση και την προτεινόμενη καμπύλη διόρθωσης.
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Καλό θα ήταν να ανεβάσεις και μια φώτο απο το dirac.
Την καρτέλα που έχεις τελειώσει με τις μετρήσεις, σου βγάζει την μέτρηση και την προτεινόμενη καμπύλη διόρθωσης.
OK. Ένα before και ένα after...
 

Attachments


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Βάλε περισσότερα σημεία στο dirac, αυτές τις πορτοκαλί βούλες.
Θα χωρίσεις την δουλειά σου σε δυο μέρη.
Πρώτα θα ασχοληθείς μέχρι τα 300HZ, τράβα το αυτάκι από δεξιά για να επεμβαίνεις μέχρι τα 300.
Βάλε point στα άκρα ( 20 & 300), στα 55 - 110 - 250.
Να πας πάντα με τα νερά της αρχικής μέτρησης, π.χ. μην το ζορίζεις στα 250.
Φτιάξε 3 καμπύλες.
1) Χαμηλές εντάσεις: Μην κόβεις τα μπάσα, θα ακούγεται άψυχο και άδειο. Κόψε λίγο στα 55 που έχεις mode.
2) Μεσαίες εντάσεις : Κόψε λίγο παραπάνω, στα +6-8 σε σχέση με το μηδέν που έχεις.
3) Μερακλώσαμε: Ακόμα και εδώ πρέπει να φτιάξεις ένα βουναλάκι +2 - 3 db από την προτεινόμενη του dirac

Τα 300ΗZ + αργότερα

Αυτά είναι γενικός μπούσουλας, από κάπου να ξεκινήσεις. Ο κάθε χώρος (RT 60, επίπλωση, διαρρύθμιση) είναι διαφορετικός.
 


Μηνύματα
818
Reaction score
977
Θέλει μέθοδο και συμφωνώ σιγά σιγά θα φτάσω όσο πάει. Απλά ακόμη και με την stock καμπύλη που προτείνει η διαφορά είναι χάος...Μην ξεχνάμε ο χώρος είναι και αυτός stock:cry:
[DOUBLEPOST=1516442234][/DOUBLEPOST]
Ξαναρωτάω.
Εχεις σώσει τα measurements?
Εννοείς τα measurements του Dirac όπως έβαλα πιο πάνω?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.548
Εννοείς τα measurements του Dirac όπως έβαλα πιο πάνω?
Εννοώ το αρχείο του Dirac με τα measurements, όχι την εικόνα, πριν προχωρήσεις στην ισοσταθμιση. Αν πάτησες save πριν την ισοσταθμιση.
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Εννοώ το αρχείο του Dirac με τα measurements, όχι την εικόνα, πριν προχωρήσεις στην ισοσταθμιση. Αν πάτησες save πριν την ισοσταθμιση.
Εδώ έχω πατήσει save πριν ή μετά no...
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.548
Εδώ έχω πατήσει save πριν ή μετά no...
Εάν δεν εχεις πατήσει save τοτε πρέπει να ξανακάνεις τις μετρησεις για να φτιάξεις manual φίλτρα.

Λυπάμαι. Αλλα τα φίλτρα εφαρμόζονται στις μετρησεις και όχι στο επεξεργασμένο
 







Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Μέτρα ξανά, με προσοχή, στις σωστές θέσεις το μικρόφωνο.
Αποθηκεύεις.
Φτιάχνεις τα φίλτρα με τα χεράκια σου και τα μετράς με το REW.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.868.679
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top