REW

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
εγκατεστησα το προγραμμα, φορτωσα το cal file του mic εφτιαξα τα διαγραμματα σε log ολα καλα μεχρι τωρα.
θελω να μου πειτε για τις υπολοιπες ρυθμισεις αυτου εχουμε και λεμε
1)generator ? ποια επιλογη για full range και ποια για σαμπ ? κατι αλλο που πρεπει να ξερω ?
2)ξεκινωντας απο το κλειδι πανω δεξια preferences εχουμε υπομενου αυτου
α)sound cart (on board εχω μιας και usb mic) τι τσεκαρω?
β)mic meter (αυτο ο.κ. εγινε)
γ)comms ? εχει ηδη κλικαρισμενο το enable midi και το com1 και FBQ delay στα 1200
δ)house curve (το εχω ηδη στο log και μετρησεις 15-200 hz και 45-105 db στα διαγραμματα δεν ξερω αν εχουν σχεση απλα αναφερω)
ε)analysis (εχει ηδη κλικαρισμενα θελει κατι ιδιαιτερης προσοχης?)
στ)eq (εχει ηδη κλικαριμενα στο dsp1124P)
Ζ) view (επισης κλικαρισμενα χρειαζεται καποια ρυθμιση εξτρα προς διευκολυνση στα διαγραμματα)?

παρακαλω μια ενοιμερωση στο το τι ειναι το καθενα με απλα ελληνικα , η χρηση αυτου θα ειναι για σετταρισμα hc και προσπαθιες ιδανικης τοποθετησης οσο ειναι εφικτο του-των σαμπ αλλα και bass traps , διαχυτων σε επιλεγμενα σημεια.

εαν καποιος γνωριζει εστω και μια απο τις παραπανω αποριες στις ρυθμισεις παρακαλω ας γραψει εστω αυτη ..
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Θα απαντούσα αλλά επειδή το δουλεύω με Mac και διαφέρει λιγάκι, υπάρχουν πολλά παιδιά που θα σου απαντήσουν στοχευμένα.

Ωστόσο, μιας και βγάλαμε τα χαλιά είπα να κάνω μια μέτρηση να δω τα χάλια μου... Δεν είναι τόσο κακή όσο νόμιζα, ε;

μέτρηση χωρίς χαλιά.jpg


Εμμ, είναι δίχως room correction, σε σαλόνι οικογένειας.
 



Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
1|6 , παντως τις πιτσιρικες στα electrohouse τις ριχνω καλυτερα απο σενα:D:D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Xaxaxa ναι εγώ έχω πέραση στις ώριμες :roflmao:!

Μην το πεις αλλά η μέτρησή μου είναι δίχως τα subs...:o
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
E ρε,,,,,,δεν κάθεστε καλά ......... με μπριζώνετε, γιατί και γω έχω περιέργεια να δω τι "γράφει" ο χώρος.....

Πάλι έξοδα;;;;;
Κwλόπαιδα........
:D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Θα απαντούσα αλλά επειδή το δουλεύω με Mac και διαφέρει λιγάκι, υπάρχουν πολλά παιδιά που θα σου απαντήσουν στοχευμένα.

Ωστόσο, μιας και βγάλαμε τα χαλιά είπα να κάνω μια μέτρηση να δω τα χάλια μου... Δεν είναι τόσο κακή όσο νόμιζα, ε;

View attachment 36198

Εμμ, είναι δίχως room correction, σε σαλόνι οικογένειας.
Βάλ' το τουλάχιστον ανά 10 db, γιατί έτσι ψαρώνεις κόσμο. :p

Και δείξε μας τι γίνεται και κάτω απ' τα 60 Hz.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Ιωάννη ανά 10 νόμιζα πως ανέβαζα αλλά μου το γύρισε στο ανά 20 επειδή είχα πολλές μετρήσεις ανοικτές.
Θα ανεβάσω κι άλλες έτσι χωρίς χαλιά και φυσικά με τα subs για να 'νάψουνε τα αίματα.:laugh:

:unsure: Ή μήπως να κάνω τον πονηρό και να ανεβάζω μόνο τις Dirac-διορθωμένες όπως κάνουν όλοι με τους AV τους;:tongue:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Βάλ' το τουλάχιστον ανά 10 db, γιατί έτσι ψαρώνεις κόσμο. :p
Και δείξε μας τι γίνεται και κάτω απ' τα 60 Hz.
Ο Γιάννος τράβηξε και στα 56db... βρε το ηχείο μέτρησες η τον θόρυβο του δωματίου....:p :laugh:
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Χαχαχα σωστά. Κάποιοι που έχουν κάψει τύμπανο (εκ του έκαψε φλάντζα), έχουν τα 56dB ως άκρα του τάφου σιωπή :laugh:.

Η καμπύλη είναι γύρω στα 80. Δεν είχα πάρει στάθμες. Έπαιρνα τα χαλιά παράλληλα. Πως σου φαίνεται η καμπύλη Μπιλ εσύ που ξέρεις απ´ αυτά;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Γενικά μια χαρά είσαι... και για το dirac είναι παιχνίδι μετά να στο απογειώσει...:drinks:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Γενικά μια χαρά είσαι...
Περίπου 61 db στους 75, 49 στους 100...10-12 db διαφορά. :whistling:

Αν ήταν ανά 10 db η μέτρηση θα φαινόταν με μεγαλύτερη ακρίβεια.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Γενικά μια χαρά είσαι...
Περίπου 61 db στους 75, 49 στους 100...10-12 db διαφορά. :whistling:
:rolleyes:...ξέχασες (?) να βάλεις την συνέχεια της πρότασής μου, που είναι και η ουσία....και επειδή το έχω δει (το dirac) στην πράξη και το τι "διορθώνει"!
.....και για το dirac είναι παιχνίδι μετά να στο απογειώσει..
Φαρμακοτρύφτη :p ασχολήσου με το χόμ σίνεμα... αυτά είναι άλλα κόλπα....:laugh:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
:rolleyes:...ξέχασες (?) να βάλεις την συνέχεια της πρότασής μου, που είναι και η ουσία....και επειδή το έχω δει (το dirac) στην πράξη και το τι "διορθώνει"!
Σε χαράδρες χτίζει γέφυρες... :p

Φαρμακοτρύφτη :p ασχολήσου με το χόμ σίνεμα... αυτά είναι άλλα κόλπα....:laugh:
Όταν ο zizik ρύθμιζε με Behringer, εσείς κάνατε εξώρυξη διαμαντιών για να βάλετε στην κεφαλή του πικάπ σας. :laugh:
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top