Roister Pb-150 επισκευή και ανασχεδιασμός

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Το βρήκα στο marketplace να δίνεται ως χαλασμένο στα 40€.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι το woofer είναι ΟΚ αλλά ότι είναι η 2η φορά που χαλάει η πλακέτα του ενισχυτή.

Μετά από σχεδόν 1 χρόνο βρήκα επιτέλους χρόνο να ασχοληθώ.

Το πρώτο που έκανα ήταν να συνδέσω το woofer σε ένα ενισχυτή στερεοφωνικού για να τεστάρω ότι είναι ΟΚ και δεν έχει κοπεί ή βραχυκυκλώσει κάποιο τύλιγμα. Οπτικός έλεγχος είχε γίνει και ήταν ΟΚ οι αναρτήσεις και τα υπολοιπα.

Αφού είδα ότι δουλεύει, έλεγξα τα πάντα πάνω στην πλακέτα του ενισχυτή και βρήκα κάποια καμμένα εξαρτήματα.

Αφοτου τα άλλαξα, τα σύνδεσα όλα πρόχειρα για μια δοκιμή και ενθουσιασμένος διαπίστωσα ότι το sub δουλεύει!

Βάζω μια φωτογραφία με τα αποτελέσματα του ελέγχου των εξαρτημάτων. Με κόκκινο είναι τα χαλασμένα, αυτό που είναι με κίτρινο είχε αλλοιωμένα χαρακτηριστικά και το άλλαξα έτσι κι αλλιώς
 

Attachments


Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το woofer και μερικές από το εσωτερικό του subwoofer. Χρησιμοποίησαν υλικό απορρόφησης ανακλάσεων, επίσης εσωτερικά έχει κάτι που διαχωρίζει το subwoofer σε 2 χώρους, τέλος, τον σωλήνα από το 1 από τα 2 port cones τον έβγαλα για να μπορώ να βάλω μέσα το χέρι μου και να βγάλω τις φωτογραφίες που ανεβάζω.
 

Attachments

  • 171 KB Προβολές: 0
  • 123,2 KB Προβολές: 0
  • 171,3 KB Προβολές: 0
  • 277,9 KB Προβολές: 0
  • 272 KB Προβολές: 0

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Στην πρώτη εικόνα υπάρχει αναφορά στο τι είναι και τι κάνει το κάθε αντικείμενο.

Έκατσα και έλεγξα με πολύμετρο και ειδικό εργαλείο ελέγχου πυκνωτών όλα τα εξαρτήματα και βρήκα 2 καμμένα (με κόκκινο βαμμένα στη φωτο) και ένα με τιμές που ήταν στο όριο (κίτρινο χρώμα). Τα άλλαξα και τα 3 και το sub δουλεύει!!!

Το θέμα όμως δεν τελειώνει έτσι απλά. Αυτό το σαμπ έχει επισκευαστεί άλλη μια φορά και το ίντερνετ είναι γεμάτο με αυτα τα Roister να χαλάνε συνέχεια... Τι είναι αυτο που έχουν κανει τόσο λάθος; Και τι πρέπει να γίνει μπας και δεν ξαναχαλάσει σε λίγο καιρό;

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω νέο ποστ αύριο. Δεν ξέρω πόσοι το βρίσκουν ενδιαφέρον αλλά έστω και ένας να ψάχνει και να βρει το thread το θεωρώ χρεός μου να μοιραστώ αυτά που βρήκα μιας και η εταιρία δεν εχει καμία διάθεση να βοηθήσει..
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Οι 2 μεγάλοι πυκνωτές είναι 50V ο καθένας και ο μετασχηματιστής βγάζει 35.5V AC , 0 -35.5V AC όπως φαίνεται στην εικόνα. Άρα μετά την ανόρθωση παίρνουμε περίπου 100.4V DC τα οποία μοιραζονται στους 2 πυκνωτές των 50V. Με λίγα λόγια όχι απλά είμαστε στο όριο αλλά ελαφρά εκτός ορίου.

Μέτρησα με το πολύμετρο και η τάση στον καθένα ήταν : 50.3V , 50.4V περίπου.

Πάντως οι δικοι μου πυκνωτές μετρήθηκαν και είναι ΟΚ.

Αν τους αντικαταστήσω με μεγαλύτερης τάσης (και ίσως και χωρητικότητας γιατι σε αντίθεση με άλλα γιατροσόφια, όντως μπορεί να βελτιώσει τον ήχο) η τιμή θα ξεφύγει και μετά δε θα είναι τόσο καλό deal ειδικά αν μετά απ όλα αυτά ξανακαεί κάτι στην πλακέτα :lol:

Btw βρήκα το κύκλωμα του ενισχυτή στο ίντερνετ (χωρίς τις προστασίες και ό,τι άλλο έχει προσθέσει ο Έλληνας):


Πωλείται και έτοιμο σαν κιτ:
Και βίντεο:
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για αρχή λίγη θεωρία...
Η τετραγωνική ρίζα του δύο, που χρησιμοποιείς στους υπολογισμούς σου για να βγάλεις την τάση εξομάλυνσης, είναι μόνο θεωρητική. Στην πράξη, και με φορτίο, ο συντελεστής πρέπει να είναι 1,38 με 1,37.
Οι κατασκευαστές μετασχηματιστών υπολογίζουν με 1,37. Αυτά με φορτίο και όχι στο κενό.

Ο ενισχυτής αυτός έχει φτιαχτεί επί εποχής 220 volts AC, οπότε και η τάση στους πυκνωτές θα είναι μερικά volts κάτω από τα 50 που αναγράφουν.
Για καλής ποιότητας πυκνωτές το 0,5 παραπάνω από την τάση λειτουργίας δεν αποτελεί πρόβλημα.

Έχω πετύχει Ιταλικό τελικό high-End να φοράει πυκνωτές 50 volts και αυτοί να έχουν τάση 58 volts. Είχαν φτιάξει χαμηλά σασί και δεν χωρούσαν μεγαλύτεροι πυκνωτές!!!!!
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αυτό το σαμπ έχει επισκευαστεί άλλη μια φορά και το ίντερνετ είναι γεμάτο με αυτα τα Roister να χαλάνε συνέχεια... Τι είναι αυτο που έχουν κανει τόσο λάθος;
Πριν χρόνια αγόρασα μεταχειρισμένο έναν ΡΒ-200 που είναι και καλά 200 βατ ΡΜΣ όπως γράφει η πλάτη.

Μου χάλασε σύντομα, το πήγα στην Καλλιθέα που τα επισκευάζει η ίδια η εταιρία, το επισκεύσαν.

Μετά από λίγο καιρό ξαναχάλασε. Πάντα με ελαχιστη και πάρα πολύ ήπια χρήση

Για να μην ξαναπληρώσω τον ίδιο που έκανε σκάρτη δουλειά, τον πήρα τηλέφωνο να μου πει τι ισχύ έχει γο γούφερ για να κοιτάξω για ενισχυτή.

Μεγά απο λίγο ψάξιμο μου είπε "120 βατ"

Τον ρώτησα "τότε από πού κι ως πού λέγατε πως το μηχάνημα έχει ισχύ 200 βατ;;;;"

Σου αφήνω την απάντησή του χωρίς άλλο σχόλιο: "τα 200 βατ είναι πριν το κροσόβερ...."

Όταν πήγα την πλακέτα στον γνωστό Σάκη, την εξέτασε και μου είπε "λίγο πάνω από 100 βατ βγάζει αυτός ο ενισχυτής".

Αυτή, όπως φαίνεται, ήταν η Ρόιστερ..................
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Εγώ το έχω πάρει σαν πρόκληση να φτιάξω τον κ@λοενισχυτή τους μια και καλή ώστε να μην ξαναχαλάσει, αν αποτύχω και τον πάρω στο χέρι πάλι σε κανά χρόνο, μετά το σχέδιο β είναι να πάρω έναν κινέζικο ενισχυτη sub και να τελειώνω. Αλλά νομίζω ότι έχουμε βρει με κάτι άλλα παιδιά σε ένα ξένο φόρουμ τι βλακείες έχουν κάνει οι Έλληνες μηχανικοί και χαλάνε συνέχεια.

ΥΓ: Δυστυχώς και μη ελληνικά sub από μεγάλα μάλιστα ονόματα χαλάνε μαζικά μετά από κάποια χρόνια. Ειδικά όταν ο ενισχυτής είναι εντελώς σφραγισμένος όπως αυτός σε αυτό το θρεντ και δεν υπάρχει καθόλου εξαερισμός. Όταν ο ενισχυτής είναι κοντά στο woofer ή κοντά στο bass reflex port ή έστω στο ρεύμα αέρα που δημιουργείται ανάμεσα σε αυτά τα δύο υπάρχει μεγάλο πλεονέκτημα.

ΥΓ2: Όταν πήρα τηλ στην Rois , το διάδοχο σχήμα και ζήτησα ως διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών το service manual της πλακέτας ή έστω προφορικές οδηγίες σχετικά με το τι χαλάει συνήθως ήταν αγενείς και καθόλου συνεργάσιμοι και αντιπρότειναν να τον στείλω Αθήνα για επισκευή με ένα τρελό ποσό και χωρίς καμία εγγύηση ότι δε θα ξαναχαλάσει μετά από λίγο

ΥΓ3: Δεν ήξερε τι να σου πει, δεν υπάρχει crossover παθητικό στα subwoofer όπως δεν υπάρχει και στα active monitors.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλήμερα σε όλα τα μέλη... Έχω ένα woofer της Roister σε piano black(πυραμίδα) το οποίο έχει την ίδια πλακετα που φαίνεται παραπάνω... PB 150wrms..Την παραπάνω πλακετα την έχω επισκευάσει 3 φορές...Μόλις χάλασε 4η φορά και αγανάκτησα.. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει μια πλακετα να αντικαταστήσω την υπαρχουσα μπας και βρούμε την υγεία μας...
Έχω επικοινωνήσει με κεντρικά αλλά μου ζητάνε ένα υπέρογκο πόσο χωρίς εγγύηση...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλήμερα σε όλα τα μέλη... Έχω ένα woofer της Roister σε piano black(πυραμίδα) το οποίο έχει την ίδια πλακετα που φαίνεται παραπάνω... PB 150wrms..Την παραπάνω πλακετα την έχω επισκευάσει 3 φορές...Μόλις χάλασε 4η φορά και αγανάκτησα.. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει μια πλακετα να αντικαταστήσω την υπαρχουσα μπας και βρούμε την υγεία μας...
Έχω επικοινωνήσει με κεντρικά αλλά μου ζητάνε ένα υπέρογκο πόσο χωρίς εγγύηση...
Βρες μια παρομοίων διαστάσεων πλάτη subwoofer (subwoofer plate amplifier) και αντικατέστησε την.
Άλλη λύση είναι η αντικατάσταση μόνο της πλακέτας της τελικής βαθμίδας.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Από προχθές ακούω μουσική και ταινίες στο τέρμα με το επιτέλους επισκευασμένο και βελτιωμενο μου PB 150

Φτιάχνεται οριστικά και πιστεψε με κανένα κινέζικο sub amp των 20-30 ευρώ δε θα φτάσει σε αποδοση το συγκεκριμένο.

Σε ποια περιοχή είσαι Babis39
ΥΓ: Μην ξανααπευθυνθείς στην Rois. Η στάση τους είναι τελείως απαράδεκτη και το λέω με βάση το τηλεφώνημα που έκανα ο ίδιος στο τεχνικό τους τμήμα αλλά και τις σχεδιαστικές επιλογές του ενισχυτή.
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Από προχθές ακούω μουσική και ταινίες στο τέρμα με το επιτέλους επισκευασμένο και βελτιωμενο μου PB 150

Φτιάχνεται οριστικά και πιστεψε με κανένα κινέζικο sub amp των 20-30 ευρώ δε θα φτάσει σε αποδοση το συγκεκριμένο.

Σε ποια περιοχή είσαι Babis39
ΥΓ: Μην ξανααπευθυνθείς στην Rois. Η στάση τους είναι τελείως απαράδεκτη και το λέω με βάση το τηλεφώνημα που έκανα ο ίδιος στο τεχνικό τους τμήμα αλλά και τις σχεδιαστικές επιλογές του ενισχυτή.
Είμαι Λάρισα... Με αφήνεις αφωνο τωρα φίλε WAVE ότι κατάφερες να κάνεις να παίξει σωστά αυτό το πράγμα... Μπράβο σου...
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Πες αν θες το ιστορικό επισκευών του δικού σου. Το είχες πάει σε ανεξάρτητους ή στο επισκεύασε η επίσημη αντιπροσωπεία;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ειχα παρει ενα τετοιο φιλε wave χαλασμενο και αφου το εφτιαξα 1-2 φορες τελικα αλλαξα μονο τον τελικο με εναν φτηνο κινεζικο κρατωντας το ιδιο τροφοδοτικο και ησυχασα.επαιξε πολυ καλα. φαινεται οτι το μεγαφωνο του ειναι ευκολο φορτιο.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Αν θυμάσαι τι πήρες κι από πού βάλε το λινκ για να το εχουμε υπόψη.

Τις επισκευές του original amp τις έκανες μόνος σου ή το πήγες σε τεχνικό;

Το δικό μου το πήρα μεταχειρισμένο και χαλασμένο από ιδιώτη που το είχε ήδη επισκευάσει μία φορά σε μάστορα εδώ Θεσσαλονίκη και είχε αγανακτήσει και ήθελε απλά να το ξεφορτωθεί.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Πες αν θες το ιστορικό επισκευών του δικού σου. Το είχες πάει σε ανεξάρτητους ή στο επισκεύασε η επίσημη αντιπροσωπεία;
Καταρχήν να πω ότι το συγκεκριμένο home theater(ht 4000) έχει αγοραστεί κάπου στο 2006-2007..
Την πρώτη βλάβη την είχε βγάλει μέσα στην εγγυηση(ακουγόταν ένας σιριγμος με το που έπαιρνε ρεύμα). Το έστειλα στην εταιρία κ φτιάχτηκε..
Μετά από 2-3 χρόνια με το που έπαιρνε ρεύμα άναβε το κόκκινο λαμπάκι στην πλάτη του ενισχυτή και παρεμενε κόκκινο.. Δεν πρασινίζε για να παίξει το woofer.. Το έφτιαξα σε εξωτερικό ηλεκτρονικό...
Μετά από 4-5 χρονια(χωρίς να το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα) μου βγάζει ακριβώς την ίδια βλάβη... Την έφτιαξε ο ίδιος ηλεκτρονικός...
Τώρα δεν πρασινίζει πάλι το λαμπάκι αλλά έχω παρατηρησει πως όταν βάλω το woofer στο on ότι ζεστενεται απότομα το πηνειο και οι δύο οι λευκές κεραμικές αντιστασεις(νομίζω ότι είναι) της πλακέτας.. (και το βάζω off κατευθείαν)
 
Last edited:


Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Την αιτία των βλαβών την έχετε εντοπίσει ;
Είναι συνδυασμός, θέλω κάποια στιγμή να κάτσω να γράψω αναλυτικά, κάποια πάντως ήδη έχουν αναφερθεί στα προηγούμενα post μου
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Έχω κι εγώ δεινοπαθήσει με το ΡΒ 200. "Επισκευασμένο" και καλά από την αντιπροσωπεία, ξαναχάλασε και δεν τους το ξαναπάω. Πρόσφατα ζήτησα από τεχνικό και μου έβγαλε εισόδους ηχείου ώστε να το συνδέσω με εξωτερικό ενισχυτή, αλλά με ενδιαφέρει και η πιθανότητα αλλαγής πλάτης ώστε να λειτουργεί αυτόνομα ως ενεργό σαμπ.

@wave τι λύση έχεις βρει;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
που να θυμαμαι ενα φτηνο απο ebay ηταν.ποιο πολυ κοιταξα να ταιριαζουν οι τασεις και οι φυσικες διαστασεις και να ειναι φτηνο.
μονος μου το εφτιαχνα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top