ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Από τα απολαυστικότερα νήματα που έχω διαβάσει…

Σε ευχαριστούμε Βασίλη!:107:

Αλλά… με τι άκουγε η κόρη σου για ένα χρόνο????

Έλα λίγο στην θέση της…

«Οάου καινούργια ηχεία …thanks dady!»:610:

«ωχ τα ανεβάζει στο σαλόνι…μπλέξαμε…»

«Α! ..επιτέλους τελείωσαν οι δοκιμές και θα τα ακούσω στον χώρο μου επιτέλους…μα για μια στιγμή…ο μπαμπάς τα κατεβάζει στο Υπόγειο!!!….»

Βασίλη νομίζω ότι έχεις κάτι από Κύρο Γρανάζη….όπως και αρκετοί? άλλοι εδώ μέσα...

Προς τι όμως όλη αυτή η εισαγωγή ;
Έψαχνα (πριν από μήνες) να βρω ένα ηχείο για το δωμάτιο της κόρης μου .Η αρχική μου σκέψη για αγορά ηχείου βάσης ανατράπηκε από μια πιο ώριμη επιλογής ενός οποιουδήποτε μικρών διαστάσεων floorstanding . Ψάχνοντας λίγο για προδιαγραφές και τιμές κατέληξα στο ROISTER STATUS 8.2 .

To αγόρασα και το συνέδεσα στο σύστημα της κόρης μου. Οι ηχητικές εντυπώσεις από αυτό το «στενών» δυνατοτήτων setup ήταν έξω από τα αναμενόμενα . Ήταν απρόσμενα καλές. Τότε αποφασίζω από περιέργεια να μεταφέρω τα ηχεία στο σαλόνι μου....
. To ηχητικό αυτό αποτέλεσμα με οδήγησε στο να κάνω κάτι που δεν είχα σκεφτεί αρχικά. Να κατεβάσω τα ηχεία στον χώρο που χρησιμοποιώ αποκλειστικά για απαιτητικές ακροάσεις και προσωπικά evaluations.

Εκεί επί μήνες έστηνα πολλά συστήματα και οδήγησα το ηχείο αυτό με κάθε τρόπο και απίστευτη ποικιλία συνοδών μηχανημάτων. Τι αποτελέσματα παίρνει λοιπόν κάποιος αν εντάξει αυτό το φθηνό ηχείο σε κάποια καλά audiophile συστήματα ;;;;;
Τα ROISTER STATUS 8.2 δοκιμάστηκαν εξονυχιστικά επί τουλάχιστον ένα χρόνο..
:116:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Απρόσμενα εκπληκτικό ήχο άκουσα και από τα μικρά Roister Emphasis 5 που τα άκουσα με διάφορους ενισχυτές.

http://www.roister.gr/emphasis-5.htm

Εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη ο ήχος τους, τα πρίμα πεντακάθαρα κρυστάλλινα και με απίστευτη λεπτομέρεια και το μπάσο τους σφιχτό, ελεγχόμενο και σίγουρα δεν πιστεύεις ότι βγαίνει από τόσο μικρό ηχείο.
ΕΥΓΕ στην Roister!!!!! :444: :447:

Και ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη η τιμή τους ΧΩΜΑ! Τα χαρίζουν, δεν τα πουλάνε... Ειδικά το piano black έχει μια ποιότητα κατασκευής που παραπέμπει σε πολύ ακριβό ηχείο.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Την ιδια αποψη εχω και γω για το μικρο 5αρι που ειναι το διαμαντακι της σειρας μιας και το 25 δε μ'αρεσε. Το ηχειακι στελνει για βρουβες οτι υπαρχει μεχρι 200 ευρω και αρκετα μοντελα μεχρι 300. Το Dali Zensor 1 και το Q-acoustics 2020 ειναι καλυτερα, στην διπλασια ομως σχεδον τιμη. Με εναν εισαγωγικο ενισχυτη στα 200~300 ευρω ή κανεναν απο τους Class T που βασιζονται στο 2050 και βγαζουν 50wattακια (κ εχουν κατακλεισει το ιντερνετ σε τιμες χωμα) και τα 5αρια, στηνεις ενα σουπερ συστηματακι για χωρο γραφειου.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Tα 25άρια δεν τα έχω ακούσει...

Το Emphasis 5 όμως που το είχα μία εβδομάδα στο σπίτι το άκουσα με τον εκπληκτικό μικρό διακοπτικό Scythe Τάξης Δ και με τον Accuphase E450 Και στις δύο περιπτώσεις με άφησαν άφωνο τα Roister.

http://www.tnt-audio.com/ampli/scythe_sda1100_e.html
 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Πράγματι με κάτι τέτοιο φτιάχνεις ένα σύστημα SUPER για το computer να ακούς τις μουσικές σου με αξιώσεις!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Απρόσμενα εκπληκτικό ήχο άκουσα και από τα μικρά Roister Emphasis 5 που τα άκουσα με διάφορους ενισχυτές.

http://www.roister.gr/emphasis-5.htm

Εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη ο ήχος τους, τα πρίμα πεντακάθαρα κρυστάλλινα και με απίστευτη λεπτομέρεια και το μπάσο τους σφιχτό, ελεγχόμενο και σίγουρα δεν πιστεύεις ότι βγαίνει από τόσο μικρό ηχείο.
ΕΥΓΕ στην Roister!!!!! :444: :447:

Και ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη η τιμή τους ΧΩΜΑ! Τα χαρίζουν, δεν τα πουλάνε... Ειδικά το piano black έχει μια ποιότητα κατασκευής που παραπέμπει σε πολύ ακριβό ηχείο.
Πρόσφατα είχα ένα μικρό "ατύχημα" με τα Mid των ΑΕ.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο την έχω βολέψει με τα παραπάνω ηχεία
βάζοντάς τα πλέον στο κεντρικό σύστημα,
τα οποία είχα αγοράσει πριν μερικούς μήνες για ένα δεύτερο συστηματάκι στο΄σπίτι.
Απίστευτος ήχος για τα 120 ευρώ.:111:
(και να φανταστείς ότι για τα mid των ΑΕ ο αντιπρόσωπος ζητάει 190 + ΦΠΑ:108:)
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Καμμιά φωτογραφία τους "παίζει" πουθενά;
Iδού:




Και όχι μόνον αλλά και test:

ΗΧΟΣ, ΤΕΥΧΟΣ 115, ΟΚΤΩΒΡΗΣ 1982. σελ. 64





:107:
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Ειναι πολυ απλο! για να εκτιμησης σωστα το καλο και φθηνο μηχανημα, πρεπει να περασεις πρωτα απο τα ακριβα η/και πανακριβα μηχανηματα τα οποια πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες....Αφου ματωσεις πρωτα εκει θα δεις με αλλο ματι τα πρωτα που ισως περιφρονουσες καποτε....
 

Μηνύματα
235
Reaction score
110
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Καλησπέρα και καλό μήνα.
Με 4 Emphasis 5, 1Emphasis C και 1 καλό subwoofer, θα μπορέσω να καλύψω έναν χώρο 24 τ.μ.;
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Άνετα!
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Με εναν ενισχυτη με καλη ισχυ γινεται.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
110
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Σας ευχαριστώ. Ο Pioneer 920 έχει αρκετή ισχύ;
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Αξιοπρεπής δείχνει... Όχι βέβαια 140 watts ανά κανάλι όπως ισχυρίζεται... :203:
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Τα ένα λόγω ηχεία κάνουν για home cinema ή προσανατολίζονται για μουσική κυρίως σε δικαναλη ακρόαση?

Σε σχέση με τα acoustic aelite 3 τι λένε? οδήγηση απο τον marantz 6006
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Τα ένα λόγω ηχεία κάνουν για home cinema ή προσανατολίζονται για μουσική κυρίως σε δικαναλη ακρόαση?

Σε σχέση με τα acoustic aelite 3 τι λένε? οδήγηση απο τον marantz 6006
καμια σκεψη?
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

κανεις δεν τυχαινει να έχει τα εν λόγω ηχεια να μας πει μια γνώμη?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

τα Aelite 3 ειναι δυο κλασεις πανω απο τα emphasis 25. Στην τιμη τους τα roister ειναι σουπερ
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

τα Aelite 3 ειναι δυο κλασεις πανω απο τα emphasis 25. Στην τιμη τους τα roister ειναι σουπερ
δεν μιλησα για τα emphasis 25 μεταξύ Aelite 3 και των roister 8.2 με την λογικη οτι τα δευτερα κοστιζουν 200 ευρω λιγοτερα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top