Room in a room


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Δεν έχω Geithain εγώ Χάρη.

Όντως εκεί θα άκουγα τα 801 του φίλου αλλά δεν έγινε αυτό. Τι έγινε το έγραψα (μάλιστα το είπα και τηλεφωνικά του Κώστα όταν κλειδώθηκε το θέμα επειδή ειρωνευόσασταν και τα πήρα. Ρώτα τον!). Ο φίλος αρχικά δεν τα είχε στήσει σπίτι του λόγω μετακόμισης από το εξωτερικά. Γι αυτό του είπα να τα φέρουμε σε εμένα. Αλλά δεν άντεξε. Άνοιξε τις κούτες και τα έστησε σπίτι του. Οπότε τα άκουσα εκεί. Και ναι, δεν γουστάρει φωτογραφίες του σπιτιού του να δημοσιεύονται. Εσύ τι πρόβλημα έχεις; δικαίωμα του είναι. Πολλοί εξάλλου εδώ μέσα δεν έχουν βάλει φώτος των χώρων τους. Νομίζω και εσύ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τι σημαίνει αυτό; ότι δεν έχουν τίποτα; Έλεος!

Και σε αυτό το θέμα που άνοιξα έχω σκοπό να βάλω όλη την εξέλιξη που θα έχει το project. Αλλά προβλέπω ρεσιτάλ ειρωνείας. Άλλο το χιούμορ το οποιό θέλω και η πλάκα και άλλο η ειρωνεία!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ολο ευκολες ερωτησεις κανεις χα χα. Θελει, επαγγελματια - ειδικο, και για τη δομικη ακεραιοτητα αυτου (αποστασεις ορθοστατων, μονοκοματες επιφανειες ξυλου και οχι σε κομματια), μην γινουν και χειροτερα τα πραγματα και μετρησεις για να δεις εαν η βελτιωση ειναι τετοια που δικαιολογει τα εξοδα.

Οπως ειπαν παραπανω θελει frame , με ορθοστατες καλυτερα ξυλινους κλπ. Σημαντικη ειναι η αποσταση που θα εχουν οι ορθοστατες μεταξυ τους παραλληλα, , να μη συντονιζονται. Δε ξερω εαν τα 60 εκατοστα ειναι αρκετα (καλα ειναι) ή θελει παραπανω. Καλυτερα 80 ή μαλλον να διαφερουν οι αποστασεις μεταξυ τους να μην εχει και συντονισμους σε ιδιες περιοχες. Καλυτερα οχι γυψισανιδα. Βαλε δε ξερω πόσο (1/4 ?) ρωσικη σημυδα με στρωσεις ή κανα ελαφρυ ξυλο σαν το poplar εαν και σκεβρωνει αυτο λιγο. Η γυψοσανιδα θα σου τα κανει ολα μουντα και βαρετα, δεν ειναι για μουσικη.

Καλυτερα θα ηταν να διαλεγες 3 τοιχους σε ενα Π, και ο πισω τοιχος ακροασης να ηταν προς τον ελευθερο χωρο. Και η πορτα πισω. Θελεις και παραθυρα χα χα ? Οχι. Παχος υλικου μεσα στον τοιχο 30 εκατοστα τουλαχιστον μιας και το κανεις και εχεις να θυσιασεις χωρο Διαλεγεις πρωτα και καπως θεωρητικα ιδανικες διαστασεις του υποχωρου. Παντως δε σημαινει οτι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα γιατι τιποτε δε νικαει τον ογκο.

Ολα αυτα βεβαια μπορει να ειναι και χαζομαρες που λεω. Don't try this at home χα χα.
Don't try this...(at home) alone.
Ακόμα και ο ίδιος δεν θα προέβαινα ολομόναχος σε εγχείρημα που θα άλλαζε αμετάκλητα τη λειτουργικότητα σε δεδομένο χώρο....Ούτως ή άλλως δεν με συγκινούν οι μονιμότητες σε οποιαδήποτε δραστηριότητα...

Υπάρχουν όμως τεχνάσματα,όπως προμήθεια customized φορητών - συγκρινόμενα με γυψοτοιχίες - πάνελ που θα είχαν απορροφητική δράση όπως και διαχυτικών για να έφτιαχναν sandwich ψευδοτοιχίας.
 

Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
Don't try this...(at home) alone.
Ακόμα και ο ίδιος δεν θα προέβαινα ολομόναχος σε εγχείρημα που θα άλλαζε αμετάκλητα τη λειτουργικότητα σε δεδομένο χώρο....Ούτως ή άλλως δεν με συγκινούν οι μονιμότητες σε οποιαδήποτε δραστηριότητα...

Υπάρχουν όμως τεχνάσματα,όπως προμήθεια customized φορητών - συγκρινόμενα με γυψοτοιχίες - πάνελ που θα είχαν απορροφητική δράση όπως και διαχυτικών για να έφτιαχναν sandwich ψευδοτοιχίας.
Ναι καλυτερα αυτο και πιο ευελικτο. Και εγω οτι παρεμβαση εκανα σπιτι μου την εκανα ετσι ωστε να μπορει να αφαιρειται, εκτος απο μια σοφιτ μπασοπαγιδα ψηλα στον πισω τοιχο. Εγω τα ανεφερα για πολυ πιο φθηνο κοστολογιο. Επισης θα του μεινει και χωρος να βαλει και διαχυση και επιπλεον απορροφηση εαν θελει. Θα ειναι και ¨καθαρο" αισθητικα το αποτελεσμα. Οπως θελει, ομως, καθως ειδα οτι προτιμα οπως ειπε μετακινουμενες "λυσεις".
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν έχω Geithain εγώ Χάρη.

Όντως εκεί θα άκουγα τα 801 του φίλου αλλά δεν έγινε αυτό. Τι έγινε το έγραψα (μάλιστα το είπα και τηλεφωνικά του Κώστα όταν κλειδώθηκε το θέμα επειδή ειρωνευόσασταν και τα πήρα. Ρώτα τον!). Ο φίλος αρχικά δεν τα είχε στήσει σπίτι του λόγω μετακόμισης από το εξωτερικά. Γι αυτό του είπα να τα φέρουμε σε εμένα. Αλλά δεν άντεξε. Άνοιξε τις κούτες και τα έστησε σπίτι του. Οπότε τα άκουσα εκεί. Και ναι, δεν γουστάρει φωτογραφίες του σπιτιού του να δημοσιεύονται. Εσύ τι πρόβλημα έχεις; δικαίωμα του είναι. Πολλοί εξάλλου εδώ μέσα δεν έχουν βάλει φώτος των χώρων τους. Νομίζω και εσύ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τι σημαίνει αυτό; ότι δεν έχουν τίποτα; Έλεος!

Και σε αυτό το θέμα που άνοιξα έχω σκοπό να βάλω όλη την εξέλιξη που θα έχει το project. Αλλά προβλέπω ρεσιτάλ ειρωνείας. Άλλο το χιούμορ το οποιό θέλω και η πλάκα και άλλο η ειρωνεία!
Καλή επιτυχία στο project λοιπόν, με ή χωρίς φωτορεπορταζ...
 

Μηνύματα
4.455
Reaction score
7.719
Για πείτε καμιά ιδέα για τεχνητή δημιουργία δωματίου σε μεγαλύτερο χώρο. Πχ σε χώρο 40 τμ να περιοριστεί η ακουστική δραστηριότητα στα 25. Με χρήση τεχνητών τοίχων (όχι μόνιμων) οι οποίοι ταυτόχρονα θα εκτελούν και χρέη threatment. Παντόφλα και έπιπλα δεν υπάρχουν :) .
Ότι πρέπει για την περίπτωση σου:)
https://www.jochenschulz.me/en/blog/diy-absorption-ceiling-cloud
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Πρόσφατα παρέδωσαν το πρώτο Dolby Atmos Certified Studio στην Ελλάδα.
Και όχι μόνο όπως θα δεις.

 

Μηνύματα
7.218
Reaction score
4.599
Εάν πας σε καταστήμα δεν θα σου βγει κάτω από 25 κ με τίποτα
Ξεκαθάρισε εάν θες πλωτό πάτωμα κλπ.
Απόψε μου πολύ δύσκολο 2 χωροι ξεχωριστοι
Εννοώ οικονομικα πολύ πολύ δύσκολο
 

Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
tonis τα Regupol και Regufoam (στο ποστ του Alexis) ειναι πολυ καλα στην απομονωση κραδασμων (μεχρι και 8 - 10 Ηζ αναλογα το παχος και υπολογισμο του βαρους φυσικα και της κατανομης του) εαν δε θες να μπλεξεις με ελατηρια. Ακομα και για ολο το στερεωφονικο (υπολογιζεις το βαρος συνολικα και ανα components (αλλα και ολοκληρο δαπεδο). Εγω τετοια εχω για απομωνοση κραδασμων. Τα βαζουν και στα Γερμανικα τρενα στο δαπεδο (ή παρομοιας συστασης υλικα).


Τα αλλα φτιαξτα μονος σου μισα διαχυση , μισα απορροφηση. Θα βγουν βαρια. Φτιαξτα in situ. Θα ερθει ο Decembered και εγω να βοηθησουμε. (επιβλεψη χα χα)


 
Last edited:



Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
δε γνωριζω αν τα κανουν σωστα, αλλα παρε μια ιδεα:
ειναι το πρωτο απο 3 βιντεο. στο 3ο λενε για απορρόφηση κα διαχυση.
 

Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
Χτυπησε η δυσλεξία μου παλι. ... Απομονωση.... και ... Στερεοφωνικο.
 

Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Βλεπω να του πεφτουν στο κεφαλι χα χα. Δεν θα εχει σεισμους εκει απο οπου ειναι ο τυπος.
Δεν θα είναι από τους σεισμούς αλλά από τα 4+ σαμπ που θα βάλει......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Both :party:
Θα δημιουργηθούν 2 χώροι παράλληλα. Τον προσανατολισμό τον σκεφτομαι ακόμα.
Ο ένας θα είναι για δικάναλο και ο άλλος για πολυκάναλο/hc. Το μόνο που δεν έχω τώρα είναι μέσο προβολής αλλά αυτό θα μπεί τελευταίο.
Τα 2 διαφορετικά setup δεν θα τοποθετηθούν μαζί στον ίδιο τοίχο.
Δεν συμφωνώ. ;)

Τα 2 διαφορετικά σεταπ (2-καναλο και πολυκάναλο) στον ίδιο χώρο ή και σε διαφορετικούς, δεν βρίσκω κανένα νόημα να υπάρχουν, διότι απλά, αν στηθεί σωστά το πολυκάναλο, δεν έχει νόημα το δικάναλο, δε προσφέρει τίποτα παραπάνω και πουθενά.

Βεβαίως και το κόστος είναι σημαντικό, δηλαδή αν ρίξεις τα συνολικά λεφτά του δικάναλου σεταπ (μηχανήματα και χώρος) πάνω στο ποσό που προυπολογίζεις για πολυκάναλο, ε είναι προφανές πως θα μπορείς να χτίσεις πολύ υψηλότερων προδιαγραφών πολυκάναλο, εκτός κι αν μιλάμε για πολύ χαμηλού μπάτζετ δικάναλο, ένα απλό σαλονίσχιο.


Σε κάθε περίπτωση, η εγκατάσταση και οι διαστάσεις του χώρου, κρίνονται από τα ηχεία που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις, διότι αναλόγως των χαρακτηριστικών τους, θα χρειαστούν διαφορετικές διαστάσεις (για τις σωστές αποστάσεις ακρόασης) και η πιθανότητα εντοιχισμού θα πρέπει σαφώς να σε απασχολήσει.

Για ξεκίνα λοιπόν από τα ηχεία που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις, και να δούμε σε δεύτερο χρόνο όλα τα υπόλοιπα.
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Εκεί που ετοιμάζόμουν να απαντήσω στον ear διάβασα το post του zizik. Έπεσα μέσα στην πρόβλεψη μου. :(
Ευχαριστώ όσους έγραψαν. :hi:
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top