Room Treatment Case Study από τον Costas EAR

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Άνοιξε νέο θέμα με τις μετρήσεις rt60 του χώρου μου, να υπάρξει κουβέντα, μπας και ξυπνήσει κανας χαλιεντας!
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Άνοιξε νέο θέμα με τις μετρήσεις rt60 του χώρου μου, να υπάρξει κουβέντα, μπας και ξυπνήσει κανας χαλιεντας!
Εφόσον δίνεις το ελεύθερο να δημοσιοποιήσω προσωπικά δεδομένα, θα το κάνω.

Ειναι πολυ εκπαιδευτικό αυτο που εχεις κανει, και οι μέτρηση του RT60 κούκλα:

tsar rt60.jpeg


Οπως επισης και το ηχητικό αποτελεσμα.

Μπορουμε να τα βαλουμε σε αυτο το thread, δεν ειναι προσωπικό μου, ειναι για το πως βελτιωνουμε τα συστήματά μας. Αν παλι θες ξεχωριστο, το κανουμε.

Να βαλεις και φωτό και να εξηγησεις το σκεπτικό με το οποιο εφτασες σε αυτο το αποτελεσμα, το οποιο ειναι στα ματια μου (αλλα κυρίως στα αυτιά μου) εντυπωσιακό.

Παμε να τα πουμε με μια μπυρα :drinks:
[DOUBLEPOST=1469038995][/DOUBLEPOST]Κατσε να το βαλω μεγαλυτερο

Untitled.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.603
Ωχ, ο Κώστας! >:(:D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Άνοιξε νέο θέμα με τις μετρήσεις rt60 του χώρου μου, να υπάρξει κουβέντα, μπας και ξυπνήσει κανας χαλιεντας!
Πώς φαίνεται ότι δεν βαριέσαι καθόλου...:p
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.603
Από τώρα; >:(:D
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Άνοιξε νέο θέμα με τις μετρήσεις rt60 του χώρου μου, να υπάρξει κουβέντα, μπας και ξυπνήσει κανας χαλιεντας!
Αν θες να γινει κουβέντα, ομολόγησε τι καλώδια ρεύματος του πρότεινες για τα ενεργά που θα παρει!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
διαβαζοντας της περισσοτερες σελιδες του θεματος και σε πολλα σημεια διαβαζοντας σαρκαστικα ας το πω σχολια για τα καλωδια που ασχολουνται οι χαιενταδες κτλ κ επειδη κ εγω προσφατα τα σκασα για καλωδια
να ρωτησω
σαν συμπερασμα λετε πως δεν εχει σημασια πχ τι καλωδια θα χει ενα συστημα η δεν χρειαζεται να δωσει καποιος αρκετα χρηματα για καλωδια επειδη δεν εχει σημασια αυτο και αλλα τετοια διαφορα "εξαρτηματα" αλλα διαφορα θα κανει μονο ή περισσοτερο απο ολα το στησιμο του χωρου μας? το room correction ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
διαβαζοντας της περισσοτερες σελιδες του θεματος και σε πολλα σημεια διαβαζοντας σαρκαστικα ας το πω σχολια για τα καλωδια που ασχολουνται οι χαιενταδες κτλ κ επειδη κ εγω προσφατα τα σκασα για καλωδια
να ρωτησω
σαν συμπερασμα λετε πως δεν εχει σημασια πχ τι καλωδια θα χει ενα συστημα η δεν χρειαζεται να δωσει καποιος αρκετα χρηματα για καλωδια επειδη δεν εχει σημασια αυτο και αλλα τετοια διαφορα "εξαρτηματα" αλλα διαφορα θα κανει μονο ή περισσοτερο απο ολα το στησιμο του χωρου μας? το room correction ?
Αν μπεις στα τεχνικά θέματα
http://www.avsite.gr/forum/forums/Τεχνικά-Θέματα-audio.72/

Θα βρεις και πρόσφατη συζητηση για τα καλωδια τροφοδοσίας, όπου εκφράζονται όλες οι απόψεις.
Ρίξε μια ματιά.

Θα βρεις και παλαιότερες αντίστοιχες, για καλωδια ηχείων, interconnects, usb, κτλ.

Η δικιά μου γνώμη ειναι πως υπαρχει μια ιεραρχία στο πως πρέπει να διατίθενται τα χρήματα έτσι ώστε να έχουμε καλή σχέση εξόδου/απόδοση, και τα καλωδια τροφοδοσίας ειναι χαμηλά σε αυτήν την ιεραρχία.
Τα αλλα καλωδια ψηλότερα.

Πάνω πάνω: χώρος-ηχεία-οδήγηση.
But this is just me.
[DOUBLEPOST=1469051274][/DOUBLEPOST]
Αν θες να γινει κουβέντα, ομολόγησε τι καλώδια ρεύματος του πρότεινες για τα ενεργά που θα παρει!
Περίμενε να τα πάρω πρωτα, να δούμε πως θα ματσαρουν με τα υπόλοιπα, και μετα αποφασίζουμε :roflmao:

Θα σας πω και για τη μουσικότητα αν εχουν ή δεν εχουν (και ποσο μεγάλη την εχουν) , και μετα θα μου πείτε με ποιο καλώδιο ρεύματος θα την αποκτήσουν. :roflmao::roflmao::roflmao:

:headbang:
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Επειδη τελευταία έχουμε μπλέξει τα @Bhutia μας εγώ έχω καταλήξει:
1. Θες plug&splay? μετακόμισε στο Athens pro audio φέρε ότι παπαρομηχανημα θέλεις και θα ακούσεις παπάδες...
2.Δε θες να μετακομίσεις;το πηλίκο, χρόνος-χρήμα/αποτέλεσμα=

image.jpeg


:gamer::gamer::gamer:

περα απο την πλάκα, το σύστημα χομπίστα που εγώ έχω αναφορά, εχει dedicated φτιαγμένο χωρο ,καλώδια και πίνακες τροφοδοσίας τούμπανο,συσκευές πανάκριβες και ιδιοκτήτη ...ιδιόρρυθμο...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Επειδη τελευταία έχουμε μπλέξει τα @Bhutia μας εγώ έχω καταλήξει:
1. Θες plug&splay? μετακόμισε στο Athens pro audio φέρε ότι παπαρομηχανημα θέλεις και θα ακούσεις παπάδες...
2.Δε θες να μετακομίσεις;το πηλίκο, χρόνος-χρήμα/αποτέλεσμα=

View attachment 61562

:gamer::gamer::gamer:

περα απο την πλάκα, το σύστημα χομπίστα που εγώ έχω αναφορά, εχει dedicated φτιαγμένο χωρο ,καλώδια και πίνακες τροφοδοσίας τούμπανο,συσκευές πανάκριβες και ιδιοκτήτη ...ιδιόρρυθμο...
Το 1. παρακαλω.
Και όλη μου η προσοχή στη μουσική.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλα kii demo στον πλανήτη.

Ειναι προπουλημενα νομίζω ολα όσα παράγονται, και η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών τους τα αγοράζει χωρίς να τα ακούσει !!!!
Δεν περισσεύουν για demo.

Υπάρχουν βέβαια και άλλες λύσεις σε παρόμοια κατεύθυνση, ισως όχι τοσο αποτελεσματικές. Αλλα φθηνότερες.
(Και άλλες ακριβότερες).
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλα kii demo στον πλανήτη.

Ειναι προπουλημενα νομίζω ολα όσα παράγονται, και η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών τους τα αγοράζει χωρίς να τα ακούσει !!!!
Δεν περισσεύουν για demo.

Υπάρχουν βέβαια και άλλες λύσεις σε παρόμοια κατεύθυνση, ισως όχι τοσο αποτελεσματικές. Αλλα φθηνότερες.
(Και άλλες ακριβότερες).
Μαλιστα
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για Σταδιακή Αναβάθμιση Ηχοσυστήματος.
Και κάποιους τρόπους να την τερματίσεις :D
Το σταδιακόν και ουχί την ίδια την...αναβάθμιση.;)
Γιατί μπορείς !
Άκουσες τι σημαίνει μικρή βελτίωση στο παθητικό κρος.
Το επόμενο βήμα είναι ολική αναβάθμιση του παθητικού κρος, που κάνει τρομερή διαφορά.
Αυτό το βήμα, μπορείς να το παραλείψεις.
Πάνε στο μεθεπόμενο βήμα , που είναι χωρίς παθητικό κρος.
Διότι, ... μπορείς.
Τι διαφορά έχει η έλλειψη παθητικού κρος; (Τα έχω γράψει κατ'επαναληψη). Βασικά, δεν υπάρχει καν σύγκριση. Χωρίς παθητικό κρος δε μιλάμε απλώς για "διαφορά", μιλάμε για ήχο άλλων προδιαγραφών τελείως.
Οπότε, κι αφού μπορείς, τι συζητάμε;
[DOUBLEPOST=1469037549][/DOUBLEPOST]Άνοιξε νέο θέμα με τις μετρήσεις rt60 του χώρου μου, να υπάρξει κουβέντα, μπας και ξυπνήσει κανας χαλιεντας!
Αν μπεις στα τεχνικά θέματα
http://www.avsite.gr/forum/forums/Τεχνικά-Θέματα-audio.72/

Θα βρεις και πρόσφατη συζητηση για τα καλωδια τροφοδοσίας, όπου εκφράζονται όλες οι απόψεις.
Ρίξε μια ματιά.
Εκτός από τους υγιέστερους όρους διαλόγου,χαρακτηριστική διαφορά σε ανάλογες φροντίδες και αντίστοιχα θέματα,είναι ότι εκείνο το αποτέλεσμα που δεδομένος ακροατής θ'αντιληφθεί κατόπιν ως πιο ΄΄αληθινό΄΄,τείνει να είναι πράγματι...πιο αληθινό.:sneaky:
Επειδη τελευταία έχουμε μπλέξει τα @Bhutia μας εγώ έχω καταλήξει:
1. Θες plug&splay? μετακόμισε στο Athens pro audio φέρε ότι παπαρομηχανημα θέλεις και θα ακούσεις παπάδες...
2.Δε θες να μετακομίσεις;το πηλίκο, χρόνος-χρήμα/αποτέλεσμα=
View attachment 61562
Με κάνεις ν'αναρωτιέμαι καμια φορά μήπως συναρτάς την έννοια του απείρου με τον...υποφαινόμενο.:lolsign:
To Άπειρον πολλοί ελάτρευσαν,τον...άπειρο,ουδείς.:sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
To Άπειρον πολλοί ελάτρευσαν,τον...άπειρο,ουδείς.:sneaky:

Μου θυμίζεις εμένα, που λέω πως τα βαττ πολλοί εμίσησαν, τα πολλά βαττ ουδείς!
Βέβαια, κάτι αντίστοιχο ισχύει για τα μπάσα, για τα λεφτά, για τις γυναίκες, κλπ κλπ κλπ

Ο γκονης πάντως έχει το δίκιο του εδώ που τα λέμε, καθώς στο χαλιεντοχώρο που γυρνοβολάμε, οι περισσότεροι έχουν όντως μπερδέψει τα @Bhutia τους, γόρδιος δεσμός και βάλε..
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Θα βαλω λοιπον μερικες φωτο του χωρου του costas EAR, και μετα θα πρεπει ο ιδιος να μας δωσει τον τροπο σκεψης και εκτελεσης της αναβαθμισης/φροντιδας του χωρου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top