Roon: Να το τολμήσω?


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Τρέχει κανονικά ρουν σέρβερ και σε παντόφλα τηλέφωνο του '90.

Δεν θέλει επεξεργαστική ισχύ καθόλου.

Μνήμη θέλει 8 γιγα και σκληρό ssd για τη βιβλιοθήκη του.
SSD φαντάζομαι ότι εννοείς για το index που φτιάχνει. Τέτοιο έχουμε. Αν μου πεις για όλα τα αρχεία μουσικής, δεν έχουμε.
 


Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
SSD φαντάζομαι ότι εννοείς για το index που φτιάχνει. Τέτοιο έχουμε. Αν μου πεις για όλα τα αρχεία μουσικής, δεν έχουμε.
Ναι, για τον index είναι. Φαντάσου, για κάμποσες χιλιάδες τραγούδια θα σου ολίγα ΜΒ από τον σκληρό. Μη σκας.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Το Roon δεν είναι πανάκεια αν δεν ξέρεις τη δισκοθήκη σου σχετικά με την οργάνωση της βιβλιοθήκης. Αν δεν ξέρεις τί έχεις, και του πείς να κάνει την οργάνωση με βάση τα δικά του πρότυπα, τότε τον ήπιες.

ΠΧ, αν έχεις προσθέσει 10 δισκους στην συλλογή σου και θέλεις να τους ακούσεις από το Roon, αν δεν ξέρεις ποιοί είναι, τότε αποκλείεται να τους βρείς ψάχνοντας. πρέπει να ξέρεις κάτι, δεν υπάρχει ένα φίλτρο του στύλ show last 50 albums imported πχ.

Επίσης, ta metadata του Roon δεν είναι αυτά που εσύ πιστεύεις. Δλδ στο heavy metal μπορείς να βρείς από megadeth μέχρι rolling stones.

Γενικότερα, στο search έχει να γίνει δουλειά ακόμη.

Μπορείς όμως να κάνεις room correction, multiroom, multichannel playback κλπ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
Δεν γλιτώνετε λεφτά με το ρουν
Δεν είναι αυτό που ψάχνω. Είναι που δεν χώνεψα ποτέ μου αυτά τα χοντροκούτια και ψάχνω αν υπάρχει τρόπος να παρακαμφθούν. Ει δυνατόν, μάλιστα, με ψηφιακό αμιγώς σήμα μέχρι τα ηχεία. 8-) ;)
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
@Σταύρος Λαγκαδιανός ποιο σήμα δεν είναι ψηφιακό μέχρι τα ηχεία από το Roon? Και για πια ηχεία μιλάμε που έχουν απευθείας ψηφιακή είσοδο;
Το σήμα στα ΑΒού και στον Τρινόβ, μετατρέπεται σε αναλογικό. Ηχεία (μόνο ενεργά με απασχολούν) με ψηφιακή είσοδο υπάρχουν πολλά. Από φτηνά, μέχρι Genelec, Kii, D&D, για όλους έχει ο μπαξές :)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προφανώς και υπάρχουν, τέτοια έχω.
Υποθετικα μιλάμε η επι των πραγμάτων δηλαδή;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Προσωπικά δεν έκατσα να κάνω συγκρίσεις "ποιότητας" αναπαραγωγής, και στην παρούσα φάση μπορώ να παίξω ένα μουσικό αρχείο είτε μέσω του oppo, οπότε από HDMI πάει το σήμα στον τρινοβ, είτε μέσω ρουν, οπότε από τον σέρβερ πάει μέσω ethernet στον τρινοβ.
Άλλες επιλογές, πρακτικά δεν έχω.
Ανάμεσα σε αυτά τα δύο, έχω πολύ έντονη την αίσθηση πως παίζει καλύτερα από ρουν, αλλά επαναλαμβάνω, χωρίς να κάτσω να κάνω συγκρίσεις, και δε πρόκειται κιόλας. ;)
Άκουσα όμως από πολύ κόσμο που τον εμπιστεύομαι, πως βρήκαν ουσιαστική διαφορά στην απόδοση από ρουν, πως ήταν ξεκάθαρα καλύτερο το άκουσμα, ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για τον καθένα.
Βεβαίως δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση στο γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό.
Βαριέμαι να το ψάξω κιόλας...
Θα'θελα πάντως να μάθω το γιατί...
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
ειναι να τρελλενεσαι παντως, δεν ειναι συμβατο το roon remote με το παλιο ipad που εχω. τηλεχειρισμος γιοκ λοιπον, θα σκασω...

>:(:focus::headbang::frown:
 

D

Deleted member 35

Guest
Δηλαδή, "ταΐζεις" Roon τον Trinnov με Ethernet, όχι με HDMI?
Το ίδιο το Roon προτείνει την σύνδεση Ethernet σαν καλύτερη αν έχεις συμβατό εξοπλισμό. Ο λόγος έχει να κάνει κυρίως με τον θόρυβο των άλλων συνδέσεων και κυρίως του USB που είναι η επικρατέστερη σύνδεση. Μην ξεχνάμε πως είναι κανονικό πρόγραμμα και τρέχει σε κανονικούς υπολογιστές. Ακόμη και οι πιο εξεζητημένες λύσεις δεν παύουν να είναι custom made PC.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ένα μεταχειρισμένο iPad mini 2 με κανα κατοστάρικο και όλα κομπλέ
 
  • Like
Reactions: PMC

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Τρέχει κανονικά ρουν σέρβερ και σε παντόφλα τηλέφωνο του '90.

Δεν θέλει επεξεργαστική ισχύ καθόλου.

Μνήμη θέλει 8 γιγα και σκληρό ssd για τη βιβλιοθήκη του.
Γιατί χρειάζεστε τόση RAM;
Με 13800 albums & 87300 tracks παίζει σε VB με 1,5 GB RAM...
Για το server φυσικά μιλάω.
(εντάξει αν χρειαστεί θα δώσω παραπάνω, το πάω σιγά σιγά)
roon3.jpg
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αυτό είναι το mem usage με το Roon απλά να κάθεται με 38000 κομμάτια βιβλιοθήκη

49A5EE99-3DD2-422B-A918-BBDA1755872E.jpeg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.260
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top