Roon: Να το τολμήσω?

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Εγώ εχω μεγαλύτερο όγκο μουσικής, και σκέφτομαι ο νέος σέρβερ να έχει 8GB ram, m.2 SSD όπου θα εγκατασταθεί το roon και η βιβλιοθήκη του, μία κάρτα δικτύου 10GB και ένας i3 επεξεργαστής τουλάχιστον.

Ολα αυτά θέλουν πάνω από χιλιάρικο δυστηχώς, και για αυτό τη βγάζω με λύσεις μεσοβέζικες μέχρι να τα μαζέψω
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
Είμαι στην τρίτη ανανέωση αλλά δεν ξέρω αν θα συνεχίσω το χειμώνα.

Βέβαια είναι εξαιρετικό και δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα. Μόνο το Plex στις ταινίες συγκρίνεται. Αλλά θα σου γράψω κάποια προσωπικά υπέρ και κατά.
Καλησπέρα tiffany

Τελικά ανανέωσες ή όχι (αν έληξε ήδη βέβαια η συνδρομή σου);

Και αν όχι, αυτό που με ενδιαφέρει είναι με τι το αντικατέστησες; Έχω κι εγώ λίγο καιρό που αποφάσισα "να οργανωθώ" με το θέμα μουσική συλλογή και ψάχνω τι λύσεις υπάρχουν.

Προφανώς το roon είναι φοβερή λύση, αλλά λίγο ακριβό για πρώτη απόπειρα, οπότε έλεγα να δω πρώτα τι άλλες λύσεις υπάρχουν.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο το κομμάτι player (ποιότητα αναπαραγωγής κλπ.) όσο το κομμάτι έμπνευσης, προτάσεων κλπ. Αλλά πέρα από το roon, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο.

Επίσης, πόσο "χάνει" από το κινητό; Για μένα ιδανικό θα ήταν να ψάχνω/επιλέγω τη μουσική από το κινητό χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω το laptop και να τη στέλνω σε κάποιο endpoint. Προς το παρόν χρησιμοποιώ moode audio, το οποίο επίσημα δεν υποστηρίζει roon, αλλά νομίζω είναι σχετικά εύκολο να το προσθέσεις.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το Γενάρη λήγει. Το θέμα είναι το εξής. Έχω ένα "αρχαίο" υπολογιστή που για τις ανάγκες μου είναι μια χαρά. Σκέφτομαι λοιπόν να του βάλω πάνω έναν SSD 2TB που τώρα έχει 200€ και να πάρει μια ανάσα για λίγο καιρό ακόμη. Τότε θα παίζει και το Plex εξαιρετικά που τώρα σέρνεται. Οπότε θα κερδίσω συνολική καθημερινή ταχύτητα αλλά θα χάσω ακριβώς αυτό που είναι το Roon δηλαδή μια "ζωντανή" βιβλιοθήκη. Σαν καθαρά εναλλακτικούς players έχω το πάντα αγαπημένο Foobar2000, το Jriver από τους #$%^&^%*&$^^%$@%$636 και πέρυσι είχα αγοράσει και το Audirvana στο οποίο αποδεικνύεται ότι ο προγραμματιστής του είναι σαν τους προηγούμενους. Επίσης με το Plex κερδίζω και την φορητότητα της βιβλιοθήκης μου εκτός σπιτιού άρα γλιτώνω και τα επιπλέον 7€ του Spotify που χρησιμοποιώ τώρα για να κερδίσω δεδομένα στο κινητό.

Κοίτα αν θες προτάσεις νομίζω πως δεν υπάρχει τοπική εναλλακτική. Μόνο σε streaming καταστάσεις αλλά εκεί χάνεις τη συλλογή σου.

Όσο για την εφαρμογή στο κινητό είναι ακριβώς ίδια με τον υπολογιστή. Καμία διαφορά. Βέβαια για καλύτερη εμπειρία θες tablet για να μην βγάζεις τα μάτια σου.

Αυτό που με ανησυχεί με το Roon είναι η απίστευτη ησυχία τους. Και το χειμώνα που έληξε η συνδρομή μου είπα να μη το ανανεώσω και μετά από 1-2 μέρες έβγαλαν την τωρινή έκδοση που είναι εξαιρετική και ανανέωσα πάλι. Φοβάμαι πως θα κάνουν τα ίδια και θα μπω πάλι σε έξοδα.

Προσωπικά ψάχνομαι για NAS. Προσπαθώ να βρω μια λύση ώστε να μεταφέρω τα αρχεία μου εκεί και να διώξω το φορτίο από τον υπολογιστή μου. Αλλά τα ρημάδια με x64 έχουν κοντά στο 500ρικο χωρίς δίσκο και εκεί μπαίνεις σε άλλα χωράφια.
 


D

Deleted member 35

Guest
Οι εφαρμογές που υπάρχουν δεν ενοποιούνται με την τοπική συλλογή σου. Θα πρέπει να έχεις την εφαρμογή του Spotify και ξεχωριστά το Foobar. Ακούς από τη κάθε μια και μόνο από αυτή. Από την άλλη ο συνδυασμός Roon + Tidal κερδίζει σε αυτό. Εσύ μπορείς να έχεις στη συλλογή σου μόνο Beatles. Αλλά όσο ακούς θα αρχίσει και να ψάχνει και στο τέλος θα παίξει και Beach Boys και Gerry & Peacemakers και Monkees και ίσως Ravi Shankar από το Tidal.
 


D

Deleted member 35

Guest
Φυσικά αλλά γιατί να το κάνεις; Αυτό είναι ένα μεγάλο ατού. Λέγεται Roon Radio και δουλεύει εξαιρετικά. Τώρα ακούς με τον παραδοσιακό τρόπο. Φτιάχνεις playlists και επιλέγεις τραγούδια ανάλογα με το είδος τους. Αλλά Rock θεωρούνται οι Beatles αλλά και οι Motorhead. Σε ένα παραδοσιακό player πρέπει να κάνεις "χεράτη" επιλογή ώστε να μην τα έχεις μαζί και εκεί που χαλαρώνεις να πεταχτεί ο συγχωρεμένος ο Lemmy και να τρομάξεις. Εδώ ψάχνει και θα σου κάνει τις παραπάνω προτάσεις. Και αν δε θες και παραλείψεις κάτι σε ρωτάει και το γιατί ώστε να φτιάξει τις επόμενες προτάσεις.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
Ευχαριστώ πολύ!

Άρα όπως το φανταζόμουν, ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική του roon σε τοπικό επίπεδο στο κομμάτι αυτό. Απλά το πρόβλημα είναι, αν πρέπει να πληρώνεις $10/μήνα, ποιο το πλεονέκτημα του να έχεις τη δική σου συλλογή; Κάνεις μια συνδρομή σε μια streaming υπηρεσία και έχεις τα πάντα. Και όσο και να μην με έχει βολέψει καμία από δαύτες, όπως και να το κάνεις, η πρόσβαση ανά πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε άλμπουμ/τραγούδι, δεν είναι κάτι που μπορείς να το παραβλέψεις (ειδικά για μένα που δεν έχω και καμιά φοβερή ή σπάνια συλλογή).

Από εκεί και πέρα, κι εγώ σε λύση NAS πήγα και νομίζω είναι το καλύτερο (γι'αυτό είπα και πως ιδανικά θέλω ο έλεγχος να γίνεται και από το κινητό).
Αλλά θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη λύση να το φτιάξεις μόνος σου. Αν κατέχεις τα βασικά από Linux (ή δεν έχεις προβλημα να μάθεις) τότε πραγματικά δεν είναι τίποτα. Και μπορείς με λιγότερα από 250€ (χωρίς δίσκους) να φτιάξεις κάτι που θα σε καλύψει με το παραπάνω. Και με λιγότερα μπορείς, απλά η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή για την απόδοση που θα χάσεις.

Δες και εδώ αν θες για αρκετές ιδέες και βοήθεια.
 

D

Deleted member 35

Guest
Αν δεν έχεις απαιτήσεις οκ θα σε βολέψει και με το παραπάνω. Αλλά όμως μην ξεχνάς τα πνευματικά δικαιώματα. Πχ μέχρι το καλοκαίρι οι King Crimson δεν είχαν σχεδόν τίποτα στο tidal εκτός μερικών live. Και σε κάποιες εκδόσεις του αρχικού Άξιον Εστί λείπει το τελευταίο τραγούδι. Αν είσαι διατεθειμένος για αυτά προχώρα έτσι. Εγώ δεν κάνω εκπτώσεις σε τέτοια πράγματα.

Όσο για τον home server είναι καθαρό κόλλημα στον εγκέφαλο μου και μόνο. Σκέψου πως πριν 3 χρόνια που έκλεισε η παλιά μου δουλειά και το αφεντικό με απέλυσε πήρα σαν πρώτη δόση 3000€. Τι αγόρασα; Ένα dac των 200€. Γιατί ο βλάκας περίμενα την ces για τις χειμερινές ανακοινώσεις και όπως καταλαβαίνεις τα λεφτά έγιναν πιτογυρα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
Πάντως αυτό που σου έγραψα για τον home server/NAS (να τον φτιάξεις μόνος σου) δεν το είπα απλά για να γλιτώσεις χρήματα. Μπορείς να φτιάξεις κάτι που όχι απλά δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα το έτοιμο, αλλά θα είναι και καλύτερο. Το ότι θα βγει και φθηνότερα, είναι το κερασάκι στην τούρτα. Μέχρι και το λειτουργικό της Synology μπορείς να βάλεις αν θες και να είναι και λειτουργικά ακριβώς το ίδιο με το έτοιμο.

Βέβαια θα πρέπει να ρίξεις κάποια δουλειά, αυτό είναι σίγουρο. Απλά για μένα αυτό το κομμάτι είναι ευχαρίστηση/χόμπι, όχι αγγαρεία. Οπότε το κάνει ακόμα καλύτερο από την έτοιμη λύση, όχι χειρότερο. Αλλά σίγουρα δεν το βλέπουν όλοι έτσι.
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Ευχαριστώ πολύ!

Άρα όπως το φανταζόμουν, ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική του roon σε τοπικό επίπεδο στο κομμάτι αυτό. Απλά το πρόβλημα είναι, αν πρέπει να πληρώνεις $10/μήνα, ποιο το πλεονέκτημα του να έχεις τη δική σου συλλογή; Κάνεις μια συνδρομή σε μια streaming υπηρεσία και έχεις τα πάντα. Και όσο και να μην με έχει βολέψει καμία από δαύτες, όπως και να το κάνεις, η πρόσβαση ανά πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε άλμπουμ/τραγούδι, δεν είναι κάτι που μπορείς να το παραβλέψεις (ειδικά για μένα που δεν έχω και καμιά φοβερή ή σπάνια συλλογή).

Από εκεί και πέρα, κι εγώ σε λύση NAS πήγα και νομίζω είναι το καλύτερο (γι'αυτό είπα και πως ιδανικά θέλω ο έλεγχος να γίνεται και από το κινητό).
Αλλά θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη λύση να το φτιάξεις μόνος σου. Αν κατέχεις τα βασικά από Linux (ή δεν έχεις προβλημα να μάθεις) τότε πραγματικά δεν είναι τίποτα. Και μπορείς με λιγότερα από 250€ (χωρίς δίσκους) να φτιάξεις κάτι που θα σε καλύψει με το παραπάνω. Και με λιγότερα μπορείς, απλά η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή για την απόδοση που θα χάσεις.

Δες και εδώ αν θες για αρκετές ιδέες και βοήθεια.
Σαφώς συμφέρει το lifetime πακέτο. Αλλά γενικά μιλάμε για ένα προϊόν hi end και ταυτόχρονα lifestyle, δηλαδή μετά βεβαιότητας υπερκοστολογημένο. Για γερά πορτοφόλια.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@symos Τα εξαρτήματα που έχουν τα NAS είναι Server Grade δεν είναι τα ίδια που στήνουμε ένα PC από τα μαγαζια εδώ γύρω.
Ομοιως το οποιοδήποτε λειτουργικό θα στηθεί, εάν και εφόσον το καταφέρει κάποιος να το στήσει, δεν έχει την ίδια καμπύλη μάθησης με το λειτουργικό ενός NAS
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δοκιμάστε spotify με κάποιο φθηνό streamer με volumio και αν δε σας βολέψει ή θέλετε κάτι καλύτερο ηχητικά προχωράτε παραπέρα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
@symos Τα εξαρτήματα που έχουν τα NAS είναι Server Grade δεν είναι τα ίδια που στήνουμε ένα PC από τα μαγαζια εδώ γύρω.
Ομοιως το οποιοδήποτε λειτουργικό θα στηθεί, εάν και εφόσον το καταφέρει κάποιος να το στήσει, δεν έχει την ίδια καμπύλη μάθησης με το λειτουργικό ενός NAS
Σαφώς, ισχύουν και τα δύο. Απλά όσον αφορά το πρώτο δεν σημαίνει ότι η χρήση που κάνουν οι περισσότεροι από εμάς στο σπίτι απαιτεί απαραίτητα κάτι καλύτερο από τα απλά εξαρτήματα ενός PC. Όσον αφορά το δεύτερο, είναι αυτό που είπα πριν. Αν το βλέπεις και ως χόμπι, τότε η επιπλέον καμπύλη μάθησης είναι ευχαρίστηση, όχι αγγαρεία. Αλλιώς καλύτερα το έτοιμο, σίγουρα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
Ωχχχ!! Νέος νόμος :o :o :biggrin:
@musiclistener με το ζόρι, Roon τωρα. Και ολα με Ethernet.
Τωρα λέμε, δεν ειναι σύσταση, ειναι υποχρεωτικό
Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν Roon.
Με τι σετάπ (αναλυτικά) το υλοποιείτε?
Πέρα από την, από πάρα πολλούς ανά τον πλανήτη, μαρτυρούμενη υπεροχή του στη διαχείριση, βρίσκετε να υπερέχει και στην ποιότητα του ήχου?
Υπάρχουν άραγε κάποιοι που βρήκαν άλλα προγράμματα να έχουν καλύτερη ποιότητα ήχου?
Ευχαριστώ!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Έχω χρησιμοποιήσει amarra, Audirvana, iTunes, Roon. Απο ποιότητα ήχου υπολείπεται το iTunes, τα υπόλοιπα παίζουν καλά, το amarra ισως ωραιοποιούσε τον ήχο παλαιότερα, τωρα δεν ξέρω τι κάνει.

Προς το παρόν το χρησιμοποιώ με το macbook και ασύρματη σύνδεση στο router-Ethernet στον Trinnov.
Μάλλον θα αγοράσω Nucleus+.

Τα πάντα ολα, διαχείριση, ευκολία, πολλαπλοί χρήστες, multichannel, ομορφιά, ηχος.

Υπαρχει αλλο θρεντ με το Roon, αν μπορεί κάποιος μοντ να ενώσει;
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το γRoon τρέχει σε NAS της Qnap με κάμποση μνήμη για αέρα και άνεση, μεταφέρει τη μουσική στο SoTM SMS 200 ultra και από εκεί, με ένα ρημάδι interface usb to coaxial, στέλνει ψηφιακό σήμα στα Dynaudio Focus 30 XD.
Με το εάν παίζει καλά,η καλύτερα/χειρότερα από κάτι,άλλο δεν το έχω δοκιμασει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο αφου με κερδίζει η λειτουργικότητα του
 


Μηνύματα
125
Reaction score
377
Ωχχχ!! Νέος νόμος :o :o :biggrin:

Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν Roon.
Με τι σετάπ (αναλυτικά) το υλοποιείτε?
Πέρα από την, από πάρα πολλούς ανά τον πλανήτη, μαρτυρούμενη υπεροχή του στη διαχείριση, βρίσκετε να υπερέχει και στην ποιότητα του ήχου?
Υπάρχουν άραγε κάποιοι που βρήκαν άλλα προγράμματα να έχουν καλύτερη ποιότητα ήχου?
Ευχαριστώ!!
Σε δυο διαφορετικα συστηματα συγκριναμε τα, roon, jriver, foobar, audirvana. Και στις δυο περιπτωσεις το roon υπερειχε των αλλων σε ποιοτητα ηχου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top