S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Δεν πρέπει να είναι όλα tweeters, πρέπει να είναι και mids.
Εννοείται ότι είναι mids γι' αυτό και η μετάβαση από περιοχή σε περιοχή γίνεται τόσο ομαλά που ακούς μουσική και όχι συχνότητες. Στα δίδρομα της εταιρείας, τα παλιότερα τουλάχιστον, το tweeter είναι τόσο γρήγορο που το woofer αδυνατούσε ν' ακολουθήσει. Με λίγη προσοχή μπορούσες ν' ακούσεις τη τρύπα στη μέση. Aκριβά ηχεία αλλά φθηνά συγκρινόμενα με Focal, Wilson κλπ

 

Attachments



Μηνύματα
501
Reaction score
705
Εννοείται ότι είναι mids γι' αυτό και η μετάβαση από περιοχή σε περιοχή γίνεται τόσο ομαλά που ακούς μουσική και όχι συχνότητες. Στα δίδρομα της εταιρείας, τα παλιότερα τουλάχιστον, το tweeter είναι τόσο γρήγορο που το woofer αδυνατούσε ν' ακολουθήσει. Με λίγη προσοχή μπορούσες ν' ακούσεις τη τρύπα στη μέση. Aκριβά ηχεία αλλά φθηνά συγκρινόμενα με Focal, Wilson κλπ

Δλδ τα Alpha έχουν τέσσερα mid και ένα tweeter....
Του mid το κάγκελο. Dynaudio core stack με τέσσερα 10" sub, δυο mid και ένα tweeter :laugh:

αχουτα....σα να λενε "μαιμουυυυυυ.. πουλα τη μαυρη πσυχη σου στον εξω-απο-δω παρε εμας αντι γι'αυτη..."
Πόσο έχουν αυτά να δούμε πόσο αξίζει και η μαύρη ψυχή σου ? :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Δλδ τα Alpha έχουν τέσσερα mid και ένα tweeter....
Του mid το κάγκελο. Dynaudio core stack με τέσσερα 10" sub, δυο mid και ένα tweeter :laugh:


Πόσο έχουν αυτά να δούμε πόσο αξίζει και η μαύρη ψυχή σου ? :p
πρεπει να εχουν περισσοτερο απο το συκωτι μου...παντως...
σε λιρες η αρχικη τιμη ηταν 36κ, ή 50 χιλιαδες δολλαρια αμερικανικα
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Λιτός βίος για τις ηχειάρες... απάνω σε παλέτες της κακιάς ώρας !!
Προφανώς, για την Adam η παλέτα λύνει ικανοποιητικά το πρόβλημα 'Πως να μην ακουμπάει το ηχείο στο πάτωμα'.
Και κάποιοι εξ'υμών δίνουν περισσότερα σε ακουμπηστήρια για cd players ή, ακόμα χειρότερα, καλώδια.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Λοιπόν, τα ηχεία γίγαντες γενικά (και όχι τα Άνταμ μόνο φυσικά) θα πρέπει να απαγορευτούν στο hifi. Εδώ δε χρησιμοποιούνται για PA χρόνια τώρα. Στο hifi δεν έχουν καμία θέση, κανένα σκοπό. Ακόμη και σείχης να είσαι, δε θα τα βάλεις να παίξουν σε γιγαντο-σαλόνι. 'Άσε που αν είναι γιγαντο-σαλόνι, δε θα είναι ακουστικά σωστό, άρα πάλι άκυρο.

Μπαν λοιπόν στα μεγάλα ηχεία. Ο μόνος σκοπός που εξυπηρετούν είναι να τονώνουν το εγώ του ιδιοκτήτη τους και να τσεπώνουν οι κατασκευαστές και οι μεταφορικές υπέρογκα κέρδη.

Το μάξιμουμ μέγεθος που μπορώ να δεχτώ είναι τα 16άρια τα γκετχαρντ (επειδή είναι ομοαξονικά) και τα JBL M2 (επειδή είναι τα JBL M2).
 






Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Λοιπόν, τα ηχεία γίγαντες γενικά (και όχι τα Άνταμ μόνο φυσικά) θα πρέπει να απαγορευτούν στο hifi. Εδώ δε χρησιμοποιούνται για PA χρόνια τώρα. Στο hifi δεν έχουν καμία θέση, κανένα σκοπό. Ακόμη και σείχης να είσαι, δε θα τα βάλεις να παίξουν σε γιγαντο-σαλόνι. 'Άσε που αν είναι γιγαντο-σαλόνι, δε θα είναι ακουστικά σωστό, άρα πάλι άκυρο.

Μπαν λοιπόν στα μεγάλα ηχεία. Ο μόνος σκοπός που εξυπηρετούν είναι να τονώνουν το εγώ του ιδιοκτήτη τους και να τσεπώνουν οι κατασκευαστές και οι μεταφορικές υπέρογκα κέρδη.

Το μάξιμουμ μέγεθος που μπορώ να δεχτώ είναι τα 16άρια τα γκετχαρντ (επειδή είναι ομοαξονικά) και τα JBL M2 (επειδή είναι τα JBL M2).
Γιατί ρε μάστορα?
Και εγώ έχω γιγαντοσαλόνι , και μεγάλα ηχεία , που παίζνε ωραία. Και δεν τα αγόρασα τα έφκιαξα.
Κακό δλδ? :laugh: :headbang:>:(>:(
Δλδ τα Alpha έχουν τέσσερα mid και ένα tweeter....
Του mid το κάγκελο. Dynaudio core stack με τέσσερα 10" sub, δυο mid και ένα tweeter :laugh:


Πόσο έχουν αυτά να δούμε πόσο αξίζει και η μαύρη ψυχή σου ? :p
Εγώ πάντως , αν και βλέπω 4 συχνότητες κρος δεν μπορώ ακόμα να διακρίνω τον πέμπτο δρόμο.
Αλήθεια , ποιός είναι ? δεδομένου ότι τα 2 13,5ιντσα είναι sub, τα 2 9ιντσα midbass, τα 2 εμιτ mid και το 1 emit tweeter.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Λοιπόν, τα ηχεία γίγαντες γενικά (και όχι τα Άνταμ μόνο φυσικά) θα πρέπει να απαγορευτούν στο hifi. Εδώ δε χρησιμοποιούνται για PA χρόνια τώρα. Στο hifi δεν έχουν καμία θέση, κανένα σκοπό. Ακόμη και σείχης να είσαι, δε θα τα βάλεις να παίξουν σε γιγαντο-σαλόνι. 'Άσε που αν είναι γιγαντο-σαλόνι, δε θα είναι ακουστικά σωστό, άρα πάλι άκυρο.

Μπαν λοιπόν στα μεγάλα ηχεία. Ο μόνος σκοπός που εξυπηρετούν είναι να τονώνουν το εγώ του ιδιοκτήτη τους και να τσεπώνουν οι κατασκευαστές και οι μεταφορικές υπέρογκα κέρδη.

Το μάξιμουμ μέγεθος που μπορώ να δεχτώ είναι τα 16άρια τα γκετχαρντ (επειδή είναι ομοαξονικά) και τα JBL M2 (επειδή είναι τα JBL M2).
Θα μας τα παρουνε και τι θα εχουμε μετα?

Κανονισε, και τα δικα σου θα τα παρουν.....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Να ξηγηθώ:

Καταρχήν τα μεγάλα ηχεία είναι υπερβολικά ακριβά όχι επειδή είναι καλύτερα αλλά επειδή οι εταιρίες χρεώνουν εκθετικά. σε συνάρτηση με το μέγεθος.

Τί προσφέρουν: περισσότερο μπάσο και ένταση. Και τα δύο μπορείς να τα πάρεις με σύστημα σαμπ+δορυφόροι. Όμως το σύστημα σαμπ + δορυφόροι είναι πιο ευέλικτο και σε ότι αφορά την ακουστική και σε ότι αφορά το πολυκάναλο / ιμέρσιβ.

Έχουν μειονεκτήματα; Βεβαίως. Αν το γούφερ τους παίζει πάνω από 80Hz, που σχεδόν πάντα παίζει, και επειδή αυτό είναι μεγάλο και απομακρυσμένο από τις άλλες μονάδες, αποκλίνουν από το point source περισσότερο από ότι τα μικρά ηχεία. Αυτό δεν είναι πρόβλημα αν η θέση ακρόασης είναι απομακρυσμένη αλλά συνήθως δεν είναι. Σιγά, όλοι τα ακουν στα 4, 5 μέτρα μαξ. Άσε που για μεγάλη απόσταση, η πραγματική λύση είναι αρέι και όχι γιγαντο-ηχεία.

Αυτά. Μπαν λοιπόν στα μεγάλα ηχεία. (Και στα δικά μου.)
 





Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Λοιπόν, τα ηχεία γίγαντες γενικά (και όχι τα Άνταμ μόνο φυσικά) θα πρέπει να απαγορευτούν στο hifi. Εδώ δε χρησιμοποιούνται για PA χρόνια τώρα. Στο hifi δεν έχουν καμία θέση, κανένα σκοπό. Ακόμη και σείχης να είσαι, δε θα τα βάλεις να παίξουν σε γιγαντο-σαλόνι. 'Άσε που αν είναι γιγαντο-σαλόνι, δε θα είναι ακουστικά σωστό, άρα πάλι άκυρο.

Μπαν λοιπόν στα μεγάλα ηχεία. Ο μόνος σκοπός που εξυπηρετούν είναι να τονώνουν το εγώ του ιδιοκτήτη τους και να τσεπώνουν οι κατασκευαστές και οι μεταφορικές υπέρογκα κέρδη.

Το μάξιμουμ μέγεθος που μπορώ να δεχτώ είναι τα 16άρια τα γκετχαρντ (επειδή είναι ομοαξονικά) και τα JBL M2 (επειδή είναι τα JBL M2).
Μην τον ακουτε, ζηλευει επειδη εχει τοσοδούλικα ηχειάκια.
Να ρε, τετοια θα βαλουμε:
δδφJPG.JPG
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top