S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εκτος απο το λογικο συμπερασμα οτι ενα οκταρακι αρκει.
Δεν είναι λογικό συμπέρασμα, είναι πίνακες:

imgext.gif


Και φυσικά για κάθε ηχείο με κάποιες διαφοροποιήσεις, αναλόγως υλοποίησης.


Βγαζει 98 db στα 80hz με 10% παραμορφωση.
Αυτό είναι θέμα που πρέπει να το μελετήσεις για κάθε ηχείο ξεχωριστά, αναλόγως πόση βάση δίνεις στην παραμόρφωση (εγώ μαζί σου).

Προσωπικά επέλεξα αυτό:

neumann_kh310_max_spl_510_2 (1).gif


Που βλέπω επαρκές Μαξ εσπιελ (98-105) στο 1μ σε 2 στάθμες ολικής αρμονικής παραμόρφωσης.
Προφανώς σε 10% THD βγάζει υψηλότερες στάθμες, ωστόσο αυτή η μέτρηση που βλέπω, για ιμερσιβ μου αρκεί για 2.3μ απόσταση ακρόασης.

Όλως τυχαίως (καθόλου) έχει διαθέσιμες μετρήσεις η Νιούμαν για το 310 στα 2.3μ απόσταση ακρόασης, και όλως τυχαίως (καθόλου) αυτήν ακριβώς την απόσταση ακρόασης χρησιμοποιώ... ;)

Εκτιμώ πως είναι κατά πολύ καλύτερο και ισχυρότερο το s3h αλλά θέλει μέτρηση τέτοια, μαξ εσπιελ, που δεν έχεις διαθέσιμη μάλλον.


ΥΓ. Γενικά μιλώντας, την επιφάνεια δεν την ξεγελας και τους νόμους της φυσικής τους καμπτεις αλλά δε τους σπας. Τα γουφερ έχουν επιφάνεια, όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα τα spl τους. Ο πίνακας ο πρώτος είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα..
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σωστο ειναι αυτο που λες john markou. Οκ. Ας παρουμε λοιπον σαν σημειο ενδιαφεροντος τα 160hz. Εκει το s3h φαινεται να πιανει 90 φον. Που χοντρικα ειναι οκ.
Δεν είναι λογικό συμπέρασμα, είναι πίνακες:

View attachment 154452

Και φυσικά για κάθε ηχείο με κάποιες διαφοροποιήσεις, αναλόγως υλοποίησης.



Αυτό είναι θέμα που πρέπει να το μελετήσεις για κάθε ηχείο ξεχωριστά, αναλόγως πόση βάση δίνεις στην παραμόρφωση (εγώ μαζί σου).

Προσωπικά επέλεξα αυτό:

View attachment 154453

Που βλέπω επαρκές Μαξ εσπιελ (98-105) στο 1μ σε 2 στάθμες ολικής αρμονικής παραμόρφωσης.
Προφανώς σε 10% THD βγάζει υψηλότερες στάθμες, ωστόσο αυτή η μέτρηση που βλέπω, για ιμερσιβ μου αρκεί για 2.3μ απόσταση ακρόασης.

Όλως τυχαίως (καθόλου) έχει διαθέσιμες μετρήσεις η Νιούμαν για το 310 στα 2.3μ απόσταση ακρόασης, και όλως τυχαίως (καθόλου) αυτήν ακριβώς την απόσταση ακρόασης χρησιμοποιώ... ;)

Εκτιμώ πως είναι κατά πολύ καλύτερο και ισχυρότερο το s3h αλλά θέλει μέτρηση τέτοια, μαξ εσπιελ, που δεν έχεις διαθέσιμη μάλλον.


ΥΓ. Γενικά μιλώντας, την επιφάνεια δεν την ξεγελας και τους νόμους της φυσικής τους καμπτεις αλλά δε τους σπας. Τα γουφερ έχουν επιφάνεια, όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα τα spl τους. Ο πίνακας ο πρώτος είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα..
Οι παραμορφωσεις του 310 ειναι περιεργως αρκετα καλυτερες απο του s3h. Κατι χανω εδω, κατι δε διαβαζω καλα στα διαγραμματα. Περιπου 105 db to 310 sta 80hz vs 98db tou s3h...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Οι παραμορφωσεις του 310 ειναι περιεργως αρκετα καλυτερες απο του s3h. Κατι χανω εδω, κατι δε διαβαζω καλα στα διαγραμματα. Περιπου 105 db to 310 sta 80hz vs 98db tou s3h...
Ναι, τα διαγράμματα δεν είναι παρόμοιου τρόπου απεικόνισης, και λογικό να προβληματίζεται ο ενδιαφερόμενος.

Στην πράξη είμαι απολύτως βέβαιος πως το s3h υπεραρκεί για 105 ντεσιμπέλ στάθμη με κρος στους 70 ίσως και πιο κάτω, και με λογικές παραμορφώσεις.
Θα πρέπει να ψάξεις να βρεις ανάλογα σχεδιάγραμμα που να αποδείξουν του λόγου μου το αληθές, αν τυχόν σε ενδιαφέρει βεβαίως.

Η εκτίμησή μου, βασίζεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης υλοποίησης, όπου υπάρχει ξεχωριστό μιντ, περιορισμένη απόκριση των γουφερ, πολύ στιβαρή κατασκευή μεγαφώνων και πολύ μεγάλης ισχύος τελικά στάδια, ξεχωριστά ανά μεγάφωνο, με πολύ υψηλές προδιαγραφές Μαξ εσπιελ. Όλα αυτά μαζί, μου δίνουν μια βεβαιότητα για την εκτίμηση που κάνω, αν και δεν έχω δει μέτρηση Μαξ εσπιελ του ηχείου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Οι μετρήσεις του Αμίρ για το s2 είναι εκπληκτικές, ιδίως όσον αφορά τις παραμορφώσεις, οι οποίες δείχνουν να είναι πραγματικά πολύ χαμηλές.

Είναι δύσκολο να κατασκευαστεί ένα διδρομο μόνιτορ, πόσο μάλλον με ριμπον, πόσο μάλλον με σημείο κρος στους 3κ, κι όμως το έφτιαξαν σωστά κι όμως δε φαίνεται πουθενά τονική αλλοίωση στο σημείο κρος, ούτε οφ αξις.

Εξαιρετικό προϊόν.

Η Άνταμ είναι πολύ δυνατή φίρμα, αγαπάμε Άνταμ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μη στενοχωριέσαι jiovani μου, τα δικά σου εξαιρούνται γιατί μας αρέσει να τα χαλβαδιάζουμε.
Και κάτι περισσότερο,η γεωμετρία συνδυασμένη με τις κλίσεις των κρος είναι μελετημένα από τη σχεδίαση κατά τρόπον ώστε η σύγκλιση των λοβών από τους επιμέρους δρόμους να πραγματοποιείται σε επίπεδο κατώτερο από εκείνο του tweeter με δεδομένη ελάχιστη απόσταση ακρόασης.
 


P

PMC

Guest
Φανταστικο το σεντονι του Κωστα, ολα καλα, ολα κατανοητα. Εκτος απο το λογικο συμπερασμα οτι ενα οκταρακι αρκει. Μα εγω βλεπω οτι το ανταμ με τα δυο επταρακια οριακα ΔΕΝ αρκει. Βγαζει 98 db στα 80hz με 10% παραμορφωση. Προφανως βγαζει και πιο πολλα αλλα προφανως αυξανει η παραμορφωση. 98 db ειναι λιγα αν λαβουμε υποψη σε ποια ισουψη φον αντιστοιχουν. Σαφως κατω απο 80 φον, με καποιες ανοχες για χεντροομ, αποσταση, κλπ.

Κανω καποιο λαθος;

Αφού πιστεύεις ότι δεν σε κάλυπτει το s3 γιατί δεν κοιτάς το s5 που έχει δωδεκαιντζο?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν πιστεύω τίποτα, προσπαθώ να καταλάβω. Ποιός είναι ο μικρότερος δυνατόν δορυφόρος που να μπορεί να παίζει στη θέση ακρόασης άνετα (δηλ. με headroom) στάθμες αναφοράς, με κρος στα 80Hz, room correction, και για στέρεο / πολυκάναλο σεταπ. Δε θέλω μεγαλύτερο από το μικρότερο δυνατό γιατί αυτό θα έχει επίπτωση στο point source (και στην τσέπη). Θέλω το μικρότερο δυνατό. 8 inch? 10 inch? 2 x 7 inch? 15 inch?

Οι μετρήσεις του s3h με μπέρδεψαν, γι αυτό και έγραψα εδώ ότι έγραψα. Οι μετρήσεις του 310 από την άλλη δείχνουν ότι μάλλον τα καταφέρνει μια χαρά, ακόμη και σε δικάναλο σετάπιον.

Χμ, βλέπω στο σαητ της νοημαν ότι "Bass capability: Max. SPL in half space at 3% THD at 1m (averaged between 50 Hz and 100 Hz) 104.5 dB SPL" που σημαίνει ότι και το διάγραμμα μαξ εσπιελ είναι μάλλον σε half space. Ενώ της άνταμ είναι σε full space. Συνεπώς τα νοημαν έχουν 6db bonus από τις συνθήκες μέτρησης.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
μπακαλίστικα, κάνα 95db, δηλ. περίπου 70 phon
80 phon. Δες καλά το γράφημα.

Επίσης, με χρήση cross/κομμένες τις πρώτες δυο οκτάβες παίρνεις 5-7db περισσότερο SPL στον δορυφόρο σου, για να εχεις dB να πληρώνεις την ισοσταθμιση.

Για τα τρια μέτρα τα 8ρια ειναι οριακά. Μάλλον θα χρειάζονται μεγαλύτερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δε θέλω μεγαλύτερο από το μικρότερο δυνατό γιατί αυτό θα έχει επίπτωση στο point source (και στην τσέπη). Θέλω το μικρότερο δυνατό. 8 inch? 10 inch? 2 x 7 inch? 15 inch?
Πες απόσταση ακροασης.
Εκεί κρίνεται το παιχνίδι.

Αν ρωτάς εμένα, τότε ο μικρότερος δυνατός δορυφόρος:

8" για 2μ
9" για 2,5
10" για 3

Με 12-16" είσαι οκ γενικά. ;)

Προσωπικά, με 8.25" στα 2.3 είμαι εντελώς οριακά. Είναι το μικρότερο δυνατό μέγεθος για αυτήν την απόσταση ακρόασης.

Σα το μέγεθος, δεν έχει.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
80 phon. Δες καλά το γράφημα.
Ούτε 80 ούτε 70 φον :) Τα 95 db στα 80Hz είναι κάπου ανάμεσα στα 70 και στα 80 φον, πιο κοντά στα 80 φον.

Και επειδή στα 80 hz θα παίζει μισό ο δορυφόρος, μισό το σαμπ όπως είπε ο Μάρκου, είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Παρόλα αυτά, θα πάρω (φτιάξω) δορυφόρο με 15 ιντσες γιατί αυτό μου γυάλισε και όπως έχω ξανα-γράψει αγοράζουμε ότι μας γυαλίσει. Αχαχα! Stay tuned!
 

P

PMC

Guest
Είναι και κάτι ακόμα .( γενικά μιλώντας )
Έρχεται η στιγμή να πάρεις Καινουρια Ηχεια . Υπολογίζεις την απόσταση για να καταλάβεις τι χρειαζεσαι.....
Και αν στο μέλλον ( σε ένα δυο χρονάκια) αλλάξεις χώρο η τοποθέτηση και χρειαστεις μισο μετράκι ακόμα τι θα κανείς? Θα αλλάξεις και Ηχεια ?
Από την στιγμή που είναι κάποιος να επενδύσει σε Καινουρια Ηχεια πρέπει να πάρει μεγαλύτερα από αυτά που θα τον καλύψουν για την συγκεκριμένη κατάσταση ώστε να μην χάσει χρήματα σε περίπτωση κάποιας μικρής αλλαγής. Ασε που θα έχεις και ποιο μεγάλο headroom. :dance2:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Είναι επερεκτιμημένες οι αποστάσεις ακρόασης στους συνήθεις οικιακούς χώρους, και αυτό οδηγεί συνήθως σε μεγάλου όγκου ηχεία, τα οποία τελικά δε βολεύουν.

Για να χορταινει το μάτι απόσταση από τα εμπρός ηχεία, μπαίνουν τα πλαϊνά και πίσω ηχεία σε απόσταση αναπνοής, όπου βέβαια δεν παίζουν σωστά.

Φτιάξτε ένα κύκλο ακρόασης και βάλτε τα ηχεία γύρω γύρω και καθίστε στο κέντρο, μετά πείτε μου τι απόσταση ακρόασης έχετε διαθέσιμη...

Το μεγάλο ηχείο, δυστυχώς θέλει μεγάλη απόσταση ακρόασης. Είναι πολύ ειδικές και λίγες οι σχεδιάσεις ηχείων μεγάλων μεγαφώνων που μπορούν να παίξουν σε σχετικά μικρές αποστάσεις ακρόασης.
Κάθε υλοποίηση θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται από την ιδανική απόσταση ακρόασης, και το μέγιστο επιτρεπτό εύρος αυτής.
Αλλά πού τέτοια τύχη...

Επί του θέματος του s3h, με τα 2 τεμάχια 7" και με 500 βατ σε έκαστο, ανέτως θα τα χρησιμοποιούσα στα 2.5-3μ απόσταση ακρόασης, θα σκοτώνουν κυριολεκτικά σε τέτοια απόσταση...

Για 2μ νομίζω ότι θα είναι πολύ κοντά, θέλουν λίγο παραπάνω.
 
Last edited:


P

PMC

Guest
Είναι επερεκτιμημένες οι αποστάσεις ακρόασης στους συνήθεις οικιακούς χώρους, και αυτό οδηγεί συνήθως σε μεγάλου όγκου ηχεία, τα οποία τελικά δε βολεύουν.

Για να χορταινει το μάτι απόσταση από τα εμπρός ηχεία, μπαίνουν τα πλαϊνά και πίσω ηχεία σε απόσταση αναπνοής, όπου βέβαια δεν παίζουν σωστά.

Φτιάξτε ένα κύκλο ακρόασης και βάλτε τα ηχεία γύρω γύρω και καθίστε στο κέντρο, μετά πείτε μου τι απόσταση ακρόασης έχετε διαθέσιμη...

Παίζουν και αλλά πράγματα ρόλο.
Στην δίκη μου την περίπτωση ......δεν υπάρχει μικρότερο ηχείο με το ίδιο μιντ- τουιτερ από αυτό που πήρα.
( που είναι τεράστιο σχετικά με την απόσταση που είναι τοποθετημένο )
Αν η ομοιογένεια έχει τόση μεγάλη σημασία όση της έχουμε δώσει ......δεν είχα άλλη επιλογή.
Αν θυμάσαι είχα ( και έχω ακόμη σε αχρηστία τα μικρά 22ρια της pmc) όμως είχαν εντελώς διαφορετικό ήχο .
Εξάλλου χαμηλά παίζουν όλα τα Ηχεια ! Δυνατά είναι το πρόβλημα!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Πες απόσταση ακροασης.
Εκεί κρίνεται το παιχνίδι.

Αν ρωτάς εμένα, τότε ο μικρότερος δυνατός δορυφόρος:

8" για 2μ
9" για 2,5
10" για 3

Με 12-16" είσαι οκ γενικά. ;)

Προσωπικά, με 8.25" στα 2.3 είμαι εντελώς οριακά. Είναι το μικρότερο δυνατό μέγεθος για αυτήν την απόσταση ακρόασης.

Σα το μέγεθος, δεν έχει.
There is no substitute for qubic inches , που λένε οι Αμερικάνοι.
Δλδ το μέγεθος μετράει, όχι μόνο στο πέος, αλλά και στις ίντσες των δορυφόρων. ;)
Παίζουν και αλλά πράγματα ρόλο.
Στην δίκη μου την περίπτωση ......δεν υπάρχει μικρότερο ηχείο με το ίδιο μιντ- τουιτερ από αυτό που πήρα.
( που είναι τεράστιο σχετικά με την απόσταση που είναι τοποθετημένο )
Αν η ομοιογένεια έχει τόση μεγάλη σημασία όση της έχουμε δώσει ......δεν είχα άλλη επιλογή.
Αν θυμάσαι είχα ( και έχω ακόμη σε αχαριστία τα μικρά 22ρια της pmc) όμως είχαν εντελώς διαφορετικό ήχο .
Εξάλλου χαμηλά παίζουν όλα τα Ηχεια ! Δυνατά είναι το πρόβλημα!
Ε! αφού τα είχες σε αχαριστία , μάλλον ήσουν αχάριστος. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
θα πάρω (φτιάξω) δορυφόρο με 15 ιντσες
Και καλά θα κάνεις.
Μικρό κουτί κάνε, να μπαίνει εύκολα και στο ταβάνι.
Το πιο μικρό κουτί που γίνεται, να ακουμπάει ο μαγνήτης του μεγαφώνου στην πλάτη του ηχείου. Κλειστό, σφραγισμένο και μικρό. Μέχρι 80 θα βγάζει άντερα.

Κι άστο να βαράει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν μπορούμε να φτιάξουμε ηχεία, είμαστε καραάσχετοι.

Δείτε πόσο χάλια μετράει το ηχείο που έφτιαξε ο A.Jones στην Elac, που μέτρησε ο Amir προχτές.
Ο Jones!

Και θέλετε να φτιάξετε ηχεία;;;; σοβαρά; Θα τα στείλουμε στον Amir για spinorama να γελάσει ο πλανήτης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ο Jones έχει δηλώσει ότι όταν σχεδιάζει ένα ηχείο φωνάζει μερικούς μουσικούς να το ακούσουν αν τους αρέσει και αν είναι φυσικός ο ήχος. Μετράει λέει αλλά όχι για το τελικό αποτέλεσμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top