S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Σε όποιον χώρο/θέση/απόσταση/στάθμη κι αν έβαλα τα 310, στα ίδια συμπεράσματα κατέληγα.

Η πιο καλή κίνηση που έχω κάνει ποτέ ήταν που τα ξεφορτώθηκα και ανέβηκα κατηγορία στα S3H.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα συμπεράσματά σου έχουν να κάνουν με τους λοβούς των ηχείων και τους χρόνους αντήχησης του χώρου σου. ;)

Ουδεμία σχέση δεν έχουν με αυτήν καθεαυτήν την απόδοση των εν λόγω ηχείων.
Θεωρώ ότι παρέχονται κάποιες χρήσιμες ενδείξεις από τα μετρητικά δεδομένα :
Και στις δύο περιπτώσεις ισχύουν συνθήκες ελεύθερου πεδίου (χωρίς δηλαδή να υπεισέρχεται η ακουστική συμπεριφορά δεδομένου χώρου).

Η εξέταση μπορεί να καταμεριστεί χονδρικώς σε τέσσαρες ζώνες : 20-100Hz , 100-500Hz ,500Hz-2KHz & 2KHz-20KHz

ΚΗ 310 90 dB SPL (Πράσινη καμπύλη η ολική αρμονική παραμόρφωση,μπλε η δεύτερη αρμονική,κόκκινη η τρίτη)


ADAM S3H 90 dB SPL


Η διαφοροποίηση των καμπυλών του KH 310 υπό μικρή αύξηση της στάθμης στα 95 dB SPL ( Φούξια καμπύλη η ολική,κόκκινη η δεύτερη αρμονική,μπλε η τρίτη)


Κι επίσης για να δέσει το ΄΄γλυκό΄΄ : ADAM S3V 90 dB SPL


Εξηγείται λοιπόν και γιατί κάποιοι χρήστες μπορεί να προτιμούσαν το κατακόρυφο S3V έναντι του οριζοντιωμένου S3H...;)
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Η προσθήκη ενός ηχείου πάνω από το ήδη υπάρχον, ανεστραμμένο ώστε να πλησιάσουν τα Τουίτερ μεταξύ τους, είναι μια λύση που δουλεύει και μάλιστα δουλεύει καλά, σε πολλές παραμέτρους.

Περισσότερα ηχεία όμως, δε μπορείς να προσθέσεις.

Ιδανικά, θα πρέπει το ένα με το άλλο ηχείο να έχουν μεταξύ τους μια μικρή κλίση, ώστε να στοχεύουν στην θέση ακρόασης.

Δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομοτεχνικά, για χρήση των μικρών Άνταμ, πάντως είναι μια επιλογή που θα δώσει (μεταξύ άλλων) αυξημένο max spl.
Βρε τρελο αγορι, τί τρελη σκεψη εκανες παλι με τα διπλα καθρεπτιζομενα ηχεια; Πως θα παιξουν χωρις ακυρωσεις/lobing τα δυο τουιτερ; Μηπως θωρεις οτι επειδη ειναι ριμπον και με waveguide δε θα εχουν μεγαλη κατακορυφη διασπορα και δε θα εχουν ακυρωση; Αλλιως πως; Με κολπα σαν της dynaudio στα διπλοτουιτερικα μονδελα της;

Usually, having spaced tweeters covering identical frequency ranges will result in some top-octave vertical lobing as the drivers' outputs interfere away from the central axis. However, in the DDC array, the upper tweeter is used only between 3kHz and 8kHz, to narrow the vertical dispersion in the region where the radiating diameter would otherwise be smaller than the wavelengths of sound being emitted, reducing the presence-region "flare" in the speaker's reverberant soundfield
Read more at https://www.stereophile.com/floorloudspeakers/794/index.html#LRfltcTPguUA7gq6.99
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σε όποιον χώρο/θέση/απόσταση/στάθμη κι αν έβαλα τα 310, στα ίδια συμπεράσματα κατέληγα.

Η πιο καλή κίνηση που έχω κάνει ποτέ ήταν που τα ξεφορτώθηκα και ανέβηκα κατηγορία στα S3H.
Γιαννη μια απλοικη ερωτηση.
Οσοι εχουν αυτα τα ηχεια (σπιτια η στουντιο) και δεν τα εχουν ξεφορτωθει, τι συμπερασματα βγαζουμε απο την εμμονη τους. Οτι δεν βρηκαν ακομη αγοραστες? Οτι δεν ακουν καλα,οτι δεν εχουν ακουστικες εμπειριες για να καταλαβουν οτι μπορουν να μπουν σε κατι σαφως ανωτερο? Απ οσα ξερω τα ηχεια εχουν πολυ φανατικους οπαδους στον χωρο των στουντιο.

Ενταξει εσυ μπορεις να πεις τις προσωπικες εμπειριες σου. Αλλα σαφως υπαρχουν και πολυ διαφορετικες εμπειριες και μαλιστα απο επαγγελματιες του χωρου. Κι αυτο το λεω επειδη δημιουργουνται εντυπωσεις,εγω τα ηχεια τ ακουσα μονο μια φορα, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μου δημιουργηθηκε η εντυπωση που περιγραφεις. Οποτε θα ελεγα απλως οτι ηταν πολυ τυχερος αυτος που πηρε τα εν λογω ηχεια και μαλιστα σε τιμη χωμα γι αυτο που αποδιδουν.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Άκουσε δίπλα-δίπλα 310 και S3H και πες μου μετά αν διαφωνείς.

Ας δημιουργούνται εντυπώσεις με αυτά που γράφω. Εσφαλμένες δεν θα είναι.
Μόνο κερδισμένος θα βγει όποιος «παρασυρθεί» από μένα και πάρει S3H/S3V.

Ενστάσεις και προβληματισμούς για τα 310 έγραφα και όσο τα είχα στην κατοχή μου, δηλαδή έναν ολόκληρο χρόνο. Δεν ξύπνησα μια ωραία πρωία και είπα να τα ξεφορτωθώ.

Ότι σε πολλούς δούλεψαν και ταίριαξαν τα 310 δεν αμφιβάλλω καθόλου. Και σε μένα δούλεψαν.
Αλλά τα S3H με απογείωσαν, όχι απλά δούλεψαν.
Δεν θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου, αλλά να διεγείρω πιο έντονα τις αισθήσεις μου.
Κι αυτό μου το προσφέρει το S3H απλόχερα και ατελείωτα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κοιτα Γιαννη, το συγκριτικο στοιχειο περιλαμβανει ενα πχ ζευγος που κοστιζει 3.000 ευρω κι ενα αλλο ζευγος που κοστιζει 7.000 ευρω. Ως εδω ολα φυσιολογικα. Αλλα η περιγραφη της αποριψης του φθηνου ηχειου εγειρει προβληματισμους. Κι εγω τα ADAM στην αρχη τ ακουγα καπως ετσι οπως τα περιγραφεις τα ΚΗ κι ακομη χειροτερα, αλλα ηξερα οτι δεν ηταν θεμα ηχειου αλλα ρυθμισεων και χωρου. Στην πορεια ολα διορθωθηκαν.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Πάντα όταν δίνω ένα ηχείο, στην πορεία το αναπολώ.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αναπολώ καθόλου τα 310.
Όχι επειδή δεν ήταν καλά. Πολύ καλά ηχεία ήταν.
Ό,τι μου πρόσφεραν εκείνα, μου προσφέρουν και τα S3H και ακόμη περισσότερα.
Στο ίδιο ακριβώς σημείο στήθηκαν, με ίδια πηγή (RME Adi2pro) και τα ίδια σαμπ (2x805).
Μπαμ κάνει η διαφορά. Σαν από σεντάν να μπαίνεις σε σπορ αυτοκίνητο με πολύ μεγαλύτερο κινητήρα.
Στα 2x805 σαμπ πετιέται η γλώσσα τους έξω. Δεν μπορούν να ακολουθήσουν το αδυσώπητο γκάζι των S3H.
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Πάντα όταν δίνω ένα ηχείο, στην πορεία το αναπολώ.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αναπολώ καθόλου τα 310.
Όχι επειδή δεν ήταν καλά. Πολύ καλά ηχεία ήταν.
Ό,τι μου πρόσφεραν εκείνα, μου προσφέρουν και τα S3H και ακόμη περισσότερα.
Στο ίδιο ακριβώς σημείο στήθηκαν, με ίδια πηγή (RME Adi2pro) και τα ίδια σαμπ (2x805).
Μπαμ κάνει η διαφορά. Σαν από σεντάν να μπαίνεις σε σπορ αυτοκίνητο με πολύ μεγαλύτερο κινητήρα.
Στα 2x805 σαμπ πετιέται η γλώσσα τους έξω. Δεν μπορούν να ακολουθήσουν το αδυσώπητο γκάζι των S3H.

Ψιτ, αμα ανεβω, παιζει καφες, ακροαση και φαι σε τσιπουραδικο;; Το τελευταιο δικο μου, ε!
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Καλά θα ήταν, αλλά από δύσκολο έως απίθανο να συμπέσει να είμαι μόνος σπίτι ώστε να κανονίσω συνακρόαση.
Στα κλεφτά κι εγώ ό,τι προλάβω να ακούσω, 20 λεπτά μια φορά, μισή ώρα την άλλη.
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Καλά θα ήταν, αλλά από δύσκολο έως απίθανο να συμπέσει να είμαι μόνος σπίτι ώστε να κανονίσω συνακρόαση.
Στα κλεφτά κι εγώ ό,τι προλάβω να ακούσω, 20 λεπτά μια φορά, μισή ώρα την άλλη.

Ενταξει! Ωστοσο τρωγομουν να ρωτησω. :)
Εχουμε το ιδιο μικροβιο, το αντιλαμβανεσαι!
 

Μηνύματα
169
Reaction score
12
Ευχαριστώ. Εσύ με τα δικά σου πώς τα πας ως παλιός Adam-άκιας;
Καλά κρατεί ο έρωτας;
Μεχρι στιγμης πολυ καλα, αλλα τωρα τελευταια τρωγομαι να αλλαξω την ANTELOPE και θελω να σε ρωτησω για το RME DAC που πηρες τις εντυπωσεις σου, εχω επισης και τα MERIDIAN M33
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Δυνατό μηχανάκι είναι το RME Adi2pro, αλλά εναλλακτικά κοίταξε το MiniDSP SHD ώστε να εκμεταλλευτείς και το Dirac.
 


I

iason

Guest
Ερώτηση ανάμεσα σε Adam s5v και σε genelec 1237a ,Τι να προτιμήσω και Γιατί?
Ένα τέτοιο ηχείο μπορεί να σταθεί σε πάνω σε βάση? Και τι βάση?Μπορεί να καλύψει απόσταση ακρόασης 2,8 μέτρα....... Ρίξτε κάνα φώς να δούμε τελικά που θα τα ακουμπήσουμε!!!!!!;
Ενεργά η στα Παθητικά. Καλή Ανάσταση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Ερώτηση ανάμεσα σε Adam s5v και σε genelec 1237a ,Τι να προτιμήσω και Γιατί?
Ένα τέτοιο ηχείο μπορεί να σταθεί σε πάνω σε βάση? Και τι βάση?Μπορεί να καλύψει απόσταση ακρόασης 2,8 μέτρα....... Ρίξτε κάνα φώς να δούμε τελικά που θα τα ακουμπήσουμε!!!!!!;
Ενεργά η στα Παθητικά. Καλή Ανάσταση.
Γιατί κοιτάς τα μεγάλα και όχι τα αμέσως μικρότερα, πχ Adam s3v+2 subwoofers? Καλύπτουν άνετα 2,8 μέτρα. Σε τι τιμές τα βρίσκεις;
Οι βάσεις που θα χρειαστείς ειναι ύψους που να ανεβάζουν το ακουστικό κέντρο του ηχείου στο ύψος του αυτιού σου όταν κάθεσαι.
 

I

iason

Guest
Γιατί κοιτάς τα μεγάλα και όχι τα αμέσως μικρότερα, πχ Adam s3v+2 subwoofers? Καλύπτουν άνετα 2,8 μέτρα. Σε τι τιμές τα βρίσκεις;
Οι βάσεις που θα χρειαστείς ειναι ύψους που να ανεβάζουν το ακουστικό κέντρο του ηχείου στο ύψος του αυτιού σου όταν κάθεσαι.
Και τα δύο οι τιμές είναι στα 10000 ευρώ περίπου πάνω κάτω . Κοιτάω σε αυτό το επίπεδο γιατί δεν θέλω να μπλέξω με σαμπ .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Και τα δύο οι τιμές είναι στα 10000 ευρώ περίπου πάνω κάτω . Κοιτάω σε αυτό το επίπεδο γιατί δεν θέλω να μπλέξω με σαμπ .
Είναι μάλλον απίθανο να εχεις σωστό μπάσο χωρίς subs+Eq. Δεν γίνεται.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top