S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Μικρό τελικά το Adam S3H.

Έκανα μια δοκιμή να βάλω ένα S3H στο κέντρο, αλλά η αίσθηση μικρού ηχείου ήταν έντονη.
Tα SPL τα βγάζει με άνεση, ναι, αλλά δεν παύει να είναι μικρό ηχείο. Τι να σου κάνουν δυο 7ιντσάκια.
Πολύ, πολύ καλύτερα τα πήγε πάντως από το Neumann KH310 που ήταν απογοήτευση σε θέση κεντρικού σε αντίστοιχο τεστ πέρσι.

Μόνο με S5H θα γίνει δουλειά.
Go big or go home!

 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μικρό τελικά το Adam S3H.

Έκανα μια δοκιμή να βάλω ένα S3H στο κέντρο, αλλά η αίσθηση μικρού ηχείου ήταν έντονη.
Tα SPL τα βγάζει με άνεση, ναι, αλλά δεν παύει να είναι μικρό ηχείο. Τι να σου κάνουν δυο 7ιντσάκια.
Πολύ, πολύ καλύτερα τα πήγε πάντως από το Neumann KH310 που ήταν απογοήτευση σε θέση κεντρικού σε αντίστοιχο τεστ πέρσι.

Μόνο με S5H θα γίνει δουλειά.
Go big or go home!

Πολύ σωστά. Πάρε ένα s5h για κεντρικό και άσε τα s3h για lr. Πιστεύω θα είσαι αρχηγός
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Η μπορείς να βάλεις 2 τεμάχια για κεντρικό.
Δοκιμασμενο μιας και είχα την ίδια αίσθηση και εγώ με τα δικά μου.
 

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
σε τι χωρο Γιαννη?
Στο γνωστό χαμηλοτάβανο batcave των 23τμ. Δεν τόλμησα καν να το δοκιμάσω στο σαλόνι.

αποσταση ?
Κάτω από 2,5μ.
Αλλά δεν έχει σημασία. Και στα 50 εκατοστά να σταθείς, θα ακούσεις δυο 7ιντσάκια να χτυπάνε τούκου-τούκου. Τον γεμάτο ήχο δυο 12ιντσων δεν θα τον έχεις. Κομμένο στα 80Hz πάντα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Από τη απόσταση ακούτε ρε παιδιά και σας φαίνεται μικρό το S3H με 2 7άρια και 850watt - 126db στο 1m;

Edit: OK απάντησες όταν το ανέβαζα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Έχεις overdumped χώρο, που κυριολεκτικά ρουφάει ενέργεια, ιδανικό για να μπορείς να ακούς τις τεράστιες κόρνες που βρίσκονται μπροστά σου στο 1,5 μέτρο.

Εκεί, οποιοδήποτε άλλο ηχείο, αδικείται, δεν είναι περιβάλλον για φυσιολογικά ηχεία.

Ανέβασε μια μέτρηση χρόνων αντήχησης να δούμε...

Επίσης, δεν ξέρω τι σαμπ έχεις να δουλεύουν με τα ηχεία αυτά.

Η σύγκριση με τα γνωστά διπλά κεντρικά που έχεις με δύο τεμάχια 12 ιντσών έκαστο, μια χαρά μπορεί να γίνει, αν διαθέσεις ανάλογη επιφάνεια και σωστή τοποθέτηση σε σαμπ, ώστε να συμπληρώσουν τις 2 πρώτες οκτάβες. Και με σωστό χρονισμό και ισοσταθμισμενα.


Τα συμπεράσματα που βγάζεις εκεί μέσα για οποιοδήποτε ηχείο, όσον αφορά στάθμες, είναι εντελώς άκυρα...
 

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Σίγουρα είμαι δύσκολος. Θέλω αίσθηση μεγάλου ήχου, να κοπανιέμαι μπροστά σε ηχειάρα και όχι ηχειάκι.
Ο μεγάλος κώνος είναι αναντικατάστατος σε αίσθηση.

Πολύ σωστά. Πάρε ένα s5h για κεντρικό και άσε τα s3h για lr. Πιστεύω θα είσαι αρχηγός
Ή κάθε S3H να έχει και το στόμα του, δηλ. ένα 10ιντσο σαμπ. Ακούγοντάς το έτσι δεν έχω παράπονο.
Αλλά ναι, το S5H είναι πιο σωστή και ολοκληρωμένη λύση.
Μαάκες δεν είναι όσοι παίρνουν μεγάλα μόνιτορ. Απλά θέλει φράγκα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ένα 10" Neumann για το s3h?

Θα αστειεύεσαι βεβαίως...

Λόγω spl, το s3h θέλει πακέτο το 15" adam.

Ο,τιδηποτε λιγότερο, είναι ανοησία, δεν ακολουθεί με τίποτα.
 

P

PMC

Guest
Σίγουρα είμαι δύσκολος. Θέλω αίσθηση μεγάλου ήχου, να κοπανιέμαι μπροστά σε ηχειάρα και όχι ηχειάκι.
Ο μεγάλος κώνος είναι αναντικατάστατος σε αίσθηση.

:hi::hi::hi:
 

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Ένα 10" Neumann για το s3h?
Θα αστειεύεσαι βεβαίως...
Λόγω spl, το s3h θέλει πακέτο το 15" adam.
Ο,τιδηποτε λιγότερο, είναι ανοησία, δεν ακολουθεί με τίποτα.
Δεν παίζω στην τσίτα το S3H ούτως ή άλλως.
Ο όγκος του λείπει του S3H, όχι τo SPL.
Γίνεται δουλειά και με το ταπεινό 805 κολλητό σε κάθε S3H.
Σαμπάκι σε κάθε δορυφοράκι όμως.

Το ιδανικό είναι S5H, ώστε να μη χρειάζεται κάθε δορυφόρος να είναι αγκαζέ με το σαμπ του.
 


Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Πολύ σωστά. Πάρε ένα s5h για κεντρικό και άσε τα s3h για lr. Πιστεύω θα είσαι αρχηγός
Αν ξεκινούσα τώρα, αυτό θα έκανα.
Και στην πορεία θα πήγαιναν πίσω τα S3H, ώστε να ολοκληρωθεί τριάδα S5H μπροστά.
 


Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Σαμπακι με δορυφορακι είναι σούπερ... Πλήρες γεύμα :biggrin:
Φασαρία στο στήσιμο, ή μάλλον στο κρέμασμα, γιατί σε μένα το προτιμώ το κεντρικό πάνω από την οθόνη.
Αλλιώς θα μπορούσα να προσομοιάσω το S5H με δυο KH805+S3H.
Πιο εύκολο να κρεμάσεις ένα ηχείο, έστω και 70κιλο τέρας, παρά σαμπ-ηχείο-σαμπ, ως ενιαίο κεντρικό.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ο όγκος του λείπει του S3H, όχι τo SPL.
Όγκος;
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, και δεν ακολουθεί το 10" ούτε για πλάκα.

Ούτε στα 80 ντεσιμπέλ στάθμης.

Αερολογείς.

Ανέβασε σχεδιάγραμμα RT 60, spectrogram, απόκριση πλάτους, απόκριση φάσης, και ένα step response, να μην είναι αερολογιες.
Μέχρι να τα ανεβάσεις, είναι. ;)

Στο χώρο σου, δεν έχεις ούτε μια ανακλαστική επιφάνεια, ούτε μια διάχυση, είναι όλος ο χώρος μόνο απορρόφηση, είναι άθλιος για συμβατικά ηχεία, αλλά έτσι αντέχεις σε νιαρφιλντ τις μεγάλες φαρφιλντ κόρνες.
Φακτς οφ όντιο..
 


Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Στην ίδια ένταση, ένα S5H θα ακουστεί πιο γεμάτο από ένα S3H.
Όπως το S3H ακούγεται πιο γεμάτο από ένα KH310.

Μεγάλο ηχείο, μεγάλος ήχος.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top