S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Παρόλα αυτά, θα πάρω (φτιάξω) δορυφόρο με 15 ιντσες γιατί αυτό μου γυάλισε και όπως έχω ξανα-γράψει αγοράζουμε ότι μας γυαλίσει. Αχαχα! Stay tuned!
Μην βιάζεσαι Δημήτρη. Κι εμένα τα μεγάλα γούφερ μ' αρέσουν, είναι άλλη αίσθηση... πως να το κάνουμε.
Έχουμε πάντα όμως στο μυαλό μας τις δικάναλες εμπειρίες μας. Στο ιμέρσιβ με θέση στο κέντρο αλλάζουν τα δεδομένα.

Αποφάσισε πρώτα αν θα πας σε πολυκάναλο ή στέρεο, να δούμε ποια θα είναι η απόσταση ακρόασης και μετά αποφασίζεις για διάμετρο γούφερ. Για στέρεο είσαι στα 3 μέτρα αν κατάλαβα καλά, αν πας σε πολυκάναλο όμως?
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Παντως η λυση του Α77Χ φαινεται να είναι πολύ δυνατο χαρτι.
Είναι πολύ οικονομικο ηχειο - δοκιμασμενο, σε δινει αποσταση, εχει εκπληκτικο τουιτερ.
Κανεις ένα πολυκαναλο συστημα - αστερι. Μονο 5 καναλια αν κανεις, εχεις μια συνολικη επιφανεια 10 επταιντσα γουφερ! ΔΕΚΑ!!
Για βαλε και δυο σαμπακια 12ιντσα. Και δεν μιλαμε αν υπαρχει δυνατοτητα για επτακαναλο + 2. Ανεβαίνοντας στο οικονομικο πας σε 2 15ιντσα σαμπ της Ανταμ. Τι να σου λειψει από ένα τετοιο συστημα.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Δεν μπορούμε να φτιάξουμε ηχεία, είμαστε καραάσχετοι.

Δείτε πόσο χάλια μετράει το ηχείο που έφτιαξε ο A.Jones στην Elac, που μέτρησε ο Amir προχτές.
Ο Jones!

Και θέλετε να φτιάξετε ηχεία;;;; σοβαρά; Θα τα στείλουμε στον Amir για spinorama να γελάσει ο πλανήτης.
Να μην σε στενοχωρήσω , ήσαστε όντως καραάσχιετοι.
Κατασκευή ηχείου έχετε κάνει πόσοι ? 1- 2 ? , γνώσεις κατασκευής ηχείων πόσοι έχετε ? 1 - 0 ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
Να μην σε στενοχωρήσω , ήσαστε όντως καραάσχιετοι.
Κατασκευή ηχείου έχετε κάνει πόσοι ? 1- 2 ? , γνώσεις κατασκευής ηχείων πόσοι έχετε ? 1 - 0 ?
Όλοι ειναι ασχετοι. Όλοι.

Αν δεν δω spinorama αξιοπρεπές (που αποκλείεται) όλοι θεωρούνται εξ ορισμού άσχετοι. Μου θέλετε και ηχεία. Ασχετοι.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Όλοι ειναι ασχετοι. Όλοι.

Αν δεν δω spinorama αξιοπρεπές (που αποκλείεται) όλοι θεωρούνται εξ ορισμού άσχετοι. Μου θέλετε και ηχεία. Ασχετοι.
Καλά θα δείς στο μέλλον. Τώρα ότι και να πω θα είναι λόγια.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Επί του θέματος του s3h, με τα 2 τεμάχια 7" και με 500 βατ σε έκαστο, ανέτως θα τα χρησιμοποιούσα στα 2.5-3μ απόσταση ακρόασης, θα σκοτώνουν κυριολεκτικά σε τέτοια απόσταση...

Για 2μ νομίζω ότι θα είναι πολύ κοντά, θέλουν λίγο παραπάνω.
Α, δε θα τα πάρω, ακούω πιο κοντά.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Δεν μπορούμε να φτιάξουμε ηχεία, είμαστε καραάσχετοι.

Δείτε πόσο χάλια μετράει το ηχείο που έφτιαξε ο A.Jones στην Elac, που μέτρησε ο Amir προχτές.
Ο Jones!

Και θέλετε να φτιάξετε ηχεία;;;; σοβαρά; Θα τα στείλουμε στον Amir για spinorama να γελάσει ο πλανήτης.
Το ότι ο JONES σχεδίασε ένα ηχείο με τους περιοριμούς που του έθεσε η elac, δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να σχεδιάζει.Επίσης δεν συνεπάγεται ότι το συγκεκριμένο ηχείο βγήκε στην παραγωγή ώς η ναυαρχίδα τους.
Ενα μέτριο ηχείο στην κατηγορία τιμής τάδε για να έχουν κι αυτοί έναν εκπρόσωπο στην κατηγορία τιμής τάδε.
Αν ήθελε ο jones να σχεδιάσει ένα ηχείο cost no object , να είσαι σίγουρος ότι θα σχεδίαζε και υλοποιούσε ένα πολύ διαφορετικό project.
Μην τρελαίνεσαι. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
Το ότι ο JONES σχεδίασε ένα ηχείο με τους περιοριμούς που του έθεσε η elac, δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να σχεδιάζει.Επίσης δεν συνεπάγεται ότι το συγκεκριμένο ηχείο βγήκε στην παραγωγή ώς η ναυαρχίδα τους.
Ενα μέτριο ηχείο στην κατηγορία τιμής τάδε για να έχουν κι αυτοί έναν εκπρόσωπο στην κατηγορία τιμής τάδε.
Αν ήθελε ο jones να σχεδιάσει ένα ηχείο cost no object , να είσαι σίγουρος ότι θα σχεδίαζε και υλοποιούσε ένα πολύ διαφορετικό project.
Μην τρελαίνεσαι. ;)
Ολα τα ηχεία, και τα φτηνότερα, πρέπει το 2020 να μετράνε αξιοπρεπώς. Οπως το φτηνό Pioneerάκι που σχεδίασε ο ίδιος.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Ανεξαρτήτως αυτου Γιαννη να παραδεχτούμε ότι πρωτον οι τιμες πωλησης ηχειων είναι πολύ χαμηλες γι αυτά που προσφερουν (τουλάχιστον σε σχεση με το παρελθον).

Για την ακριβεια πηρε ο Γιαννης Κωτσιδης ένα ηχειακι με πολύ λιγα χρηματα και παιζει εκπληκτικα. Απίστευτα καλα. Το ιδιο κι εγω, είμαι εντυπωσιασμένος πως τα μικρα ADAM παιζουν τοσο καλα (εχοντας μαλιστα από παλιοτερα μια αρνητικη προκαταληψη για ηχεια μικρου ογκου).

Και λεω, αξιζει ν ασχοληθείς και να πας να κατασκευασεις κατι παρομοιο? Ενταξει αν καποιος θελει απλα να χαιρεται με τις ιδιοκατασκευες είναι άλλο ζητημα.

Η τεχνολογια εχει προχωρησει παρα πολύ σε ολους τους τομεις.
Εταιρειες κολοσοι με επιστημονικο προσωπικο βγαζουν στην παραγωγη προς πωληση χιλιαδες κομματια και πετυχαινουν τιμες αγορας πρωτων υλων φυσικα πολύ φτηνότερες απ ότι αν παει καποιος ν αγορασει για παράδειγμα ένα μεγαφωνο η ένα πυκνωτή.
Το ιδιο ισχυει και με τους ενισχυτες.

Ακομη κι αν παμε σ ένα ακριβο ηχειο οπως είναι το KII, το κάθε ηχειο εχει από 6 μοναδες (4 γουφερ, 1 μιντ κι ένα τουιτερ) + 6 ενισχυτες των 250 βατ ο καθενας (δηλαδή στο ζευγος ηχειων εχεις συνολικα 12 ενισχυτες με 3.000 συνολικα βατ!!) και μια εξαιρετικη καμπινα που σε καμμια περιπτωση δεν την λες φτηνη. Δεν σου βαζω επιπρόσθετα υλικα, ουτε τεχνολογιες (καρδιοειδες μπασο κλπ).

Τι πληρωνεις λοιπον γι αυτά που σου προσφερει? Αξιζει να πας να κανεις κατι παρομοιο, ποσο μεγαλη επιτυχια θα εχει το εγχείρημα?

Διαβαζοντας απ αυτά που σου προσφερουν μεγαλες εταιριες (πριν από λιγο διαβαζα για τα καινουρια της Dynaudio Core59) οσο και να κοστιζουν θεωρω ότι δεν αξιζει πλεον ν ασχοληθείς με την ιδιοκατασκευη σ αυτόν τον τομεα. Εχουν παει πλεον πολύ μακρια τη βαλιτσα καποιες εταιριες.
 


Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Ρε σείς άλλο το diy και άλλο τα ηχεία των εταιρειών.
Στο θέμα μας μιάς και το έθιξε ο Δημήτρης. Το elac. Το συγκεκριμένο δεν είναι καμία κορυφή , ούτε έχει καμία τρελή τεχνολογία , εκτός αν θεωρείτε , τρελή τεχνολογία το ισοβαρικό woofer με το passive radiator μπροστά. Η τις κεκλειμένες πλα"ινές πλευρές. Σιγά τα ωα. Γιατί να μετράει καλύτερα από όσο ήδη μετράει? Επειδή είναι elac? ε καί?
Που να δείτε τι γέλιο έχει να πέσει έτσι και μετρήσει κανά μεγάλο focal, ή κανά atc παθητικό.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Μιάς και μιλάμε για τα S SERIES η ADAM στην ιστοσελίδα της διαφημίζει το συγκεκριμένο στούντιο για παραγωγές ATMOS στην ασία όπου το σετάπ τους είναι - 9 x S3Hs, 6 x S2V monitors and a Sub2100 - μόνο ένα υποβαθύφωνο όπως βλέπουμε. Είναι άραγε ίσες οι αποστάσεις των s3h - s2v από τον ακροατή?

Στιγμιότυπο 2020-02-20, 1.44.35 μμ.png

Στιγμιότυπο 2020-02-20, 1.44.09 μμ.png
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
9 τεμάχια s3h για το κάτω επίπεδο;
Ω ρε μάγκα...
Ποιο σαμπ.... Αυτό σκοτώνει από τα αποδυτήρια και χωρίς σαμπ...

Μα έχει μια 5-αδα s3h μπροστά του, αυτά δημιουργούν ωστικό κύμα....

Προφανώς το σαμπ μπήκε για το .1 κανάλι, μόνο για αυτή τη χρήση.

Τα s3h σίγουρα θα παίζουν πλήρως φάσματος, χωρίς μπας μανατζμεντ, ενώ για τα s2h λογικά θα κάνει μπας μανατζμεντ και εγώ στη θέση του θα κατεύθυνα το μπάσο τους στα s3h, όχι στο σαμπ.
 




Μηνύματα
6.666
Reaction score
5.194
Ας μας πει ο Μπουτιας η ο Γιάννης Flash που εχουν το μονιτορ στουντιακο ADAM S3Η σε σπιτι κι εχοντας βιωσει απο κοντα με πληθωρα αλλων ηχειων παθητικων, γιατι τελικα σκασανε ενα αρκετα σεβαστο ποσο για τετοια ηχεια.
Εγώ από περιέργεια. Για την εμπειρία.

Μάλλον με αγχώνει η τελειότητα όμως, κρίνοντας από το γεγονός ότι τα έχω ασύνδετα τα S3H και κάθονται έτσι για πάνω από χρόνο.

Σαν να σου τύχει μοντελάρα, να καταφέρεις να κάνεις περιστασιακή θυελλώδη σχέση μαζί της, αλλά ταυτόχρονα να μην μπορείς να φανταστείς να συμβιώνεις μαζί της. Πολύ στην τσίτα ρε παιδί μου πρέπει να είσαι για να νιώθεις αντάξιός της κάθε στιγμή.

Και από τσόντες με αφρόντιστες ερασιτεχνικές σε p0rnhub βλέπω πως τη βρίσκω τελευταία, κι όχι με 4Κ στούντιο παραγωγές αποθηκευμένες στον σκληρό.

Το κράτησα το τηλέφωνο της μοντελάρας όμως. Θα τα ξανασυνδέσω κάποια στιγμή τα S3H να με συνταράξουν εκ νέου.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
...Μάλλον με αγχώνει η τελειότητα όμως, κρίνοντας από το γεγονός ότι τα έχω ασύνδετα τα S3H και κάθονται έτσι για πάνω από χρόνο...
Χρησιμοποιείς άλλα ηχεία ή δεν ακούς μουσική?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.877
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top