Samsung 8k QE75Q950R



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Για αρχή, κατέβασε όλα τα ρυθμιστικά στη μέση. Αν κρίνω από την LG, έρχονται με τις ρυθμίσεις τσιμπημένες. Καλές για εντυπωσιασμό των αδαών, αλλά συχνά ανυπόφορες για όσους έχουν δει ρυθμισμένη εικόνα.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
7
Μου έκανε calibration η MediaMarkt.
Picture mode : Standard
Exp Settings: Backlight 20, Brightness -2, Contrast 30, Sharpness 10, Colour 10, Tint 0,
Digital Clean : Auto, Auto motion: Auto, Local Dimming : Standard, Contrast enhancer : Off,
Colour tone : Warm1, Gamma: BT.1886, .BT.1886 : -3, RGB only : Off,
Colour space settings: Custom.
Με αυτές τις ρυθμίσεις οι υπότιτλοι στο Netflix κάνουν απίστευτο Blooming.. Τουσ έκανα κίτρινους με μαύρο φόντο και έχουν μικρή βελτίωση.
 

ste

Μηνύματα
92
Reaction score
31
Αν απενεργποιησεις το local dimming η το βάλεις στη χαμηλότερη τιμή ίσως φτιάξει η εικόνα. Εγώ στη δική μου lg το έχω off.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
7
Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Δέν υπάρχει off sto local dimmimg το έβαλα στο low και βελτιώθηκε η κατάσταση , αλλά τώρα υπάρχει καταχνιά σε όλλο το panel και ειναι σαν να υπάρχει μόνιμη συνεφιά λιγο πρίν την δύση. Πρέπει να υπάρχει κάποιος συνδυασμός με local dimming low και κάτι άλλο που να βοηθάει την ολική φωτεινότητα.
 


Μηνύματα
239
Reaction score
49
Και να την ξεφορτωθείς δεν πρόκειται να γλυτώσεις. Έχω την 85αρα sony σειρά 9 και το blooming υπάρχει επίσης .
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Ήθελα να πάρω την Q70 στις 75" από 55άρα c8 αλλά μάλλον πάμε για 65 C9. Πολύ κρίμα πάντως να δίνεις τόσα λεφτά και να έχεις τέτοια προβλήματα.
 




jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Δεν έχω πιστεί για τις OLED ακόμα...Είμαι φίλος του φωτός και αυτές με 800 cd/m2 με το ζόρι μπροστά στα 1800 μιας Qled μου κάθονται κάπως...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα. Κανένα σχόλιο για την "χαμηλή" φωτεινότητα των OLED;
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
εμπειρικα να πω οτι βλεποντας blu ray documentary, αν θυμαμαι καλα με κατι παγους, εκλεισα τα ματια μου απο το φως με μια 55 lg oled

ρυθμιση μια της lg isf για νυχτερινες προβολες

ποσο αλλο φως να θες; και φυσικα απλα δεν υπαρχει η ποιοτητα εικονας μιας oled...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Την περασμένη εβδομάδα έγινε η αγορά (του αιώνα...) μιας LG 65C9 OLED παίρνοντας την θέση μιας 55άρας Samsung 4K του 2015. Δεν έχω κανένα παράπονο από τα χρώματα (σε ταινίες 4Κ HDR από το youtube απλά τα σπάει!!!) αλλά από φωτεινότητα έχω την εντύπωση ότι όλα τα πλάνα ημέρας και ηλιοφάνειας μοιάζουν με απόγευμα... Σήμερα θα βάλω και την Samsung δίπλα της να δω διαφορές...
Εκρεμεί και το καλιμπράρισμά της (ήταν προσφορά του καταστήματος) οπότε αυτό μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα.
Αν και πήγαινα για την 65Q90 με έπεισε ο πωλητής για το future proof της LG (η Q90 καταργήθηκε κιόλας...).
Είδομεν...
Γιάννης
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
εγώ πάλι σε 55αρα φίλου c9 απορούσα σε υλικό hdr με το κοντράστ.τα λευκα ήταν εκτυφλωτικά και την ιδια στιγμή τα μαυρα Πίσα.,μαλλον θέλεις ρύθμιση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μπορεί... Μπορεί να έχω συνηθήσει την Sansung και το μεγάλο contrast της LG να μου φαίνεται διαφορετικό...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μπορεί να με "ξενίζει" και το μέγεθός της...Πάντως τα παιδιά μου δεν καλοείδαν την εικόνα της σε standard πρόγραμμα από τα Ελληνικά κανάλια. Στο youtube βέβαια έμειναν με το στόμα ανοιχτό! Γενικά οι μεγάλες οθόνες δεν συγχωρούν ατέλειες στην ποιότητα εικόνας. Και δεν βλέπουμε μόνο από UHD Blueray ή youtube 4K υλικό. Η πλειοψηφία του υλικού είναι τα (αισχρά μερικές φορές) Ελληνικά κανάλια, διστυχώς...
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Μπορεί να με "ξενίζει" και το μέγεθός της...Πάντως τα παιδιά μου δεν καλοείδαν την εικόνα της σε standard πρόγραμμα από τα Ελληνικά κανάλια. Στο youtube βέβαια έμειναν με το στόμα ανοιχτό! Γενικά οι μεγάλες οθόνες δεν συγχωρούν ατέλειες στην ποιότητα εικόνας. Και δεν βλέπουμε μόνο από UHD Blueray ή youtube 4K υλικό. Η πλειοψηφία του υλικού είναι τα (αισχρά μερικές φορές) Ελληνικά κανάλια, διστυχώς...
Γιάννης
αυτά είναι χαλια σε όλες τις tv.λογικο όσο καλύτερη η tv και μεγαλύτερη τόσο χειρότερα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top