Sealed vs bass reflex.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Υποθέτω, κι εσύ όπως και αρκετοί άλλοι, θα καταλήξεις πως για το καλύτερο ποιοτικά και πιο εκτεταμένο χαμηλό, χρειάζεσαι όλο και πιο μεγάλη καμπίνα ακουστικής ανάρτησης, με αυξανόμενη ταυτόχρονα ελάττωση της ευαισθησίας εκεί κάτω, στους υπόηχους. Το "τέλος του δρόμου" σε αυτό το σκεπτικό, έρχεται με την ανοιχτή μπάφλα, όπου καμπίνα είναι όλος ο χώρος ακρόασης (μεγαλύτερη δε γίνεται), αλλά πλέον η ευαισθησία έχει πέσει στα τάρταρα, οπότε χρειάζεσαι πολλά τεράστια μεγάφωνα μαζί ώστε να βγάλεις χαμηλές συχνότητες σε μεγάλες στάθμες. Αλλά από "πχιότητα", είσαι στο "σωστό δρόμο"...

Εν καιρώ, θα αντιληφθείς και τα μειονεκτήματα της υψηλής ισχύος όταν αυτή διοχετεύεται σε ένα μεγάφωνο για να καταφέρει να παίζει πολύ χαμηλά, και θα αρχίσεις να εκτιμάς τις υψηλές ευαισθησίες κάπχιων "κακών" επαγγελματικών μεγαφώνων μεγάλης επιφάνειας, όπως και να σκέφτεσαι πως αυξάνει η ευαισθησία από πολλά μεγάφωνα ταυτόχρονα, τα οποία έχουν και το πρόσθετο προτέρημα πως θα μοιράζονται την ισχύ που θα δίνεις, με κέρδος σε παραμέτρους πολύτιμες, όπως της δυναμικής συμπίεσης...

Τότε, θα μπορέσεις να κρίνεις και σχεδιάσεις με κλειστές μικρές καμπίνες που βγάζουν υπόηχους, και πιθανά να αναιρέσεις τον θαυμασμό σου προς αυτές τις μηχανές καθαρής παραμόρφωσης, ή και να αντιληφθείς κάπχια "θαμμένα" πλεονεκτήματα των μεμβρανών μύλαρ που βγάζουν μπάσο... Το αν ακούς βέβαια αυτή την παραμόρφωση, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, και θέλει περαιτέρω ψάξιμο. Πάντως, μετριέται. Αυτό το ξέρω.
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

φανουρη το τηλεφωνο του καθηγητη το εχεις αν θες παρτον τηλεφωνο γιατι και βλακειες λες , και συνειρμους υπο την επηρεια παραισθησιογονων γραφεις

Όπως κάθε φορά εκπλήσεις και πάλι με τις τεχνικές σου γνώσεις, την εμπειρία σου στη σάχλα και τη συνεισφορά σου στο θέμα που συζητάμε. Το ότι έδωσες το παρόν στο νήμα δεν σημαίνει ότι είναι και χρήσιμο.:445:


Τα σχόλια και οι κρίσεις δικές σας..
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

εδω εχει γινη μια παρεξηγηση.

για το ιδιο μεγαφωνο η sealed καμπινα ειναι 50% μικροτερη απο την ported.

αυτο το μεγαφωνο ομως θα παραγη πολυ βαθυτερο χαμηλο στην ported καμπινα

απο οτι στην sealed.

ακομα και σε ιδιο μεγεθος sealed - ported η δευτερη κερδιζη.

το τι γινεται απο εκει και περα jargonr με την ηλεκτρονικη ισοσταθμιση των μπασσων

που εφαρμοζεται στα sealed sub ειναι ενα trade off οπου δινουμε περισσοτερα watt

και παιρνουμε χαμηλοτερη αποκριση διατηρωντας τον καλο ελεγχο και group delay

αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια και δεν εχει να κανη με την σχεδιαση καθεαυτη.


Για να μην παρεξηγηθώ εγώ το μόνο που είπα και το μόνο που συζητούσαμε με το Γιάννη είναι ότι τα τελικά προϊόντα και συγκεκριμένα τα subwoofers που είναι sealed είναι μικρότερα από ανάλογου output ported.


Π.χ. Της JL Labs τα Fathom σε σχέση με τα SVS αλλά και τα νέα SVS που έρχονται που θα είναι sealed .

Το αν αυτό το πετυχαίνουν με χρήση EQ (που έτσι είναι) δεν το σχολίασα απλά αναφέρομαι στο τελικό αποτέλεσμα.


Τα δικά για παράδειγμα είναι παθητικά, έχουν δυο 15" το καθένα και δουλεύουν με το BASSIS της Marchand που είναι απαραίτητο για το extension τους προς τα κάτω το οποίο είναι πολύ χαμηλά και τρώνε πολλά Watt (και 5,000).


Ο ίδιος άνθρωπος που μου τα έφτιαξε πειραματίζεται για κάποιον άλλο με 16 Χ 15" ειδικής σχεδίασης σε δυο συστυχίες των 8 γούφερ εκ των οποίων η κάθε μια τρώει 14,000 Watt από Lab Groupen FP 14000.


To αποτέλεσμα αυτό και με χαμηλή παραμόρφωση μετά από 15 χρόνια κατασκευής sub το παίρνει ΜΟΝΟ με τη μέθοδο sealed + EQ!


Εδώ φώτο:














Οι στάθμες που βγαίνουν στις συχνότητες 2-10Hz είναι θανατηφόρες και μπορούν να προκαλέσουν ζημιά στο θώρακα του ανθρώπου.

Και μερικές μετρήσεις η δεύτερη με μικρόφωνο καλιμπραρισμένο και με ικανότητα απόκρισης από τα 2-3Hz.


 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Περιτό να πω ότι με την πρώτη ευκαιρία που θα έχω οικονομικά στο μέλλον τα έχω χτυπήσει!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Σώτο η 2ή μέτρηση είναι το waterfall ταινίας ή η απόκριση των σαμπ μέσα σε δωμάτιο;
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Υποθέτω, κι εσύ όπως και αρκετοί άλλοι, θα καταλήξεις πως για το καλύτερο ποιοτικά και πιο εκτεταμένο χαμηλό, χρειάζεσαι όλο και πιο μεγάλη καμπίνα ακουστικής ανάρτησης, με αυξανόμενη ταυτόχρονα ελάττωση της ευαισθησίας εκεί κάτω, στους υπόηχους. Το "τέλος του δρόμου" σε αυτό το σκεπτικό, έρχεται με την ανοιχτή μπάφλα, όπου καμπίνα είναι όλος ο χώρος ακρόασης (μεγαλύτερη δε γίνεται), αλλά πλέον η ευαισθησία έχει πέσει στα τάρταρα, οπότε χρειάζεσαι πολλά τεράστια μεγάφωνα μαζί ώστε να βγάλεις χαμηλές συχνότητες σε μεγάλες στάθμες. Αλλά από "πχιότητα", είσαι στο "σωστό δρόμο"...

Εν καιρώ, θα αντιληφθείς και τα μειονεκτήματα της υψηλής ισχύος όταν αυτή διοχετεύεται σε ένα μεγάφωνο για να καταφέρει να παίζει πολύ χαμηλά, και θα αρχίσεις να εκτιμάς τις υψηλές ευαισθησίες κάπχιων "κακών" επαγγελματικών μεγαφώνων μεγάλης επιφάνειας, όπως και να σκέφτεσαι πως αυξάνει η ευαισθησία από πολλά μεγάφωνα ταυτόχρονα, τα οποία έχουν και το πρόσθετο προτέρημα πως θα μοιράζονται την ισχύ που θα δίνεις, με κέρδος σε παραμέτρους πολύτιμες, όπως της δυναμικής συμπίεσης...

Τότε, θα μπορέσεις να κρίνεις και σχεδιάσεις με κλειστές μικρές καμπίνες που βγάζουν υπόηχους, και πιθανά να αναιρέσεις τον θαυμασμό σου προς αυτές τις μηχανές καθαρής παραμόρφωσης, ή και να αντιληφθείς κάπχια "θαμμένα" πλεονεκτήματα των μεμβρανών μύλαρ που βγάζουν μπάσο... Το αν ακούς βέβαια αυτή την παραμόρφωση, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, και θέλει περαιτέρω ψάξιμο. Πάντως, μετριέται. Αυτό το ξέρω.

Κώστα δυστυχώς ούτε το χρόνο να ασχοληθώ ο ίδιος με κατασκευή έχω ούτε την όρεξη.


Αυτά τα αφήνω στου ειδικούς μιας και ο καθένας πρέπει να κάνει τη δουλειά του. Αλλιώς είσαι Jack of all trades and master of none.


Το κατα πόσο είναι ικανός ο καθένας να κρίνει βάσει των πληροφωριών που έχει στη διάθεση του ποιος είναι ο ειδικός είναι και ο παράγοντας που καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα που εισπράτεις αγοράζοντας ένα προϊόν ή μια υπηρεσια.


Και είτε μας αρέσει είτε όχι εκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα.


Τέλος σχετικά με τη στάση σου προς τις πολύ χαμηλές συχνότητες και την αναπαραγωγή τους θα σου πω κάτι που μου είπε κάποτε κάποιος όταν έλεγα κι εγώ τα ίδια:


" Αυτά τα λένε όσοι δεν έχουν ακούσει ποτέ τους σοβαρό σύστημα subwoffer με την ικανότητα σωστής αναπαραγωγης συχνοτήτων κάτω από τα 13-15Hz σε στάθμες ικανές να ακουστούν και με ελάχιστη παραμόρφωση"


Είναι μέχρι ν'ακούσεις το TRW να βρυχάται ή κάτι ανάλογα ικανό! Μετά αλλάζεις γνώμη.


Δεν νομίζω να σε πείσω απλά σου αναφέρω ότι εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι που και γνώση σοβαρή έχουν και εμπειρία, και αποτελέσματα στην πράξη έχουν δείξει και μετρήσεις για τους "Θεατές" του θέματος.

Αν νομίζεις ότι χάνουν τον καιρό τους είναι δικαίωμα σου φυσικά αλλά το τι νομίζεις εσύ κι εγώ αφορά εμάς.

Ο κόσμος όμως πάει μπροστά με την αμφισβήτηση των κανόνων, την έρευνα και την ανατροπή των δεδομένων και σε συνέχεια τη δημιουργία καινούριων.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Σώτο η 2ή μέτρηση είναι το waterfall ταινίας ή η απόκριση των σαμπ μέσα σε δωμάτιο;

Η απόκριση των σαμπ στο δωμάτιο! Τα θέλω! Άλλα δωδεκα 15" μου λείπουν κι έκλεισα.

Ε και δυο Lab Groupen FP 140000 που κάνουν 12-15,000 ευρώ!:137:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Τι λές τώρα ρε συ;
Φαίνεται πουθενά τι ένταση βγάζουν κάτω απ τα 20;
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Τι λές τώρα ρε συ;
Φαίνεται πουθενά τι ένταση βγάζουν κάτω απ τα 20;

Πάει για 120db στα 10Hz αλλά θα το τσεκάρω! Με 28,000 Watt και 16 μεγάφωνα πάντως κάτι θα γίνει!

Είμαι περίεργος να το δω να τελειώνει το project!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Το "τέλος του δρόμου" σε αυτό το σκεπτικό, έρχεται με την ανοιχτή μπάφλα, όπου καμπίνα είναι όλος ο χώρος ακρόασης (μεγαλύτερη δε γίνεται)..
Παράδειγμα.

...αλλά πλέον η ευαισθησία έχει πέσει στα τάρταρα, οπότε χρειάζεσαι πολλά τεράστια μεγάφωνα μαζί ώστε να βγάλεις χαμηλές συχνότητες σε μεγάλες στάθμες. Αλλά από "πχιότητα", είσαι στο "σωστό δρόμο"...
Η ως άνω όμως λύση δεν ξέρω τι λέει από πχοιότητα.Αν και μου φαίνεται λίγο αντιφατικό να μιλάμε για πχοιότητα σε συχνότητες που τιας αισθανόμαστε παρά τις ακούμε(δλδ θα είναι πιό στακάτος ο σεισμός;).Εκτός και αν οι αρμονικές τους επηρεάζουν και το υπόλοιπο φάσμα.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Φαίνεται λοιπόν ότι έχουμε να κάνουμε με bass freaks στο forum!
Επειδή δεν μπορεί εύκολα κάποιος να συγκρίνει απευθείας διαφορετικές σχεδιάσεις διαφορετικών κατασκευαστών, αυτό που προσπάθησα στην αρχή να εξηγήσω είναι αυτό που φαίνεται στο διάγραμμα:



Κατά τον κατασκευαστή είναι ανηχοϊκές μετρήσεις ακριβείας.
Δεν το διάβασα κάπου, αλλά από τις μετρήσεις και μόνο, φαίνεται ότι ανήκει στην κατηγορία EBS (Extended Bass Shelf). Ας με διορθήσει κάποιος αν το γνωρίζει. Υπάρχει αυτό το χαρακτηριστικό σκαλοπάτι (shelf) ακριβώς πάνω από τη συχνότητα συντονισμού.
Στην περίπτωση αυτή, τότε όντως έχει μεγάλη καμπίνα, σχεδόν το διπλάσιο όγκο από οποιαδήποτε άλλη σχεδίαση bass reflex.
Παρατηρήστε τι συμβαίνει στην απόκριση, όταν σφραγίσει το κουτί (sealed).
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Βέβαια σε όλες αυτές τις σχεδιάσεις που κυνηγάνε το υποηχητικό φάσμα δεν μπορούμε να μιλάμε για ακρίβεια μεταβατικών και φασικής απόκρισης! Αυτά πάνε περίπατο, .... αλλά ο στόχος της ικανοποίησης των primitive ενστίκτων των bass maniacs έχει πραγματοποιηθεί. Ποιος νοιάζετε άλλωστε για να ακούσει ... τι εκεί κάτω? Με τις εντάσεις που χρειάζονται πρώτα θα έχει ξεράσει πριν ακούσει!
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Βέβαια σε όλες αυτές τις σχεδιάσεις που κυνηγάνε το υποηχητικό φάσμα δεν μπορούμε να μιλάμε για ακρίβεια μεταβατικών και φασικής απόκρισης! Αυτά πάνε περίπατο, .... αλλά ο στόχος της ικανοποίησης των primitive ενστίκτων των bass maniacs έχει πραγματοποιηθεί. Ποιος νοιάζετε άλλωστε για να ακούσει ... τι εκεί κάτω? Με τις εντάσεις που χρειάζονται πρώτα θα έχει ξεράσει πριν ακούσει!


Οχι δεν πάνε περίπατο κι αυτό μετριέται. Αν σε ενδιαφέρει άνοιξα ένα thread στο AVS και συζήτα το.

Επειδή κανείς εδω μέσα δεν έχει ασχολείται να κατασκευάσει τέτοιο sub δεν σημαίνει ότι στο υπόλοιπο κόσμο σταμάτησε η εξέλιξη. Τα πάντα αδύνατα είναι μέχρι να κάνει κάποιος.

Εχω δυο sub του ανθρώπου με τις παραπάνω κατασκευές κι έχω διαφορετική άποψη ενώ οι μετρήσεις που βγαίνουν είναι για να σου τρέχουν τα σάλια.


Απλά μη λέμε πράγματα τα οποία μόνο εδώ μέσα περνάνε ως κανόνες, μόνο από 3-4 άτομα και μόνο στη θεωρία.

Τη στιγμή που εκεί απέναντ υπάρχουν άτομα με πολύ βαθειά γνώση επί του θέματος και με απτά αποτελέσματα ώστε να διαχωρίζουν τον εαυτό τους από τους θεωρητικούς, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προτείνω να μεταφερθεί εκεί η συζήτηση που θα είχε και πραγματικό ενδιαφέρον.

Δυστυχώς εδώ η αντίληψη του " ότιδήποτε κάτω από τα 20Hz είναι βρωμιά (γιατί τα sub μας και τα ηχεία μας δεν κατεβαίνουν πιο κάτω) δεν αφήνει περιθώρια εξέλιξης.


Ε λοιπόν, αυτή αντίληψη έχει αλλάξει τώρα αν δεν θέλει κάποιος να το δεχτεί επειδή δεν έχει ακούσει σωστό προϊόν είναι "αλουνου παπα ευαγγέλιο.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Παράδειγμα.


Η ως άνω όμως λύση δεν ξέρω τι λέει από πχοιότητα.Αν και μου φαίνεται λίγο αντιφατικό να μιλάμε για πχοιότητα σε συχνότητες που τιας αισθανόμαστε παρά τις ακούμε(δλδ θα είναι πιό στακάτος ο σεισμός;).Εκτός και αν οι αρμονικές τους επηρεάζουν και το υπόλοιπο φάσμα.

Η πάνω λύση λέει πολλά από ποιότητα αλλά έχει τον περιορισμό ότι δεν πάει πάνω από 30Hz και θες μετά άλλα sub από κει και πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται στο "δέσιμο". (Φάσεις, διπλά cross κτλ). Επίσης κοστίζει 27,000+ δολλάρια και θέλει δικό του chamber/δωμάτιο.


Αυτός είναι ο λόγος που το τέλος του δρόμου δεν είναι μόνο η ανοιχτή μπάφλα και υπάρχουν κι άλλο τρόποι να πετύχεις το θεμιτό αποτέλεσμα αλλά με άλλη σχεδίαση.


Πάντως για το TRW λέγεται ότι όποιος το ακούει αλλάζε δια παντώς γνώμη δια την δήθεν "αχρηστία" των πολύ χαμηλών.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Φαίνεται λοιπόν ότι έχουμε να κάνουμε με bass freaks στο forum!
Επειδή δεν μπορεί εύκολα κάποιος να συγκρίνει απευθείας διαφορετικές σχεδιάσεις διαφορετικών κατασκευαστών, αυτό που προσπάθησα στην αρχή να εξηγήσω είναι αυτό που φαίνεται στο διάγραμμα:



Κατά τον κατασκευαστή είναι ανηχοϊκές μετρήσεις ακριβείας.
Δεν το διάβασα κάπου, αλλά από τις μετρήσεις και μόνο, φαίνεται ότι ανήκει στην κατηγορία EBS (Extended Bass Shelf). Ας με διορθήσει κάποιος αν το γνωρίζει. Υπάρχει αυτό το χαρακτηριστικό σκαλοπάτι (shelf) ακριβώς πάνω από τη συχνότητα συντονισμού.
Στην περίπτωση αυτή, τότε όντως έχει μεγάλη καμπίνα, σχεδόν το διπλάσιο όγκο από οποιαδήποτε άλλη σχεδίαση bass reflex.
Παρατηρήστε τι συμβαίνει στην απόκριση, όταν σφραγίσει το κουτί (sealed).


Το SVS δεν είναι ούτε και θα είναι ποτέ όπως ένα κανόνικό sealed subwoofer και το θέμα έχει συζητηθεί κι εξαντληθεί αλού πολλές φορές.


Βέβαια αυτό που θες να δείξεις φαίνεται.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Απλά μη λέμε πράγματα τα οποία μόνο εδώ μέσα περνάνε ως κανόνες, μόνο από 3-4 άτομα και μόνο στη θεωρία.
Με όλο το σεβασμό, θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά όσα είχε την καλή διάθεση να σου γράψει στο παρόν thread ο acoustics. Από τα 3-4 άτομα και την όρεξή τους να βοηθήσουν, μπορείς να μάθεις αρκετά πράγματα. Εγώ αυτό κάνω. :126:

...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

jargongr δεν υπαρχη θεμα παρεξηγησης.

η ερωτηση σου ηταν για τη σχεσιαση sealed vs bass reflex.

το equing ειναι αλλη ιστορια και ο συνδυασμος του με sealed δινη σαφως καλυτερα

αποτελεσματα απο το bass reflex με μονο μειονεκτημα την εκτοξευση σε απαιτησεις

ισχυος.

ωστοσο αυτο ισχυη μονο κατω απο τηω συχνοτητα συντονισμου και ειναι χρησιμο

μονο στο home cinema.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

jargongr δεν υπαρχη θεμα παρεξηγησης.

η ερωτηση σου ηταν για τη σχεσιαση sealed vs bass reflex.

το equing ειναι αλλη ιστορια και ο συνδυασμος του με sealed δινη σαφως καλυτερα

αποτελεσματα απο το bass reflex με μονο μειονεκτημα την εκτοξευση σε απαιτησεις

ισχυος.

ωστοσο αυτο ισχυη μονο κατω απο τηω συχνοτητα συντονισμου και ειναι χρησιμο

μονο στο home cinema.

Συμφωνώ απόλυτα αλλά διευκρίνησα ότι αναφέρομαι μόνο στα sub γιατί μόνο για αυτά ξέρω.


Άλλωστε κι εγώ για το Home Cinema τα θέλω!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top