Sealed vs bass reflex.


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ε να ξηλώσουμε το Home Cinema και να το γυρίσουμε στο κουκλοθέατρο τότε!:137:
Πριν όμως φθάσουμε εκεί (που δεν βλέπω να το αποφεύγουμε ως χώρα....) υπάρχουν και άλλες λύσεις πιο οικονομικές.

Αυτό το διάγραμμα τι σε χαλάει? (ανηχοϊκό)

 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Το γεγονός ότι υπάρχει πολύ απότομη αποκοπή κάτω από τη συχνότητα συντονισμού όταν δουλεύει με ανοιχτά τα ports.

Σε sealed mode γίνεται πιο smooth αλλά και πάλι αν ήταν καθαρά sealed θα ήταν ακόμα καλύτερα και με τη χρήση Linkwitz EQ μπορείς να πάρει κάτι σαν και αυτό.


Εδώ η φώτο που έβαλα παρακάτω αυτή




είναι ένα ζευγάρι από τα δικά μου στα 4 μέτρα με EQ αλλά σε πολύ ΚΑΛΥΤΕΡΟ και μικρότερο χώρο - όγκο από το δικό μου και ιδανική τοποθέτηση.

Στην αρχή νόμιζα ότι είναι από την 8αδα (8 χ15") αλλά βασικά είναι απο τα 4 15" που έχουν τα δικά μου.!


Εδώ τι σε χαλάει?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Η φωτό που έβαλες είναι ανηχοϊκή? :121:

όχι μάλλον ε?

Μιλάς για 4 x15'' σε μικρότερο χώρο από το δικό σου, που δίνουν μόλις 83-84 dB. Υπολόγισε και το ρεύμα που χρειάζεται, ... μην το παραβλέπεις, γιατί στο μέλλον θα είναι ολοένα και πιο σημαντικό (εκτός αν ζεις σε άλλη χώρα ή σου κάνει απαλλαγές η ΔΕΗ).

Το άλλο είναι μόνο του, με λιγότερη κατανάλωση και ανηχοϊκή ευαισθησία 90 dB. Λαμβάνοντας υπόψη και το κέρδος του χώρου, τότε γεμίζει άνετα το χαμηλό φάσμα που σε απασχολεί.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Πωλειται το Κερατσινι.Μηπως ενδιαφερεται κανεις για να μπορει να καλυψει τις μικροαναγκες του?
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Η φωτό που έβαλες είναι ανηχοϊκή? :121:

όχι μάλλον ε?

Μιλάς για 4 x15'' σε μικρότερο χώρο από το δικό σου, που δίνουν μόλις 83-84 dB. Υπολόγισε και το ρεύμα που χρειάζεται, ... μην το παραβλέπεις, γιατί στο μέλλον θα είναι ολοένα και πιο σημαντικό (εκτός αν ζεις σε άλλη χώρα ή σου κάνει απαλλαγές η ΔΕΗ).

Το άλλο είναι μόνο του, με λιγότερη κατανάλωση και ανηχοϊκή ευαισθησία 90 dB. Λαμβάνοντας υπόψη και το κέρδος του χώρου, τότε γεμίζει άνετα το χαμηλό φάσμα που σε απασχολεί.

Ο χώρος μου δυστυχώς είναι τεράστιος! Υπάρχει ένα παραλληλόγραμο 40 τμ που είναι το Home Cinema αλλά το άνοιγμα στην μια πλευρά του είναι 4 μέτρα και ο υπόλοιπος χώρος άλλα 100τμ με ταβάνι απο 3.30 έως 4.50 μέτρα. ΠΟΛΛΑ κυβικά!

Όταν έκανα μετρήσεις και με το SMS-1 και με το XTZ δυστυχώς βρήκαμε ότι το δωματιο έχει σχεδόν μηδενικό room gain και μου ρουφάει τα μπάσα σαν τρελο! Η φράση του κατασκευαστή ήταν

"Your room is stealing you of a ton of output".

Επίσης τα SUB δεν τα έχω σε γωνία (δεν γίνεται) αλλά μεταξύ L&R.


Τέλος πάντων το διάγραμμα δεν δείχνει το max output αλλά απλά το FR σε νορμαλ στάθμη.

Το κάθε Raven παίζει σαν δυο PB13-Ultra βασικά και ειλικρινά ανυπομονώ να τα χώσω σ'ένα νορμαλ χώρο για να γελάσω.

Όχι ότι δεν έχω στάθμες βεβαια μιας και τα sub χτυπάνε κορυφές 120db άνετα στη θέση ακρόασης. Επίσης δυστυχώς παίζουν πιο δυνατά από το υπόλοιπο σύστημα οπότε........


Νομίζω ότι απο εδώ και πέρα το μόνο που θα κοίταγα για μεγαλύτερο output σε Home Cinema θα ήταν πλέον κόρνες!

Από την άλλη η αλήθεια είναι ότι απο τη στιγμή που τα υπόλοιπα ηχεία πετυχαίνουν πολύ άνετα και με headroom στάθμες αναφοράς τα πάντα είναι θέμα αρώστειας πλέον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.



αυτό το σχεδιάγραμμα απόκρισης είναι fake. Δεν γίνεται να είναι αληθινό.

μόνο το sealed θα μπορούσε να είναι αληθινό, αλλά πολύ αμφιβάλω...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.



αυτό το σχεδιάγραμμα απόκρισης είναι fake. Δεν γίνεται να είναι αληθινό.

μόνο το sealed θα μπορούσε να είναι αληθινό, αλλά πολύ αμφιβάλω...
Γιατί μεσιε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Γιατί μεσιε;
γιατί η καμπύλη της απόκρισης του sealed δε μπορεί να μεταμορφωθεί ως δια μαγείας με ένα "μπας ριφλέξ" έτσι όπως δείχνουν πως μεταμορφώνεται...

πιάσε ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα και δες τι προσφέρει ένα μπας ριφλέξ, σε τι εύρος και με τι τελικό αποτέλεσμα.

τα παραπάνω σχεδιαγράμματα είναι φαντασίες κάπχιου. Μόνο με eq μπορείς να έχεις τέτχιες αποκρίσεις, όχι με μια τρύπα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

αυτό είναι πολύ πιο λογικό. προφανώς, αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το προηγούμενο.


φαίνεται πως μετατοπίζεται ο συντονισμός της οπής από τα 20 στα 15 (που δεν αντιστοιχεί ακριβώς εκεί, αλλά δε μας πειράζει αυτό), καθώς και φαίνεται ο συντονισμός της οπής στα 10 (καλά, κάπου 14 είναι, αλλά δε μας πειράζει) που ακολουθείται από πτώση υψηλότερα, τυπικό της καμπύλης συντονισμού ενός πορτ.

Ταυτόχρονα, ανεξαρτήτως "θέσης", όλα παν μαζί από 30-35 κύκλους και πάνω - με μηδενικές ουσιαστικά διαφορές (όπου οποιαδήποτε οπή δε παίζει κανένα ρόλο), ενώ στο προηγούμενο δείχνει μια φανταστική "ψαλίδα" που φτάνει πολύ ψηλά, και πάνω από τα 70 hz.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Η καμπύλη sealed μια χαρά φαίνεται με αποκοπή 12 db/octave, όπως προβλέπεται δηλαδή για μία αεροστεγώς κλειστή καμπίνα. Όπως και οι καμπύλες των 15 Hz και 20 Hz με αποκοπή 36 dB/octave αντιστοιχούν σωστά σε μία σχεδίαση EBS.

Η απόκριση των 10 Hz είναι λίγο "μεζοβέζικη". Εφόσον όμως είναι EBS, θα πέφτει και αυτή με 36 dB/octave κάτω από τα 10 Hz (δεν απεικονίζεται).

Διαφορετικές προσεγγίσεις ανηχοϊκών μετρήσεων του ιδίου πράγματος είναι και τα δύο διαγράμματα.

Επίσης, με τη συνεισφορά του χώρου, η κλίση των 36 db/octave πολύ εύκολα μπορεί να γίνει 24 dB/octave ή ακόμη λιγότερο.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Κώστα σκέψου οτι χρησιμοποιούν και equalization, για να πετύχουν αυτές τις καμπύλες.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

αραγε γιατι στο εκει περιοδικο δοκιμαζουν μονο τα σαμπ που διαφημιζονται πιο διπλα ?:121:
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Τελικά για μουσική αποκλειστικά ποιο sub είναι καταλληλότερο?
Ενεργό κλειστού τύπου ή ενεργό με bass reflex?
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Γιατί ξεθάβεις προϊστορικά threads;;
Θες να μου κλέψεις την ιδιότητα;:vinsent:

Όλα καλά είναι! :geek:
Eπειδη προσπαθώ να μαζεψω και να διαβάσω όσες πληροφορίες περισσότερες μπορέσω σχετικά με sub! Για να δω τι θα κάνω με την αγορά του!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Πολύ το ψάχνεις όμως και στο τέλος δεν θα πάρεις τίποτα, γιατί δεν παίρνεις το Yamaha;
Μέχρι 400 δεν βλέπω κάτι καλύτερο..
Διάβασε και τις κριτικές στο amazon ή στο skroutz ή όπου αλλού βρεις, μια χαρά είναι και κουκλί αλλά και αρκετά brutal και από επώνυμη εταιρεία και έχει όλες τις συνδέσεις και ζυγίζει 18 κιλά (22,22€ το κιλό) :p
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Πάντως αν ενδιαφέρεται κανείς , τα σαμπς του jargon τα έχει προς πώληση ο Makis pol . Aν δεν κάνω λάθος.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top