Sealed vs bass reflex.

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Με όλο το σεβασμό, θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά όσα είχε την καλή διάθεση να σου γράψει στο παρόν thread ο acoustics. Από τα 3-4 άτομα και την όρεξή τους να βοηθήσουν, μπορείς να μάθεις αρκετά πράγματα. Εγώ αυτό κάνω. :126:

...


Τα 3-4 άτομα φυσικά και γνωρίζω ότι είναι πολύ καλοί γνώστες και πάντα διαβάζω αυτά που λένε. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα και βασικά όσον αφορά τις συχνότητες κάτω απο τα 20Hz έχω διαφορετική άποψη.

Η άποψη αυτή δεν σχηματίστικε τυχαία αλλά μετά απο μελέτη των γραφών κάποιων ανθρώπων που τυχαίνει στο AVS να χαίρουν ανάλογης καταξίωσης όπως οι δικοί μας.

Αυτή την καταξίωση δεν την κέρδισαν τυχαία αλλά με απτά αποτελέσματα και δείγματα γραφής.

Με άλλα λόγια ειτε μας αρέσει είτε όχι, για πολλούς λόγους τυχαίνει να έχουν ασχοληθεί πολύ περισσότερο με το θέμα Infrasonic εκεί και οι απόψεις είναι διαφορετικές.

Αλλά για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους σε πάρα πολλά πράγματα το επίπεδο γνώσης εδώ μέσα είναι αξιοζήλευτο και πολύ υψηλό.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Sealed vs bass reflex.

Τα 3-4 άτομα φυσικά και γνωρίζω ότι είναι πολύ καλοί γνώστες και πάντα διαβάζω αυτά που λένε. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα και βασικά όσον αφορά τις συχνότητες κάτω απο τα 20Hz έχω διαφορετική άποψη.

Η άποψη αυτή δεν σχηματίστικε τυχαία αλλά μετά απο μελέτη των γραφών κάποιων ανθρώπων που τυχαίνει στο AVS να χαίρουν ανάλογης καταξίωσης όπως οι δικοί μας.

Αυτή την καταξίωση δεν την κέρδισαν τυχαία αλλά με απτά αποτελέσματα και δείγματα γραφής.

Με άλλα λόγια ειτε μας αρέσει είτε όχι, για πολλούς λόγους τυχαίνει να έχουν ασχοληθεί πολύ περισσότερο με το θέμα Infrasonic εκεί και οι απόψεις είναι διαφορετικές.

Αλλά για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους σε πάρα πολλά πράγματα το επίπεδο γνώσης εδώ μέσα είναι αξιοζήλευτο και πολύ υψηλό.
jargongr (σωτηρης νομιζω;)

δεν υπαρχη διασταση αποψεων παρα μονο διαφορετικες αναγκες.

οι 3-4 εδω μεσα δεν ενδιαφερονται για home cinema αλλα μονο

για μουσικη και οσο καλα και να ειναι τα sub περισσοτερο

δημιουργουν προβληματα παρα προσφερουν στην ακουστικη

απολαυση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

το θέμα έχει σημαντικό "ακαδημαϊκό" ενδιαφέρον, και περιμένω τη συμμετοχή του Άλεξ για να συνεχίσω (αν χρειαστεί δηλαδή).

Αυτό που μπορώ προς το παρών να δώσω, είναι μια δήλωση κάπχιου - κάπου:

"Typical audiophile drivers start to exhibit dynamic compression from voice-coil heating at levels as low as 95 ~ 98 dB"

κι ένα πινακάκι αρμονικής παραμόρφωσης για κάπχιες συχνότητες και για κάπχιες στάθμες:

Frequency 80 dB SPL 86 dB SPL 92 dB SPL

20 - 40 Hz 6% 8% 10%

100 - 200 Hz 1% 1% 1%

1-5 ΚHz 0.4% 1% 1.5%

5 - 10 kHz 0.14% 0.25% 0.44%


δεδομένων δε των καμπυλών ακουστότητας, το θέμα έχει ακόμα περισσότερο γέλιο.

Και δε μιλάμε για το τι γίνεται σε μεγάλες στάθμες, ε?
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Γι'αυτό τα δικά μου έχουν active cooling! Αμ πως έτσι που λέει κι ο Χατζηχρήστος!
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Γι'αυτό τα δικά μου έχουν active cooling! Αμ πως έτσι? Που λέει κι ο Χατζηχρήστος!


Επίσης θέλω να πιστεύω ότι δεν μιλάμε για typical drivers όταν πάμε να φτιάξουμε subwoofer αναφοράς με κόστος DIY μερικά χιλιάρικα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Re: Sealed vs bass reflex.

Γι'αυτό τα δικά μου έχουν active cooling! Αμ πως έτσι? Που λέει κι ο Χατζηχρήστος!


Επίσης θέλω να πιστεύω ότι δεν μιλάμε για typical drivers όταν πάμε να φτιάξουμε subwoofer αναφοράς με κόστος DIY μερικά χιλιάρικα.
Το φαινόμενο που αναφέρει ο Κώστας υπάρχει σε όλα τα ηλεκτροδυναμικά μεγάφωνα.Σε κάποια-πανάκριβα- βέβαια λιγότερο αλλά είναι υπαρκτό.Φυσική γαρ.
Εκεί που ελαχιστοποιείται είναι στις κόρνες,λόγω του ότι δεν απαιτούν τερατώδης ισχύ για να φτάσουν σε ικανοποιητικές,ή και εκωφαντικές,στάθμες,οπότε η θερμική καταπόνηση στην ''καρδία'' του μεγαφώνου(μαγνήτες-πηνία) είναι ελάχιστη.
Όμως ο σωστός σχεδιασμός μιας κόρνας είναι πολυδάπανη υπόθεση,όπως επίσης και η κατασκευή της.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Sealed vs bass reflex.

jargongr (σωτηρης νομιζω;)

δεν υπαρχη διασταση αποψεων παρα μονο διαφορετικες αναγκες.

οι 3-4 εδω μεσα δεν ενδιαφερονται για home cinema αλλα μονο

για μουσικη και οσο καλα και να ειναι τα sub περισσοτερο

δημιουργουν προβληματα παρα προσφερουν στην ακουστικη

απολαυση.

Εκτός κι αν ακούς και λίγη κλαμπίσια μουσική που και που και θές τα τρελομπάσα! Λέμε τώρα.

Τα προβλήματα που λες φαντάζομαι έχουν να κάνουν με μπουμαρίσματα, ακυρώσεις, φασεις μεγαφώνων, συμπίεση κτλ κτλ.

Αν τα λύσεις που θέλει και κόπο, και χρήμα θεωρητικά μπορείς να πετύχεις το άψογο integration.


Από την άλλη ομως κι όλα τα μεγάλα ηχεία τα ίδια προβλήμτα έχουν?

Σε όποιο χώρο και να πας είναι σχεδόν αδύνατο να συνδυάσεις στην ίδια θέση ηχείων και την καλύτερη απόκριση των χαμηλών και τέλεια στερεοφωνική εικόνα κτλ.

Πιστεύω αυτός είναι και ό λόγος που πολλοί κατασκευαστές high-end δίνουν ξεχωριστή καμπίνα για τα μπάσα.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Sealed vs bass reflex.

Το φαινόμενο που αναφέρει ο Κώστας υπάρχει σε όλα τα ηλεκτροδυναμικά μεγάφωνα.Σε κάποια-πανάκριβα- βέβαια λιγότερο αλλά είναι υπαρκτό.Φυσική γαρ.
Εκεί που ελαχιστοποιείται είναι στις κόρνες,λόγω του ότι δεν απαιτούν τερατώδης ισχύ για να φτάσουν σε ικανοποιητικές,ή και εκωφαντικές,στάθμες,οπότε η θερμική καταπόνηση στην ''καρδία'' του μεγαφώνου(μαγνήτες-πηνία) είναι ελάχιστη.
Όμως ο σωστός σχεδιασμός μιας κόρνας είναι πολυδάπανη υπόθεση,όπως επίσης και η κατασκευή της.

Πάντως τα δικά μου έχουν ψύκτρες και ανεμιστήρες ακρίβως γι αυτό το λόγο.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Απο ολα οσα διαβαζω,καταληγω τελικα οτι σας αρεσουν παρα πολυ τα jbl 9800-9900-66000.Τυχαιο... δεν νομιζω.:135::135:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Sealed vs bass reflex.

Το φαινόμενο που αναφέρει ο Κώστας υπάρχει σε όλα τα ηλεκτροδυναμικά μεγάφωνα.Σε κάποια-πανάκριβα- βέβαια λιγότερο αλλά είναι υπαρκτό.Φυσική γαρ.
Εκεί που ελαχιστοποιείται είναι στις κόρνες,λόγω του ότι δεν απαιτούν τερατώδης ισχύ για να φτάσουν σε ικανοποιητικές,ή και εκωφαντικές,στάθμες,οπότε η θερμική καταπόνηση στην ''καρδία'' του μεγαφώνου(μαγνήτες-πηνία) είναι ελάχιστη.
Όμως ο σωστός σχεδιασμός μιας κόρνας είναι πολυδάπανη υπόθεση,όπως επίσης και η κατασκευή της.[/quoteδ


διπλό ποστ
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Απο ολα οσα διαβαζω,καταληγω τελικα οτι σας αρεσουν παρα πολυ τα jbl 9800-9900-66000.Τυχαιο... δεν νομιζω.:135::135:

Ε 7 Χ 66000 δεν θα με χάλαγαν να σου πω την αλήθεια όχι γιατί δεν υπάρχουν άλλες λύσεις αλλά γιατί έχουν και την καλύτερη εμφάνιση σε αυτή την κατηγορία!:137:


Θα χτύπαγα και τα 16 χ 15ιντσα του δικού μου, μή σου πω 32 για (8 σε κάθε γωνία) και 4 Lab Groupen FP14000 για σύνολο 56,000 Watt μόνο στα SUB και θα ήμουν μπερκέτι από ήχο.

Βάλε και 7 Bryston 28BSST, καμια 200 ιντσες οθόνη κι ένα τρίτσιπο 4Κ προβολέα και θα ήσουν αλλού.


Και το κερασάκι στην τούρτα φυσικά το Kaleidoscope me 1000-2000 Blu-Ray περασμένα και 5-6 πολυθρόνες με D-Box!


Τέλος κι ένα Crestron touch screen για να τα ελέγχω όλα!:137:


Σίγουρα έχω ξεχάσει κάτι αλλά δε βαριέσαι κι έτσι καλουτσικα θα ήταν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

ξέρω τι ξέχασες. τα χάπια σου...:143::135::138::136:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

Ε 7 Χ 66000 δεν θα με χάλαγαν να σου πω την αλήθεια όχι γιατί δεν υπάρχουν άλλες λύσεις αλλά γιατί έχουν και την καλύτερη εμφάνιση σε αυτή την κατηγορία!:137:


Θα χτύπαγα και τα 16 χ 15ιντσα του δικού μου, μή σου πω 32 για (8 σε κάθε γωνία) και 4 Lab Groupen FP14000 για σύνολο 56,000 Watt μόνο στα SUB και θα ήμουν μπερκέτι από ήχο.

Βάλε και 7 Bryston 28BSST, καμια 200 ιντσες οθόνη κι ένα τρίτσιπο 4Κ προβολέα και θα ήσουν αλλού.


Και το κερασάκι στην τούρτα φυσικά το Kaleidoscope me 1000-2000 Blu-Ray περασμένα και 5-6 πολυθρόνες με D-Box!





Τέλος κι ένα Crestron touch screen για να τα ελέγχω όλα!:137:1


Σίγουρα έχω ξεχάσει κάτι αλλά δε βαριέσαι κι έτσι καλουτσικα θα ήταν!
Το εχεις Σωτηρη το θεμα!!Καλα θα παιξουν αλλα σε βλεπω λιγο αδυναμο στις χαμηλες.:142::142:Παντως δεν βλεπω να υπαρχει σπιτι για να υποδεχτει αυτο το συστηματακι,μαλλον σε βλεπω για θερινο σινεμα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Sealed vs bass reflex.

Εκτός κι αν ακούς και λίγη κλαμπίσια μουσική που και που και θές τα τρελομπάσα! Λέμε τώρα.

Τα προβλήματα που λες φαντάζομαι έχουν να κάνουν με μπουμαρίσματα, ακυρώσεις, φασεις μεγαφώνων, συμπίεση κτλ κτλ.

Αν τα λύσεις που θέλει και κόπο, και χρήμα θεωρητικά μπορείς να πετύχεις το άψογο integration.


Από την άλλη ομως κι όλα τα μεγάλα ηχεία τα ίδια προβλήμτα έχουν?

Σε όποιο χώρο και να πας είναι σχεδόν αδύνατο να συνδυάσεις στην ίδια θέση ηχείων και την καλύτερη απόκριση των χαμηλών και τέλεια στερεοφωνική εικόνα κτλ.

Πιστεύω αυτός είναι και ό λόγος που πολλοί κατασκευαστές high-end δίνουν ξεχωριστή καμπίνα για τα μπάσα.
τα προβληματα που δημιουργουν εχουν να κανουν βασικα με το

χωρο.

ακομα και η κλαμπισια μουσικη να ακους τη εγινε δηλαδη αμα

χασεις και μερικους υποηχους αφου ολος ο χαβαλες ειναι

γυρω στους 60hz σε αντιθεση με τις ταινιες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

υπάρχουν σοβαρά πλεονεκτήματα όσον αφορά το χώρο με τις συστοιχίες.

υπ'αυτή την έννοια, έχει δίκιο ο μουρλός που λέει 8 σε κάθε γωνία, αν και η γωνία δεν είναι καλή θέση τοποθέτησης σε συστοιχίες (αρέις).
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ε ρε και να μου καθότανε κανένα μιλιόνι για κάψιμο στο χόμπι! Θα αγόραζα κι ένα πουλμαν σαν τον Κωσκοτά να το στέλνω να φορτώνει συμφορουμίτες και να τους φέρνει για ακροάσεις, φαί και ποτό.


Λοιπόν εγώ θα βάλω ποπ κορν και θα απολάυσω τη συζήτηση λοιπον.



Τώρα οσον αφορά τις γωνίες τις ανέφερα γιατί εδώ που τα λέμε δεν έχεις και πολλές επιλογές σε ένα νορμάλ δωμάτιο όταν η κάθε μια είναι 3.5 μέτρα (π.χ. σταυρό). Η λογική είναι maximum room gain και μετά heavy EQ. Σε κάθε περίπτωση θα έπεφτε πολύς πειραματισμός ούτως ή άλλως.


Και κάτι ακόμα! Τους 4 Lab Groupen και τους 7 Bryston να δω με τι ρεύμα θα έτρεχα στο σπίτι!......
 



Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Sealed vs bass reflex.

αυτα ειναι 27kw ετουτος εδω εχει ξεπεραση τα 60kw.:116:

Εμ του είπα εγώ για ένα κουμπάρο μου που έχει υποσταθμό στο εργοστάσιο αλλά δεν με ακούει. Παίζει με 380V βέβαια αλλά κάτι θα κάνουμε.:137:
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Αύξηση οικιακών τιμολογίων ΔΕΗ +40% από Σεπτέμβριο. :111: +20% για επιχειρήσεις. :111:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top