Sealed vs bass reflex.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μπορώ να το προσθέσω αυτό το φίλτρο στον ενισχυτη μου ή την δουλειά θα την κάνει το sub?
Αν έχεις προ και τελικό μπορεί να προστεθεί σαν κύκλωμα πριν τον τελικό. Το ίδιο ισχύει αν έχεις ολοκληρωμένο με είσοδο τελικού και έξοδο προενισχυτή.
Τα φίλτρα που έχουν ενσωματωμένα τα διάφορα υποφούφερ είναι εντελώς ανεπαρκή.

Μη τσιμπάς από θεωρίες περί υπερ και κατά σχεδιάσεων. Ο καθένας παίρνει τη πλευρά των πραγμάτων που τον εξυπηρετεί. Η αρχή γίνεται στη σχεδίαση των μεγαφώνων. Αυτά είναι κατάλληλα φτιαγμένα για κάθε περίσταση.
Τώρα αν ο σχεδιαστής αποβλέπει στην ουσία ή τη φιγούρα είναι άλλο θέμα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αν έχεις προ και τελικό μπορεί να προστεθεί σαν κύκλωμα πριν τον τελικό. Το ίδιο ισχύει αν έχεις ολοκληρωμένο με είσοδο τελικού και έξοδο προενισχυτή.
Τα φίλτρα που έχουν ενσωματωμένα τα διάφορα υποφούφερ είναι εντελώς ανεπαρκή.

Μη τσιμπάς από θεωρίες περί υπερ και κατά σχεδιάσεων. Ο καθένας παίρνει τη πλευρά των πραγμάτων που τον εξυπηρετεί. Η αρχή γίνεται στη σχεδίαση των μεγαφώνων. Αυτά είναι κατάλληλα φτιαγμένα για κάθε περίσταση.
Τώρα αν ο σχεδιαστής αποβλέπει στην ουσία ή τη φιγούρα είναι άλλο θέμα.
Κατανοητά και σαφή όλα αυτά!
Ο ενισχυτής μου είναι παμπάλαιος πλην τίμιος :)
Επίσης δεν με ενδιαφέρει η φιγουρα
Η σκέψη μου είναι τόσο απλή, (αλλά και όπως διαπιστωνω και τόσο σύνθετη ταυτόχρονα) αν θα μπορούσα με μία μόνο κινηση -δηλ να συνδεσω ενα ή και δύο sub - και να έχω ηχητική βελτίωση έστω και λίγη. Ξέρω ότι χρειάζονται πολλά σε χρήμα και ενεργειες για σωστό και καλό αποτελεσμα.
Άρα με μία φράση, αναρωτιέμαι αν με περίπου 400 συν πλην ευρω θα είχα έστω κάποια ηχητική βελτίωση για την μουσικη που μου αρέσει να ακούω ή απλά θα ήταν σαν να τα πετάω στο καλάθι των αχρήστων! :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όλα τα λεφτά είναι στην ενσωμάτωση του υπογούφερ στο υπόλοιπο σύστημα. Με δυο λόγια οι σωστές ρυθμίσεις του, σε συνδυασμό και με την ευελιξία του συστήματος.
Με παμπάλαιο ενισχυτή η μόνη λύση είναι ένα παθητικό κύκλωμα επάνω στις μπόρνες του ηχείου σου. Εδώ βοηθάει η διπλοκαλωδίωση, καθότι μπορεί να εφαρμοστεί το κύκλωμα επάνω στις μπόρνες των χαμηλών αναπαραγωγών.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Άρα με μία φράση, αναρωτιέμαι αν με περίπου 400 συν πλην ευρω θα είχα έστω κάποια ηχητική βελτίωση για την μουσικη που μου αρέσει να ακούω ή απλά θα ήταν σαν να τα πετάω στο καλάθι των αχρήστων! :)
Όχι .... απλή και ευθεία απάντηση, μην κάνεις τπτ σε αυτό το επίπεδο κόστους
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Why Bassreflex is not Suitable for Low-Frequency Musical Sound Reproduction


Θα εξαιρούσα τα είδη μουσικής hip-hop, rap και R&B.
Πολύ ενδιαφέρον white paper.

Σε κάποιο σημείο του, γράφει το εξής:

"When trying to achieve a response until 20Hz with an acceptable dynamic response
without too much delay, one would need to bring the Helmholz resonance also at 20
Hz and this can only be achieved with extremely large enclosures. "

Πόσες φορές έχουν ειπωθεί αυτά σ'αυτό το φόρουμ άραγε; Να, πριν λίγα ποστ θα το ξαναδούμε γραμμένο...

Μην δαιμονοποιείτε το μπας ριφλεξ, δεν είναι αυτό το "καλό" ή το "κακό", η όλη σχεδίαση είναι.

Η συντριπτική πλειοψηφία των μεγάλων (υψηλότατου κοστολογίου και εξαιρετικών μετρήσεων) στουντιακων σαμπ, είναι με μπας ριφλεξ. Ας θεωρήσουμε ντε φάκτο, πως "αυτοί, ξέρουν". ;)
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Όχι .... απλή και ευθεία απάντηση, μην κάνεις τπτ σε αυτό το επίπεδο κόστους
Σαν του Ιωαννη Μεταξα ακούστηκε αυτό το ΟΧΙ :)
Το εγραψες με απόλυτη σιγουρια! ....κάτι θα ξέρεις :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κάθε πότε ακούς εκκλησιαστικό όργανο; Και αναφέρομαι στα τεράστια και όχι τα συνήθη...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Νομίζω πως όλοι μας έχουμε βρεθεί σε κάποια στιγμή μπροστά σε ένα σετ ντραμς, ή σε μια παρέλαση με γκράν κάσα. Η μποτιά δεν ακούγεται μόνο, αλλά την νιώθεις και στο σώμα. Η γκράν κάσα; Άστο, είναι τρομερή η αίσθηση που παίρνεις πάνω στο σώμα σου, χτύπημα κανονικό.

Στην οικιακή αναπαραγωγή υψηλής πιστότητας, είναι σχεδόν παραλογισμός να προσπαθήσεις να βγάλεις όλη αυτήν την ενέργεια, είναι πολύ ακριβή υπόθεση, θέλει μεγάλα μεγάφωνα και ισχυρά, να βγάλουν όλη αυτή την ενέργεια και μετά να την ελέγξεις μέσα στο χώρο.

Μη το παλεύετε, είναι πραγματικά πολύ δύσκολος στόχος.

Αυτό που είναι πιο "βατό" να κυνηγήσει κανείς, είναι μια εκτεταμένη απόκριση στις δύο πρώτες οκτάβες, με χρήση ικανών για το χώρο σαμπ, ώστε να προσλαμβάνει και την αίσθηση στο σώμα αυτών των οργάνων, ακόμα και σε πολύ χαμηλότερες στάθμες του λάιβ.

Όσο πιο χαμηλά κατεβαίνει η χρήσιμη απόκριση του σετάπ, τόσο πιο ολοκληρωμένη και αληθοφανής είναι η αναπαραγωγή σε αυτά τα όργανα, σου φέρνει στο μυαλό την αληθινή αίσθηση που είχες όταν έπαιζε ντραμς μπροστά σου. Κι αυτό, είναι πολύ σημαντικό τελικά, στο κατά πόσο προσλαμβάνεις ως "αληθοφανές" ένα άκουσμα.

Στα μικρά καμπανάκια ας πούμε, ένα τυπικό καλό ηχειάκι, θα στα βγάλει τόσο "αληθοφανή", που πραγματικά μπορείς να τα συγκρίνεις με το αληθινό λάιβ άκουσμα, να κλείσεις τα μάτια και να πεισθείς ότι κάποιος χτυπάει τα καμπανάκια μπροστά σου.

Ευκολακι.

Για να γίνει το όμοιο σε όργανα σημαντικής ενέργειας στις πρώτες οκτάβες, χρειάζεται πραγματικά να μπορούν αυτές να βγουν, όχι αστεία....

Αν δεν βγαίνει αυτή η ενέργεια, δε ξεγελιέται το αυτί (και το στομάχι), ξεχωρίζει την ψευτιά της αναπαραγωγής από ανεπαρκή μεγάφωνα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top